Mechanický drtič větví

Vše o půdě
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Mechanický drtič větví

Příspěvek od Martin Gross »

Podle mě nejlépe rozdrtí větev jakékoliv síly mycelium hub. Jen ne teď hned... Osobně preferuju toliko mačetu. Mám ji už 20let a je stále stejně funkční.

QNX říká:


Sekerka, mačeta, nebo mé oblíbené kukri. Pořádnou haluz přeseknu napoprvé, nepotřebuju k tomu ani jeden převod, ani jeden setrvačník (dva setrvačnáky stejně nedávají smysl) neváží to 500kg nepotřebuje to ke svému pohonu kolo a je to snadno přenosné. Lepší než se snažit vykoumat perpetum mobile je použít osvědčené řešení, které úspěšně funguje tisíce let. To jsou mi zase nápady, nechápu.


 




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Mechanický drtič větví

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: Přesně tak. Nejlepší je nasekat větve mačetou na kusy 10-20 cm dlouhé. Tím vznikne materiál použitelný na mulčování pod stromy ............a jak píšeš, pak už je to práce pro nějakou pracovitou houbu. Proto takový mulč ještě naočkuji houbou (ale když se to neudělá, nějaká přijde sama) ... Cílem toho snažení je vytvoření "H typu" půdy, která by měla stromům vyhovovat víc než "B typ" půdy. (O B:H půdních poměrech jsem psal jinde)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Mechanický drtič větví

Příspěvek od Martin Gross »

Ema: Mechanicky je to dost těžko realizovatelné. Na destrukci dřeva je zapotřebí dost velké množství práce, velký tlak, rychlost, síla, nebo ekvivalent toho všeho. Ve videu pana Lawtona jsem našel toto. Snad jsem neporušil nějaký autorský zákon. Ta řezačka mi připadá dost dobrý kompromis k tomu, co tu bylo uvedeno. K oněm sečkovicím bych za sebe uvedl, že mám obavy ze životnosti těchhle zařízení, pokud by se na nich kouskoval o tolik hrubší materiál, než ten, k jehož zpracovávání byly vyvinuty. 


Pokud mám větve, používámm je na vybudování "hadovitých kup", cca 1,5m vysokých řádků "bordelu", které táhnu po pozemku napříč převládajícím směrům větru. Jakožto hnojení, hadník, "ježník" a větrolam, samosebou i jakýsi velmi dočasný rezervoár vlhkosti na pozemku (rosa, déšť, vzlínání / -to už méně/) A časem určitě ještě zjistím, nějaký další užitek. V okolí takových hromad je vegetace bujnější, možná díky vlhkosti, možná díky tomu, že tam z jedné strany (pod kupou) chybí kořenová konkurence. Na zatím nezamulčovaných a nezasvejlovaných plochách tak zároveň hnojím a zároveň zajišťuju trochu vody z deště.


Nasekané na 10 - 50cm (dle libosti a vlhkosti na lokalitě - aby to nevyrašolo a nezakořenilo), zavadlé a trochu "utřesené", aby se houbičkám lépe rostlo, bych to zasypal kompostem, nebo prostě hlínou, popřípadě zabudoval do záhonů a nechal to dle druhu dřevin 2-4 roky rozpadat.


 


QNX: Četl jsem o těch houbách/bakteriích v půdě ve Tvém článku. Myslím, že to platí i pro dýni, coby letničku. Ty O H B typy půdy jsou podle mě dost významné téma. Na zahradě mi letí aktinidie a meruzalky, jak z děla, ale kedlubny a kapusta, jako bych je sázel do hlušiny. V zemi je na spoustě míst při zarytí vidět mycélium nějakých hub. 


 


 


 


 




QNX říká:


Martin Gross: Přesně tak. Nejlepší je nasekat větve mačetou na kusy 10-20 cm dlouhé. Tím vznikne materiál použitelný na mulčování pod stromy ............a jak píšeš, pak už je to práce pro nějakou pracovitou houbu. Proto takový mulč ještě naočkuji houbou (ale když se to neudělá, nějaká přijde sama) ... Cílem toho snažení je vytvoření "H typu" půdy, která by měla stromům vyhovovat víc než "B typ" půdy. (O B:H půdních poměrech jsem psal jinde)




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Mechanický drtič větví

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: k tématu H:B půd je strašně málo studijního materiálu, kdybys něco našel nebo zjistil, tak dej vědět. Založili jsme nový sad na půdě, která je určitě bakteriální (původně louka) a tam bych chtěl právě to klacko/houbové mulčování vyzkoušet. Samozřejmě pouze na části stromů, aby bylo nějaké srovnání. Chtělo by vyzkoušet i různé druhy hub, houbové záhonky (jedlé houby) pod stromy, možná i nějaké srovnání vlivu houbového a bakteriálního kompostového čaje ......... prostě práce na desítky let :-)


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Mechanický drtič větví

Příspěvek od drudriger »

taky preferuji macetu nebo neco podobneho.kdyz si spocitam naklady vynalozene na kpupi necoho co bude stejne fizicky namahave tak jednoznacne maceta a kdyz ste tam hold same holky tak nevim, bud se tochu zmuzte nebo zacnite spolupracovat s nejakima klukama.....(napriklad my) urcite s ejich v okoli najde dosti......


ale libi se mi na tydle diskusy ze premyslite nad necim co asi jeste mechanicky vymyslene nebylo a mozna tim neco fakt vymyslite a poridime si to taky....


zatim


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Mechanický drtič větví

Příspěvek od Martin Gross »

Napada mě mlýnské kolo, něco na způsob katru.


Popřípadě lehká úprava "světoznámé Zoomby" pro pohon žentouru...., :-D


 


Ne, vážně: Mechanicky, Tzn bez elektro- nebo spalovacího motoru, popřípadě parního stroje mě nic nenapadá. Ale námět k zamyšlení to je. Nalezený zdroj výkonu, mechanické práce by mohl hnětat těsto na chleba (dost blbá práce - zkoušeli jste to?), hoblovat, či soustružit..


 


Jen bych je nasekal a kompostoval někde na oddělené hromadě (tlejí pomaleji)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Mechanický drtič větví

Příspěvek od Martin Gross »

P.S.: Svéhočasu jsem sháněl mlýnek na obilí, také na ruční pohon. Řekl bych, že je to to samé. Moc velké nároky na potřebnou sílu pro pohon. Taky jsem našel jen elektrické verze. A hledal jsem snad měsíc.


Martin Novotný
Příspěvky: 1
Registrován: 28 kvě 2012 16:12

Re: Mechanický drtič větví

Příspěvek od Martin Novotný »

Dobrý den a ahoj. Nedávno jsem si pořídil tento drtič větví:  http://www.danesi-shop.cz/elektricky-valcovy-drtic-vetvi-hecht-6280-xl/d-72366/ a myslím, že za velmi rozumnou cenu! Jsem s ním nadmíru spokojen, je elektrický. Doporučuju!!


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Mechanický drtič větví

Příspěvek od Patrik Stach »

Nevím, jakou zkušenost máte se sekáním drobných větví na malé kousíčky, ale já takhle posekal všechny větve (ty drobné) ze staré jabloně. Následně jsem je usušil a zatápím jimi. Použil jsem Fiskarsku štípací sekeru a pravou ruku, odnesly to šlachy. Sekal jsem to dva dny po odpolednách na třícentimetrové kousky a víckrát už NE!


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Mechanický drtič větví

Příspěvek od Martin Gross »

Martin Novotný: Mechanický je zde myšleno ve významu manuální, popřípadě pedální. Elektrických udělátek je plný web i JINÉ e-shopy. Tyto stránky jsou PŘEDEVŠÍM o soběstačnosti.


Odpovědět