Kde koupit starší jedlý kaštan?

Vše o ořešácích, kaštanech, ...
Uživatelský avatar
Tereza Rezková
Příspěvky: 7
Registrován: 29 kvě 2013 11:11

Kde koupit starší jedlý kaštan?

Příspěvek od Tereza Rezková »

Zdravím všechny "permanadšence" a chci se zeptat na tipy, kde se dají sehnat již několikaleté stromky jedlého kaštanu? Samozřejmě mám v plánu vysadit i pár semenáčů, ale ráda bych k tomu i tři starší kousky, u kterých bude šance, že pak začnou dřív plodit. U těch starších se nebráním ani roubovancům...


Taky jsem zjistila, že je více "odrůd", kterou byste mi doporučili do 560 m.n.m na mírný jižní svah?  


Ideálně střední/jižní Čechy...


moc díky.


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Kde koupit starší jedlý kaštan?

Příspěvek od Marek Parek »

Kaštany mají kůlový kořen a u starších stromů by se při přesazení mohl porušit což by mohl být pro vitalitu stromu následně problém, resp, pokud koupíte v nádobě tak bude zřejmě deformovaný. Roubovance plodí obecně dříve, doporučuji koupit tak 3 letý strom...


Uživatelský avatar
Tereza Rezková
Příspěvky: 7
Registrován: 29 kvě 2013 11:11

Re: Kde koupit starší jedlý kaštan?

Příspěvek od Tereza Rezková »

Ano, tříletý bych nejradši, ale kde? Našla jsem akorát na jedlykastan.cz, ale tam to má všechno dovezené z teplejších zemí, čemuž by se v našich podmínkách (560 mnm) asi nedařilo...


Proto budu ráda za tipy, kde se dají tříleté kaštany ještě sehnat, pokud možno české...

Marek Parek říká:


Kaštany mají kůlový kořen a u starších stromů by se při přesazení mohl porušit což by mohl být pro vitalitu stromu následně problém, resp, pokud koupíte v nádobě tak bude zřejmě deformovaný. Roubovance plodí obecně dříve, doporučuji koupit tak 3 letý strom...





Uživatelský avatar
lukas sejkora
Příspěvky: 50
Registrován: 02 bře 2011 22:05

Re: Kde koupit starší jedlý kaštan?

Příspěvek od lukas sejkora »

tohle by ti mohlo vyhovovat: www.prodejstromku.cz/produkt/jedly-kastan-bojar-1/
maji tam i jine odrudy, i kdyz hlavne mensiho vzrustu v kontajnerech.
zkusil bych se zeptat i stareodrudy.org (i kdyz oficialne na webu nabizi taky jenom mensi stromky v kontejnerech).


Uživatelský avatar
Tereza Rezková
Příspěvky: 7
Registrován: 29 kvě 2013 11:11

Re: Kde koupit starší jedlý kaštan?

Příspěvek od Tereza Rezková »

Parádní, moc díky, to bude ončo. Už jsem tam poslala dotaz, koukala jsem, že mají skoro všechno, tak bych si odtamtud možná toho vybrala víc, ať je to při jednom poštovnym. :) Máš s touhle firmou nějakou konkrétní zkušenost nebo jsi dobře hledal?

lukas sejkora říká:


tohle by ti mohlo vyhovovat: www.prodejstromku.cz/produkt/jedly-kastan-bojar-1
maji tam i jine odrudy, i kdyz hlavne mensiho vzrustu v kontajnerech.
zkusil bych se zeptat i stareodrudy.org (i kdyz oficialne na webu nabizi taky jenom mensi stromky v kontejnerech).





Uživatelský avatar
lukas sejkora
Příspěvky: 50
Registrován: 02 bře 2011 22:05

Re: Kde koupit starší jedlý kaštan?

Příspěvek od lukas sejkora »

od obou firem nakupuju uz tri roky a muzu vrele doporucit ( www.stromyamy.org/druhy-stromu/ ) ;-)


Uživatelský avatar
Tereza Rezková
Příspěvky: 7
Registrován: 29 kvě 2013 11:11

Re: Kde koupit starší jedlý kaštan?

Příspěvek od Tereza Rezková »

Tak super :) Pěkné stránky, překvapilo mi, že už jste teď v lednu něco sázeli. I když vlastně, proč ne, já bych taky sázela, kdyby bylo co... :(


Jsem moc ráda, že jsem narazila tady na to fórum, už několik let zelinařím (zatím jediné, co s hospodářstvím a dětmi stíhám), ale teď se konečně budu moct začít věnovat i tomu ostatnímu a jaksi zjišťuju, že je příliš mnoho druhů a odrůd toho či onoho, a že teda vůbec nevím, co vzít :D takže to brzy vidím na nějakou novou diskuzi na téma "jaké odrůdy doporučíte?" :)


Ráda bych letos krom kaštanu vysadila do pastvin ještě i třešeň, višeň, hrušeň, a kolem stodoly dřín, rybízy, maliny, nové jahody, borůvky, angrešt a pak teda mám v plánu taky šeřík a nějaké vhodné keře, ideálně jedlé nebo alespoň nejedovaté a odolné, co se nebudou rozlejzat do šířky a udělají mi "lem" přírodního dětského hřiště... o révě vinné radši nemluvě, na tu už letos asi nedojde, i když bych ráda taky - tady bude asi nejtěžší najít toho správného rezistenta vhodného do naší nadmořské výšky... ehm, jestli stihnu udělat aspoň polovinu z toho mého výčtu, tak budu šťastná.


lukas sejkora říká:


od obou firem nakupuju uz tri roky a muzu vrele doporucit ( www.stromyamy.org/druhy-stromu/ ) ;-)





Uživatelský avatar
lukas sejkora
Příspěvky: 50
Registrován: 02 bře 2011 22:05

Re: Kde koupit starší jedlý kaštan?

Příspěvek od lukas sejkora »

ja bych sazel v jednom kuse :-D ale kdyz je puda zamrzla, nebo je v lete vedro, tak se to moc nehodi...
zakladat dalsi diskuzi nemusis - v pribyslavi sazim v 520 m.n.m. a moje doporuceni je:
tresne: kordia, karina, sam, summit, schneiderova, techlovan, vanda.
visne: morela, northstar, pandy.
hrusne: alfa, blanka, bohemica, cervencova, konference, wiliamsova.
tyhle kere porostou vsude: drin, rybiz, muchovnik, aronie, zimolez, kustovnice.
tak at se dari a budu se tesit na nejaky info a fotky ;-)


Uživatelský avatar
Tereza Rezková
Příspěvky: 7
Registrován: 29 kvě 2013 11:11

Re: Kde koupit starší jedlý kaštan?

Příspěvek od Tereza Rezková »

Lukáši, díky, mrknu se na vše. Sousedi tu mají starší třešeň, bohužel klasicky odrůdu netuší (no prostě třešeň, ne?), má úžasně sladké a dobré skoročerné plody. Hmm, vědět, jestli by se to dalo nějak namnožit...jenže z pecky mi vyroste pláně, jestli se nepletu a roubovat se třešeň prý moc takhle nedá (v tom se nevyznám vůbec, tak třeba to není pravda?)... Odpověděli mi už na mail z prodejstromku.cz, bohužel buď mají české prostokořenné roubované semenáče a nebo dvouleté italské kontejnerované, které neposílaj poštou. Tak ještě zkusím napsat na ty stareodrudy, a kdyžtak holt vezmu alespoň ty semenáče, i když rodit začnou až po sedmi letech. A nebo ještě budu hledat dál.


Před lety jsem tu měla asi 11 tříletých stromků vypěstovaných z čerstvých kaštanů od známého. Moc nerostly, pořád se tak krčily v kelímkách od velký Holandie a já je furt nemohla vysadit, protože nebylo kde... no a jednu zimu už to chudáci nepřežili. Těch mi bylo hodně líto, teď už by to byly osmileté stromy :(



Nojo, fotky zatím není co :) leda tady mám jednu dva roky starou fotku hřišťátka, kolem kterého právě chci udělat ten "jedlý plot" (ono to není moc vidět, ale za vrbičkovým tunelem a domečkem už je sráz dolů do úvozu, smrk a stromy už jsou na druhé straně cesty. Mno, pískoviště už má jinou podobu a doufám, že to letos konečně doplníme ještě dalšími prvky, protože klucí se tam takhle dost nudí...


Mimochodem, které nejedovaté rostlinky nejefektivněji a nejrychleji zpevní hromadu hlíny?




lukas sejkora říká:


ja bych sazel v jednom kuse :-D ale kdyz je puda zamrzla, nebo je v lete vedro, tak se to moc nehodi...
zakladat dalsi diskuzi nemusis - v pribyslavi sazim v 520 m.n.m. a moje doporuceni je:
tresne: kordia, karina, sam, summit, schneiderova, techlovan, vanda.
visne: morela, northstar, pandy.
hrusne: alfa, blanka, bohemica, cervencova, konference, wiliamsova.
tyhle kere porostou vsude: drin, rybiz, muchovnik, aronie, zimolez, kustovnice.
tak at se dari a budu se tesit na nejaky info a fotky ;-)





Uživatelský avatar
Jana P.
Příspěvky: 20
Registrován: 26 zář 2012 11:08

Re: Kde koupit starší jedlý kaštan?

Příspěvek od Jana P. »

Ahoj Teri,


taky jsem ti chtěla doporučit prodejstromku.cz, já jsem tam něco kupovala na podzim, a mám dobrou zkušenost i se stareodrudy.org, jenže tam loni neměli to, co jsem hledala. Taky bych ráda zasadila jedlé kaštany (proto vím, že je tam mají :), ale tady u nás na ně nemám místo, zvlášť když musí být minimálně 3.



Místo borůvek zkus Zimolez Kamčatský, borůvky potřebují kyselou půdu (nejsou tedy zrovna permakulturní, pokud je nechceš pěstovat přímo v lese). A Šeřík, no, vy máte hodně místa, já bych ho chtěla zlikvidovat a je to docela nezmar, skoro jako bez. Já jsem zatím zasadila rybíz, angrešt, jostu, aronii, beztrnné maliny a ostružiny, zimolez, muchovník a kustovnici. Provádím teď svůj první zpravokořeňovací pokus, tak pokud se to podaří a vzejde pár sazeniček, ráda ti věnuju letní jabloň ;o).


Odpovědět