Je čas se probrat, nebo to půjde dál? aneb Zákon o reprodukčním materiálu rostlin a jiné omezování svobody rostlin

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Je čas se probrat, nebo to půjde dál? aneb Zákon o reprodukčním materiálu rostlin a jiné omezování svobody rostlin

Příspěvek od Joski Fito »

    Z praxe-netuším čo je to "prostorový izolát" ale hokaidá tento rok bojovali u mna o priestor s presne 6 inými odrodami dyní a nezanechalo to na nich najmenšie negatívne stopy.A ani na tých ostatných druhoch.

jarda bon jovi říká:


Ano, je to tak. ovšem, aby to fungovalo, musela by ta hokkaido tykev vyrůst v prostorovém izolátu. pak by jsi měl pravdu a za jednu tykev hokkaido by jsi měl asi 200 semínek tykve, což by bylo terno. Ovšem realita je taková, že to je sprášeno kdejakým drekem v okolí a tak místo hokkaida vyroste nedefinovatelná slátanina nedefinovatelných užitných vlastností, mnohdy díky okrasným dýním poblíže i zdraví škodlivá....


A jedinej, kdo řekne, jak velkej má být prostorový izolát jest hmyzumil, který ví, jak daleko dolítne včela či vosa, ev čmelák....





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Je čas se probrat, nebo to půjde dál? aneb Zákon o reprodukčním materiálu rostlin a jiné omezování svobody rostlin

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, i já jsem měl svých 6 odrůd dýní na jednom šedesátimetrovém záhoně a všechny mi vyrostly přesně tak, jak jsem očekával. Ovšem JEJICH semínka jsou k nepotřebě, protože se bude jednat o meridruhové, i mezirodové křížence bez zaručených užitných vlastností. Letos jsem dýně z pohodlnosti nesemenařil, ten pytlíček mne zatím nezabije, až bude třeba, vím jak na to.....


woodoo
Příspěvky: 45
Registrován: 18 čer 2012 21:17

Re: Je čas se probrat, nebo to půjde dál? aneb Zákon o reprodukčním materiálu rostlin a jiné omezování svobody rostlin

Příspěvek od woodoo »

Jenže on i Joski Fito to myslel dobře ... Z čehož jednoznačně plyne, že cesta do pekel je lemována dobrými úmysly. Oběma chybí elementární znalosti. Sego je přitom tak sebevědomej, že se pohoršuje nad cenou uznaného osiva a radí jak si semena pořídit mnohem levněji. Joski Fito sice nikomu nic neradí ale je přesvědčen že kecáš. Jeho sedmero druhů dýní je přece úplně v pohodě. Letos. Laskavěji a trpělivěji to neumím, je to na tobě. Hlavně je nestraš tím kandelábrem. 
jarda bon jovi říká:


 sego to myslel dobře a nevědomost hříchu nečiní.Já to taky myslel dobře s těma kandelábrama. a my jsme zde k tomu, abychom se ptali a odpovídali...laskavě a trpělivě....





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Je čas se probrat, nebo to půjde dál? aneb Zákon o reprodukčním materiálu rostlin a jiné omezování svobody rostlin

Příspěvek od jarda bon jovi »

je to tak, trpělivost, trpělivost a když dojde, tak...... trpělivost. fakt nekecám, jen vím, o čem je řeč.Průser je v tom, že u dýní o nic nejde, člověk se maximálně posere, páč okrasné dýně mají toxický pyl, a když si rád neplodné květy smažíš v těstíčku, tak zjistíš, jako já, že je někde chyba a začneš študýrovat.domněnky, domněnky a domněnky.. Šak nevadí, vždycky se najde někdo, kdo to srovná.


A kandelábry, nu, jednou, až nebude kde brát, a bude hlad, lidi přidou sami na to, kdo jim ukusuje krajíce, bez ohledu na můj názor.V historii se tak stalo mnohokráte a nevidím jediný důvod, proč by se tak nestalo znovu. Jsme sice ukolébáni nejdelším mírovým obdobím v historii země, ovšem lidská přirozenost rychle hledat vinníka je věčná.A je jedno, jestli žijem v bolševismu, kapitalismu, ¨fašismu nebo v tomhle byrokratismu.....masy se chovají vždy zaručeně spolehlivě.Vzorce chování jsou věčné....


A vidíš, i když vím, jak to dopadně jak s těma dýněma, tak s kandelábrama, je mi to prd platný, páč mi stejně nikdo věřit nebude....protože to na fajsbůku nepsali, ale knihy, to snad už je anachronismus, či co...Takže, trpělivost, trpělivost, trpělivost....


Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Je čas se probrat, nebo to půjde dál? aneb Zákon o reprodukčním materiálu rostlin a jiné omezování svobody rostlin

Příspěvek od Joski Fito »



jarda bon jovi říká:


Ano, i já jsem měl svých 6 odrůd dýní na jednom šedesátimetrovém záhoně a všechny mi vyrostly přesně tak, jak jsem očekával. Ovšem JEJICH semínka jsou k nepotřebě, protože se bude jednat o meridruhové, i mezirodové křížence bez zaručených užitných vlastností. Letos jsem dýně z pohodlnosti nesemenařil, ten pytlíček mne zatím nezabije, až bude třeba, vím jak na to.....



Ale no tak!Chýbajúce elementární znalosti,Woodoo,to som sa pobavil.Novinka bola u mňa len to hokaido.Ostatné odrody točíme tak 50 rokov a žiadny problém zatiaľ nenastal.Som si istý že ani s hokaidom nenastane,najkrajšie som si olložil na semiačka tak o rok uvidíme ( na 99 % daľšie krásne hokaidá )


A Jarda BJ-na tvojom mieste by som sa trocha miernil v odhadoch jak čo dopadne.To nevie nikto,a premenných je stále viac.Napríklad práve mi dozrieva tretia úroda zeleného hrášku.A napriek mojej fakt dosť veľkej  knižnici (ak si bibliofil slintal by si blahem) som na podobný prípad nenarazil.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Je čas se probrat, nebo to půjde dál? aneb Zákon o reprodukčním materiálu rostlin a jiné omezování svobody rostlin

Příspěvek od jarda bon jovi »

Pak tedy žiješ v zemi štastných náhod.Přenos pylu z odrůdy na odrůdu je naprosto čitelná a samozřejmá věc, je jedno, jestli hmyzem, nebo větrem. Spouksta pklodin se nemá s čím pokřížit, takže může fungovat desetiletí, ovšem konkrétně dýně jsou špatným příkladem... pokud ti to funguje, pak ti budiž přáno, to je jasný. nezbývá, než závidět...


No, binliofil jsem, ale uznávám, že knih nikdy není dost, i když jich mám tisíce. Ohledně pěstování užitkových rostlin mám drtivou většinu všeho, co bylo v češtině vydáno od roku 1948 a půlku, co bylo vydáno od roku 1918 do roku 1948.Takže mám furt co dohánět, i když ty nejdůležitější věci mám, spíše mi chybí pomologie jádrovin z padesátých let.


Hrášek je super věc, já sklízel ještě před měsícem, záleží, kdy jsi sel, my jsme seli 3x, takže jsme měli 3 úrody. Děcka ho milujou a co bych pro děti neudělal... vymýšlím pro ně i vytápěný skleník, aby bylo čerstvé zeleniny i v chumelenicích....


woodoo
Příspěvky: 45
Registrován: 18 čer 2012 21:17

Re: Je čas se probrat, nebo to půjde dál? aneb Zákon o reprodukčním materiálu rostlin a jiné omezování svobody rostlin

Příspěvek od woodoo »

Člověk ze Země Šťastných Náhod, krásně řečeno, díky Jardo :-)



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Je čas se probrat, nebo to půjde dál? aneb Zákon o reprodukčním materiálu rostlin a jiné omezování svobody rostlin

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, verzí je mnoho a vykladačů práva taky,. já byl přítomen výkladu práva jedním vonáskem z eurosoudu. Jednak chybí synchronizace s europrávem, jednak není možné tento právní judikát nějak vymáhat, protože to koliduje nejen s ústavou čr, ale i s mezinárodní listinou práv a svobod.


Totiž, ten kontrolorskej dobytek někdo musí na ten pozemek pustit. A tam je zatím největší potíž. na to ZATÍM nemají patrony.... Ale oni si nějak pomůžou, nějak to vychytají, jako již mnohokráte v historii. Jsou to šikulové, a co by proboha dělali, když ne tyhle machrovinky. Naštěstí se to bude dát obejít dejseti nejrůznějšími způsoby, takže se o nich v případě potřeby busdeme aktuálně informovat, aby ten moloch fungoval zcela zbytečně.


Zákon o používání šajspapíru bude následovat.....


Uživatelský avatar
Sego
Příspěvky: 65
Registrován: 06 srp 2013 19:59

Re: Je čas se probrat, nebo to půjde dál? aneb Zákon o reprodukčním materiálu rostlin a jiné omezování svobody rostlin

Příspěvek od Sego »

Von to Sego nemyslel ani tak dobře jako že to bude brzo nutnost. O pěstování něco vím a o semenaření taky. Nejsem žádnej "expert na rady" ale mám 40 let zkušeností. pocházím ze zelinářskýho rodu a semena jsme si dělali sami co pamatuju. "Prostorovej izolát" jsme nikdy neměli i když vím o co kráčí. Domnívá se snad někdo že semenářský podniky izolují jednotlivé květy všech svých rostlin a pěstují výhradně jednu odrůdu v jednom prostoru? Pokud ano tak zapomeňte.. To se dělá pouze u cíleného křížení k vypěstování nových odrůd ( i to mám za sebou).


Semena kupovaná v obchodě jsou nejen směs ale i kříženci. Nejlíp to člověk pozná u pálivých paprik který nepálí. Staré pravidlo o stáří semen okurek k výsevu u nových odrůd taky nefunguje. Ostatně kdo pěstuje zásadně a pouze čisté odrůdy se přihlaste. Že lítaj včely a opylujou květy je pro mě skutečně novinka :)
Mimochodem Jardo Ty opravdu ty svoje záměrné křížence  s okrasnou dýní pěstuješ? A opravdu na prodej? Proto je máš na jednom záhoně spolu?
jarda bon jovi říká:


 sego to myslel dobře a nevědomost hříchu nečiní.Já to taky myslel dobře s těma kandelábrama. a my jsme zde k tomu, abychom se ptali a odpovídali...laskavě a trpělivě....





Odpovědět