Léto za náma

Blogové příspěvky uživatelů
Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Léto za náma

Příspěvek od drudriger »

Tak, skoncilo leto a ja sem jej stravil na cestach po zemych ceskych.potkal sem spoustu zajimavych lidi nastivil sem zajimave akce a popravde sem si rekl ze ne to prdim.


prdim na tu hru na penize, pradim na tu hru ze na vsechno je potreba je mit. vim ze sem si vybudoval kolem sebe takovej malej stat a v nem ziju takove moje male kralostvi. tento rok byl pro mne duleziti nebot sem zistil ze mi ta radost ten sobestacny usmev atd funguje jenom kdyz sem doma, akonahle se presouvam tak zacinaji problemy a nefunguje mi to co mi fugnuje doma a s tim ostatne spojene problemy. Zistil sem teda vec ktera je stejne asi normalni jen sem o ni este nevedel ze ta skusenost je neprenositelna.  Tak prede mnou vyvstala otazka jestli je to dobre a ci spatne.Jestli se mam prispusobovat vetsine a nebo si to delat po svym tak jak sem zvyklej a tak jak to citim.popravde sem zatim pripojil k verzi ze si budu veci delat po svim.


permakultura a permakulturnici sou ruznoroda spolecnost a je zajimave je pozorovat, stale narazim za tu dobu co tu na permawebu jsem na ten stalej rozpor v tom ze se propaguje hlavne ta permakultura co neco stoji, ten zbytek nestoji za rec.


proc mi to vadi? vadi mi to proto ze pak lide maji pocit ze dokad nemaji dost penez  a nebo aspon 5 let za sebou tak vlastne ani permakulturu nedelaji atd....myslim si ze lide maji byt povzbuzovani ke svym projektum a proto tu verejne propaguji svuj projekt ktery je postavenej na veselej skromnosti. Ano uz se mi stalo asi dva krat v zivote ze sem dostal malo zaplaceno a bylo mi receno ze kdyz propaguji veselou skromnost tak mi to musi stacit. no cumnel sem jak puk a zase se vracim k te neprenositelnosti toho co delam.


Muzu hlasat ty myslenky na kterych to stoji ale to je tak secko.permakulturu vyjadruji svym spusobem a minim v tom dal pokracovat Je pravda ze v mem pripade davam velky zretel na lidsky faktor v permakulture(delam hodne socialni projekty)ale prijde mi ze zase jine projekty nedavaji na socialni rozmer zadnou energy.



Lidi mi rikaji ze sem naivnej a ze to co delam je k nicemu, ze vlastne jen ziju svuj zivot a mluvim o tom.Ano sem tak trochu neposkrvennej zivotem v normalni spolecnosti nebot sem v ni az na vinimky nikdy nezil. a nevyznam se v tom dravym kapitalizmu a uz vubec si neumim vydelat penize, ono ja si je umim vydelat ale moje latka toho co potrebuji je uboze nizko,ale ja sem vesmes spokojenej,


neda mi to a budu dal sirit myslenky vesele skromnosti i kdyz uz ne pod vlajkou dvp to se zmenilo na trnkoviste a jeden projekt umrel a druhy zacina. delam veci jinak a chci je delat tak jak delam, nebot to dela mne samim sebou.nechci se vymlouvat na to ze nemam prachy ze sem ze spatne rodiny i kdyz tydle veci maji na cloveka vplyv vzdy, chci dal pokracovat v aktivitach tak jak sem je delal, a komu se libi at je podporuje dal, komu se nelibi at mne necha na pokoji.


zrovna sem na nasteve ve francii v dijonu a kdyz vidim ty velke permakulturny zahrady ktere sou obstaravane hlavne socialne coz znamena ze sou na cizich (rozumej mestkych rozumej obecnych cize obyvatel mesta) pozemcich maji rozlohu asi 3 hektaru a je nadhera to pozorovat.podobnej projekt v CR tezko najdeme a ja mam dobrej pocit ze se svima aktivitama v nase male tisove se aspon o neco snazime. a to o co se snazime neni jenom mit zahradku za plotem aby sme se z nikim nemohli podelit o to co tam mame.


socialni rozmer chybi ale to neni nas problem to je problem tych ,ktery sice se k hlasaji k permakulture ale v peci o lidi pokulhavaji.No jo


Myslim si ze permakultura se hejbe dal a ze stare veci se meni v nove a ze sou tu stale nove pekne pristupy k resenim ruznych problemu ktere vznikaji. nejvetsi zasluhu maji v tomdle mlady lidi a sem rad ze nas nastevuji a ze s nima resim ruzne veci,Tento rok sem se dostal i do krizku s oficialnima strukturama ceske permakulturne sceny a popravde sem nemile sklamanej tym jak ty vztahy funguji a jak je to vse rozhadane jake predsudky sou mezi lidma a popravde je mi  z toho zle a vlatstne nejlepsi je mi byt doma u peci a prikladat polinka nez se organizovat za ucelem hastereni hadani sobectvi ci kariery.


Potkal sem opet lidi s ruznych perma kurzu a popravde opet mne vitecne prekvapily, ono vlastne musis mit na vse penize, a neexistuje projekt bez penez, proste je mit musis, bez nich nedelej permakulturu to vam reknu sem cumnel jako puk.Jestlit todle uci lidi svobodove a jini at to delaji ale takhle to nebude o permakuture ale o subkulturnym byznysu.


kurzu je jak na kostele vrabcu, coz je dobre a obcas mi to prijde jako pyramidova hra, kde jeden zacne delat kurzy a ostatny vedi ze kdyz nastivi aspon 3 4 kurzy muzou uz delat svoje kurzy a tim padem svoje investovane penize s jim vrateji, parada!!!!  piramyda jak vystrizena , mam uz ale pocit ze se to rozpada a ze ucastniku tedle hry je uz hodne poskromnu , kdyz uz i na kurzy zadarmo chodi malo lidi.


zajimavej byl nas spolecnej projekt trnkoviste kde se dizajnery z zeleneho carodeje fakt predvedli a dali dokopy fakt dizajn kde jedno ze  zakladnych podminek byly ze nemame penize a asi mit ani nebudeme a popravde sme je ani nemneli.dizajn slusny , cas ukaze jak ho dokazeme dopracovat a hlavne zrealizovat.vice o projektu trnkoviste na strankach obcanskeho sdruzeni dvp


Trnkoviste je verejnej projekt neni vlastneni zadnou fyzickou osobou ale obcanskym sdruzenim, cize nedelame zadnemu "typkovy" zahradku a pak to zavreme.....az to bude udelane samozrejme.


No tak nejak takhle sem si uzil leto a sem moudrejis starsi a snad i chytrejsi/////


doufam ze sem nikoho neurazil nikoho nenastval a ze nikohomoc  neotravuji moje trapne blogove vylevy....


Uživatelský avatar
Jan Kršňák
Příspěvky: 10
Registrován: 20 úno 2013 14:25

Re: Léto za náma

Příspěvek od Jan Kršňák »

jediný, co je v tomhle vyprávění navíc, je poslední řádek. vůbec se nemusíš starat o čtenáře, když se někdo urazí, tak je to jeho problém a ne tvůj, on je uraženej a ty jsi celej a už vůbec se nemusíš cítit trapně, protože to všechno vidíš dost přesně, myslím.


ty peníze všude, kam se podíváš, to je vážně smutná situace, holt jsme se narodili do doby, kdy když má někdo hlad, shání peníze, místo aby hledal jídlo...je to šílenství hodné rozpadající se společnosti a lepší to nebude, jen se bude stále více a více lidí odpojovat a mizet a pak nebudeš ten, co je zmaten mezi ostatními, ale ten, co ostatním zmateným a vystresovaným až zpanikařeným bude moci ukázat, jak se dělají pevné body ve světě, kde peníze nehrají žádnou roli...ty nejdůležitější věci v životě jsou totiž ty, co jsou zadarmo.


no, mě taky přijde, že permakultura by měla být více o lidech, ale ještě na to asi není čas. nejprve se větší množství (tak 60 až 80 opic odhadem) musí naučit žít s přírodou (vůbec vnímat, že existuje) a zkusit si něco pěstovat a sesbírat, a až potom přijde na řadu ta lidská část. permakultura jede, jak píšeš, ale chce to ještě pár let než se ze zón 1 až 5, dostaneme do zóny 0, pěstovat mrkev je holt snazší než pěstovat lidi. taky jsou lidi víc v prdeli než původní odrůdy, ale ono nám to jednou dojde, že mít kolem sebe smečku spokojených lidí, je důležitější než mít tu nejvyšlechtěnější kukuřici na světě a správné složení kompostu...


díky za vyprávění


měj se hezky


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Léto za náma

Příspěvek od QNX »

Peníze a permakultura ...... je mi celkem jedno jaké je zadání. Pokud chce někdo něco navrhnout, tak jenom potřebuju předem vědět jakej si asi tak představuje rozpočet. Protože když udělám nízkorozpočtovej projekt pro velkorozpočtového zákazníka, nebo velkorozpočtovej projekt pro nízkorozpočtovýho zákazníka, tak to dobře nedopadne. Žádná přímá úměra permakultura/peníze není. Dokonce ani ty peníze nepotřebuješ. To co potřebuješ k vytvoření a realizaci projektu je nějaká forma energie. Peníze jsou určitou formou energie, čas je jinou formou energie, práce další ......... pokud něco z toho máš, můžeš tvořit. Pokud žádnou energii nemáž, tak můžeš tak maximálně pozorovat.


Sociální stránka permakultury ........... to v ČR zatím ještě nefunguje a když nepočítám nějaké miniostrůvky, tak ani nefungovalo. PK se v ČR dlouhá léta prezentovala jako zahrádkaření pro líné zahradníky a byla to do značné míry uzavřená společnost malého počtu lidí.  I když se o permakulturu zajímám dlouho, tak vlastně ani já nějak nevěřím na ty sociální projekty. Dělat něco pro lidi je značně nevděčné. Sice se dá něco dělat pro lidi i bez očekávání vděku (což je rozumný postoj), ale i tak se to nedá stále dotovat ze svého a jenom to táhnou.- dělat šaška, nebo troubu pasivním konzumentům.


Kurzy PK .......... ono jich zase tak moc není (teď nepočítám ty různé řemeslné a zahradnické kurzy, kterých už je opravdu hodně). V ČR funguje jenom pár PK lektorů. Většina z nich ze staré anglické školy . Kurzů PK designu už tady proběhlo několik desítek a jejich absolventi už se počítají na stovky ......... problém je v tom, že ty stovky absolventů mizí někam do neznáma a nezůstávají po nich ukázkové realizace. Někde je něco na PK kurzech špatně. Měl jsem možnost pracovat i s lidmi co se označují za profesionální permakulturní designéry, ale zjistil jsem ........ no, na tom co píše Drudo o pyramidě/letadlu asi něco je. Hodně o tom přemýšlím a hledám způsob jak to změnit. Permakulturní design je opravdu složitá a komplexní záležitost a lidé se v tém snadno ztrácejí. Pokud má být permakultura úspěšná, tak se pojetí permakulturních kurzů musí hodně změnit. Budu se o to snažit na příštím kurzu PK designu. ...... jo a kurzy a peníze? .......Kdybych spočítal všechny náklady spojené s permakulturou a zisky z kurzů a PK designů tak bych zjistil, že jsem v mínusu a to v částce s pěknou řádkou nul. 


Trnkoviště a design ZC: Drudo, sice o tom píšeš pěkně a mohl bych to brát jako dobrou reklamu na naši práci, ale upřesnil bych, že to co u vás vzniklo je jenom taková první skica ...... Abych to já nazval designem, tak by to chtělo ještě pár týdnů práce.


Andrey ....... S první částí bych souhlasil, ale jinak ......... Permakultura je samozřejmě také design a designérský systém. Nakonec to tak prezentoval i zakladatel PK B.M.. Jestli je PK nejpřirozenější projev lidského bytí je otázka. Ono mnoho bytostí je nastavených tak, že žijí dokud to jde a to bez ohledu na následky svého konání. Když už všechno sežerou a zničí, tak umřou. Jak se zdá, tak stejnou životní strategii má i naše společnost. Aby se z PK stala kultura společnosti, tak se společnost bude muset ještě hodně kultivovat. PK není něco co dostaneme při narození do kolébky. PK je něco co musíme vytvořit (a ve světě špatných vzorů to půjde hodně těžko)


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Léto za náma

Příspěvek od Romana SM »

Ahoj Drudo, držím palce ... veselá skromnost by mohla být výzva pro všechny, protože to je pro udržitelnost všeho asi nezbytnost :-). Třeba se taky někdy k tobě podívám, jestli se podaří překonat časoprostorová vzdálenost. Já jako hrdě proškolená bych si na vlastní kurzy troufla tak možná po deseti letech praxe a vlastních výsledků. Důležitější než peníze jsou nadšení, víra a odhodlání, je dobré ukazovat i permakulturu bez peněz.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Léto za náma

Příspěvek od drudriger »

delat saska  sem inkda nedelala a myslim si ze ani nebudu delat,i kdyz obcas ho delam deckam ze srandy at se zasmejou. jako presne vystizene, kazdy z nas se orientuje na neco uplne jineho.Ja mam za sebou socialni praci,par lid ktery tu zili a pak se snazeji to co se tu naucili praktizoavat tam kde sou.dalsi desitky lidi ktery se tu zdrzeli na dele ktere to oslovilo a podobne projekty rozjizdeji na jinich mistech a pak stovky obyc nastevniku ktery se mozna neco naucili, nemam pocit ze kdyz nekomu z necim pomuzu nebo ho to naucim ci se mu to snazim vysvetlit ze bcyh byl za saska.to muzou rikat lide co odmitaji sdileni jako takove. nemam pocit ze bych tym ze propaguji veselou skromnost tak ze bych mnel jenom plytke cile.Mam je take vysoke ale minim delat milniki a radovat se z nich. ja mam radsi to ze tu zije rodina a dalsi lidi a snazeji se i kdyz jejich level je hodne nizko, nez to vsechno vyhazet(na ulici)abych mnel cas na studium vztahu rostlin klid a nerusil mne decky smih z vedlejsi cimry..... kazdy to delame jinak a to je dobre, tedka jde o to aby sme dokazali spolupracovat a ne si konkurovat a tvarit ze muj system je lepsi nez nekoho jineho.ruzne pristupy a tim padem rozmanitost je ten vzor s prirody ktery mame kopirovat.ne jeden druheho oznacovat jako saska.Ale ono ta vzdalenost a totalne jinej uhel pohledu nam asi neumoznuje vzajemne pochopeni se a pochopeni situace v jake kazdy z nas zije. no jo neni vse tak hezke a ruzove jak si malujeme.cus


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Léto za náma

Příspěvek od QNX »

drudo drudriger: Prostě jsem tím chtěl říct, že pokud se snažíš (psal jsem o sobě) dělat projekt s primárním cílem SDÍLENÍ a po nějaké době zjistíš, že sdílíš a ostatní konzumují, tak to sice mohlo být užitečné, ale ten cíl to nesplnilo. To je třeba důvod, proč jsem se rozhodl nespouštět po posledním výpadku forum sobestacnost.cz. Návštěvnost a čtenost tam byla docela velká takže jako osvěta to bylo OK, ale příspěvků od ostatních uživatelů tam bylo málo a já jsem to zakládal s cílem sdílení a výměny zkušeností. Možná jsem těm uživatelům nedělal šaška a podle reakcí je i dost lidí, které konec toho fora mrzí........ ale jdeme dál a budeme to dělat jinak.  Co se týká skromnosti a plytkých cílů ......... může to tak být a nemusí. Někomu slouží skromnost jako zástěrka pro lenost a jiný je dříč i když se drží skromnosti. Skromnost je pro permakulturu velice důležitá, ale z mého pohledu pouze určitá skromnost. Mělo by jít o skromnost projevující se v malé spotřebě zdrojů, nemělo by však jít o skromnost v podobě malého zájmu o informace, zkušenosti, dovednosti a o vlastní práci.


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Léto za náma

Příspěvek od PetrNJ »

QNX: problém je v tom, že ty stovky absolventů mizí někam do neznáma a nezůstávají po nich ukázkové realizace. Někde je něco na PK kurzech špatně. Měl jsem možnost pracovat i s lidmi co se označují za profesionální permakulturní designéry, ale zjistil jsem ........ no, na tom co píše Drudo o pyramidě/letadlu asi něco je


Hodně o tom přemýšlím a hledám způsob jak to změnit. Permakulturní design je opravdu složitá a komplexní záležitost a lidé se v tém snadno ztrácejí. Pokud má být permakultura úspěšná, tak se pojetí permakulturních kurzů musí hodně změnit. Budu se o to snažit na příštím kurzu PK designu.




Bohužel tady je Drudo o několik kroků, možná let popředu. Pokud si QNX myslíš, že to vyřešíš v systému ve kterém sám funguješ vzdej to. V rámci boje o peníze a klienty PK v tom školitelském bysnysu, i když se navenek spolek všelijakých PK lektorů tak asi netváří nebo se snaží takto netvářit, nic kloudného k řešení nenajdeš. Ono nemusíš nad tím moc dlouho dumat a příjdeš během chvilky, kde to drhne a co je třeba. A bohužel přijdeš na to, že Drudova cesta sdílení je určitým řešením. 


Peníze v celém tom problému hrají zásadní roli. Ony prostě fungují do určité meze trhu jako samotné zboží, ale jakmile je ta mez překročena, což je mimo jiné dnešní doba, pak jsou samy sobě likvidačním a degenerujícím faktorem celé společnosti. Bohužel tím i exponenciálně roste bezohledná likvidace přírody člověkem.


Pro mě docela docela s podivem, že ty takový vědec v PK nemá přehled o "svých" ovečkách co se týše vstupu a výstupu a dle tvého popisu nemáš asi vůbec šajnu, zda to co si lidi u tebe zaplatili vůbec taky uměli a umí používat. No mě by to osobně doslova sralo, učit někoho něčemu jen na kšeft a ne na to, aby za mnou opravdu byly vidět výsledky jejich studia. Hledej někde u sebe něco nedotaženého v přípravě na kurzy.....Ale možná se mýlím a pak se dopředu omlouvám. Chtěl jsem si jednou udělat čas na ten tvůj kurs, ale zatím k tomu nebyl čas :-), takže nemohu poskytnout svou zkušenost. Jen se velmi udivuji tvým vyjádřením a máš ode mne velké plus, že si byl ochotný to takto sdělit a otevřít se.



Takže mě nezbývá než doporučit : Vy dva s Drudem se spojte ve společných bodech, ostatní v čem jste v rozporu ignorujte a dojdete mnohem rychleji k tomu čemu chcete oba.  


PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Léto za náma

Příspěvek od PetrNJ »

Nevím proč, ale tu citaci v přechozím příspěvku to nějak formátuje do moc velkého písma :-)


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Léto za náma

Příspěvek od drudriger »

""" Prostě jsem tím chtěl říct, že pokud se snažíš (psal jsem o sobě) dělat projekt s primárním cílem SDÍLENÍ a po nějaké době zjistíš, že sdílíš a ostatní konzumují, tak to sice mohlo být užitečné, ale ten cíl to nesplnilo. To je třeba důvod, proč jsem se rozhodl nespouštět po posledním výpadku forum sobestacnost.cz. Návštěvnost a čtenost tam byla docela velká takže jako osvěta to bylo OK, ale příspěvků od ostatních uživatelů tam bylo málo a já jsem to zakládal s cílem sdílení a výměny zkušeností. Možná jsem těm uživatelům nedělal šaška a podle reakcí je i dost lidí, které konec toho fora mrzí........ ale jdeme dál a budeme to dělat jinak.  """



Todle je ale uplne mimo misu, kdyz zrusis web kvuli tomu ze si v nem mnel nejvice prispevku ty a ostatny se moc ensnazili a delat to proto aby tok energii byl spravnej..... to qnx muzes prestat pouzivat internet ale i kopi veci denne spotreby nebot kdyby mneli vsychni ti lidi pocit toho ze davaji vice nez dostavaji tak tu asi ani to kolo nebude, nebot si ho budeme patentovat jako nahradu za to ze ostatny nesdili. v tomdle tom s tebou absolutne nesouhlasim. mozna si to spatne definoval nebo tak, ale jestli je to tak jak pises tak to sem teda sklamanej.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Léto za náma

Příspěvek od QNX »

PetrNJ: školitelský bysnys to je docela hanlivé označení.  Koukám, že jsi už předem negativně naladěný ....... co se týká výsledků účasníků PK kurzů a zpětné vazby ........ ano, efektivita kurzů z pohledu dosažených výsledků mi skutečně připadá malá a klidně to můžeme vztáhnout na PK kurzy od těch prvních po současné a na PK kurzy celosvětově. Nejsem spokojený s tím jaké výsledky dosahuju a nejsem spokojený s tím jakých výsledků se dosahuje jinde. Takže v tomhle ti dávám za pravdu. Na přípravě PK kurzů je opravdu něco špatně. Proto také hledám cesty jak to dělat jinak a když dělám nový kurz, tak je vždy hodně odlišný od kurzu z minulého roku. Tu zpětnou vazbu přijímám a svou práci podle toho neustále upravuju. Právě díky tomu, že alespoň s částí účastníků kurzů jsem v kontaktu tak můžu kurzy vylepšovat tak, aby se jejich efektivita zlepšovala. Dělám na tom, zatím to má vzestupný trend :-)


Odpovědět