Fosfor

Vše o půdě
Odpovědět
Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Fosfor

Příspěvek od Jiří Danihel »

Jitka M: Díky za ten odkaz. Ta práce je důkazem, že vzdělávání se není nikdy na škodu. Nezasvěcení by snadno přehnojili, tak jako si lze chybně vyložit usychání rotliny jako nedostatek vláhy - a ona je zatím přelitá a hnijou jí kořínky.


Není to tak dávno, co jsem hledal na netu informace o koloběhu uhlíku. Našel jsem mimo jiné i dlouhé pojednání napsané tak vědecky, že mi to skoro nelezlo do hlavy, ale byla tam i spousta užitečných informací o příznacích nedostatku některých prvků v rostlinách. Budu to muset najít znovu a uložit si to. Složení půdy není třeba vždy zjišťovat laboratorním rozborem nebo drahými měřidly, když nám to rostliny prozradí barvou nebo tvarem listů, atd.



Maly Nomad: Ano, tak nějak jsem to taky pochopil. NPK by sice zvýšilo obsah (i) fosforu, ale nač sypat prášek na hromadu prášku, když jsme z pole vyhnali život. Na horním konci pole bych založil kompost jen tak jako hromádku a až bude kupka přiměřená, pokračoval bych vedle další. Když něco splaví déšť, rozptýlí to po poli. Bude to fuška, leč zásluha obrovská a odměna sladká. A kdyby přece jen bylo fosforu málo, napadlo mne přidávat do kompostu okvětní lístky. Jinde jsem se dočetl, že fosfor je třeba hlavně ve fázi klíčení, pro růst kořenového systému a pro květ. U nás ve městě je taková menší alej sakur. Když kvetou, je pod stromy růžový koberec. Obzvlášť když do toho zaprší, je o zdraví jít pod sakurami po chodníku. Klouže to jako na náledí. Ty stromy jsou velké asi jako průměrné jabloně, ale toho růžového materiálu dávají strašné množství. Zkompostovat to a bude fosforu dost.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Jiří Danihel: jak jsi přišel na to, že v okvětních lístcích je hodně fosforu?


Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Fosfor

Příspěvek od ATropa »

díky za čtení, náměty, odkazy, rady a tipy.  Co, jak se zdá, je pro přítomné snadno představitelná bežná praxe, je pro mne experiment vysokého kalibru. Pokud se rozhodnu koupit mulčovač, nebo seženu někoho, kdo si hmotu poseká a odveze, (ale to bych se zbavila toho zlata...), tak do "rizika" půjdu, abych měla zkušenost, první nebo i poslední.


Nejsem žádná Betty McDonalds, tak pro mne zbyla možnost NPK nebo pícnina. a jak


QNX říká:... Ať chceme nebo nechceme, tak naleziště fosfátů budou vytěžená...


tak nevím, zda ještě nezaplatit průmysl a s vojtěškou si hrát, až zásoby dojdou.



ad stromečky) asi ne, je to část v půdním bloku.


ad nedostatku zjištění) rozbor z roku 98 ukazuje průměr,od té doby bídná agrotechnika, párkrát hořčice,mák jinak obilí, na hnojivech šetřím ( hlavně DAM, LAV a hořká sůl, ) výnosy se snižují. Kolega, co mi dělá služby, neustále opakuje, že je špatné šetření na fosforu.



Moje úvaha: nechat porost více let 3-4 roky a pokud bude pole plevelné, což se dá předpokládat, tak na to vyrukuju s herbicidem. Jak by to řešila permakultura? Zvěř nemám a ani by tam vypustit nešla, pole je  pleinair a neni plot.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Jitka M: Nakopírovat kousek "rodokmenu" z nějakého PK designu nemůžu, protože na papír jsem to nikdy nedělal. Byla by to spousta práce a tu by musel zákazník zaplatit  ......... a tvorbu spousty papírů, které jsou jenom na efekt zákazníkům raději rozmlouvám (pochybuju, že by to zákazník chtěl nějak víc studovat). Ty "rodokmeny" mám jenom v hlavě. V některých případech lepší, jindy jenom hrubé a nepřesné, ale vždycky než nějaký prvek v PK designu použiju, tak se ptám na jeho minulost i budoucnost.


Akát .......  obdobně jako v předchozím případě musíš na akát pohlížet v mnohem širších souvislostech a zvážit si všechna pozitiva a negativa. Já mám akáty rád a pro jejich užitečnost je používám, ale nevzpomínám si, že bych akát někdy vysadil z důvodu fixace dusíku. Na to jsou vhodnější rostliny. Ty N2Fix stromy a keře, to je taková bublina za kterou můžou permakulturníci z teplých krajů (třeba Austrálie, kde to funguje trochu jinak než u nás) a v našich podmínkách tu bublinu přiživuje Jarda Svoboda a účastníci jeho kurzů. Stačí chvilka počítání a zjistíš, že to s použitím N2Fixh stromů a keřů není zase tak slavné jak se zdá při pouhé povrchní znalosti.



ATropa: S NPK bych byl opatrný a raději bych cíleně dával jenom ty prvky, které opravdu nutně potřebuješ.


Jak by to řešila permakultura? ........ Správnou agrotechnikou.


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Fosfor

Příspěvek od Jiří Danihel »

Jak jsem psal, dočetl jsem se, že je fosfor ve vyšší míře mimo jiné potřeba během fáze květu. Z toho jsem si odvodil, že se v květech asi ukládá. Našel jsem toho sice víc, ale spoustě informací moc nerozumím. Není to můj obor a o botanické záležitosti jsem se začal zajímat poměrně nedávno, takže jakékoli upřesnění od zasvěcených vítám.

QNX říká:


Jiří Danihel: jak jsi přišel na to, že v okvětních lístcích je hodně fosforu?





Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Fosfor

Příspěvek od Martin Gross »

Je to logické. Pro květ a plody se prodávají průmyslová hnojiva s K a P.Zřejmě pro výživu rostliny. Pokud jsou rostlinou absorbována, kam by tato látka zmizela? Hmyz pak baští ty nejvýživnější, popřípadě nejměkčí / nejjemnější části rostlin. Biochemie není moje silná stránka, ale P je v živočišných tkáních zastoupen docela hodně. A podle mě by hmyz mohl být dostatečným důvodem přítomnosti P v exkrementech třeba právě slípek.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Fosfor

Příspěvek od Martin Gross »

Pardon. Omlouvám se. Kde se pletu?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Jiří Danihel a Martin Gross: Je opravdu logický závěr, že fosfor z hnojiva, které je určené pro fenofázi kvetení , nakonec skončí v okvětních lístcích? Samozřejmě má ten fosfor víc funkcí, ale značná část ho skončí v semenech. Rostlina tam ukládá pro své potomky "zásoby do začátku". No a když ho budeme sledovat trochu podrobněji, tak zhruba nějakých 70% toho fosforu je v semenech uložených v podobě fytátů (inositolhexakisfosfát). K tomu si můžete přidat fakt, že fytáty jsou pro živočichy s jednoduchým žaludkem (tedy i pro drůbež) těžko stravitelné a jejich trávicím traktem projdou v nezměněné podobě .......... projdou až do toho slepičince. Když to zjednoduším, tak významná část fosforu ve slepičincích je ze semen. Když si k tomu přidám, že většina semen co ty slepice sežerou pochází ze zrní (nebo z krmných směsí) a to všechno pochází z konvenčního zemědělství ........ a v konvenčním změdělství se zase dodává fosfor v podobě průmyslových hnojiv ......  copak je to tak složité vystopovat?
Andrey92: tvůj projev je zcela brilantní :-)

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Fosfor

Příspěvek od Martin Gross »

A jsme doma. Těžko uvěřitelné,  ale mezi účastníky tohoto fóra jsou i tací, že mají krom PC v životě i další činnosti, povinnosti a zájmy. Děkuji za ozřejmení problematiky, kterou tu debatujeme. Z řečeného vyplývá, že P je přítomen i v semenech dalších rostlin, jako trav, dvouděložných a v trusu drobných zrnožravých pěvců. Plus v larvách, které se živí semeny. Nemám po ruce rozbor trusu slepic, které se pasou na lučních porostech a sbírají potravu volně (dnes takových už asi moc není) Ale teoreticky by i takto posbíraný materiál měl mít i když menší, přeci jen nezanedbatelný podíl P.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: Problém je v tom, že když slepice běhá po louce, tak na té louce zůstane i většina slepičinců. Od našich slepic máme většinu hnoje ze zimního období a v tom si moc semínek a broučků na louce nenasbírají. Naopak o to víc žerou zrní. Když si někdo koupí balené slepičince, tak tam už toho "průmyslového" P je dokonce 100%.


No a k té první části ......... je to tady permaweb, tak snad sem chodí permakulturníci a u těch bych očekával, že o fungování světa přemýšlet budou.


Odpovědět