Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial BLOG

Blogové příspěvky uživatelů
Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial BLOG

Příspěvek od drudriger »

rozhodl sem se pro moderovanou diskusy, a vesmes sem chtel prispivat ja svima zazitkama. cize takhle se veci maji



drivi bylo asi 300m od baraku.motorovka mi skoncila asi pred 2 rokama a na dalsi sem nedokazal sehnat peniz,ale mne sem nove listy na pilu znackove ve sleve, takze pilka dobra, vozik ktery sme poskladal, s mistne skladky zaklad a kolesa sem sehnal ze starych kol.byl sem v tu dobu bez prace, takze sem mnel docela volne dny na sve aktivity. pri praci mi pomahala dcerka a docela sme si to uzili. clovek by rekl drina, jo drina to byla ale lepsi nez sedet doma a nic nedelat.

dalsi vec je ta ze u te prace sem dost premyslel o smyslu te prace a rikal sem si, ze vlastne je to uplne fuk jestli rezes rucne nebo motorovkou dulezite je to ze ses spokojenej, a ja sem spokojenej byl. dale k dofinici vesela skromnost uz nebylo daleko.

prave zem mohl stravit cas nadavanim na system ze nemam praci, ci nemam penize beru veselou skromnost jako urcitou alternativu, kdyz i kdyz nic nemas tak vysledky sou videt a ses spokojenej i kdyz nemas velke vybagrovane jezirko. jedna se mi hlavne o to ze v dane dobe potkavam spoustu lidi ktery nadavaji na tendle systeman dobu atd, vid muj kontraverznej prispekv posledne, a ja jim jako odpoved snazim rikat o vesele skromnosti, bit pozitivni a ne negativni. koukat se na veci pozitivne a ne negativne. ta nenavist co zlost na stavajici system nam nic dobreho neprinese, a neni lepsi pohled na spokojeneho cloveka i kdyz je spokojenej jen s jablicka.

zijeme v dobe kde se povazuje za normalne neco mit, neco vlastnit. ja nemam nic, ani pozemky na kterych hospodarim nejsou moje, stezovat si nestezuji. budu se snazit tudle zimu rozvist vizi a dat ji na papir i kdyz popravde neni jednoduduche veselou skromnost popsat.

setkavam se s problemy jako napriklad i posledne, odvedes praci usmev na tvari a pak ti lidi daji uplne jinou castku nez je standart, za 5 dni tisicovku, nebo muj jeden zamestnavatel mi dal za 23 dni prace 6 tisic a rekl mi , sak propagujes veselou skromnost to ti musi stacit. to je jedina vec kterou sem este nedotahl do konce a to je prodavani. ono propagovat tydle veci je jedna vec, druha vec je ze narazis na stale problemy s nepochopenim cele myslenky.

nejde o lenost, vyvazeni energii musi byt to je jasne, ze nemuzes zit na ukor druhych.

no snad se mi dovede rozepsat se vice na to tema a dat mu nejake jasne body.

Jinak k myslence vesele skrmonosti men dovedl dnes uz nebohi igor chyra kdyz sem zil na zajezce pred 15 lety.od te doby se s tou myslenkou hraju a snazim se ji praktizovat do realneho sveta.

zistil sem ze je to realna vec ale ze je neprenosna, neda se prenist, neda se praktizovat na jinem miste nez u vas doma, todle je ma posledna zkusenost, ktera je trochu horka....

ale jinak v pohode, smat se stale nemusis, ale je dobre priklad stavat rano a chvilku se smat, jen tak se smat.

lidi se diveji a nektery i rikaji ze ses jako malej kluk a ze uz bych se mnel chovat jako dospelej muz, ale ja se radsi smenuji, nez se hraju na muze.nektere tydle veci se snazim rozebirat na svem blogu, hodne neprosefialne a hodne nespisovne na drudriger.blogspot.com .

nejhorsi je ze vetsnou ohledne vesele skromnosti sou jen utrzky ktere muzes davat dohromady , ale nemuzes je uz spojit do jedne predstavy o zivote, nebo jedne vety ci myslenky.

chtelo by to mozna neco jako malou knizku povidek, a nebo jen mozna nekoho jineho kdo by danou problematiku dokazal rozepsat.

asi tak







Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial BLOG

Příspěvek od drudriger »

nemam pocit ze vesela skromnost musi mit jasne dane pravidla , prijmas zivot tak jak jde.obcas tu praci mas a obcas ji nemas, todle se nesnazim resit. hmm cisla. i kdybych rozvedl svuj styl ktery jedu ja, tak to neni nic co by se dalo prenest, je to jen hodne siroko informativne. kazdy si musi najit svoji cestu vesele skromnosti, muzeme rikat jen o zakladech ale ne o konkrteneim navodu jak zit spokojene a levne. kazdy clovek je jinej, to na co ma jeden zaludek druhej nema a proto kazdy ma jine latky. moje vesela skromnost se da delat tam kde sem ja, tezko se predava nekomu jinemu jakou soustava cisel a informaci. to proc je vesela skromnost aplikovatelna jen na misto kde zijes, nic nebrani v tom abys ji praktikoval, treba v autobuse do prace. kdyz se stehujes nekam jinam je to uz ale horsi, zacinas od zacatku hledat to co si uz mnel jednou postavene.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial BLOG

Příspěvek od drudriger »

 podle mne by sme mneli nejdrive definovat lenost na to aby sme mohli definovat skromnost ci pracovitost

    je li lenost jako nepracovitost a nepracovitost opak pracovitosti

    je pak automaticky ze clovek ktery prave nepracuje je linej.?

    nemuze mit priklad zdravotni problemy o kterych nechce mluvit, nebo medituje, nebo si potrebuje v hlave potrebuje nco doresit, a nebo dana praca ktera mu bila nabidnuta nema smyslu, a proto ji nedela.

    podle mne je tech osobnych duvodu jak nekoho obvinit z lenosti vice

    z me vlastny skusenosti sem se par krat musel rozloucit s lidma ktery z nama sdileli nas projekt prave kvuli lenosti

    postupem casu ae sem zacal resit jednu vec. popisu storku

    """

    jeden kamarad rikejme mu petr, vim ze v praze dela s bezdomovcema, socialniho pracovnika, vim take ze byl aktivni spolku svobodomyslnych zahradniku, docela sem si toho kluka vazil a prisel k nam na veekend .

    vypadal ste prahy uplne znicenej a po pulhodinovem rozhovoru ja sel dal delat an sel brzo spat. rano vstal pzodeji skroo na obed, pak neco pomohl a v nedeli uz ses vlastne domu.odchazel ale odpocatej a sel do mesta resit tam ty mestke veci.tak sem premyslel co s tim. normalne cloveka ktereho neznam a prijde k nam rano vytahnu sposetele a jede se makat, trochu kreativne aby ho ta prace bavila ale maka se. ale u tohodle kamose mi doslo ze nemusi byt prave lenost to ze clovek nedela praci ktera mu je nabidnuta.jine lidi bych sprudil ,nebo proste vytahnul za ziva ze spacaku, jemu sem to neudelal. je mi jasny ze je spousta osobnych veci pro ktery nemuzeme cloveka narcknout z lenosti.

    "

    "

    Dalsi muj kamos dlouhe leta docela makal pro jednu neziskovku ohledne ciklistu a byl s toho KO. udelal spousty prace ale skoncil na tom ze se rozchlastal , pak to utnul, odjel nekam do indie za mesic se vratil a ejhle nechlastana nekouri , ale aby se s toho dostal dost casu stravy ruznyma meditacema vseho druhu. je mi to fuk jakima hlavne ze s toho dostal a to vlastnyma silama.ale neni za nim videt moc prace, lepsi se ale take kdyby ste ho neznali reknete ze je linej."

    neni pak lenost jen to kdyz nekdo neco neplni slibi....kdyz neco slibi tak to nesplni....a podobne pripady. a udela je z lenosti cize s toho ze v jednu chvili danou praci delat chtel a slibil ze ji udela a pak ji neudelal.? to bych za lenost povazoval i ja a takovydle lidi u nas vetsinou konci tim ze se musi zbalit a odject.

    co je to ale pracovitost.?

    je to stav kdy stale neco delame.? v kuse neco delame...?

    co je to pak zamestnani.?

    do jake miri se da permakultura praktizovat na zamestnani.?

    jak by mnelo vypadat zamestnani ktere je trvalo udrzitelne.?

    toudle posledny otazkou sem se zabival delsi dobu, je mi jasne ze je to prave remeslo.to jedine je udrzatelne po leta jak s ekologickeho hlediska tak po strance kreativni cize rozvoje daneho jedince.

    tudle vizi se delsi dobu snazim delat v realu a neminim delat veci ktere sou pro mne nePK, nebo ja to nazivam neciste. jasne at si to kazdy dela co chce, ja netvrdim ze muj spusob zivota je aplikovatelni na vsechny atd atd.

    kdyz minimalizujeme vstuy do domacnosti a udrzeni hospodarstvi cim se zabivaj  ruzne jine smery v PK prijdeme k tomu ze ty nase vstupy nebudou vubec vysoke a muzeme se vice zamreit na sdileni,priklad pujcovani pili, nebo auta ci naradi.

    vysoke ale mohou bit naroky, naroky na to mit lepsi dum, lepsi solarni panely etc.a tady je otazka a je to neco co se neda moc popsat. ze kazdy ma jine standardy a proto vytvaret standard toho jak ma pk v domacnosti fungovat sou ruzne a ruzne budou, bohatost systemu je vitana.

    spatky k pracovitosti. je cilem PK byt pracovitej.? a nebo si najit cas priklad na pozorovani ptaku, ci na behani a nebo je to jen plytvani casem.? s tohodle hlediska mi jako lenost stale vychazi jedno lenost je stav cloveka vuci jinim a ne vuci jemu samim. az kdyz clovek neco neplni jak ma pa je linej.sam o sobe neni, kdyz to nikho neomezuje a nekdo se vyvaluje dva dni pozorovanim ptaku a motylu co nam je do toho ze jo.mozna pak napise basen.pri jejim cteni si budeme rikat jaka pekna basen ale pri predstave ze ji psal dva dny lenosenim v trave se nas nazor mozna zmeni a mozna ne. a v tom je pes zakopanej.na tudle otazku toho co je lenost nebude jednoduche odpovedet a je na kazdem z nas jestli si plni sve zavazky vuci ostatnym ci nikoliv.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial BLOG

Příspěvek od drudriger »

tudle vizi delam uz 15 let, jasne obcas nejake tu usnuti bylo a nekdy sem slapnul vedle ale dal se vzdy postavim a jedu dal za tim cilem. ja neumim psat, musis se ptat, stejne jako hastereni kolem sobestacnosti mne privedlo k tomu ze sme toho napal vice, a osobne rozpory men vzdy na cas zaseknou. ja vim presne co delam a vim presne co cchi dokazat a to co chci dokazat mi roste pred ocima.vim ze nekomu se mozna nelibi kdyz neco dostaneme darem.jinim se zas nelibi kdyz k nam prijdou a zisteji ze zijeme zcela obycejny jendoduchej zivot a ze to stesti a spokoejnost je v kazdem z nas, ze ji ten danej clovek musi najit taky v sobe a ne v nas.kopu lidi ma problem s tim ze prijdou k na ale hledaji vnitrne hleaji neco jineho.mame na to takove pravidlo. ze kdyz se ti tu nelibi hledej jine misto podobne nasmu, podobnym kolektivu a spolku sou cele desitky hledej svoje uplatneni jinde, nez se snazit zmenit neco co se 8 let budovalo. ono to o cem tu pisu neni jednoduche zit, tady se nehrajes s kubikama drivi ci zemnimi, kdyz neco zmrvis zmrvis vztah, cloveka, neco v ne zustane. v te jine PK neco nevyroste nebo se nechytne, v nejhorism pripade zvirata to odskacou pri tvych experimentech.snazim se experimentovat s tim jak zit v te pk spolecnosti, jak ji usporadat i pro tech dolnich pul mega. delam to hlavne proto ze i ja sem s tech dolnich pul mega a prot je mi blizsi se bavit s obycejnym clovekem o holem zivote, nez s technicky vzdelanim inzenirem o cislech.vzdy narazime uz jen na technicke prekazky jakoze nerozumim ruznym vyrazum a obcas nechapu proc neco tak jednoducheho a krasneho potrebujeme davat do tak slozitich vzorcu. radsi se pohybuji dolu a v ustrani, vetsinou pracuji s obyc chudyma lidma s blizkeho okoli a vesmes mne to bavi.pozorovani je ale jen jedna vec, druha vec je to vzdelani, ktery bud potrebujes a nebo potrebujes mit dobre pratele ktere ti pomuzou priklad s gramatikou nejakeho duleziteho textu, a nebo s vybavenim nejakych pro mne slozitich lajster.je to pak o sdileni, ja se muzu venovat tomu co men bavi a co sem dostal do vinka a ten co mi pomaha tak take. ja mu to oplacim svoji rucnou praci a obe strany so spokojeny, aspon vetsinou.vim ze tendle model se zda byt pro nekho nepochopitelnej pro mne je uplne normalnej, a na nasem fc profilu pravidelne se ptam lidi na pomoc z necim a nabizim pomoc ja.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial BLOG

Příspěvek od drudriger »

mne priklad imponuje definice se zamestnanim.

    dam priklad chci si koupit solarni panel, nebudeme e bavit proc a je li to skromne etc, to je jina debata o tom ze kdyz mas malej prikon snizis svoje elektricke vydaje cize se uskromnis.

    chodit do prace kde se prikald vyrabi auta je sice pekne ale abych tam chodil proto abych si vydelal na ten solarni panel se mi teda nechce. budu se snazit najit takovou praci ktera je z meho pohledu cista, cize hledam praci zahradnika, prace s kamenem ruzne prace v lese,jasne ze i v tom lese se ta prace nemusi PK moc zamlouvat ale ta fabrika na auta je hold jinej level skodlivosti. s tymdle pristupem uz nejej rok pracuji a i proto kdy prijdete k nam zistite ze neni nova fasada ale ta 100let stara a barak vypada z venku jak vypada. kritika mnohych je proc si na to nevydelas.? ja si vydelavam ale skromne a pomalu. nekdo by to delal rychle, mozna na pujcku ja to delam takhle a povazuji to za skromne. V tmdle poli i vysledky sou skoro nevidet, kdyz ste skromny jak chcete aby nekdo videl vase vysledky.vysledky vam muzu osobne povypravat co kde jak sem co nasel ke sem jak na co vydella peniz, ale to ma mnoho z nas. skromnost se podle men moc definovat neda, daji se davat ale pekne priklady a ukazky takoveho spusobu ziti.je jasnej ze na 100% skromnej byt nemuzes. to by si musel uskromnit i tu skromnost a bylo by......

    Jo azapomnelo se na jednu zakaldnu a dosti dulezitou vec a tou je vesela skromnost. coz znamena ze at jedna si svoji skromnost uvedomujeme, delame ji dobrovolne a s usmevem. ta veselost je hodne dulezita. muzes potkat typka co se ohriva u starych zrecyklovanych kamen a bude ustaranej a le taky muze byt vysmatej.proto bych vysmatou skromnost povazoval spise stav ducha nez technickou defnici.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial BLOG

Příspěvek od drudriger »

tak jen tak pridam, drevna sezona pro mne uz zacala. drivi karicka a i pilka sou nabrousene a jede se. za ten skoro rok sem mnohe pochopil procetl a uvedomil si, jedno ale ne a ne.stale delam veci tak ze bud je prace a tim padem sou penize tak se nejak zalepis a koupis si veci ktere si nedokazes udelat sam a kdyz ta prace neni coz je vetsinou v zime tak delas ty jine veci jako s karickou na drivi do lesa a este si piskat pisnicku u toho. uzivam si i kdyz jdu do prace a i kdyz sem doma a neni prace. a kdyz do prace tak na svojej babetce poskromnu.auto je lepsi ale s nim prichazeji i starosti a posledne to dopadlo tak ze na nej nebylo a slo do srotu. Inu rekl by nekdo najdi si praci a bude to, ale to bych se musel but odstehovat nekam vice do mesta a  nebo bych musel se stat nekim jinim. nekoho buh obdaril rezbarstvim praci s drevem ci ruzne jine remesla, ja at se snazim jak chci ne a ne se nicim  v tomdle kraji uzivit, bokovky sou ale neni to hlavni prijem ani nahodou, snaha si nekde prividelat behanim po republice se mi moc nevyplatila aspon zatim. tak si poskromnu uzivam aspon ten minimalismus kde kupuji rocne strasni minimum veci a skoro vse bud opravim nebo nejak vyksfetuji.a stale nejak s vizi vesele skromnosti. Jinak ale mam pocit ze je cim dal veselejsi, zistil sem ze kdyz si piskam a nebo si delam nejake popevky tak je to hnedka este veselejsi. kdyz rano vstanes a zaposlouchas se do tech ptacku venku, pak babetou do prace , pozorujes oblaky a vychazjici slunce a pahorky hor kolem, inu ten pocit ti nikdo nikdy nevezme a kdyz si do toho este i piskas no jak by smetl, secky prace sveta sou pak k nicemu. skromnost se da popsat selijak ale jednoznacne je neprenositelna. to co ziji muzou mnohi povazovat a i povazujou za totalni vysinutost obcas mne castuou ze sem nemocnej, inu mozna jo. maji pravdu mozna by na mem miste zili jinak, to je ale jasne ze kazdy zije jinak a kazdy ma sve naroky jine a ma inou ekologickou stopu. inu permakultura po ruznych setkanich s ruznima lidma sem zistil je to jen nazev a dalo by se to nazvat selijak, napriklad zdravy selsky rozum. co clovek to jina definice a proto se cim dal vic nechci moc definovat.prave v osobitosti a rozvoji osobnosti sa clovek ale i spolocenstvo ci komunita rozvija.  skromne i vesele. tak tolik kratce o dreve, skromnosti a piskani si......


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial BLOG

Příspěvek od Samodiva »

Definice lenosti, pracovitosti, to by bylo na dlouhé zamyšlení..
Jsem na tom asi podobně, žiju skoro z ničeho, takže když se potkám se spolužákem  - doktorem, který si furt stěžuje, jak je špatně placený za tu děsně náročnou práci, tak se v duchu jen směju. A takových nadplákačů, kteří se mají docela dobře a nemusejí narozdíl ode mě přemýšlet, jestli si koupí 10 nebo 15 dkg sýra, znám víc.

Veselá skromnost je asi nutnost, protože by se člověk zbláznil, kdyby měl nad svou bídou pořád přemýšlet. Ale i tak mě občas štve, že si prostě nemůžu jen tak něco  koupit, nebo někam vyrazit - jak zjistil bankéř anarchista, ve světě peněz tě osvobodí velká hromada peněz.
Teď jsem četla, že jedna Němka žije je z výměny - i když má důchod, jmenuje to tuším "Gib und Nimm" (dej a ber) a všechno získává směnou za věci a služby.
Tady by to asi lidi nepobrali, tady si nechají i za výkal zaplatit 5000,-...

A ta lenost - ne všechno, co vypadá jako lenost, je lenost, někdy to je neschopnost dělat věci rychle, někdy prostě povahové naladění, někdy jiný způsob práce, než na co jsou mají ostatní zvyklí, někdy jiné hodnoty. Dost často se to všechno mísí.
Nejlepší je jet si po svém a na názor ostatních se vykašlat, protože kibicové kdyby nebyli hamižní, často by dělali ještě míň než tzv. lenoch.


Ještě se třeba vrátím, nebo mrknu na blog.
Zatím, S.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial BLOG

Příspěvek od drudriger »

ono je to tenkej led. jako ja jsem zase v praci za min mzdu ale bavi mne to. nadavt by clovek mohl na cokolvek. mne na tom ale zajima to jak si to tak v zivote udelat aby s toho nebyl smutny ci sklamany a proste byl veseli.


ja to delam tak ze si prikald rano spivam , o prirode atd a v rpaci kde vsetci jen nadavji to beru pozitivne a tu pozitivitu se snazim prenest na jine.


jako ono to je tezke, sak to znas ze kdyz nemas na to co by si chtel ci potreboval tak te to v necem brzdi. a umeni je to i vtom najit neco pozitivne a vlastne byt spokojenej i kdyz to nemame. jako ja uz take motorovku mam a uz i trakturek malej mame ve sdruzeni tak ho pouzivam, ale kdyz sme ho nemnel tak sem se radoval s karicky. je to pristupu k veci.... a prave si myslim ze PK by mnela bit i pro lidi co nemaji na drahe jezirka ci proste nemaji penize, nekdo mozna dobrovolne nechce je mit atd, take existuje cista prace. jako poctivou a ekologicky a eticky cistou praci si tezko vydelas balik. jo ajednu vec sme zistil ze alternativu resime az tenkrat kdyz neco nam chybi a nemame to taka z potom zacneme vymyslet alternativy.a to je ten pristup ze i kdyz neco nemame tak vymyslime alternativi a uzivame si je...


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial BLOG

Příspěvek od Samodiva »

Je to tak. Popravdě až jsem si zařizovala nevlastní byt, začala jsem zjišťovat, jak nákladné je vůbec být připojen k sítím - ještě ani nazačneš svítit, už po tobě chtějí prachy. To stejné s vodou, plynem. Pro člověka bydlícího v jednom je bydlení strašně drahé, když nemá možnost opatřit si levně alespoň část energií.


Taky platit si zdravotní je pálka, kdyby tohle všechno museli platit třeba moji praprarodiče, kteří byli živi hlavně ze zemědělství, tak by zbankrotovali.  


Pracovat za min. mzdu "jde", pokud nemáš pocit, že tě zaměstnavatel vyloženě vykořisťuje a když tě ta práce baví. Jinak je to na houby.


Nemít věci není zdaleka to nejhorší - zklamaná jsem nejčastěji z lidí. 





Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial BLOG

Příspěvek od drudriger »

no sklamenj z lidi....to se staci tady rozhlidnout po permawebu. no mzda...no delam pro neziskovku a este k  tomu delam drevene sochy teda pomaham je delat.tak si to uzivam a dosti casto i delam rucne ale jako kdy.


jako okusil sem v zivote ruzne s tech spusobu, jak komunity tak squaty tedka s pritelkini, podle mne neni nejlepsi spusob jak zit. kazdy den rano vstanes a zijes ten den a je ejdno jakej je, kdyz dokazes zit tak si ho uzijes a je jedno jestli sou veci tak nebo tak.ono lechce se to pise hure se to dela, to si kazdy z nas musi rici sam sobe ze jak to ma a taky to je jeho nejvetsi meritko.ono taky najit sam sebe a dokazat bit kritickej atd.


ale zaklad je ta veselost....


tedka mne nadchla jedna pisnicka , spisvam si ji obcas....ale ten text je fakt dobrej


https://www.youtube.com/watch?v=rJuy3LBQNLo


Odpovědět