Rock Dust

Vše o půdě
Uživatelský avatar
kudlanka
Příspěvky: 17
Registrován: 24 dub 2012 10:15

Rock Dust

Příspěvek od kudlanka »

Ve spouste videii se pridava do kompostu a zahonu tzv. rock dust coz neni nic jineho nez mlety kamen -- mineraly. prodava se v CR ekvivalent? a jak se jmenuje? nejak se mi to nedari najit.



diky


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rock Dust

Příspěvek od jarda bon jovi »

No,jistě k tomu měli nějaký důvod dávat tam mletej kámen. Bezdůvodně bych to nedělal,páč se ten žubrák musí někde vytěžit, pomlít, dovézt, zaplatit.....


U nás se to prodává jako horninová moučka....


Jsem staromil, tak můžu nahradit vše z místních zdrojů....Chce to však vážný důvod, abych hnul zadnicí. Mám chuderu takovou velikou a těžkou, takže o tom vždy pečlivě přemýšlím.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rock Dust

Příspěvek od QNX »

kudlanka: V ČR se horninové moučky  (mleté fosfáty do toho nepočítám) jako přípravek pro zemědělce neprodávají a ani žádný takový přípravek není registrovaný (pokud se něco nezměnilo). Probíhala na to téma celá řada výzkumných projektů a výsledek byl ten, že to sice funguje, ale je to tak energeticky a finančně náročné, že to je v praxi v podstatě nepoužitelné. Remineralizace půdy se dá provádět mnohem efektivněji, levněji a pohodlněji i jinak a proto ani z řad zemědělců není poptávka. Já pro ten účel mám přípravky s obsahem konkrétních stopových prvků.


Uživatelský avatar
Maddog
Příspěvky: 50
Registrován: 13 bře 2013 11:58

Re: Rock Dust

Příspěvek od Maddog »

A nemyslí třeba mletej vápenec kvůli PH? Já jsem blízko Koněprus, tak jsem tam byl v zimě pro vápenej grit, že to dám slepicim místo písku jestli jim to přidá vápník do skořápek, ale velkej zájem o to nebyl, tak tím nejspíš remineralizuju nějakej záhon. :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rock Dust

Příspěvek od QNX »

Maddog: aha, měl jsem napsat, že mleté fosfáty a vápenec (nebo dolomit) do toho nepočítám. To se oboje samozřejmě používá velice hojně. Ten vápenec jak na pole, tak i ke krmným účelům (já ho přidávám i těm slepicím). Ten dotaz byl asi na ty ostatní horninové moučky a tam platí ta ekonomická náročnost (velké dávky, velká hmotnost a tedy velké náklady na přepravu + velká energetická náročnost na jemné mletí). 


Uživatelský avatar
kudlanka
Příspěvky: 17
Registrován: 24 dub 2012 10:15

Re: Rock Dust

Příspěvek od kudlanka »

ne myslel jsem opravdu kamenou/horninovou moucku na doplneni stopovych prvku ktere proste z toho pole jiz budou odcerpany po tech letech standardniho praseni.


je fakt ze jsem proste zadenej pripravek (az na jeden) nenasel prodavat a posilat ze zahranici je hovadina ofc, amici to jedou hodne podle videii z YT, nechtel jsem toho pohazovat tuny pres 4 hektary spise do zahonu pripadne k nejakejm ovoc. stromum. uvidim a pripadne poreferuju. skusil bych nekam dat nekam ne a porovnat rozdil jinak to nepujde aby bylo poznat jestlit o fakt k necemu je.



slo mi taky o to jak se tomu proste rika u nas protoze ja si to sice prelozim ale cesky se tomu muze rikat uplne jinak, kazdopadne dekuju vsem za informace.



a kdyby nahodou nekdo hledal tak jedina vec co jsem nasel je: http://em-biotek.cz/store/pomocni-latky-doplnujici-produkty/bio-lit-prach-z-matecni-horniny-diabas-ultrajemny-20-kg


Uživatelský avatar
Maddog
Příspěvky: 50
Registrován: 13 bře 2013 11:58

Re: Rock Dust

Příspěvek od Maddog »

kudlanka: Nejseš ty IT? :-))


Já mám tak kamenitej pozemek, že když chci vykopat díru pro jabloň vyndám kolečko šutrů. opravdu si nemyslím, že potřebuju ještě přidávat kamenej prach 20kg za 1000,-kč. :-D


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rock Dust

Příspěvek od QNX »

kudlanka: no, také cena energie v USA je dost někde jinde. Ten odkaz  .......... velice vtipná nabídka :-) Za ty peníze ti udělám mix stopovejch prvků na celej hektar. Tohle je produkt zlatokopů, kterejm došel zlatej prach, tak "strouhají" diabas :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rock Dust

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, já bych měl přispěchat do různice.... Naši předkové používali na tyto účely popel ze dřeva, popel z kostí, přemrzlé vápno, otlučenou omítku, a prach z cest vysypaných vápencovým štěrkem, bláto a nánosy z potoků a rybníků. Prostě vše, co bylo poblíž. Zdechliny končily pouze ve hnoji, stejně jako škodná dvounohá i čtyřnohá. Nic nepřišlo na zmar.Ostatně, pálené kosti jsou prý zdrojem mnoha substancí..... kde se bere živočišný uhlí????


Ale firma probio vám doveze z jakéhokoli státu světa jakoukoli moučku z kamene, pochopitelně s biocertifikátem i povolenkou na použití v ekologickém hospodářství.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rock Dust

Příspěvek od QNX »

JBJ: ano, dřív se na uzavírání živinových cyklů mnohem víc dbalo a to o nich nikdo moc nevěděl. Dnes dokážeme všechny vstupy i ztráty živin docela přesně změřit, takže kdo se o tu problamatiku zajímá, tomu je jasné že se řítíme do smrtelné katastrofy ...... ale skoro nikdo to neřeší. Jenom pár dobrejch hospodářů a pár podnikavců co na tom chtěj vydělat.


Odpovědět