Fosfor

Vše o půdě
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Andrey92: Víš co, nastuduj si to sám. Mám jiné starosti a vzhledem k tomu, že jsi jenom teoretik, tak pro tebe mé rady stejně nepřinesou žádný praktický výsledek.......... ale vzhledem k tomu, že nechápeš k čemu je diskuze o výživě rostlin dobrá, tak snad neztrácej čas ani tím teoretickým studiem a porozhlédni se po nějaké zábavě.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Andrey92: Já před tebou nic obhajovat neusím. Každý kdo chce, tak si celkem bez problému může původ P ve slepičincích nastudovat. Stačí na to trocha inteligence, chvilka času a internet (nebo knihovna). Možná se budeš divit, ale je to zároveň poučné i užitečné. Chytrému napověz ...........

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Fosfor

Příspěvek od Martin Gross »

7ha je kus pole. Sem by se už vešla mez, remízek, nebo jiná skupinka dřevin. Větrolam z dřevin, jako je třeba jeřáb, který jednak bude hluboko kořenit, málo stínit, přiláká jarabáky a je původní (ouřadové ze Ž.P.) Napadlo mě třeba kompostování zeleně, pokosené na KČOV. (Fosfátové prací prášky a podobně se v KČOV odbourávají (vážou do těl rostlin) velice ochotně)Chce to ale mít povědomí, co do takové kořenovky přitéká. Další mě pak už jen napadá posypání drtí z horniny, která P obsahuje. Nejsem geolog, ani chemik. Tady by mohl poradit třebe QNX ;-)Já mám podle výše uvedeného odkazu pod pozemkem phosphoru dost a dost. Pokud je obsažen ve vyvřelinách,  napadá mě: Z jaké horniny je "kačírek" na silnice?



Pokud jde o vylepšení kondice pole, pak mě napadá zelené hnojení svazenka, Nebo před mrazem třeba hořčice. Napodzim zmrzne a zaoře se. Pro dolování P a fixaci N mě napadá peluška, posečená v květu, nejspíš ale dřív zmrzne.Jde o to, jestli ten P chybí v celé oblasti, nebo jen v důsledku vyčerpání jednosměrným zatěžováním půdy tou pšenicí. Kdysi se nechával úhor. Dnes bych ho zkusil nahradit nějakou leguminózou. Myslím, že bychom měli tomu dolování látek kořeny rostlin celkově věnovat větší pozornost a něco o tom zjistit. Potom bych ze stromů upřednostnil ovocné - jabloně, třešně, nebo třeba olše. zpravidla shazují listy před dokončenou resorpcí živin.Jako třeba i bezy. Samosebou - podle lokality. Moci si tak pohrát se sedmi ha...... :-)


Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Fosfor

Příspěvek od Maly Nomad »

Take nechapu napadani mezi Andreyem a QNX. Chcete rict ze kdybych choval slepice volne a prikrmovat "pouze" bio-psenici, ze by jejich trus obsahoval malo fosforu??? Porad by ho obsahoval pomerne vic nez hnuj z prezvykavcu, ne?



Bohuzel bio psenici pro slepice zatim nepestuji ani ji do nich nehodlam investovat, ale to nic nemeni na tom, ze v trusu toho fosforu je relativne dost. Nebo je problem s tim ze to "neni premakulturni", protoze zdroj fosforu je mimo nas pozemek? S tim si teda hlavu nelamu, nejdriv hodit pudu dokupy a pak se muzem snazit o sobestacnost. Prece se nebude zacinajici zemedelec jeste takto ideologicky omezovat. Vzdyt by ztratil nejlepsi leta zivota opravami cizich chyb, kdyz by k tem opravam nepouzil dostupne zdroje a omezoval se pouze na svuj pozemek.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Andry Solomin: Musí být příjemné žít v tak jednoduchém světě jako žiješ ty :-)



Už několikrát jsem psal jak to s tím fosforem ve slepičím trusu je a vysvětluju to i na PK kurzech ......... řekl bych, že tentokrát bude užitečnější, když si podstatu prebléme "slepičí fosfor" případní zájemci odhalí díky vlastnímu hledání. Určitě si to pak budou lépe pamatovat. Opravdu to není tak složité hledání. Stačí jít po stopách toho fosforu směrem do minulosti a dávat pozor kudy přesně cestuje než se do toho slepičince dostane.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Fosfor

Příspěvek od jarda bon jovi »

Každopádně bych nerad zasahoval do vaší bitvy, ale zvědavost mi nedá......


Kde se  tom kuřinci vezme ten fosfor, když žere slépka zrní a to není žádnej zdroj fosforu....... Opravdu mne to zajímá, nemám nic proti nikomu.
 


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Fosfor

Příspěvek od Martin Gross »

Nejen zrním živa jest slepice.


Kukin
Příspěvky: 1
Registrován: 09 srp 2012 08:37

Re: Fosfor

Příspěvek od Kukin »

QNX napsal: "Stačí jít po stopách toho fosforu směrem do minulosti a dávat pozor kudy přesně cestuje než se do toho slepičince dostane."


U každé živiny, u každé minerální látky a stopového prvku se takto pídíš po jejich historii? U každého prvku si sestavuješ takový rodokmen?


Jaký to má praktický význam?

Proč bych měl mít stejně vyhraněný postoj ke slepičímu hovnu jako máš ty?


Napadá mě jen že takto radikální postoj dobře působí na stejně radikální jedince, nebo se ti o tom krásně povídá na komerčních školeních o permakultuře.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Fosfor

Příspěvek od QNX »

Kukin: Když dělám PK design, tak se o takový rodokmen zajímám nejen u všech živin, ale obecně u všech vstupů (a v opačném směru i u všech výstupů). Samozřejmě jsem omezený časem, který tomu můžu věnovat, tak je to vždycky nějaký kompromis.


Praktický význam to má v tom, že jedině s tou sadou rodokmenů můžeš posuzovat udržitelnost navržených řešení a tedy i permakulturnost navržených řešení. Můžeš si vybrat řešení lepší a zavrhnout řešení horší.



Ty samozřejmě můžeš k permakultuře přistupovat úplně jinak. Můj názor je můj názor, pokud se ty rozhodneš přeskočit slepičinec a ten fosfor do půdy dostat rovnou v podobě kupovaného fosfátu, tak samozřejmě můžeš. V přechodovém období PK designu to dokonce považuji za efektivní a přijatelné řšení. Nejsem žádný fanatik (i když možná jsem v tomto pohledu radikál a fundamentalista (člověk vycházející z kořenů a základů). Ať chceme nebo nechceme, tak naleziště fosfátů budou vytěžená. Z tohoto úhlu pohledu mi pak připadá lepší, aby ten vytěžený fosfát pomohl při přechodu neudržitelného zemědělství na zemědělství udržitelné, než aby ho schramstlo zemědělství konvenční. ..... ale nebudu si při tom hrát na nějaké EKO-BIO.


"krásně povídá na komerčních školeních o permakultuře" ..................... kdybych chtěl jít "krásnější" a "komerčnější" cestou, tak tohle téma určitě raději vypustím. Mnohem lépe se prodává jednoduchá iluze (jednoduchá řešení), než složitá realita.



Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Fosfor

Příspěvek od Maly Nomad »

Tak jsem si precetl nejaky ten odkazovany text o fosforu a prakticky dusledek me mile prekvapil svou jednoduchosti. Pro zlepseni biologicke vyzuitelnosti fosforu doporucuji 3 hlavni techniky


 - srovnani pH pudy (u kyselych pud vapnit s predstihem, pred pripadnym fosfatovanim, aby mel vapnik cas se navazat nekam jinam nez pak na ten fosfor)


 - zarazovat do osevnich postupu bobovite a vubec rostliny se schopnosti mikorhyzy


 - zvysit podil organicke hmoty v pude (hnuj, kompost), protoze asi nejvyznamejsim nositelem fosforu je pudni mirkoflora



Tak nejak ve zkratce, opravte me prosim jestli tam mam nejakou chybu, nerad bych nekoho uvedl v omyl.


Ale zadne osviceni ohledne slepic me nepotkalo :-D


Odpovědět