Kartony v ekozahradě

Vše o půdě
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Kartony v ekozahradě

Příspěvek od QNX »

Tak jsem se po delší době podíval na stránky jednoho nejmenovaného permakulturního lektora propagujícího ekozahrady. Otevřel jsem první článek a dal se do čtení o zúrodňování půdy. Vydržel jsem to statečně až na cca třicátý řádek. Tam jsem se dočetl o kartonu z krabic, že: "Krabice jsou ekologicky nezávadné, pokud nejsou barevné" No a protože nevěřím ani tomu co napíšu sám, natož abych věřil textům ostatních, tak jsem se dal do dalšího studia a ve čtení už nepokračoval. Co je v kartonech použitých na krabice jsem se sice nikde nedočetl. Ono se do nich totiž rozemele snad všechno. Málo platné, že karton není barevný a potištěný, když se do něj rozemele barevně potištěný papír, ale tak hluboko pod povrch kartonu se asi autor nepodíval. Našel jsem však jiný výživný materiál a tím je vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 38/2001 Sb a ta se věnuje surovinám používaným při výrobě papíru určeného pro styk s potravinami. Tedy k papíru na jehož složení jsou kladeny mnohem větší nároky než na papír ze kterého se udělá nějaká krabice na spotřební zboží. Jen tak pro zajímavost uvedu pár sloučenin, které v takovém papíru mohou být (jsou schválené). Až si to přečtete, tak sami posuďtě jak moc růžové brýle asi tak má ekozahradník toto všechno považující za ekologicky nezávadné. 


- vlákna ze syntetických polymerních a kopolymerních sloučenin


- antrachinon


- 2-stearosalicylát sodný


- chemicky modifikované škroby


- fosfatizovaný difosfát škrobu


- acetylovaný difosfát škrobu


- acetylovaný diadipát škrobu


- kondenzační produkty melaminu, formaldehydu a (omega)-aminokapronové kyseliny


- sodné a amonné soli směsných polymerizátů z isopropylpoloesterů kyseliny maleinové,


kyseliny akrylové a styrenu


- amonné soli kopolymeru styrenu a anhydridu kyseliny maleinové


- kopolymerubutylesteru kyseliny akrylové a akrylonitrilu


- amonná sůl kopolymeru anhydridu kyseliny maleinové, isopropylpolyesteru kyseliny maleinové a diisobutylenu


- voskové a parafínové disperze


- kationické vodorozpustné polyuretany


- epichlorhydrinem zesítovaný vodorozpustný polyuretan


- kopolymer kyseliny maleinové a dicyklopentadienu


- 3-hexadecenyl-dihydrofuran-2,5-dion


- kondenzační produkty močoviny, dikyandiamidu, melaminu s formaldehydem


- kondenzační produkty aromatických thiokyselin s formaldehydem


- sodné soli kyseliny ethylendiamin-tetraoctové a kyseliny diethylen-triamin-pentaoctové, jakož i kyseliny n-oxoethyl-ethylen-diamino-trioctové


- kyselina glukonová


- kopolymer vinylformamid-vinylamin


- polykondenzát z dikyandiamidu a diethylentriaminu


- polyakrylamid a kopolymery akrylamidu s dimethylaminoethylmethakrylátem


- polyethylenimin


- polyamin-epichlorhydrinová pryskyřice


- polyamid-polyamin-dichlorethanová pryskyřice


- polyamidamin-polyetheramin epichlorhydrinová pryskyřice


- vysokomolekulární kationický polyamidamin


- kondenzačního produktu z kyseliny xylolsulfonové, dihydroxydifenylsulfonu a formaldehydu


- kopolymer z N,N,N-trimethylamoniumpropyl-akrylamidu a akrylamidu


- dimethylamin-epichlorhydrinový kopolymer


- vinylformamid-vinylaminový homopolymer nebo kopolymer


- polyethylenimin


- alkyl-aryl-sulfonáty a jejich sodné soli


- parafinové disperze s obsahem silikonů


- polyvinylpyrrolidon


- alkyl-arylsulfonáty


- alkylpolyglykolethery


- alkylfenolpolyglykolethery se 6 - 12ti ethylenoxidovými skupinami


- sulfonovaný ricínový olej


- kondenzační produkty aromatických thiokyselin s formaldehydem


- laurylsulfát sodný


- polyglykolether s 5 - 7 ethylenoxidovými skupinami


- polyvinylalkohol


- organopolysiloxany


- tributylfosfát


- alkylsulfonamidy


- kopolymer glycerinu s ethylenoxidem a propylenoxidem


- 1,4-bis(bromacetoxy)buten,


- 1-bromacetoxy-2-nitrobutan


- bis-1,2-bromacetoxyethen tetramethyl-thriuram-disulfid


- 3,5-dimethyl-tetrahydro-1,3,5-thiadiazin-2-thion


- bromhydroxyacetonfenon


- dinatrium-kyano-dithioimidokarbonát


- N-methyl-dithiokarbonát draselný


- N-(2-p-chlorbenzoylethyl)-hexaminiumchlorid


- methylen-bis-thiokyanát


- N-hydroxymethyl-N'-methyl-dithiokarbamát draselný


- 2-merkaptobenzothiazol sodný


- 2-oxo-2(4-hydroxy-fenyl) chlorid kyseliny acethydroximové


- 2-brom-2-nitropropaddiol (1,3)


- 5-chlor-2-methyl-4-izothiazolin-3-on (cca 3 díly)


- 2-methyl-4-izothiazolin-3-on


- N,N'-dihydroxymethylenmočovinya


- 1,6-dihydroxy-2,5-dioxahexen


- 5-chlor-2-methyl-4-izothiazolin-3-on


- 2-methyl-4-izothiazolin-3-on


- 2,2-dibrom-3-nitril-propionamid


- fenyl-(2-chlor-2-kyan-vinyl) sulfon


- fenyl-(1,2-dichlor-2-kyan-vinyl) sulfon


- 2-fenyl-sulfonylpropionitril


- 1,2-benzothiazolin-3-on


- 1,2-dibrom-2,4-dikyanobutan


- 4,5-dichlor-(3H)-1,2-dithiol-3-on


- 3-brom-3-nitrostyren


- glutaraldehyd


- 1-brom-3-chlor-5,5-dimethylhydantoin


- didecyl-dimethyl-amoniumchlorid


- 2-methyl-4,5-trimethylen-4-izothiazolin-3-on


- 2-(thiokyanatomethylthio)-benzothiazolin


- propylester kyseliny p-hydroxybenzoové


- kyselina benzoová


- glyoxal


- močovino-formaldehydové pryskyřice


- melamin-formaldehydové pryskyřice


- polyethylenoxid


- 4,4-bis/(4-(bis(2-hydroxyethyl)amino)-6-m,o a p-sulfoanilino)-s-triazin-2-yl amino/-2,2- stilbendisulfonová kyselina


- 4,4-bis 4-diethylamino-6-(2,5-disulfoaminilino)-s-triazin-2-yl amino-2,2-stilbendisulfonová kyselina


- 4,4-bis 4-methoxy-6-anilino-s-triazin-2-yl amino-2,2 stilbendiusulfonová kyselina


- 4,4-bis 4-mono-en bis (hydroxyethylen) amino-6-anilino-s-triazin-2-yl amino-2,2-stilbendisulfonová kyselina


- 1-(4,6-dimethoxy-s-triazin-2-yl) pyren


- amonium-bis(N-ethyl-2perfluoralkyl-sulfonamidoethyl)-fosfát


- mannogalaktany


- ethery galaktomanů


- amonné soli perfluoralkyl-substituovaných esterů kyseliny fosforečné


- kopolymer perfluoralkylakrylátu


- diethanolaminové soli 4,4-bis/(gama, omega-perfluor-C8-C20-alkyl)thio/-pentanové kyseliny


- kopolymer vinylalkoholu-izopropenylalkoholu


- kopolymer z perfluoralkylethylakrylátu, vinylacetátu a N,N'-dimethylaminoethylmethakrylátu


- alkalický kalium-zirkoniumkarbonát


- bis-(diethanolamonium)-mono-(1H-1H,2H-2H-perfluoralkyl)ortofosfát


- diethylamonium-bis-(1H-1H,2H-2H-perfluoralkyl)ortofosfátu



Přeji vám dobrou chuť a gratuluji k EKOzahradním EKOvýpěstkům.


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Kartony v ekozahradě

Příspěvek od Romana SM »

A ty kartony používáš, případně kde jo a kde ne?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kartony v ekozahradě

Příspěvek od QNX »

Romana SM: Kartony sice používáme, ale taky jsem nikdy netvrdil, že máme ekozahradu, že je to permakulturní, nebo že je to ekologicky nezávadné. Většinu kartonů spotřebujeme při výsadbách keřů. Taky je pravda, že jsem jenom matně tušil, že takovej karton může obsahovat spoustu jedovatých látek, ale neměl jsem to nijak podložené. Předpokládal jsem, že hlavní problematické látky budou v barvivech (z rozemletáho barevného papíru, který se na výrobu kartonu používá), ale jak se ukázalo, tak papír je chemikáliema prolezlej a to dokonce i ten co má přicházet do styku s potravinama. Obalový karton je určitě ještě mnohem horší a teď už si nedělám žádné iluze o jeho ekologičnosti. Závěr je jasný, karton na potravinovou zahradu nepatří. Karton je z mého pohledu další permakulturní mrtvola (stejně jako pneumatiky a spol).  Protože chceme dělat permakulturu jinak a lépe, tak jeho používání přinejmenším výrazně omezíme, ale řekl bych, že možná i úplně zastavíme. Nakonec na mulčování už máme lepší metody a lepší materiály, tak by nám ani neměl scházet.


Uživatelský avatar
JCM
Příspěvky: 14
Registrován: 20 srp 2013 12:34

Re: Kartony v ekozahradě

Příspěvek od JCM »

Můžeš se prosím trochu rozepsat o lepších materiálech a metodách? Případně sem dát odkaz? Děkuji.




QNX říká:


 Nakonec na mulčování už máme lepší metody a lepší materiály, tak by nám ani neměl scházet.





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kartony v ekozahradě

Příspěvek od Bebe »

Treba to ale pomenovať inak. Kartón je skvelý permakultúrny materiál, avšak dnes sa vyrába tak, že ho nemožno v súčasnosti za taký považovať. To samé sa týka nielen pneumatík, ale možno každého priemyselne vyrábaného produktu. Kde sú zaruky, že podobne na tom nie je i potravinárske PVC a polyetylen, nerez, smalt a ktovie, ako je na tom drevo a slama.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kartony v ekozahradě

Příspěvek od QNX »

Bebe: ten karton mi připadal podezřelý vždycky a nikdy jsem ho za skvělý permakulturní materiál nepovažoval. Ostatně ani to mulčování není tak úplně bezproblémové. Permakultura se díky tomu nezhroutí, prostě přišel čas kartony opustit a dělat to lépe.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Kartony v ekozahradě

Příspěvek od drudriger »

no ja je nikdy na zahrade nepouzival a to hlavne kvuli slymakum druha vec ze tady na horach sehnat potrebne mnozstvi neni sranda.....mulcovani dle mych zkuzenosti, tentorok doladenych pouzivam az slimaci uplne ustoupili, jinak je to pro ne bydleni, takze nemulcuji.ale sem zvedavej na ty alternativy namisto kartonu co zase mirek vyspekuloval.Jo jinak sem rad ze se zacinaji dit nejake zmeny a to i hlubsi.ze uz si nehrajeme na male decka ale v klidu napiseme to co si myslime,vetsina lidi se smiri s tim ze kartony na zahradu patri,ale je videt ze se do toho nekdo take stoura........tak jen tak dal stourat a stourat,tak jak byla kdysy revolucni permakultura tak musi byt i ted!!


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kartony v ekozahradě

Příspěvek od QNX »

Kartony budou permakultruníci používat na zahradách i dál. Nedělám si v tom žádné iluze. Když se to učí na kurzech a píše v knihách ........ od té doby co jsem napsal příspěvek o papíru a mulčování jsme o kartonech a papíru přečetl desítky stran textů o složení papíru a stovky příspěvků na zahraničních PK forech. Došel jsem k názoru, že jsou 3 skupiny lidí:


1) ti co to neřeší, protože věří, že je to bezpečné, neškodné a ekologické. Stačí jim, když z kartonu strhnou lepicí pásky.


2) ti co to neřeší i když jsou přesvědčení že v tom je spousta škodlivých látek. Prostě věří, že si s tím příroda poradí a že půdní breberky ty škodlivé látky rozloží.


3) ti co to řešili, ale už neřeší. To jsou ti co došli k závěru, že tam ty škodliviny jsou a že nebudou riskovat,  prostě to raději na své zahradě nechtějí.



Já jsem se zařadil do skupiny 3, v některých případech jsem ochotný riskovat dvojku. V potravinové zahradě, přírodní zahradě, ekozahradě a podobně karton nemá co dělat. V okrasné zahradě, nejedlé užitkové zahradě bych to občas použil, ale když to půjde, tak dám raději přednost jiným postupům. Když budu dělat pro někoho, komu to vadit nebude, tak na jeho pozemku karton použiju. Když je chtít nebude, vyřeším to bez kartonů. Je to otázka volby. Ono je docela legrační, jak ti různí ekozahradníci za žádnou cenu nepohnojí průmyslovým hnojivem, ale spousta chemikálií v kartonech jim vůbec nevadí. Pokud je někdo přesvědčený, že kartony jsou bezproblémový a ekologický materiál, tak mu schází dostatek informací.


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Kartony v ekozahradě

Příspěvek od Marek Parek »

Ano, tak jak je to napsané tak to působí hrůzostrašně .. ostatně složení toho co na zahradu zavlečeme zvenčí je mimo naší kontrolu a to se může týkat i toho hnoje, slámy, dřeva ..


Tady jsou ty látky ještě trošku rozepsány dle použití http://eagri.cz/public/web/svs/legislativa/x2013-09-23/100874818.html otázka jak vysoké procento je zdraví škodlivých resp. jak dlouhý mají poločas rozpadu na neškodné sloučeniny .. Ale dík za info, jistá opatrnost je na místě.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kartony v ekozahradě

Příspěvek od QNX »

Marek Parek: ten odkaz cituje vyhlášku, ze které jsem vycházel. Sloučeniny obsažené v odpadech zavlečených na naše pozemky opravdu pod kontrolou nemáme . No a to je právě příležitost pro permakulturní designéry. Přece nemůžeme budovat udržitelné systémy z neudržitelně produkovaných odpadů a navíc z odpadů potencionálně škodlivých pro ekosystém, který se snažíme budovat. Právě nedostatek pozornosti věnovaný tokům energie a hmoty v systému vede k vytváření Potěmkinovské permakultury ........ jenom na efekt, ale bez skutečné vazby na trvalou udržitelnost. Mulčovat průmyslovým odpadem? Není lepší mulčovat materiálem, který si vypěstujeme přímo na pozemku? Pokud budeme řešit úrodnost půdy, zajištění živin, organického materiálu atd. ......... tak potřebujeme chápat jak věci fungují a podle toho vytvářet PK design. Přesně to je důvod, proč pro permakulturní designéry považuju vědecký přístup za tak důležitý. PK design musí být podložený znalostmi, informacemi, zkušenostmi ........ k jeho tvoření je zase potřeba systematický přístup ........ nadšení, víra, dojmy a pocity prostě nestačí.


Odpovědět