Poznávací poradna

Našli jste něco, co neznáte? Rostlina, živočich ..
Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Poznávací poradna

Příspěvek od Marek Parek »

jarda bon jovi krasavice, já bych se toho nebál :)


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Poznávací poradna

Příspěvek od Eltariel »

jarda bon jovi.: no ty jsou fakt parádní, ty měly dostatek živin. No, jedovatý asi nebudou maximálně budou nedobré, pokud to jsou jen nějaké okrasné.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Poznávací poradna

Příspěvek od jarda bon jovi »

Dobré jsou, o to není, enem aby se z toho našinec nedošlicoval, nebo slépky neposcípaly.... My jsme hrozný koně, my nejdřív pěstujem a pak se ptáme...Třebas tykev longue de nice, jestli ještě zežloutne, nebo ne? Mepěstujete někdo nějaký ujetý dýně??? nějaký, co nemám??? Hlavně s tmavěoranžovou dužinou.... Třebas keříčkovej butternut, nebo nějakou podobnou šílenost....
ty longue de nice  jsou ty cepy jako cukety, ale mají semeník jenom na konci a mají kolem 6až 10 kilo..v.iz foto
Eltariel říká:


jarda bon jovi.: no ty jsou fakt parádní, ty měly dostatek živin. No, jedovatý asi nebudou maximálně budou nedobré, pokud to jsou jen nějaké okrasné.





Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Poznávací poradna

Příspěvek od Eltariel »

Jarda bon jovi: hahaha , taky pěkná přehlídka. To jsou všechny stejně dobré? To ale nesemenaříš všechny nebo jo? A jestli jo tak máš jednu odrůdu na jednom ha odděleně , aby se ti holky nezkřížily :-))    ? Popravdě řečeno mě už tyhle ulety na chvíli opustily, právě protože se holky začly mezi sebou křížit a vznikaly taky dobrý ujetosti:-)....dalším důvodem teplo, ne každá zvládne krátkou sezonu a letos některé zachutnaly slimákům a ti nám tykev dřív sežerou nebo ohryžou. Tak jsem zůstala věrná Hokkaidům, na které se letos dobývaly myšky a mají od nich zajímavý jemný dvourýhový reliéf.....skoro 200kg.


Vážil si ty svoje holky? my doma tipujem a kdo je nejblíž skutečné váze ...ten má dobrý odhad:-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Poznávací poradna

Příspěvek od jarda bon jovi »

No právě, já byl zapřísáhlej hokaidista, a zjistil jsem, že je fůra dalších, zajímavějších a chuťově skvělých. Nutričně za těma hvězdnýma hokaidama nezaostávají, takže třebas menší  semeník u té longue de nice je praktičtější, i u buternutů.Semenaření jsem dělal, Zalepoval jsem okvětní lístky a pak štětečkem zprášil, oplodněné plody jsem označil červenou stuhou a tu mi týden před sklizní děti odmontovaly......Takže vím prdlajs, který jsou ty pravý..Dýní máme odhadem tak kolem 6 metráků.....krátká sezona je opravdu problém, páč ti pitomí ledoví muži nevědí, kdy a co...


Takže to řeším tak , že jsem si opatřil hromadu čtyřlitrových sklenic a na každý semínko sklenici.
A hlavně žádný darovaný semínka, páč těch hokkaid mělo být desetkrát tolik, ale kámoš mi dal semínka okrasné dýně, místo hokaid....skvělé je, když se dva tři dohodnou a koupí semínka společně, páč to vyjde levněji. Já měl letos semenaod kcb samen a měl jsem klíčivoat 100%....http://www.kcb-samen.ch/shop/?osCsid=c9382bf9748b72f02da8a3dafda1a501
Eltariel říká:


Jarda bon jovi: hahaha , taky pěkná přehlídka. To jsou všechny stejně dobré? To ale nesemenaříš všechny nebo jo? A jestli jo tak máš jednu odrůdu na jednom ha odděleně , aby se ti holky nezkřížily :-))    ? Popravdě řečeno mě už tyhle ulety na chvíli opustily, právě protože se holky začly mezi sebou křížit a vznikaly taky dobrý ujetosti:-)....dalším důvodem teplo, ne každá zvládne krátkou sezonu a letos některé zachutnaly slimákům a ti nám tykev dřív sežerou nebo ohryžou. Tak jsem zůstala věrná Hokkaidům, na které se letos dobývaly myšky a mají od nich zajímavý jemný dvourýhový reliéf.....skoro 200kg.


Vážil si ty svoje holky? my doma tipujem a kdo je nejblíž skutečné váze ...ten má dobrý odhad:-)





Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Poznávací poradna

Příspěvek od Eltariel »

JBJ: dík za tip na odrůdy a semena. věřím , že se k tomu také zase dopracuji , ale čas čas čas a tak jsem si to s Hokkaidy zjednodušila. Zalepování okvětních lístků ....no při tom množství tě obdivuji...Ovšem pochybuji , že bych naše děti uhlídala s mašlema :-)) A to konzumujete i ty okrasné? A co roubování některých tykví, nezkoušel jsi to? Já se ptám , když už i mašle na dýně vážeš....:-) třeba bys měl osvědčené , vyzkoušené odrůdy ....co a jak která:-)  Já to nezkoušela , páč ten čas a nebyla ani potřeba. Ale někteří si tak naroubují své oblíbené tykve na odolnější. Nemám s tím praktickou zkušenost.


no a kdyby jenom ledoví , okna od aut jsem poprvé škrabala už před 3 týdny, což mě nemile zamrazilo. A jak to šlo, hupkala jsem pro dýně. Fakt je, že pamatuji jak 5.10. napadl sníh a vydržel až do konce března, bylo hodně sněhu ....pokrývači odmítli dělat ve vánici a tak nám zbyla polovina střechy bez krytiny a 1m sněhu na půdě... to bylo asi někdy před 8 roky + -


Já to urychluji předpěstováním, trochu tím vyzraju nad slimáky, ale třeba letos už po zmrzlých, zlikvidoval nějaký zbloudilý zmrzlý. Ještě , že jsem měla v záloze další várku.Fakt mrazy v červnu...



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Poznávací poradna

Příspěvek od jarda bon jovi »


Jo jo, okrasné nekonzumuju, jsou to neřádi, co rozjedou plísně...roubování tykví mne nebere, páč mají všechny tykve dobrý kořenový systém, navíc jsem letos zjistil, že ne každá odrůda pouští další kořínky z pazivých stonků, což je sice pozitivní vliv, ovšem v případě mulčování to nemá ten správný efekt.....


Zmrzlíci jsou pitomí.... Já letos zkoušel, jestli je lepčí přeedpěstovat či nikoli.... samozřejmě, že pokusem bylo zjištěno, že přímý výsev  dožene předpěstovance. Ve všech 25 případech. Čím to je, ví kristus, já si myslím aklimatizací pp výsadbě,poškozením kořínků, nebo nevím. Takže jediná možnost, jak s tím vykejvat je zaset dřív a sklenicí to ochránit.... Jináč  fakt netuším.


Ale dozrály mi francouzké longue de nice, což je rollsroyce mezi dýněma, takže to není všecko až tak šreklich.


Příští rok pořádně rozjedu butternuty, Kor když jsem zjistil, že jsou i keříčkové a dají se uskladnit až 12 měsíců...  samozřejmě že tetsukabuta jsou rekordmani v uskladnění, takže těch mám nejvíce. Letos chci kandovat dýně v zahuštěným jablečným moštu bez cukru... K tomu mám tu muškátovou dýni.Loni jsem dýně zavařoval v jablečným moštu a bylo to nekřestansky fenomenální... Patizony pro drůbež,hokaida  na polívku, páč se nemusí loupat a když koncem zimy dojdou, šahám po tetsukabutách, neboli iron cupách....


Není potíž neco vypěstovat, to umí každej hejhula, ale  uskladnit a přežít zimu se svejma dobrotama, to už chce fištrona.


Himl, co dělá kovanej permakulturista, když mu na dýně vlítne plíseň? Za tejdem, max dva z toho má tabák.....


Ověřená odrůda je rozhodně tetsukabuto, neboli ironcup. Chuťově i uživatelsky přátelská a na uchování expert. Jen my si myslíme, že jediná dobrota je hokkaido.... Ale tak  to není. Toto téma se dá pitvat několik let....Dýní, co mnne zajímají je asi 500.... Takže, než je všechny vyzkouším, budu jich mušet hodně sežrat. To mi ovšem nečiní žádných potíží, páč jehněčí na citronech s dýňovou omáčkou, nebo skopové čufty se svíčkovou omáčkou z dýní, nebo skopová kýta s pečenýmii plátky dýní... nebo.....


My asketové to máme fakt těžký... musíme se obětovat ve jménu výzkumu.....


 


 


Eltariel říká:


JBJ: dík za tip na odrůdy a semena. věřím , že se k tomu také zase dopracuji , ale čas čas čas a tak jsem si to s Hokkaidy zjednodušila. Zalepování okvětních lístků ....no při tom množství tě obdivuji...Ovšem pochybuji , že bych naše děti uhlídala s mašlema :-)) A to konzumujete i ty okrasné? A co roubování některých tykví, nezkoušel jsi to? Já se ptám , když už i mašle na dýně vážeš....:-) třeba bys měl osvědčené , vyzkoušené odrůdy ....co a jak která:-)  Já to nezkoušela , páč ten čas a nebyla ani potřeba. Ale někteří si tak naroubují své oblíbené tykve na odolnější. Nemám s tím praktickou zkušenost.


no a kdyby jenom ledoví , okna od aut jsem poprvé škrabala už před 3 týdny, což mě nemile zamrazilo. A jak to šlo, hupkala jsem pro dýně. Fakt je, že pamatuji jak 5.10. napadl sníh a vydržel až do konce března, bylo hodně sněhu ....pokrývači odmítli dělat ve vánici a tak nám zbyla polovina střechy bez krytiny a 1m sněhu na půdě... to bylo asi někdy před 8 roky + -


Já to urychluji předpěstováním, trochu tím vyzraju nad slimáky, ale třeba letos už po zmrzlých, zlikvidoval nějaký zbloudilý zmrzlý. Ještě , že jsem měla v záloze další várku.Fakt mrazy v červnu...






Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Poznávací poradna

Příspěvek od Eltariel »

JBJ: :-)) jsi fajnšmekr:-) Tvá žena musí být kuchařská mistryně...souhlas s uskladněním, obzvlášt je-li toho víc, ale ono i to málo někdy udělá nemilé překvápko , když se někde zapomene nebo nestihne.


Dýně v moštu no to věřím.... :-)


Před pár lety mě chytaly cukety plísně  v zoufalství jsem otrhávala listy napadené plísní a to kolikrát vypadala dost drasticky, ale nakonec překvapily a daly ještě nějaké cukety. Očividně jim to svědčilo. Bylo to sice už ke konci sezony. Zkusila bych to i na dýně ...tykev jako tykev.


Roubování ...no mě to taky připadá skoro zbytečné, ale možná , že někdo kdo má málo místa je pak nažene až na střechy, co já vím . U jednoho maníka, který to tak rouboval, se mu pnuly melouny všude po plotech a stromech. A v noci když si šel na ten jeho kompostovací záchod si se děsil, abys nedostal do rozespalý hlavy ...on je měl tak v cestě , přímo v úrovni hlavy, obzvlášt jedna byla zákeřná....ale vypadalo to dobře:-)


Docela jsi mě nalákal zkusit taky zase nějaké jiné dýně. Já příští rok zkusím vysít dýně...ale už letos některé vyseté bojovaly a slimáci je užíraly když byly mrnavé jen co vylezly....a to jich pak zařve dost. A sazenice si celkem ohlídám, takhle mi letos slimáci sežrali kořenovou zeleninu a to jsem jí několikrát přesévala....hm tak nevím co příští rok s nimi vymyslím . Lidi se radují jak slimáci vymrzli, ale já říkám , že se jen od nich přestěhovali k nám.... a kde nechodí kachny , tak tam nastal problém....a kde chodí kachny přišla liška ....ještě , že jsme vyseděli. To mám za to , že mám slimáky ráda:-)))


Ale zase se od kachen naučily slimáky baštit i slípky....:-))



Jak přišly ty pozdní mrazíky tak dýně co jsem měla ve slámě na rovině ty asi až na dvě zařvaly. Ty co přežilyse nakonec vzpamatovaly, ale dalo jim to zabrat. Ve stejným mrazíku sice níž v netkance, ale na mírném kopečku přežilo několik pěkných dýní. Asi během 10 dnů jsem k těm na netkanku vysadila další . celkem jsem se obávala , že už dýně nestihnou dozrát , ale nakonec dohnaly ty , co mráz přežily a ty zase o těch asi 14 dní dřív končily. Tak by to třeba i hodně pozdní výsev pol června přeci jen mohla stíhat. Ale to je u nás už dost hraniční a jistota , že dozrají malá.


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Poznávací poradna

Příspěvek od Eltariel »

Jitka M.: Slimáci mi žerou jen ty uplně pidi dýně co zrovna vystrčí nos. Což by teoreticky vůbec neměli, protože takto by rostlina měla být v pohodě a vubec je nelákat. Ale ti naši slimáci si potrpí na vše křehoučké mladoučké. Starším už nevadí ani že se plazí po zemi, těch si nevšímají. Plechovky dobrý na dýně , ale co s výsevy mrkve a petržele a řepy....tam mi provokativně nechali jeden kousek mrkve na ukázku a už k ní mělo několik slimáků namířeno....s tím musím něco vykoumat.


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Poznávací poradna

Příspěvek od Eltariel »

Jitka: Hlemýždě neřeším:-) a slimáky když je sesbírám dávám kachnám a slepicím, i když letos jsem také asi 2x použila spářku a nakompost. Bylo jich moc. Přesto si myslím , že jinde jich mají ještě víc než -li my a tak to taky nijak nehrotím. Jen mě letos zarzilo , že brali všechno i česnek a cibul, bodlák a na něm v metrové výšce slimák....to je pěkný výkon na slimáka , že?   .-))


Taky tam mohu nahnat kachny.


Odpovědět