Ořechy

Vše o ořešácích, kaštanech, ...
Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

šak já ogare, to ani roubovat nechcu...proč taky, když dala takové pěkná jabka...??? a jestli bude plodit ob rok jak třeba ontario, tak to mi je u řiti...a jelikož jsem tu pláňku vykopal ve škarpě naproti cygánského gheta, tak předpokládám, že to vyrostlo ze semena ohryzku jabka z obchodu co tam nějaké to cikáně odhodilo...nebo se tam vysral nějaký pták, co já vím...??? uvidím, co z toho bude...budu tomu jabku říkat - ogar...jetli se mi podaří vybudovt ten rurální ekohotel, hipoturistické, outdoorové centrum  smíšenou agroekofarmu v tom španělsku co mám v plánu, tak si tam vemu rouby nebo odkopek...na ty broskve se podívám...ty vinohrdnické broskve neznám...jaké mají plody...??? sú odolné - resistentní...???nemáš fotky...???

jarda bon jovi říká:


pěkný jabka.pokud to je pláně ze semenáčku, pak nějaká stará odrůda, co si podržela vlastnosti jako jadernička...Vůbec bych to nerouboval, nechal tak a zkoumal vlastnosti jako skladovatelnost, plodnost a konzumní zralost. kupodivu tyhle jabka bývají chutově zajímavější, jako landsberská reneta a jí podobné žlutoplodé renety s červeným líčkem.A mošt je z nich dokonalej... Mívají kyselinku, ale skladováním mizí, ale na zpracování ideální.Něco mi to připomíná, ale ta paměť.Nebo to je něco nového, ze semínka povstalého a dáš tomu nějakej název, jako objevitel...


na broskve je nejlepší vinohradnická broskev. soused ji má a jde mu od pecky. z pecky.





Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no, semena ti můžu poslat až aspoň to 1 jabko sním...další nechám jak dlouho vydrží...ale zase kdo ví, co z těch semen vyroste, když to je taky z pláněte...třeba se mi za 5 let ozveš, co ti vyrostlo...

Pavel Chodil říká:


Byl bych první zájemce o semínka. :-)





Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


bez velkochovů hospodářských zvířat a lánů obilí by nebylo co žrát...spíše by se mělo důsledně prosazovat welfare takto chovaných zvířat a nepoužívat gmo od monsanta...a než čekat co mi z pecky vyleze a pak to vyřezat, tak to už je lepší roubovat, očkovat, ne...??? jinak já kartóny taky dávám na vyvýšený záhon pod rajčata a okurky...nebo štěpku z listnáčů...když se podíváš na tu fotku, tak mi tam vyrašil zatím jen 1 odkopek...ten si chcu nechat...ale budou zase další...
Pavel Chodil říká:


Klidně mám zájem i o stromek rozmnožen vegetativním způsobem, pokud se do toho pustíš. Adresa pro zaslání je zde: http://www.pavelchodil.cz/p/kontakt.html. Rád ti to nějakým způsobem oplatím.



Do diskuse: Co se týče pana Jaroslava Svobody, tak on není tvůrcem těchto permakulturních rad (mulčování kartonem, sad z pecek atd.), on se to jen naučil v zahraničí a jako první (řekl bych, nebo alespoň jako první byl úspěšný) napsal knihu v češtině a začal permakulturu šířit i v České republice. Když zabrouzdáte na zahraniční weby, tak to tam všechno je. Proč se tak lidé rozhodují, už necháme na nich. Pro mě je třeba roubování stromů tak trochu znásilňování (i když neznám reálnou alternativu pro kvalitní plody, a proto chci vyzkoušet tyto různé rady), kdežto když strom uřežu u země, rychle ukončím jeho proces života, i když je fakt, že se to taky někomu může zdát jako tvrdý zásah do přírody, ale pokud to dělám za dobrým účelem, tak si myslím, že nám to ten strom odpustí. Pro někoho je to možná až výstřední uvažování, ale já nejím zvířátka a vážím si veškerého života a všech bytostí a snažím se ke všemu přistupovat co nejcitlivěji a s nejlepším možným úmyslem. Vím, že k tomuto citlivému uvažování musí každý člověk dospět sám. Ale pokud je to nepochopitelné, tak proč ne, já zase nechápu velkochovy zvířat, lány obilí, nebo proč si lidé sami způsobují problémy.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ořechy

Příspěvek od QNX »

Pavel Chodil: Jasně, mulčování kartonem se permakulturou táhne už od prvních průkopníků PK. On to neřešil ani Bill Mollison. Prostě chtěl udělat populární alternativu a tak tu permakulturu tak trochu lakoval na růžovo. V tom lakování na růžovo pokračují i další. Někdo z nevědomosti, jiný z komerčních pohnutek. Sady ze semínek ..... ale jistě, to se dělá také tisíce let ...... a jenom o trochu kratší dobu se roubuje, očkuje a za tu dobu se došlo k poznání jak velké výhody to má . ............ Nojo, ty sice neznásilňuješ roubováním, ale v klidu vraždíš podřezáváním  ........ máš to nějaké pomotané. Třeba až tě někdo s dobrým úmyslem znásilní, tak o tom začneš přemýšlet.  To co popisuješ není citlivé uvažování, ale uvažování zcela iracionální.  Děkuj velkozemězdělcům, těžařům, energetikům a dalším, že ti umožňují tak pohodlný a bezpracný život, že si podobné uvažování můžeš dovolit. Kdybys je neměl, tak se tvé uvažování velice rychle bude muset změnit na uvažování racionální.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ořechy

Příspěvek od jarda bon jovi »

vinohradnická broskev je prastará původní odrůda bělomasé broskve s zelenavou slupkou , chlupatou a generativně množenou... jsou odolné a spolehlivé, velikost se reguluje řezem, jináč přeplozuje malejma kouskama.  Rozhodně bych sel model, co jde od pecky. Já je jím a musím říct, že jsou u nás velice aromatické a lahodné.Sám jsem je párkrát sel, ale pokaždé mi je nějaká svině sežrala. jedmou koza, pak ovce a loni srna.


Je to víc než tisíc let stará záležitost, tuhleta broskev.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

už jsem si o ní něco našel...

jarda bon jovi říká:


vinohradnická broskev je prastará původní odrůda bělomasé broskve s zelenavou slupkou , chlupatou a generativně množenou... jsou odolné a spolehlivé, velikost se reguluje řezem, jináč přeplozuje malejma kouskama.  Rozhodně bych sel model, co jde od pecky. Já je jím a musím říct, že jsou u nás velice aromatické a lahodné.Sám jsem je párkrát sel, ale pokaždé mi je nějaká svině sežrala. jedmou koza, pak ovce a loni srna.


Je to víc než tisíc let stará záležitost, tuhleta broskev.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ořechy

Příspěvek od QNX »

Pavel Chodil: jenže odmítnout drobný zásah (roubování) a přijímat drastický zásah (uříznutí celého stromu), to nelze nazvat kompromisem. Kompromis je něco jako interpolace chování, ale ty to chování extrapoluješ ......... něco jako "kamaráda přece nepovezu do nemocnice se zlomenou nohou, raději mu v dobrém úmyslu useknu hlavu, aby tam nemusel". Tomu bych neříkal život v pravdě a lásce. To nemá s láskou ani pravdou nic společného.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


to bys měl vstoupit do nějaké sekty jako byli ti adamité, ne...???
Pavel Chodil říká:


Ještě jsem nezažil, aby tento svět mohl fungovat bez kompromisů, proto se můj přístup zdá pomotaný. Byl bych rád, kdyby celé lidstvo pochopilo, že nepotřebuje vedení vyvolených lidí a že můžeme fungovat v pravdě a lásce. Cokoliv, co k tomu směřuje, je fajn. Náš přístup se bude lišit vždy.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ořechy

Příspěvek od QNX »

Pavel Chodil: No a já mám rád vysokokmeny i zákrsky, roubované i semenáče, prořezávané i neřezané ....... nejsem v žádné sektě ve které by to guru zakazoval, tak si to můžu dovolit :-) Každé z toho jmenovaného má své místo a je na nás, dobře volit co kam použít. O tom to celé je. Jak člověk začne vyčleňovat, tak se ochuzuje.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

tyjsi měl jít na farářa...!!!

Pavel Chodil říká:


No, takovým teoretizováním se můžeme dostat pěkně daleko, ale nejsem filosof, život beru takový, jaký je. Pokud se chcete dozvědět něco o mých životních postojích a názorech, tak si přečtěte můj blog, nemusíte souhlasit a ani to od vás nežádám. V praxi to vypadá velice prostě, než skrze tyto báchorky. Prostě se mi více líbí a zamlouvají staré vysokokmenné stromy, třeba naše více než stoleté jaderničky, a naše více než stopadesátiletá hrušeň, které máme na louce, než naroubovaný zákrsek, který v důsledku pozastaveného toku energie vydrží žít pouze pár let. Staré jaderničky neřežu a jsem proti tomu. Řez provádím jen tehdy, když je to nevyhnutelné, či z pěstební stránky prospěšné – dub mi vychoval ořech, ale teď přišel čas na to, abych ho uřezal, protože už stíní, tak vyberu strom, který má lepší perspektivu, nedělám holiny, ale dělám hospodářský výběr, smrt stromu pro dobro věci – uvolnění místa pro kamaráda. Mám lesnickou školu, takže se řezání asi nezbavím, ale věřím v to, že světů podobných tomuto existuje více a tam už se určitě bez těchto věcí umí obejít. Nevidím důvod spolčovat se v náboženstvích či v sektách, když si pravdu a lásku nosíme všichni v sobě, jen jsme zapomněli na to to projevovat ke všemu a všem. No, tak to by byly ty kecy kolem, prostě takové teoretické bláboly, kde hned každý uvidí další díru a může se filozofovat dál, ale jde prostě o to, jaký máme přístup k životu (lidem, dětem, přírodě atd.), ten můžeme nějak okecat, ale prostě realita může vypadat trošku jinak než diskuse vyplozená ze struktury našeho myšlení. Asi tak.





Odpovědět