Hnojeni bez zaryti do pudy = unik cennych latek?

Vše o půdě
Žabátor
Příspěvky: 12
Registrován: 04 bře 2013 14:42

Hnojeni bez zaryti do pudy = unik cennych latek?

Příspěvek od Žabátor »

Spravny permakulturista obvykle zahon neryje a hnojivo dava na povrch aby se vstrebalo. Jenze proti tomu stoji nazor agronoma, cituji:


 


"Když ho dávám do záhonu, zaryju ho. Na povrchu se z něj snadno a rychle uvolňují živiny, které voda spláchne (dusík) a rozkládá se humus. Ostatní živiny (P, K, Ca, Mg....) se samy od sebe do hloubky ke kořenům nedostanou, váží se do sorbčního komplexu v nejbližším okolí


Hnůj se bez zarytí rychle rozkládá, ničí se tím organická hmota z něj a dusík z něho uniká ve formě čpavku do ovzduší. Stejně tak uteče i část dusíku z ročního kompostu, pokud se nezaryje, nezahrábne. "



Existruje nejaky rozumny prunik mezi temito protichudnymi postoji v smyslu ....dodat vhodne ziviny do pudy a zaroven jim neobratit svet vzhuru nohama?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Hnojeni bez zaryti do pudy = unik cennych latek?

Příspěvek od QNX »

V tom případě správný permakulturista nemůže být agronomem, protože by se z toho zcvoknul. Naštěstí pro správné permakulturisty žijeme v super době ..... když jim živiny s organikou utečou a  setkají se s neúrodou, tak si zajdou do supermarketu a je to zase v pohodě :-)


Žabátor
Příspěvky: 12
Registrován: 04 bře 2013 14:42

Re: Hnojeni bez zaryti do pudy = unik cennych latek?

Příspěvek od Žabátor »

:-))))


jedna z definic permakultury: s minimalnim usilim ziskat ze zahrady maximum, takze jde o to kde se ty krivky prace s dodavanim hnojiva a vytezek protnou. V pripade hnojeni pouze mulcem by mohlo byt nezaryvani argument. 

QNX říká:


V tom případě správný permakulturista nemůže být agronomem, protože by se z toho zcvoknul. Naštěstí pro správné permakulturisty žijeme v super době ..... když jim živiny s organikou utečou a  setkají se s neúrodou, tak si zajdou do supermarketu a je to zase v pohodě :-)





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Hnojeni bez zaryti do pudy = unik cennych latek?

Příspěvek od QNX »

Žabátor: no, pokud je cílem permakultury získat maximální úrodu s minimální pracností, tak to perfektně splňuje konvenční zemědělství s traktory,hnojivy a postřiky. V dávných dobách muselo v zemědělství pracovat třeba i 97% populace a dnes to jsou asi 3% .......... takže dnes jsme asi tak třicetkrát permakulturnější než dřív?


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Hnojeni bez zaryti do pudy = unik cennych latek?

Příspěvek od Josua »

Od jednoho človíčka zde jsem se naučil chceš li zjistit jak to funguje udělaj si vlastní pokus.


Udělej 2x záhonek a jeden neryj a jeden jo a sleduj to, za rok uvidíš co a jak. Vím trvá to, ale keců ohledně tohoto jsem už slyšel víc než dost a každej názor trochu jinej. Praxe je praxe.




Zdraví Jarda



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Hnojeni bez zaryti do pudy = unik cennych latek?

Příspěvek od QNX »

Josua: na sobestacnost.cz jsem kdysi dával graf, kde je zaznamenané jak výnos při bezorebném pěstování začne po několika letech klesat a je to tam dokonce pro několik různých plodin. První rok nepoznáš nic, musel by se ten pokus prodloužit nejméně na 5, ale raději na 10let. Tvrzení, že v permakulturních systémech se nesmí používat orba je nesmysl. Klidně můžeš hospodařit s orbou a zároveň tak, aby to hospodření bylo dlouhodobě udržitelné. Pod to by se asi mohl podepsat permakulturník i agronom a ani jeden z nich z toho nemusí zcvoknout :-)


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Hnojeni bez zaryti do pudy = unik cennych latek?

Příspěvek od Josua »

QNX: aby jsem si rozuměli já nejsem zastánce bezorebného hospodaření, i když se nebráním to někde zkusit. Rozumím že to hned nebude poznatelné, a děkuji za tu informaci. Jenže to je právě to co mají ti lidé pak poznat. Už jsme o tom dost přečetl. a jsem spíše znechucen věcmi o permakultuře, které se šíří éterem :D Je třeba praxi a ono se to podá :D



Já zkusil třeba balkonovou zahrádku, výsledky (nemám moc čas pospat), ale žádný sláva, na začátek to nebylo úplně beznadějné, situace se u mě nyní mění a již balkon nemám a tak další pokusy nechám dalším.



Zdraví Josua



Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Hnojeni bez zaryti do pudy = unik cennych latek?

Příspěvek od drudriger »

presne tak, take zaelzi co tam chces pestovat, ale i to v jakem stavu je tedka puda.


My sme priklad 30let zlehlej pozemek pomali zacali ryt rycem, kdyby byl traktor tak v klidu i trakotrem ale nebyl , takze ruco.


slimaci masakrujou a miluji mulc, takze nemulcujeme ale uz se blizime do doby kdy slimaci sou vyhubeni takze mozna opet zacneme. jako je samozrejem otazka jestli clvoek chce mit zisk (vice urody nez minulej rok)a nebo jen takovou peknou okrasnou sukcesny zahradku.... ja to vnimam tak ze sem se inspiroval permakulturou a pro to to delam jak to delam. neexistuje (nastesti)zadna autorita ktera by prisla a rekla ze todle neni permakulturni...


leda QNX zacne delat statistiku s cervenyma puntikama....


v permakluture ses dulezitej i ty jakozto majitel a ty sam vis co tam chces na tom pozemku odzrcadlit ze sebe co znamena ze ti do toho nikdo nemuze kecat....


v tomdle by se dalo rici ze permakulturni zahrada je bio zahrada(zadne chemky)ale majitel je ukecanej, a radsi 100krat meri a jednou za cas neco udela a tim padem je permakulturista.....takovej od Capka zahradnikuv rok akorat je to zelinarovi a ne o kvetinkari.....


Ja ryc pouzivam a nestidim se za to!!! dokonce davam dokopy y druhej ryc....mame dalsi 1,5 hektru zahrady a chceme to poryt(po 60 letech) a traktor v nedohlednu. nerikam o tom ze pouzivani rycu je blahodarne.....


prehazujes zem vselicos nachazis, chytas a kontrolujes dazdovky a jinou haved,,a  trochu si maknes to je v tedle pocitacove dobe dulezite...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Hnojeni bez zaryti do pudy = unik cennych latek?

Příspěvek od jarda bon jovi »

No,furt mi nejde na rozum, jak se do té půdy dostane vzduch.... Voda jo, i když blbě, živiny tam nahahají žížaly a při mnohaletém urputném mulčování se i humus dostaví. Živiny nejsou to hlavní. Hlavní je struktura půdy, hloubka půdního lože a obsah humusu. Pak nějaké ty živiny. ale jde to hodně spolu. nelámal bych si s tím hlavu. záleží, jaké máš ambice. Jestli si chceš štěrchat na třech záhonkách ředkvičky, je to jedno. Pokud máš zájem o přilepšení, moc si neuškodíš. Pokud budeš chtít sáhnout na samozásobení, pak to bude třeba brát vážně.


Mě se vysoký obsah humusu osvědčil  již dnes. Rotavátoroval jsem zahrádku. je mokro, absolutní brzyčko,ale už mám roupy. A kupodivu, ono to šlo. Díky drobtovité struktuře půdy se nic nelepilo, žádné mokré hroudy, prostě pohoda. Navíc, porek mi přezimoval v té kypré půdě bezeztrát, a dnes jsem sežral první lístek z mangoldu, kterej taky přezimoval na frajplace. Jdeme set cibuli a rannou karotku, tož ať se práší za kočárem.


Jo, a vůbec neořu, pouze rotavátor. mám na to pěknou půdu.


permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Hnojeni bez zaryti do pudy = unik cennych latek?

Příspěvek od permoník »

ten tu ryje, rys tu pije, ten zas seje, enem já čekám až sleze sníh :(


Odpovědět