Určení vlastností/kvality půdy?

Vše o půdě
K Chroust
Příspěvky: 1
Registrován: 25 kvě 2013 16:16

Určení vlastností/kvality půdy?

Příspěvek od K Chroust »

Zdravím všechny,


ráda bych začala s vytvářením ekozahrady.


Zajímalo by mě, jak jednoduše (nejlépe bez laboratoře) zjistím vlastnosti, charakter, kvalitu půdy.


Její zásaditost čí kyselost?



Děkuji


K.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Určení vlastností/kvality půdy?

Příspěvek od QNX »

Pomocí jednoduchých testů na strukturu půdy zjistíš orientačně typ a charakter půdy, pomocí bioindikátorů parametry jako obsah některých živin, pH a zásobení vláhou, pH lze doma orientačně zjistit i pomocí pH papírků ........ podrobnosti jsou v každé lepší knize o permakultuře, bývá to i součástí kurzů PK designu.


Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Určení vlastností/kvality půdy?

Příspěvek od Slavek Krčmář »

V lesnické praxi existují stanovištní rostliny, podle kterých se dá určit jak zasaditost a kyselost tak bohatost na živiny či vodu. Členění je do 17 kategorii. V každé kategorii je zhruba 20 - 40 druhů . Velmi dobře se tomuto věnuje kniha


" Pěstování lesa na typologických základech" 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Určení vlastností/kvality půdy?

Příspěvek od QNX »

Slavek Krčmář: no, tak to jsou lesníci šikovnější než permakulturníci. Tak  detailní systém pro nelesní plochy jsem ještě neviděl. Já jsem pro PK kurzisty udělal takové tabulky, ale je v nich jenom pár desítek druhů a pouze několik parametrů. Možná by to stálo za pokus rozšířit o další rostliny a vytvořit nějaké přesnější dělení. Nebo ...... mám v databázi údaje k několika tisícům rostlin u kterých jsou požadavky na pH, druh půdy, vláhu atd. ......... a asi by se dal udělat formulář do kterého by se vyplnilo co nejvíc rostlin co se vyskytují na stanovišti a ono by to samo vyhodnotilo výsledky a vyhodilo zhodnocení o jaké stanoviště asi tak jde ......... dám to do plánu záslužných činností, ale nejsou lidi.



Lord Kikin
Příspěvky: 7
Registrován: 04 kvě 2013 09:33

Re: Určení vlastností/kvality půdy?

Příspěvek od Lord Kikin »

Co se tyka programovani, mozna bych mohl vypomoct :-)

QNX říká:


Slavek Krčmář: no, tak to jsou lesníci šikovnější než permakulturníci. Tak  detailní systém pro nelesní plochy jsem ještě neviděl. Já jsem pro PK kurzisty udělal takové tabulky, ale je v nich jenom pár desítek druhů a pouze několik parametrů. Možná by to stálo za pokus rozšířit o další rostliny a vytvořit nějaké přesnější dělení. Nebo ...... mám v databázi údaje k několika tisícům rostlin u kterých jsou požadavky na pH, druh půdy, vláhu atd. ......... a asi by se dal udělat formulář do kterého by se vyplnilo co nejvíc rostlin co se vyskytují na stanovišti a ono by to samo vyhodnotilo výsledky a vyhodilo zhodnocení o jaké stanoviště asi tak jde ......... dám to do plánu záslužných činností, ale nejsou lidi.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Určení vlastností/kvality půdy?

Příspěvek od QNX »

Lord Kikin: PHP + MySQL? Data jsem začal ládovat do MySQL ale zatím jsem se nedostal k tomu jak je dostávat z té databáze. Chtěl jsem to jako pomůcku pro sebe, naše kurzisty a zákazníky (především pro návrh jedlých lesních zahrad).



Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Určení vlastností/kvality půdy?

Příspěvek od Honza Kral »

Kdyby to někdo někdy potřeboval, tak podobný vyhodnocovací systém vyvíjela dekádu zpátky UPOL k vyhodnocování našich vod - Predikční systém PERLA



http://www.mzp.cz/ris/ais-ris-info-copy.nsf/aa943fb38bfdd406c12568e...


Je to to samé, ale místo aby lesem prošel florista a podle kytek odhadl pedologii a podobně, tak tady prijde k potoku entomolog, "zamacha sitkou" a nalovi kyblík larev posvatek, jepic a podobně. Pak to pourčuje, něco málo spočte a na základě druhového složení a tabulek nejrůznějších specifik, která konkrétně tyhle vodní breberky během svého mnohaletého larválního vývoje vyžadují  ( respektive která nesnášejí. PERLA je praktický příklad pozitivné aplikovaného negativního přístupu. :o), řekne nejen že je tam takové a takové pH a aktuální chemizmus, ale i v jakých mezích se to zhruba pohybovalo tolik a tolik posledních let. Tj. třeba jak dlouho je daný tok nevyrušený průsaky můčůvky, fosfátových hnojiv a tak podobně.


Pro praktické účely výstup z PERLA hodnotnější (a levnější) než když by přijel chemik, nabral zkumavku a v labíně udělal bambilión testů. Ten by zjistil jen co je ve vodě v daný moment, ale ne už třeba že každé druhé třetí jaro támhle o vesníci dál propláchne obleva družstvníkům hnojiště.


Slavek Krčmář říká:


V lesnické praxi existují stanovištní rostliny, podle kterých se dá určit jak zasaditost a kyselost tak bohatost na živiny či vodu. Členění je do 17 kategorii. V každé kategorii je zhruba 20 - 40 druhů . Velmi dobře se tomuto věnuje kniha


" Pěstování lesa na typologických základech" 





Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Určení vlastností/kvality půdy?

Příspěvek od Richard Ruibar »

Pro tyhle potřeby to můžeš převést do InnoDB engine, nadefinovat cizí klíče a pak to jde slušně prohlížet i přes phpMyAdmina. Stačí pro návštěvníky vytvořit jednoho uživatele s omezenými právy. Ty cizí klíče ti udělají v odkazovaných tabulkách roletky s hodnotami pro výběr. Takže to jde i bez programování. Technická a designová úroveň samozřejmě nic moc, ale je to levné a rychlé řešní a pro omezené použití, proč ne.


Pak existuje software, který na základě databázové struktury vygeneruje základ PHP aplikace. Já mám svůj vlastní, který jsem si dělal před lety, ale nedávám k dispozici kódy, které vygeneruje, takže to Ti nepomůže :-) Viděl jsem ale na webu i jiný software, který dělal podobnou věc a ani nebyl moc drahý (myslím, že do 100 USD). Bohužel už to je dlouho a nevzpomenu si na název. Nicméně existují takové pomůcky, tak třeba když budeš hledat, tak najdeš a pomůže ti to.

QNX říká:


Lord Kikin: PHP + MySQL? Data jsem začal ládovat do MySQL ale zatím jsem se nedostal k tomu jak je dostávat z té databáze. Chtěl jsem to jako pomůcku pro sebe, naše kurzisty a zákazníky (především pro návrh jedlých lesních zahrad).






Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Určení vlastností/kvality půdy?

Příspěvek od QNX »

Richard Ruibar: Díky za nápady ........ už se na tom pomalu začíná pracovat, tak snad se nám to podaří spustit.


Odpovědět