Fosfor

Vše o půdě
Odpovědět
Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Fosfor

Příspěvek od ATropa »

ahoj  zeměmilovníci,



jak dodáváte do půdy fosfor?  Nemyslím umělá hnojiva,ale přirozeně.  Vyčetla jsem,jetel,vojteška i řepka aktivují fosfor v půdě. Zasít pícniny není problém, problém je, co s tou hmotou, až vyroste. Ptala jsem se v okolí, ale nikdo už siláže nedělá a nepotřebuje, neboť zvěř už se v místě moc nechová.


tak kdyby měl někdo zkušenost s touto problematikou budu vděčná,když se podělí.


D.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Andrey92: slepičí trus obsahuje dost fosforu ........ a naschvál jestli uhádneš odkut ten fosfor pochází? Od slepic to totiž není.

Uživatelský avatar
Liliya Filonova
Příspěvky: 39
Registrován: 16 pro 2011 21:26

Re: Fosfor

Příspěvek od Liliya Filonova »

Jetel a vojtěška jsou výborným zeleným hnojivem (myslím, že řepka také), můžete je teď zasít a na jaře zapracovat do půdy (opatrně hráběmi).



Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Fosfor

Příspěvek od Marek Parek »

ATropa : Vznik tezce rozpustných trikalcium fosfátu je potreba omezovat střídáním plodin a zařazování bobovitých do osevních sledů, které v důsledku agresivnějších kořenových exkretů mohou využít a zpřístupnit větší část méně rozpustných P sloučenin v půdě. (zdroj: http://web2.mendelu.cz/af_221_multitext/vyziva_rostlin/html/agrochemie_pudy/puda_p.htm ) Dále obohacují pomoci hlizkovych bakterii pudu o dusík .. Zelenou hmotu potom muzes krasne zkompostovat nebo zkrmit, nebo zaorat. O jak velkou osevní plochu se ti jedna?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Andrey92: Pochopitelně. Drobný detail, že většina fosforu ve slepičím trusu pochází z průmyslových hnojiv za pozornost nestojí. Máme přece jiné starosti.

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Fosfor

Příspěvek od Martin Gross »

Krom toho, co píše Marek Parek jsem někde vyčetl, že i dřeviny dokážou stejným způsobem "dolovat" fosfor i z podložní horniny (kde na ni dosáhnou). Kopicováním a kompostováním (nebo je prostě necháme zetlít na hromadě....) drobných větví by se dalo získat dalších pár mikrogramů, kramů kilogramů....


Jedná se o fosfor pro pastviny, zahradu, nebo pozemek jako takový? (Kupa roští na pastvině není úplně nejlepší nápad....) Jsem všemi deseti pro hluboko kořenící leguminózy. Lupina, komonice, vojtěška.... Ohledně dřevin nevím, jaký kořenový systém jednotlivé bobovité druhy mají.


Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Fosfor

Příspěvek od ATropa »

pro upřesnění situace: jde o parcelu 7ha, doposud konvenčně obhospodařovanou (obilí, pšenice po pšenici) Pole je po těch letech neúrodné, navíc svažité a chci ho nechat odpočinout a sebe s ním. Neustále mě odborníci upozorňují, že je nutné dodat fosfor. Tak hledám alternativy, jak prvky doplnit přirozenou cestou. Chci omezit herbicidy a jiné finanční náklady na minimum, protože když oželím příjmy, tak aby byla přímá úměra. 


Vojtěška by se jevila jako možnost, posekat, ale to kompostování, není na to nějaká legislativa? Taky mám strach, že vojtěška pole zaplevelí na neúnosnou míru. Ale líbí se mi, že je trvalka,dvouletka.


co s polem dál do budoucna? zatím nevím.



sumarizace: tip na plodinu,nenáročnou na hnojiva a herbicidy, ze které by byl užitek ten, že vylepší pole.


Jinak díky všem za reakce!


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Andrey92: Čím krmíš své slepice?

Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Fosfor

Příspěvek od Marek Parek »

ATropa: 7 ha už je celkem dost, vyset lupinu jetel vojtěšku, tu kosit, mulcovat, pozdeji zaoravat, taky tam můžeš pustit nějaká zvířata (ovce, kozy) ať ti s biomasou pomůžou
Andrey92 a co teprve netopýři a jejich vyhlášené guáno

Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Fosfor

Příspěvek od Jiří Danihel »

Kompostování je proces, kterým nic neohrožujeme. Pozor bych si dal u silážování, aby mi neutekly šťávy ze silážní jámy, nebo při hnojení kejdou a skladování hnoje na poli v haldách. Tady hrozí kontaminace spodní vody nebo vodoteče. Ale z kompostu, je-li správně vedený, nebude nic vytékat. Kompost dýchá, pomalu tleje a přebytečná voda vysychá. Probíhají tu stejné procesy, jako v půdě, kde se rozkládají odumřelé zbytky rostlin. Jen vermikompost (žížalník) rozkládá materiál tak rychle, že voda vysychat někdy nestačí a prosakuje dolů. Toto vynikající tekuté hnojivo by bylo škoda jen tak nechat vsáknout pod kompost. Navíc žížalám používaným k tomuto účelu hrozí poškození střev drsnou zeminou, takže se pro ně zřizují komposty s nepropustným dnem. Do kompostéru by nemělo moc pršet, aby voda nevyplavovala živiny a do žížalníku už vůbec ne, aby se žížalky neutopily. Dřevo se ovšem do kompostu moc nehodí. Rozkládá se spoustu let. Pomůže rozdrcení a promíchání s běžným kompostem, ale na rychlé získání fosforu bych ho nepoužil.


Vojtěšku jsem vídal běžně na polích, kde se pěstovalo obilí. Buďto ji zkrmili nebo zaorali. A další rok už tam zase normálně rostlo obilí. To je zřejmě odolné proti nízkým plevelům. Pouze v místech, kde byl třeba ostrůvek z bodláků, se obilí trochu dusilo a klasy tam byly někdy zelené ještě v době sklizně. Dokonce mám pocit, že nízké bylinky obilí prospívají, protože zpomalují vysychání půdy a zlepšují retenci.


Odpovědět