Zůstat x nezůstat

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od jarda bon jovi »

ano,pak jsme optimisté oba.


Rád bych znal tvé věci, co vidíš a naplňují tě optimismem. mé důvody jsou tyto: skvělá a profesionální vláda, ekonomika na vzestupu, mezislidské vstahy se neustále harmonizují, kamarádští úředníci ochotně a obětavě pomáhají i ve svém volném čase zcela nezištně,, máme jasné a zřetelné zákony a naprosto jednoduchou vymahatelnot práva podepřenou dodržováním listiny základních práv a svobod a všeobecně se dá hovořit o tsunami entuziasmu.


Mladiství hluboce opovrhují bezpracnými požitky a internet u drtivé většiny působí žaludeční neurozu.Předhánějí se v pracovním nasazení a spontáně vznikají úderky a údernické hnutí jest srovnatelné i s hnutím lýdie korabelnikovové.


Jak vidno, ......


já vidím svůj svět,,, krásné brambory, mrkev jako řípa, stromy obsypané, vše to kypí životem a krásou. jehňata jsou krásně kulatá, zdravá a tráva vyrostla do obludných rozměrů, jenž dávají tušit tučnou senoseč.kvetou růže i jasmín, všude voní bez a v kuchyni tiše šumí bezová limonáda.


Já popíjím plzeňské a hlučně říhám, až tabulky v oknech řinčí.Mám plný panděro smaženice z hub z vlastního lesa, z vajíček z vlastního kurníka,na vlastním uzeným špeku, sypaný vlastním kmínem a přikusoval jsem ještě horkej vlastní chleba.Budu prdět, až běda...


Pak ten svět fakt vidíš jináč.... hodně, hodně jináč.



Josef Dastych
Příspěvky: 2
Registrován: 14 čer 2013 18:56

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od Josef Dastych »

Dobrý den Míro..

Pokud opustíme svět financí, stávající formy myšlení a odprostíme se od nynější situace, posuneme vědomí dál, tam kam bychom chtěli jít... Tak naším hlavním problěmem je jasně přebytek hmoty, tak mě naprosto laicky napadlo, proč současnou hmotu nesešrotovat na malé kusy (včetně domů, aut, těžké techniky atd..) jistě by se našlo nějaké pojidlo a z toho postavit nová města, která by šla ruku v ruce s naši ideou. Bylo by to něco na způsob zubní pasty... Jednoduché a tvárné..

Začít nově budovat a s tím zároveň obnovovat přírodu a naše přírozené okolí..

I když mě toto napadlo při cestě z práce v autobuse.. Myslím, že by to mohlo být vhodné řešení.. Byl by to nový a jednoduchý materiál vyrobený z odpadu..

A samozřejmě zde opomíjím hledisko lidské vůle, strachu, chtění, přízemnosti a sobeckost.. Díky němuž se takto výrázná změna ve světě nikdy nestane..

A libí se mi ta myšlenka jednoty.. Pokud chceme lepší svět, musíme se sjednotit, tak proč nesjednodit i stávající hmotu..

Myšlenka jen tak pro zajímavost.. :-)

Ať se Vám daří...

Josef

Josef Dastych
Příspěvky: 2
Registrován: 14 čer 2013 18:56

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od Josef Dastych »

A jak zde čtu jednotlivé komentáře, bylo by asi vhodné se vzájemně domluvit na jaké úrovni jdnotlivci problém hodnotí.. Občas mi to přijde jako jeden o koze, druhý o voze.. (Nic ve zlém).. Viz Edward de Bono a Metoda šesti klobouků.. Možná by se potom celkově přicházelo na nová a lepší řešení snáze... :-)

http://cs.wikipedia.org/wiki/Metoda_šesti_klobouků


Mějte se... Josef

Uživatelský avatar
Jitka Řezníčková
Příspěvky: 64
Registrován: 09 srp 2010 13:37

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od Jitka Řezníčková »

Pole, jak je známe teď jsou slepou uličkou. Sami zemědělci přiznávají, že se bez dotací neuživí. Navíc, jakým způsobem huntují půdu a otravuji spodní vody a potoky.


Řešení vidím v hektarových pozemcích ve vlastictví rodin, které přetvářejí pole na jedlé zahrady se spoustou ovoce, ořechů, jedlých kaštanů, keřů s výbornými bobulemi a pnoucím slaďoučkým vínem. Na polích mobilní domy s kadibudkami či separačními záchody - o hnojivo by bylo postaráno.


Po restituci byla spousta polí vrácena drobným vlastníkům. Oni často svá pole pronajímali klasickým zemědělcům. Pokud pole nechtějí prodat, můžou si vybrat takové nájemce, kteří jim půdu nezdevastují, ale vylepší a zúrodní a vysadí krásnou zahradu, na které budou pěstovat zeleninu polykulturně. Spousta pozemků patří obcím. Proč je neposkytnout těmto lidem? Pokud půdu nechtějí obce prodat, mohou  zaplatit někomu, kdo z ní udělá nádhernou jedlou "zámeckou" zahradu plnou ovoce, kam by chodili místní nejenom odpočívatt,ale i trhat něco dobrého.


Ve městech, především ve skandinávských zemích, rozvíjejí projekty, kde na zdech a střechách domů roste něco zeleného. Vždyď i v Praze je vidět na terasách stromy.  Kdyby to byly jabloně nebo meruňky, bylo by to dokonalé. Svět začíná kráčet tímto směrem a to je dobře.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od QNX »

Jitka Řezníčková: Současné konvenční zemědělství je opravdu slepou uličkou, ale jenom díky této slepé uličce je možné uživit (tedy v průměru) populaci 7 000 000 000 lidí . Hektarové pozemky? ........ Už jsi to zrealizovala, nebo to je jenom tvoje nepodložená teorie? Možná bys měla odložit anakulturní literaturu a vyzkoušet si jak to s tím hektárkem půjde. Pak nám dej vědět.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od Martin Gross »

QNX: Pokud jde o otázku 1ha, tak je tu zásadní otázka - co si kdo představuje pod oním pojmem. Kde se ten 1 ha nalézá - jinak to půjde v 300m.n.m., jinak v mých 600m.n.m. Další otázka je existence obecního majetku v dosahu (lesy a podobně), potravní návyky a další proměnné.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: no a ještě k tomu přidej otázku další. Když máš ideální 1 ha, jak velká část populace se vzdá svého pohodlí a bude ochotná na něj odejít hospodařit? Pak třeba ještě další otázku. Jak velká část z těch ochotných bude hospodařit schopná?  A jsem zase u toho, že permakultura je přijatelná pro 1% (když hodně přidám) a pro těch 99% je zase přijatelné to konvenční pole s velkochovem pěkně ukryté za regálem supermarketu.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od jarda bon jovi »

Půda jako taková byla v historii přerozdělována mnohokrát.vždy skončila jako majetek zemědělců.  Bylo to v roce 1850, 1920, 1940,1946,1990.


Dnes díky technice jsou potraviny nejlevnější v historii a nikdy již levnější nebudou. Podíl lidské práce je nenormálně nízký a efektivita dle mého nepřekonatelná. Krávy dojí roboti, roboti jim uklízejí stáje, krmí je automaty   slepice hlídají počítače, traktory v efektivitě hlídá gps s počítačem, navádění v práci radar, preciznost hnojení hlídá satelit, Stejně jako výměry pozemků. Traktor pod 100ps je k smíchu a k ničemu.pracuje se na 3 směny k úplnému využití techniky.. Hnojí se na list, aby se neplýtvalo zásobou v půdě.


Výnosy jsou standartně 80 metráků po hektaru, což je přesně 4x více, než za první republiky.nebo v ekologickém hospodářství. Na každého občana připadne 0,28 hektaru orné půdy.


Bez dovozu bychom poscípali, jako blechy v lavoru,páč jsme probendili a zničili desetitisíce hektarů....


Fakticky se jedná o utopii, která nikdy fungovat nemůže.rozhodně Ne se současným počtem strávníků.


I když zestátníte veškerou půdu a přerozdělíte ji všem lidem, ti ji rozprodají zemědělcům, kteří se opět ujmou své funkce, Protože to prostě nikdo jinej neumí a ani nechce. Lidi svůj díl půdy prožerou, probendí, prochlastají a prošustrujou. Je to o vstahu k půdě. není to běžné zboží.


Takže berte co je, protože cokoli jiného bude jen a jen horší. teda, jak pro koho.Pokud jste ochotni svým cílům podřídit svůj celý život a stát se nevolníkem svých plánů, tvrdě makat a v odříkání trávit fůru let, pak pro vás může být permakultura či soběstačnost výzvou. Stačí si pronajmout 1000 metrů čtverečných pole, a pustit se s motykou a rýčem do plnění svých snů.


Jináč, jak píše p. dastych, bude to o voze a o koze, viz vikipédie......



Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od Honza Kral »

Přátelé, mícháme názory a fakta.



Je tu někdo... aspoň jeden člověk..., kdo je schopen potravinové a energetické potřeby své rodiny uživit jedním hektarem? S tím, že co peňauzí na šaty, daně, cukr a kafe potřebuje, že si na tom hektaru vydělá? (i když už jen tohle patrně kazí výsledek, protože všechny tyhle externí záležitosti jsou z ropy a současná cena tomu odpovídá.  Jednou budou podstatne cennější" a my řešíme trvale udržitelný systém.)
Nebo je tu někdo, kdo někoho takového v našich podmínkách alespoň zná? A především..., je tu někdo, kdo to systematicky sám delší dobu zkoušel?


Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od Honza Kral »

Jestli to pomůže tak chápu tvé rozčarování. Pro člověka, co si uvědomil nezkreslenou perspektivu industriální civilizace, je nefajn poslouchat, co k možnostem nápravy řeknou ti, kdo se nějakým praktickým aspektem celé záležitosti reálně zabývají. Něco zní nepochopitelně negativně a poraženecky, jindy je zas něco vysloveně cynické až napřesdržku. :) Ale sám pro sebe jsem našel pár náhledů které  pomáhají






1. „Změna“, kterou industriální společnost začíná procházet, je tak komplexní, že mi nepřijde pravděpodobné, že by existovalo něco jako univerzální globální "řešení." Přichází éra destabilizace a rekonstrukce. Proto nečekám, že se věci zjednoduší a zhomogenizují, ale právě naopak. Takže čím víc směrů myšlení, čím víc nápadů a čím víc reálných místních řešení se najde, tím líp. Ať si každý v permakulturních směrech zkouší naprosto cokoliv, co ho napadne, ona příroda nakonec stejně nechá přetrvat jen to životaschopné. A to platí jak pro praxi tak pro edukaci.




2. Všichni, kdo se v tomhle tématu vrtají, jsou lidé po nějaké vnitřní iniciaci. Každý se probudil trochu jinak, každý zažil něco jiného a už jen tohle je dostatečný důvod je nechat vykecat.




3. Ani nejosvícenější neví všechno. V něčem se dycky plete. A to mi dává nejen svobodu a odvahu se plést pěkně originálně po svém, ale vnímat svoje i cizí úlety jako součást cesty dopředu.


4. Charakter těchto záležitostí je takový, že jevíme sklony se v nich emocionálně investovat výrazněji, než v jiných. Odtud je ta občasná negativita i cynizmus od těch, co dostali větší nakládačku než bylo zdrávo, stejně jako návaly fundamentalistického optimizmu o těch z nás, na které to teprve čeká. 


 


 


5. Ne každý umí vyjádřit své myšlenky přesně. At kdo napíše co napíše, beru to s rezervou a nechávám mu místo. Taky mi to nejde.


 


 


∞. A konečně, z hlediska věčnosti jsem já sám zanedbatelný. Takže ať projekt „Homo sapiens“ dopadne jakkoliv, není to o mě. Nikdy nebylo a nikdy nebude. V té chvilce co mám urovnám svoje záležitosti, zasadím spoustu stromů, postavím spoustu úlů a budu si užívat sluníčko.  



A kdyby to dopadlo blbě a Páté vymírání vyhladilo i nás, tak stejně nikdy nevyhladí všechno. Vždycky budou místa odkud se život rozšíří znovu i kdyby to mělo začít znovu z moře a vody pod zemí. Lidi si myslí, že je v jejich moci zničit život, ale to je sebeklam. I kdyby odpálili veškerý atom, tak jsou místa na Zemi, která se tom ani nedoví. Kolo života nijak nezadřem, takže o nic nejde. Tento poslední bod považuji za fakt.




míra říká:


Závěr je vždy asi stejný jen díky přispěvatelům, kteří se snaží diskusi napadat a shazovat. Přitom si myslím, že tohle forum je o tom jak se někam pohnout, jak motivovat lidi, jak si předávat zkušenosti. Kolik jsem toho vypěstoval. Tato otázka je bohužel mimo celé vlákno. Když si přečtete příspěvky, tak zjistíte, že se snažíte o opak než asi tento web. Nic tady neobhajuji ani nekritizuji. 
 
mastnacek říká:


Predpokladas spravne. Tohle je na rodicich ne na nejakym spolku kterej bude delat exurze k JBJ na statek :)) To mas stejny jako se snazit prevychovat romsky decka ve specialni skole. Pak prijdou domu a vlcej dal. Uvedom si ze lidi jsou od prirody liny. Tu lenost musej chtit prekonat sami od sebe. Ani me se nechtelo po zakladce jit makat nekde rukama i kdyz jsem pak par let makal. Tahle debata nikam nevede, zavery jsou pokazdy stejny. Kolik jsi toho miro uz vypestoval, vychoval a rukama udelal?








Odpovědět