Fosfor

Vše o půdě
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Fosfor

Příspěvek od jarda bon jovi »

Recept.... máš tam kyselou půdu, proto tam roste to, co roste... Na podzim posekat a nebo pomulčovat  a povápnit. Na jaře můžeš tři postupy. Jeden je půjčit si bezorebný stroj s kypřícím zařízením, co má ky´přící válečky a do trávy vyfrézuje řádky a do nich seje co potřebbuješ. Tedy motýlokvěté... jetel, viku , lucerku.Potřebuješ tam něco dostat...Plus nějakou kostřavu, bojínek a lipnici. Jestli jsi na vlhku, dal bych hykor a máš klid..Nebo to uděláš jako já a  na jaře to přesmykuješ, klidně dvakrát a pak na to rozházíš rozmetadlem na uměllá hnojiva zadinu jetele a vojtěšky, klidně i trávy a přejedeš to prstovýma bránama.... Třetí je nejnáročnější, a je to oračka..... Je fůra postupů, záleží na druhu půdy, na nadmořské výšce, na srážkách, oslunění, situaci pozemku, a na mnoha dalších.Taky na tvé portmonce, to je jasný. orání 1300 hektar, příprava na ssetí 800, setí zoraného bezorebkou 1000, smykování 400hektar.......
Maly Nomad říká:

Zdravim,


nechce se mi zakladat nove tema, tak se zeptam tady.



Nemate nejaky tip jak zvysit urodnost pastvin/luk (nekdy pasene nekdy secene a prepasane). Reseni je mi jasne, rozmetat tam na podzim valnik hnoje. Bohuzel sousedi co maji vic skotu bud vsechen hnuj vyuziji na ornou, nebo maji kravy celorocne venku a hnoji rovnou sve louky. A mistni "druzstvo" chce nehorazne penize za kilo. To by jedno hnojeni stalo tolik kolik je porizovaci hodnota pozemku...



Ten travni porost je v totalne spatnem stavu, roste tam takova ta horska/lesni trava. Ani kobyla mi to nechce zrat...A lepsi trava jen kolem starych kravincu (je to poznat...). Chtelo by to dodat mraky a mraky organicke hmoty.



Premyslel jsem jestly by se tem loukam nedalo pomoci nejakymi temi rychle rostoucimi a hluboko korenicimi rostlinami ala Holzer a jeho revitalizace smrkovych lesu. Videl bych to tak, ze bych to na jare prepasl na drn, pobranoval a zasel smes jetel, horcice, repka, vlci bob, vojteska? (tu smes tipuju od pasu, rad se necham poucit nekym kdo to zkousel, idealne kytky co zvirata ochotne prijimaji, aby se mi to tady pak nesirilo jako plevel)



Je to pruchodne ohledne legislativy? Jsem od letos prijemcem dotaci na pastviny. Tak doufam ze by to stacilo vcas posekat a nechat lezet (tu hmotu tam musim nechat, jinak by to nemelo vyznam)?



Asi udelam pokus na nejake mensi plose a uvidim.



A jeste me ted napada. Nejlepsi reseni a pouzitelne okamzite :) Zjistit kdo v okoli nebude past otavy (sekat uz nebudou:) a pres den past na cizim a ovce na noc kosarovat u sebe :)





Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Fosfor

Příspěvek od Maly Nomad »

Diky za rady. O tom ze nahore je "Kysla trava" mi rikal i sused, hospodar. Ale on to rekl stylem "je tam spatna kysla trava, nepas tam, ale radsi dole" (dole pod barakem mam jen 2ha lepsi pudy, driv tam meli psenku).



Jinak je to suchy svah, SZ orientace, nadmorska vyska 650+


Zkusi si teda zmerit pH vzorku pudy, od toho se asi bude odvijet i to davkovani vapence, ze? Alespon ze je podzim a muzu s tim rovnou pohnout.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Maly Nomad: a co fosfor? Fosfor máš? :-)


Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Fosfor

Příspěvek od Maly Nomad »

QNX: Chtel jsem nejakou vtipnou kontru, ale nechci se do toho zamotat...



Ty myslis ze to ma pro me vyznam resit? Myslim konkretne fosfor? Ta uprava pH a nasledne navyseni mnozstvi organicke hmoty je pro me OK, ale na to abych spekuloval nad jednotlivyma prvkama, nemam. Ani palici ani financ.




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Petr Tomášek: Každý kdo se mnou nesouhlasí samozřejmě blbec není a nikdy jsem to ani nenapsal. Evidentně jsi to s tím fosorem ve slepičincích nepochopil, ale to už je fuk. Napsal jsem to jako informaci pro praktiky a ne pro kavárenské povaleče a internetové teoretiky .........až pochopíš jak to je s fosforem ve slepičincích, tak ti dojde i proč je to cíleno na praktiky a také to, že je to informace s praktickým dopadem. Neodsuzuj tak rychle něco co nechápeš. Můžeš nesouhlasit, ale raději argumentuj, ty tvoje útoky nikam nevedou.


Maly Nomad: Nevím, jestli to má pro tebe význam řešit. Na to musíš přijít sám. V některých případech to smysl má. Někde jsem četl docela dobrou hnojivářskou poučku na téma hnojení  luk. Ta poučka zní: " Nejlepší dusíkaté hnojivo je fosfor." ..... zní to jako blbost, ale je to docela dobrá poučka :-) Kdo přijde na to jak je ta poučka myšlená, ten vyhrává a může si koupit za odměnu fidorku :-)


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Fosfor

Příspěvek od Eltariel »

Já už to pochopila, v praxi jsem na to čučela a patřičně mákla ,abych to dostatečně přestěhovala.... škatulata hejbejte se fosfor v dusík proměnujte. Bimsala bim.


Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Fosfor

Příspěvek od Maly Nomad »

nahod alespon nejaky zdroj, sam od sebe to asi nevymyslim. Jinak chapu princim nejslabsiho clanku retezu, jestli to myslis takhle.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Maly Nomad: zdroj bych poradil, ale nevím jaký. Samozřejmě se fosfor nepředělá na dusík. Transmutace prvků v rostlinách je blbost. Vtip spočívá v tom, že pomocí přídavku fosforu podpoříš fixaci vzdušného dusíku .........no a teď už toho na odhalení moc nezůstalo.


Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Fosfor

Příspěvek od Maly Nomad »

diky za odpoved. Ted zjistuju to vapneni, srovnani pH je asi fakt zaklad. A nejspis s tim budou v CHKO i problemy :-/ Ptal jsem se mistnich a nikdo to nedela/nedelal a ani nevedi kolik by to stalo atd...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Maly Nomad:  Může být. Však i přístupnost fosforu a pH půdy je propojený problém.


Odpovědět