Stepkovac nebo jiny zpusob drceni vetvi pro pridavani do pudy

Vše o půdě
Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Stepkovac nebo jiny zpusob drceni vetvi pro pridavani do pudy

Příspěvek od Caso »

Zdravim vsechny a mam dalsi dotaz pro "technicky zalozene" ucastniky fora. Mate prosim nekdo doporuceni ci zkusenosti se stepkovanim vetvi pro kompostovani / pridavani do pudy? Zatim jsem pouzival sroubovy stepkovac (neco jako Bystron), ale ten dela dost velke spaliky a zajimalo by mne, zda je dostupne i neco na drobnejsi stepku. Pokud mate tip na neco pohanene pres traktor, v cene okolo 50 000 Kc, pripadne jakykoliv jiny zpusob vyroby stepky, jsem jedno ucho.


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Stepkovac nebo jiny zpusob drceni vetvi pro pridavani do pudy

Příspěvek od HonzaK »

já mám zkušenost jen s lehčím štěpkováním kterým mulčuju. do půdy jsem vždy dával celé kusy větví a kmenů, tam si myslím, že štěpkovat není třeba. na kompost a na mulč je to jiná, tam se musí drtit. nevím kolik množství budeš zpracovávat, mě na malou zahrádku stačí toto


jedná se o model Mac Allister 2500 ELH, stojí něco málo přes 4 tis., ale je elektrický:)


jsem s nim naprosto spokojen, drtí i větve do cca 5-6cm průměr a v testech ho taky jen chválí.



Ať se daří


H.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Stepkovac nebo jiny zpusob drceni vetvi pro pridavani do pudy

Příspěvek od QNX »

Caso: Já jsem koupil od číňana tohle: http://www.dabaki.cz/nabidka/les-a-drevo/stepkovac-bx62r/


Číňan je to šikovný, řemeslné zpracování na velice dobré úrovni. Má to hydraulické podávání, tak se dá trochu regulovat i velikost štěpky. Nejraději to žere větve, vrbové prout, nebo podobné tenké proutky, občas projde skrz i v podobě delších kusů (ale na mulčování stále v pohodě). Kmeny v tom neštěpkuju, protože mi při průměrech nad 10cm začne prokluzovat spojka náhonové hřídele. Tak z kmínků dělám polínka na topení a štěpkuju jenom větve. Na velkém traktoru by to těch 15cm průměru asi opravdu dalo. Jediné co mi na tom vadí je absence závěsu na vozík, takže ten musím ještě dodělat. Potřebuju s tím být mobilní a nechci to řešit pomocí dvou traktorů (jeden se štěpkovačem a druhý s vlekem). Pak uvažuju ještě o stabilním držáku s elektromotorem, abych mohl pracovat i bez nafty na solární pohon, ale to zatím počká.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Stepkovac nebo jiny zpusob drceni vetvi pro pridavani do pudy

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, já na to šel jináč. Pro mne byla prim ekonomika provozu a opravitelnost. Takže bez hydrauliky, jednoduše opravitelnej, robustní.Každej štěpkovač nesežere rozvidalené haluze, a můj limit je 7cm...nakonec jsem našel chlapíky, co vyrábějí moc pěkné štěpkovače kousek od ždáru nad sázavou. Kubík štěpky mne koštuje půllitr nafty,za hodinku uděláme dva kubíky za standartních podmínek... Traktůrek si blafe na 1500 otáček a i když mám závěs, vozejk za tím netahám. přistrčím tam lžíci z nakladače a Až je plná, vysypu to na velkou vlečku, kterou odvezu a vysypu, kam třeba.A velikost štěpky je přesně taková, aby to žral kotel s automatickým přikládáním. Joo, ten štěpkovač stál 32 tisíc a jsem naprosto spokojenej. poctivá práce, mazaný ložiska a nezničitelnost jsou pro mne dostatečná kriteria, jako energetická šetrnost. Závěs používám na to, že vezmu lanem velikou otep haluzí a odtáhnu si to tak, aby se u toho dalo stát a chodit. Lidi si šetřím na kmitání při štěpkování. Kdyby jste někdo chtěli kontakt, pověsím to tade...


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Stepkovac nebo jiny zpusob drceni vetvi pro pridavani do pudy

Příspěvek od Caso »

Dekuju vsem za odpovedi.


HonzaK: dekuju za tip, ale ja potebuju neco do lesa, bez dosahu elektriky a jedna se mi spise o desitky m3 hmoty.


QNX: zajimave, dekuju. Vypada to jako neco pro mne, zaves nepotrebuju, stepku muzu odtahnout jinym traktorem nebo s konma, stejne jedu do lesa ve vice lidech. Takze zadne vytky? Hydraulika jede spolehlive, noze ostri drzi? Kolik m3 jsi udelal?


JBJ: Muzes sem ten kontakt prosim dat? Jen abych tomu porozumnel, bere ti to maximalne 7 cm? A cim to stepkuje, noze nebo nejaky snek s drobnym stoupanim? Jak je resene podavani, aby te to neumlatilo? Predpokladam, ze to nedela spaliky ale opravdu stepku (nevim, jakou velikos bere kotel s automatickym prikladanim, ale myslel jsem, ze spalikovace jsou na topeni lepsi).



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Stepkovac nebo jiny zpusob drceni vetvi pro pridavani do pudy

Příspěvek od QNX »

Caso: Dlouhodobou referenci dát nemůžu, mám ho zatím jenom pár týdnů a  na letošní velké štěpkování se teprve chystám. Teď musím vybetonovat nádrže pro aquaponickej systém a to má přednost (štěpkovat můžu i když bude mrznout, ale betonovat raději ne). Po mechanické stránce to je solidní, robustní. Má to zvládat 15cm průměr, ale když budu štěpkovat do těch 7cm, tak se z toho stává několikanásobně předimenzovaná konstrukce. Nože jsou jednoduché a vyměnitelné, kdyby na to přišlo, tak si je klidně udělám doma sám, nabrousit by to šlo i v ruce. Hydraulika jede, jaká bude její životnost netuším, ale jsou to dva hydromotory, které není problém nahradit + jeden ventil a pár hadic. Váhal jsem, jestli koupit s hydropohony, nebo bez, ale chtěl jsem, aby to si dokázalo natáhnout i hodně rozvětvené větve, tak jsem si připlatil za hydrauliku. Má to i výhodu, že do štěpkovače strčím větev a jdu pro další, než ji vezmu z hromady, tak si štěpkovač tu první dávku sám natáhne a sežere. Ložiska to má standardní domečková co stojí pár stovek (a možná bych doma ve skladu ložisek našel i náhradní), takže i kdyby ložisko odešlo, tak ho rychle vyměním. Zatím číňana chválím, je to opravdu pěkdě udělané. Kdyby byl s hydraulikou i ten menší model, tak by mi stačil (mám to jenom na malotraktoru a větve na štěpkování do 500m kolem baráku).


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Stepkovac nebo jiny zpusob drceni vetvi pro pridavani do pudy

Příspěvek od jarda bon jovi »

Takže, ten můj  dělá běžnou štěpku, jemnou 1 až 2 cm, vyjimečně 3. špalíkovač to není, ten jsem si stavěl  a někomu ho nechám za něco symbolického. Pro mne by byla alternativa tohle...http://www.bystron.cz/drtic-vetvi-pirana.php


Vkládání mají šnekem, kterej dělají i pomalej na jemnější štěpku. Štěpkovat silnější kusy nad 7cm je svatokrádež, páč polenové edříví má cenu zlata a velká vlečka u nás koštuje 6 litrů, takže se silné konce uřežou. Taky jsem nechtěl nic za velkej traktor, ale za čínského žebráka 25ps.  Podávání mám stejné, jako hydraulikou, jen to je mechanické... dva zubaté válce....Tu moji konstrukci jsem zvolil zejména proto, že je tak 50 let stará konstrukční škola....kdybych to měl na kšefty, tak koupím něco s vkládací rukou za toho velkýho traktora 100ps. tohle mi na těch pár, řekněme 50kubíků ročně bohatě stačí...mám za sebou prvních 30.


te1l na výrobce.607165517


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Stepkovac nebo jiny zpusob drceni vetvi pro pridavani do pudy

Příspěvek od QNX »

jé, na těch fotkách od Bystroně je super adaptér z komínku na pytle. Perfektní nápad. Pirana ......... jo, o tom jsem také uvažoval.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Stepkovac nebo jiny zpusob drceni vetvi pro pridavani do pudy

Příspěvek od Caso »

Dekuju za kontakty i sdilene zkusenosti.


Ten stepkovac od Bystrone (asi je to Pirana) jsem pouzival, ale dela to relativne velke kusy (zalezi na drevu), rozhodne vice nez 3 cm, treba az 8 - 10. Ale toto se da vyresit pomalejsim stoupanim na sneku. Ty pytlovaci adaptery jsou z me zkusenosti spis komplikace. Porad se tam neco zasekava, a jeden u nej musi stat a natrasat, aby se pytel zaplnil, coz znamena ze chybi jeden clovek na noseni vetvi :). Pro mne osobne je nejlepsi reseni foukani stepky primo do sberaku (nekdo dava i do rozmetadla) a pote si to muzu bud rovnou rozvest na pole, nebo vysypat na hromadu.


Dalsi vec je, ze bych rad cast stepky vyuzil na povrch jizdarny, a tam potrebuju opravdu jemnou drt, ale to je asi v teto cenove kategorii nerealne. Primarni je pro mne pouzi jakozto pridavek do pudy, castecne na mulcovani ci do kompostu.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Stepkovac nebo jiny zpusob drceni vetvi pro pridavani do pudy

Příspěvek od jarda bon jovi »

no, tak jemná drť je fakt energeticky náročná a ekonomicky jsme mimo mísu. Raději se domluv někde na pilinách, u nás je tuna za dvě stovky, kamion za stovku na tuně....Nebo pá fur písku a je klid.Naši předkové horlili na škváře, páč prý blahodárně působí na kopyta.


Já bych šel do toho bystroně, jsou to kucí šekovný, udělaj ti pomalejší šnek a není, co by se na tem rozbilo. Mám od nich půdní vrták i pár dalších krámů.A budu kupovat od nich  lis na mošt, ale trošku vylepšenej podle mne.




Odpovědět