Ořechy

Vše o ořešácích, kaštanech, ...
Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Ořechy

Příspěvek od Urban Grower »

To je zase diskuze, možná už jsem to tady psal ale roubování znali již ve staré Číně, jinak díky odolnějším podnožím se ovocnářství posunolu o pár stovek km na jih, kdyby jsme přírodu v roubování znásilňovaly tak zřejmě žádná afinita neexistuje že?


Pavel Chodil: Pokuď chceš dlouhověké stromy na semenáčích sežeň někoho kdo moštuje jaderničku či jiné odrůdy a šup s tím co zbyde po moštu na podzim do brázdy a přeroubovat i když jadernička si celkem zachovává původní vlastnosti, pokuď chceš pěstovat jablka ze semen tak věř že u nových odrůd se dělají selekce v řádech desetitisíců semen, je to loterie ale spousta odrůd vznikla jako náhodný semenáč někde v příkopě. Jinak ořešáky taky semenařím ale na zahradu bych to nechtěl, půjdou někde do přírody, mám zkušenost s tím že z jednoho roubovaného stromu je výnos stejný jako z 2-3 semenáčů. Tenhle Pán by ti poradil co se týče jabloňí:



www.mas-moravsky-kras.cz/create_file.php?id=51



Moc ovocnářů kteří podle jablka nebo habitu koruny poznají odrůdu neznám.


Pavča
Příspěvky: 3
Registrován: 15 říj 2013 15:52

Re: Ořechy

Příspěvek od Pavča »

Dobrý den, tak jsem nějak zmatená... Sázet ořech ze semene tedy nemá smysl? Díky za odpověď. :)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ořechy

Příspěvek od QNX »

Pavča: smysl to má, ale tam kde nečekáš úrodu a sklizeň necháš na jiných. Třeba podél cest, do lesa, do různých houštin semenáče ořešáků používáme. Také můžeš semenáče použít jako podnože pro roubování. Do zahrady bych semenáč nedoporučoval.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

měj sem tu na zahradě planý ořech co ho zasadila asi sojka či veverka...bývalý švagr ( ocas jak cyp ) ho seřezl ale on zase obrašil a za cca 4 roky už plodil...ořechy jsou ale vesměs dost drobné...radši bych ale sázel tu odrůdu MARS...

Pavča říká:


Dobrý den, tak jsem nějak zmatená... Sázet ořech ze semene tedy nemá smysl? Díky za odpověď. :)





Pavča
Příspěvky: 3
Registrován: 15 říj 2013 15:52

Re: Ořechy

Příspěvek od Pavča »

Díky za radu :)




QNX říká:


Pavča: smysl to má, ale tam kde nečekáš úrodu a sklizeň necháš na jiných. Třeba podél cest, do lesa, do různých houštin semenáče ořešáků používáme. Také můžeš semenáče použít jako podnože pro roubování. Do zahrady bych semenáč nedoporučoval.





Pavča
Příspěvky: 3
Registrován: 15 říj 2013 15:52

Re: Ořechy

Příspěvek od Pavča »

Díky za radu :)


měj sem tu na zahradě planý ořech co ho zasadila asi sojka či veverka...bývalý švagr ( ocas jak cyp ) ho seřezl ale on zase obrašil a za cca 4 roky už plodil...ořechy jsou ale vesměs dost drobné...radši bych ale sázel tu odrůdu MARS...

Pavča říká:


Dobrý den, tak jsem nějak zmatená... Sázet ořech ze semene tedy nemá smysl? Díky za odpověď. :)








Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

ale jestli ti nezáleží na nástupu plodnosti a velikosti a množství plodů, tak si je klidně vysaď...smysl má vysadit přece každý strom...pláně nebo roubovanec či očkovanec...

Pavča říká:


Díky za radu :)


měj sem tu na zahradě planý ořech co ho zasadila asi sojka či veverka...bývalý švagr ( ocas jak cyp ) ho seřezl ale on zase obrašil a za cca 4 roky už plodil...ořechy jsou ale vesměs dost drobné...radši bych ale sázel tu odrůdu MARS...

Pavča říká:


Dobrý den, tak jsem nějak zmatená... Sázet ořech ze semene tedy nemá smysl? Díky za odpověď. :)











Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Ořechy

Příspěvek od Marion »

Máme na našich pozemcích asi stoletou hrušeň je krásná a zdravá, má výborné plody. Jsem pořád na vážkách zda zkusit metodu jednoho "tábora" vypěstovat semenáček nebo druhého vzít ruby. Bohužel roubovat ale neumím... Nicméně ta hrušeň se pojí s mým dětstvím, tak já vám nevím... Je tu někdo kdo reálně vypěstoval ovocný semenáč, který plodí? Místa máme dost i na takovéto experimenty, ale nějak nevím zda do toho dávat energii...



A ještě jedna věc. Loni nám náš "milý" dědeček ořezal dost drasticky ořech. No prostě měli shodit jednu větev, která ohrožovala dům, ale nějak mu hráblo a ořezali s otcem celou korunu, zbyl jen kmen na který neměli dost velkou motorovku... docela jsme to obrečeli a ořech krásně obrazil a nyní nevím, prořezat větve nebo ho nechat tak jak je? už je to přes dva roky a začíná pomalu vypadat jako strom...


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Ořechy

Příspěvek od Vlasatej »

sázet ořešák ze semene je plýtvání časem , energií i penězi, ty dvě stovky za roubovanej stromek se během 50 ti let stokrát zhodnotí. 



řez ořešáku je problém, špatně zavaluje rány , většinou jen po okraji rány a zbytek odhaleného dřeva se stane vstupním bodem pro houby , plísně, choroby...., je to začátek konce stromu, minimálně jeho značné zkrácení životnosti stromu. ořešáky také trpí na "slzení" , kdy z ran vytéká míza a strom tak může prakticky "vykrvácet". Odstranění jedné větvě a pečlivé ošetření rány není problém, ale brutální zmlazení škodí. Ořešáky jsou vitální stromy, znovu obrazí, ale už zůstanou poškozené. S rozumem to můžeš prořezat , podle pravidel ,aby zůstal nějaký terminál a založ znovu kosterní větve.



Z hrušně určitě vzít rouby, je to jádrovina, roubování není problém, buď se to nauč ( stačí na to nůž, brousek, vázací páska nebo izolepa a štěpařskej vosk), nebo popros někoho v okolí, na venkově to lidi umí . Semenáč nemá smysl, otec neznámý - žádná hrušeň není samosprašná.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


rouby jsou vždy lepší a rychlejší pak na plození než semenáč...
Marion říká:


Máme na našich pozemcích asi stoletou hrušeň je krásná a zdravá, má výborné plody. Jsem pořád na vážkách zda zkusit metodu jednoho "tábora" vypěstovat semenáček nebo druhého vzít ruby. Bohužel roubovat ale neumím... Nicméně ta hrušeň se pojí s mým dětstvím, tak já vám nevím... Je tu někdo kdo reálně vypěstoval ovocný semenáč, který plodí? Místa máme dost i na takovéto experimenty, ale nějak nevím zda do toho dávat energii...



A ještě jedna věc. Loni nám náš "milý" dědeček ořezal dost drasticky ořech. No prostě měli shodit jednu větev, která ohrožovala dům, ale nějak mu hráblo a ořezali s otcem celou korunu, zbyl jen kmen na který neměli dost velkou motorovku... docela jsme to obrečeli a ořech krásně obrazil a nyní nevím, prořezat větve nebo ho nechat tak jak je? už je to přes dva roky a začíná pomalu vypadat jako strom...





Odpovědět