Kompostovaní moči

Vše o půdě
Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kompostovaní moči

Příspěvek od Bebe »

na koncentraci bych se zaměřil hlavne při čúrání ve stoje a to z důvodu udržení žádoucího směru


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Kompostovaní moči

Příspěvek od drudriger »

no jako sedlak mam pocit ze se tu bavim se samima vysokoskolakama a sem rad ze ste mi vysvetlili ze moc kdyz ji vychciju uz je koncetrat i kdyz sem ji nekoncetroval, prominte za to ze mi nedoslo


ze


""" Jen se nesmí používat koncentrovaná, aby citlivějším rostlinkám nespálila kořínky"""


vlastne znamena ze nekoncetrovana znamena zredena je to moc odborne. myslete si co si chcete ale todle je na moji hlavicku trochu moc ale davam vam za pravdu mate asi na to skoli.


at se dari hnojit zahradku nekoncetrovanou moci



Uživatelský avatar
Martina K.
Příspěvky: 27
Registrován: 04 dub 2012 21:33

Re: Kompostovaní moči

Příspěvek od Martina K. »

Moč se koncentruje už v těle :)


A jinak, nejsem vysokoškolák, ale selka ;), ale a) umím číst b) pamatuju si látku ze střední školy c) když něco dělám, chci o tom vědět co nejvíc, nespokojím se s tím, že: "tak se to přece dělá".



No a taky, když něčemu nerozumím, tak se zeptám, a nekritizuju, že dotyčný udělal chybu.



Nicméně pro tebe stačí vědět, že to co "vyčůráš, může bez naředění spálit kořínky rostlin, a tečka. Takže odpověď na tvůj dotaz: můžeš čůrat ke stromečkům, ale ne na byliny a zeleninu - to je pak lepší přes kompost, nebo kýbl s vodou. Pokud budeš chtít vědět, proč to tak je, tak stačí trochu studovat, nebo mi věřit ;)


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Kompostovaní moči

Příspěvek od drudriger »

sak ja verim a tak sem to i od zacatku delal, ale to ze je moc je koncetrovana uz uz vycuranim je proste stale to stejne dokola.nevim proste mne je to nezrozumitelne. hovinko je taky koncetrovane a co je hovinko? hovinko je koncetrovane hovinko.je to proste podle mne blbost ze moč je koncetrovana uz v tele.proste mne prijde bít pro normalneho cloveka logicky ze kdyz neco das s tela ven (pot,moc, hovinko,sperma) tak to je zakladna esence (latka) kterou muzu pak koncetrovat nebo redit. jako kdybych mohl sam ovladat jak silnej "koncetrat " vycuram tak bych tvemu pojeti nedivil ale to neovlivnim proto si myslim ze je logicke ze to co vycuram neni ani zredene ani koncetrovane. muzu studovat knizek spoustu ale asi mam jinej pohled na esence latky a tak celkove.


jasne ze chapu ze se to musi redit, ale musi se redit moč a ne ze ""neredit koncetrat"" je to proste zavadejici.....


uz toho nechme


Uživatelský avatar
Martina K.
Příspěvky: 27
Registrován: 04 dub 2012 21:33

Re: Kompostovaní moči

Příspěvek od Martina K. »

Necháme, ale nedá mi to, třeba to lépe pochopíš takhle:


 v moči, která odchází z těla je příliš vysoká koncetrace látek, které mohou poškodit kořínky rostlin. Tedy, i když z tvého pohledu je zředěná (tekutá), z pohledu rostlin je to koncentrát :)


Je to to samé, jen napsané možná srozumitelněji. Nejde tak úplně jen o to, jak si to myslíš, ale třeba to jednou budeš předávat svým dětem, vnukům, a pak je faj, abys jim to uměl vysvětlit co nejlíp (technicky správně), ne?


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kompostovaní moči

Příspěvek od Jiří Danihel »

Přiznám se, že jsem nikdy nepátral po tom, jak až může být moč koncentrovaná. Ledvinové kameny jsou sice dost "husté", ale to už není moč. Čerstvá moč je roztok s pokaždé různou koncentrací různých látek. Záleží to na tom, co jsme jedli i co a v jakém množství jsme nedávno pili, zda jsme zdraví nebo ne. Protože mi není známo, že by se moč za nějakým účelem ještě zahušťovala, beru ji jako koncentrát, ať už je jeho momentální složení jakékoli. Je v ní hlavně hodně dusíku a fosforu a to v koncentraci nebezpečné pro jemné kořínky. Proto radím ředit vodou.


Uživatelský avatar
Raduška Kočička
Příspěvky: 8
Registrován: 27 srp 2013 13:10

Re: Kompostovaní moči

Příspěvek od Raduška Kočička »

Dle knihy od Jar. Svobody lze zalévat v poměru 1:8 (moč : voda). Pozor na již zmíněné léky, dále antikoncepci a s infekční či vleklou chorobou bych taky nezalévala. Dle mého soukromého názoru není dobré zalévat ani močí masožroutů či konzumentů "nezdravého jídla".



Výše zmíněné ředění jsem použila na rostlinky v truhlících na balkoně a daří se jim velmi dobře.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kompostovaní moči

Příspěvek od QNX »

Moč je koncentrovaným roztokem odpadních látek, které se tělo potřebuje zbavit. Pro rostliny obsahuje spoustu živin, ale také velké množství NaCl, který rostlinám zrovna dobře nedělá. Je několik možností jak to řešit, jednou z nich je ředění (běžně se používá 1:8 až 1:50), ale tím se NaCl neodstraní. Já teď pracuji na metodě sice trochu pracnější než je ředění, ale ta pracnost (nikterak velká) je vyvážená tím, že z moči dokážu vyrábět velice kvalitní N-P-Mg hnojivo v krásné čisté krystalické formě a to bez NaCl a dalších nežádoucích látek. To je zajímavé především v zimním období, kdy hnojit rostliny nepotřebujeme, ale i tak močíme ......... můžeme si namočit hnojivo do zásoby a to uchovat v bezproblémové podobě čistých krystalků (skladovat sudy s močí by zrovna ideální nebylo).


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kompostovaní moči

Příspěvek od Jiří Danihel »

Jde i o to, co zaléváme. Každá rostlina má jiné chutě a potřeby. U některých rostlin při zalévání močí 1:8 utrpí jen vzhled povrchu substrátu, ale rostlinka si libuje. Jinou i mnohem více zředěná moč rychle zlikviduje. Moči masožroutů bych se obával jen pokud si potrpí ve větší míře na uzeniny. To pak bude hodně slaná a slaná zálivka zabíjí miniaturní obyvatele substrátu. Bílkoviny, tuky nebo krev by přes zdravé ledviny projít neměly a i kdyby, rostliny je nedokážou vstřebat v těchto formách. Veškerá uhynulá havěť musí být jinou havětí nejprve "demontována" na jednodušší sloučeniny, které už s masem nemají nic společného. Větší problém bych měl s močí, která nepochází přímo od zdroje, ale prošla kanalizací. Tam se smíchá s rozmanitými chemikáliemi, které rostliny bohužel v mnoha případech vstřebat dokážou. Ideální je, když si každý hnojí vlastní rostlinky vlastní močí.

Raduška Kočička říká:


Dle knihy od Jar. Svobody lze zalévat v poměru 1:8 (moč : voda). Pozor na již zmíněné léky, dále antikoncepci a s infekční či vleklou chorobou bych taky nezalévala. Dle mého soukromého názoru není dobré zalévat ani močí masožroutů či konzumentů "nezdravého jídla".



Výše zmíněné ředění jsem použila na rostlinky v truhlících na balkoně a daří se jim velmi dobře.





Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Kompostovaní moči

Příspěvek od Martin Lipenský »

Dočetl jsem se, že při žloutnutí česneku je dobré použít naředěnou močovinu - asi 1:20 - a aplikace přímo na listy a postřikovačem.



Zalévání konví je prý velice neefektivní...



Určitě to jde používat i na jiné roztoky, třeba různé bylinné jíchy, výluhy a podobně a jistě nejen na česnek..



Takže při větším rozsahu záhonů se to nepochybně vyplatí



Zajímalo by mě zda máte nějaké zkušenosti s tlakovými postřikovači a jaké případně byste doporučili?






Odpovědět