Ořechy

Vše o ořešácích, kaštanech, ...
Petr Šobáň
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2012 08:58

Re: Ořechy

Příspěvek od Petr Šobáň »

Je tomu asi rok co ně velmi poutavě vyprávěla jedna dáma z Brna,jak chodí po zahradě a rozhazuje semínka a na podzim bude chodit a uzobávat spousty rozmanité zeleniny...Jak jistě tušíte-nedlůho před tým vyvalila nekolik tis.za kurz jednoho jarina.Taktéž jim poutavě vyprávěl  v jakých sponách sadit ořechy,aby ích obsekl traktor a kolik tis. jim vynese prodej ořechů...Když sem sa jí optál jak má ten jarin starý sad řekla 2 roky...No co je toto za teorie-jak možu psat knížku o nečem,co nemám vyzkůšané.Ten rok ořechy dost pomrzli ,tos sem dál jakési do zdravé výživy za pár šupů-neprodál sa ani sáček-to je realita a zadarmo...Ten kamen sa dávál aj pod lipy u keréj je uplně jedno dy rodí-že by to bylo kvůli tom,aby šly lechčéj vyvalit?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ořechy

Příspěvek od jarda bon jovi »

přístup k přírodě není daný vstahem k štěpovacímu  ovocnářství. To musí mít jeden v krvi..... Každého přírodomila se ptám, kolika stromům poskytnul azyl???  Pídil jsem se, jak to dělali naši předkové.... tak to vím úplně přesně. Přišli na dobrej ořešák. dovezli mu k haluzím haldu hlíny a hřížili. hříženec nezapěstovávali , ale nechali řekněme v nízkém vřetenu, a nízké haluze opět hřížili. Poté se zapěstovala korunka, aby to koza nepocuchala. A další hříženec to samé. Nemysleli jen sami na sebe.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ořechy

Příspěvek od QNX »

A jéje, zase tady máme sady ze semenáčů. No, komu není rady .........


Generace ovocnářů se můžou snažit předávat své zkušenosti, ale zase se potvrzuje, že zkušenost je nepřenosná.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ořechy

Příspěvek od jarda bon jovi »

Tak já si myslím, že každej ví, že pěstovat něco ze semene je v případě ovocných stromů nesmysl. Dokonce ani já se svýma prostorovýma možnostma do toho nejdu.K čemu by mi byl strom, když netuším, co z teho vyleze.Jestli vám jde o solitér, dub je dobrý. A kdyby se někdo ptal, co je nejlepší ořešák, tak to je odrůda mars.....Rozhoduje o tom chut a tvar, podíl jader, dělitelnost, pravidelnost výnosu, zdraví stromu, náchylnost k chorobám.

QNX říká:


A jéje, zase tady máme sady ze semenáčů. No, komu není rady .........


Generace ovocnářů se můžou snažit předávat své zkušenosti, ale zase se potvrzuje, že zkušenost je nepřenosná.





Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Ořechy

Příspěvek od HonzaK »

To je ten stejný JS, co do ekozahrady doporučuje neekologické kartony?

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

jaké kartony myslíš...???


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Ořechy

Příspěvek od PilotPM »

asi myslí diskuzi od QNX, co je tady.

RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


jaké kartony myslíš...???





Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Ořechy

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

asi před 3 léty jsem našel ve škarpě pláňku jabka ale tenkrát jsem ještě nemohl ochutnat její plody neb je cikáni sežrali ještě nezralé, jak to je u této svoloče zvykem...tak jsem jí teda vykopal a přesadil ke mě do zahrady...letos mi dala 3 jabka ale zatím jsem je neochutnal...u kmínku od kořene vyrazil letos 1 solidní švihák a tak ho pak odkopnu a zasadím...letos jsem ještě tam našel 1 broskev vyrostlou z pecky, ale tuto jsem si pohlídal neb jsem byl zvědavý na finální plody, jelikož zarodila poprvé...byly sice drobné asi jak kaštany a zelené barvy s červenavým líčkem ale sladké...celkem cca 38 ks...zavařil jsem je s badyánem a hřebíčkem...uvažuji, že si ji na jaře taky přesadím i když se ta jakost a velikost plodů již nezlepší tím přesazením...ale myslím, že je ji tam škoda nechat aby ji cikorky zase olámali...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ořechy

Příspěvek od jarda bon jovi »

pěkný jabka.pokud to je pláně ze semenáčku, pak nějaká stará odrůda, co si podržela vlastnosti jako jadernička...Vůbec bych to nerouboval, nechal tak a zkoumal vlastnosti jako skladovatelnost, plodnost a konzumní zralost. kupodivu tyhle jabka bývají chutově zajímavější, jako landsberská reneta a jí podobné žlutoplodé renety s červeným líčkem.A mošt je z nich dokonalej... Mívají kyselinku, ale skladováním mizí, ale na zpracování ideální.Něco mi to připomíná, ale ta paměť.Nebo to je něco nového, ze semínka povstalého a dáš tomu nějakej název, jako objevitel...


na broskve je nejlepší vinohradnická broskev. soused ji má a jde mu od pecky. z pecky.


Odpovědět