Fosfor

Vše o půdě
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Fosfor

Příspěvek od Martin Gross »

O tom žádná. Ale napadá mě, že by bylo fajn tu nabízet vědomosti, které si kdo sám našel a zažil, aby ostatní měli pro přemýšlení skutečně ty správné podklady. Je fakt, že při brouzdání trávou je většina slepičinců tamtéž. Ale při hřadování něco málo napadá na podlahu kurníku. Tam se také většinou tyto produkty sbírají. U nás za mého dětství směly slepice neomezeně ven a na kurník docházely celkem pravidelně noc co noc.


Řekl bych, že přemýšlejících je nás tu požehnaně. Někdo v těchhle sférách bádá dýl, někdo kratší čas, někdo zatím nestihl probrat víc detailů. Smekám před šíří záběru mnoha zde a pokud sám můžu, snažím se přispět. Chápání světa (od dvorka po Zeměkouli) je disciplína, požadující mnoho vstupů. A tréning. Sorry, QNX, ale tajnůstkaření mi právě tady přijde trochu ješitné.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: ........ ano, při hřadování něco málo napadá na podlahu ....... ale asi ty slepice nějakým zrním přikrmuješ, že? Tak to můžeš klidně brát tak, že to co seberou na louce zůstane na louce a to co napadá v kurníku jsi stejně přivezl od konvenčního zemědělce a ten si ten fosfor přivez z nějaké továrny, ta zase z dolu na druhém konci světa.



Tajnůstkářství, nabízení vědomostí ......... když budu upřímný, tak zase tolik užitečných tajemství jsem tady nenašel a mnoho vědomostí nenačerpal. Tento web považuji v první řadě za takový nezávazný pokec. Samotný formát webu je k tomu určený, na nějakou soustavnou práci s informacemi to tady moc není. Když hledám relevantní informace, tak je nehledám tady a funguje to i obráceně ...... Nepřipadá mi jako účelně vynaložený čas psát zde o koloběhu fosforu (no, on to ani tak není koloběh jako lineární transport). Stačí pár dní a ta inforace bude pod vrstvou dalších příspěvků a třeba si to už nikdo víckrát nepřečte.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Fosfor

Příspěvek od jarda bon jovi »

Vždy mne napadne, jak to dělali naši předkové..... Tedy posledních 130 let.... Hlavně z přírody poznali, kdy chybí fosfor. To mi připadá nejdůležitější. Když ano a neměli hnoje, šli za prním materialistou  či drogistou a koupili si láhev kyseliny fosforečné. tu namíchanou nalili do močůvky či hnojůvky a aplikovali před oráním. pak měli další možnost, a to byl mletý apatit, říkali  tomu fosfátové či fosforečné vápno´.... činili tak vyjimečně, ale činili. Většinou stačilo půdu hnojit hnojem a fungovalo to tak.chtěl bych jen upozornit, že nejen fosforem jest rostlina živá .....


Rozhodně to qnx popsal moc dobře a patří mu obdiv za trpělivost i za logiku.Ty souvislosti jsou většinou širší, než našinec čekal....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: používání průmyslových hnojiv jde docela daleko do minulosti. Nejen k našim předkům, ale i k prapředkům, praprapředkům ..... někam do 19 století k pánům jako byl Justus von Leibig (a třeba jeho zákon minima doporučuji všem k pochopení). No a před tím se jelo na ten hnůj a celou dobu se jede na dluh (k přírodě).


Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Fosfor

Příspěvek od ATropa »

Úvodem ke sdílení informací: V rámci časových možností pisatele, samozřejmě, ale proč se a priori bránit osvětě se slovy, že to stejně nebude nikdo číst. Při hledání zkušeností, možných úskalí souvisejících s pěstováním rostlin aktivujících fosfor v půdě, jsem našla tyto stránky a přečetla jsem diskuse i z úplně jiného soudku, takže, nelze vyloučit, že někdo při hledání smyslu života zabrousí i na slepičince, kdo ví...?



Jitko M: směřování a plocha k experimentu: Jde o 7až 13 ha, které bych chtěla odintenzivnit, alespoň na chvíli, o směřování nemám Annung. Možná si tam pak pěstovat něco pro vlastní potřebu a když to dopadne jako katastrofa, tak se vrátím k původní exploataci.


- Mohu se Jitko zeptat, co používáš za mulčovač? Za traktor?


Mulčování: Není to zdroj hrabošů?


AGrotechnika: Zasít směs vojtěšky s ječmenem a posekat. Nebo jsou i jiné doporučené metody?



díky


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Fosfor

Příspěvek od Bebe »

QNX říká:


..a celou dobu se jede na dluh (k přírodě).





Potom možno významným zdrojom fosforu sú ľudské kosti. Hnojiť pôdu v permakultúre vlastnými príbuznými vyznieva trochu cynicky, ale možno existuje aj nejaké prijateľnejšie riešenie.




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Fosfor

Příspěvek od jarda bon jovi »

Každopádně řešení je. Vrátit do půdy vše, co se z ní odebralo.Naši předkové strouhali kravské rohy a sypali na zahrádky, i sekané peří, popel z kamen, kde se i kosti pálily..... Ale to je na maličkou zahrádku. Nepřejte si vidět biodynamické postupy. Já byl v osterajchu u echt biodynamiků s padesáti hektary u demétera a ........ Z říše pohádek. Nevím, jak to dělají, teda vím, ale rozum se vzpírá.....Něco jako homeopatie. Ti moji předkové s těma vidlema zaraženejma do hnoje až po roučku mi jsou milejší.
 
Bebe říká:


QNX říká:


..a celou dobu se jede na dluh (k přírodě).





Potom možno významným zdrojom fosforu sú ľudské kosti. Hnojiť pôdu v permakultúre vlastnými príbuznými vyznieva trochu cynicky, ale možno existuje aj nejaké prijateľnejšie riešenie.







Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Fosfor

Příspěvek od Bebe »

JBJ: Lenže logika veci vraví, že ak aj nezoberieme do úvahy, že populácie za posledné tisícročie pribudlo niekoľkonásobne, ale fosfor v kostiach ľudí je uväznený na stovky až tisícky rokov, pričom pohrebiská nielen súčasné, ale i tie z minulosti sú tabu, potom to kdesi raz bude musieť chýbať, keďže v človeku je obsah fosforu až 1% hmotnosti.


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Fosfor

Příspěvek od Jiří Danihel »

Bebe: Naštěstí je člověk dost zapomnětlivý. Každou chvíli se stává, že zemědělec nebo stavebník rozorá pozemek a helemese, kostra. Pohřebiště má kratší životnost, než větší kosti. Muzea všechno nepoberou a tak se zbytky kostí jen přestěhují na nové pohřebiště. Trochu fosforu pustí tady, trochu tam, a než se úplně rozpadnou, pohnojí velké území. Jenže kosti obsahují mnohem více vápníku a ten tvoří s fosforem kytkou nestravitelnou sloučeninu. Proto nechť mrtví odpočívají v pokoji a my se zatím postaráme, aby nebylo mrtvé i pole, které jsme vydatně práškovali a znepříjemnili tak pobyt užitečné havěti. Jak je psáno v dokumentu, na který odkazuje Jitka M, v zemi je fosforu dost. Jen je tam převážně v nevhodných formách. Aby ho rostlinky mohly využít, musí jim ho předžvýkat rozličné houby, plísně a breberky. Proto je mnohem důležitější, co děláme s mrtvolkami rostlin, než s našimi nebožtíky.


Naprostá většina lidí (téměř všichni z měst) vyhazuje rostlinné zbytky do směsného odpadu, který skončí na skládce, tj. prostředí pro pěstování nevhodném. Možná kousek od hromady tzv. stabilizovaného kalu z čističky, který obsahuje fosforu taky slušné množství, ale protože obsahuje též stopy všech výdobytků farmaceutického průmyslu a mikroskopických příšerek, které se farmakologům nepodařilo zahubit, člověk jej považuje za nebezpečný odpad. Kupodivu už mu tolik nevadí, že totéž odtéká s "vyčištěnou" vodou z čističek do našich potoků a řek, kde to pění a následně se zelená právě díky fosforu (fosfátům), který menší čističky nemají povinnost odstraňovat. Fosfor se nám tak pomalu stěhuje do oceánů. V rybách a plodech moře se nám určitě všechen nevrátí. Nehledě na to, že tam zanedlouho nebude co lovit. Stejnou cestou odchází z mrtvých polí velká část umělých hnojiv, protože se při dešti nevsáknou do tvrdé krusty, ale stečou po ní. Lékem je opět živé hnojivo: kompost a hnůj, zavrhnout koncentrované chemikálie, které tento život potlačují.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Jitka M: Proč je to s N2Fix keři nafouklé? No, asi proto, že někomu připadalo jdnoduché něco přepapouškovat a neobtěžoval se využít znalosti učiva prvního stupně základní školy, aby si ověřil, jaký to může přinést efekt. Na to se ale ptej jinde, já to nenafukuju, tak ani motivace těch náfuků neznám. Když chceš znát osvědčené metody fixace atmosférického dusíku, tak je hledej u našich předků zemědělců, nebo třeba i v osevních postupech zemědělců současných.

Petr Tomášek: A to ze sebe jenom děláš blbce, nebo jsi opravdu nepochopil co jsem napsal? Četl jsi pozorně? Plácáš úplné hovadiny.

ATropa: Já určitě nikomu v osvětě bránit nechci a budu jedině rád, když ji někdo budě dělat. Mluvil jsem pouze za sebe. Prostě nemám čas psát dlouhé výklady na stejmé téma. S tím fosforem jsem to psal už několikrát. Když je někdo lenoch a nestojí mu ta informace ani za 15 minut práce s googlem, tak proč bych mu věnoval svůj čas (a to ještě opakovaně?). Není to nic co bych jako první objevil. Jsou to známé informace, které si každý může dohledat sám v nespočtu různých zdrojů. Mohl bych tím opakování  na netu trávit roky, ale nezlob se ....... vedle virtuálních lenochů z netu mám i povinnosti vůči reálným lidem a jejich reálným projektům. Proto raději svůj čas budu věnovat práci na zajímavých PK projektech.

Bebe: A kdepak se asi vezme ten fosfor v lidských kostech? Není náhodou jeho původ stejný jako u těch slepičinců? Za domácí úkol si spočítej kolik je fosforu ve všech lidských kostech (lidí žijících i mrtvých) a srovnej si to s roční spotřebou fosforu v zemědělství.




Odpovědět