Biouhel

Vše o půdě
Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Biouhel

Příspěvek od PermaWeb »

Uloženo uživatelem Marek Hrdina 8.Červenec.2010 v 9:53


 


Zdravím,
jsem asi poslední, kdo se o tomto způsobu zlepšování vlastností půdy dozvěděl. Bylo napsáno mnoho článků o tzv. Terra Preta,
ale rád bych věděl, jestli někdo z vás má nějaké praktické zkušenosti s
výrobou uhlu a jeho používání a přidávání do půdy. Pokud ano v jakém
množství aplikovat a z čeho jej nejlépe vyrábět (seno, dřevo, ?)
Děkuji za případnou diskuzi a poskytnuté rady.
Marek


Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Re: Biouhel

Příspěvek od PermaWeb »

Odpověď přidal(a) Marek Hrdina na 8.Červenec.2010 v 10:45
výroba dřevěného uhlí _ http://www.holon.se/folke/carbon/simplechar/simplechar.shtml

Odpověď přidal(a) Martin Gross na 8.Červenec.2010 v 21:33
Osobně mám za to, že terra preta vznikla náhodou, na místě, kam indiánské kuchařky vynášely vše z ohniště, než zatopily a na stejné místo odhazovaly i zbytky z kuchyně. Stejným stylem bych to řešil i já. Jinak by to šlo např. při pálení větví na pasekách a tak.

Odpověď přidal(a) QNX na 25.Listopad.2010 v 20:11
Martin Gross: Že by takto náhodou vzniklo velké množství ohromných ploch s mocností vrstvy i 1,5m a obsahem uhlíku i přes 50kg/m2 ? To asi opravdu těžko. S Terra Preta experimentujeme už druhým rokem a rozhodně by to nebylo možné pouze z nějakých pozůstatků z ohniště. Spotřeba biouhlu je značná, je nutný aktivní přístup. Pálením větví na pasekách by to nešlo. Vznikne ti především popel a ty nepotřebuješ popel, ale biouhel!

Odpověď přidal(a) Martin Gross na 25.Listopad.2010 v 20:23
Už aspoň patnáct tisíc let? Indiáni na to měli dvacet tisíc let. A jejich osady byly docela lidnaté. Dokud nepomřeli na bělošské nemoci. Šlo by to. Věř, že o indiánech trochu vím. A počty populace v oblastech s výskytem terra pretta, či jejich odhady, jsou dnes ve vědeckých kruzích pozvolna revidovány. Včetně životní úrovně tehdejších obyvatel. V otevřeném ohništi se dřevní hmota málokdy spálí na popel z celých 100%.

Odpověď přidal(a) QNX na 25.Listopad.2010 v 20:39
Martin Gross: Tak to spočítej, třeba to při 15 000 letech vycházet bude i při prachmizerné účinnosti. O indiánech toho vím velice málo, ale předpokládám, že to nebyli žádní blbci. Proto bych od nich čekal, že záležitost tak klíčovou pro jejich přežití (zajištění úrodnosti půdy) neponechávali na pouhé náhodě. Věřím, že si efektu přidávání DU do půdy za těch 15 000let dokázali všimnout a aktivně ho využívat. V každém případě je to nepodstatné. 15 000let času nikdo z nás nemá a proto musíme postupovat velice aktivně............. a pálení větví na pasece, nebo používání zbytků z ohniště aktivním přístupem rozhodně není. Postup který navrhuješ tedy nemůže být úspěšný .........no, po 15 000letech vlastně možná ano, ale já jsem strašně netrpělivý, tak dlouho čekat nevydržím :-)

Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Biouhel

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Propásla jsem v 3P přednášku o biouhlu, a tak se pídím po praktických zkušenostech... Jak dopadl Váš pokus, nebo je ještě brzy na nějaké hodnocení?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Biouhel

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: Zatím jsem doma do půdy přidal asi jenom 700kg dřevěného uhlí. Jedno je záhonek, druhé vyvýšený záhon, pak nějaké přídavky ke stromům a keřům. Výsledky pozitivní, ale žádné srovnávací pokusy založené na vědeckých metodách práce jsem zatím nedělal. Problém je také v tom, že podsítné DU se už skoro nedá koupit. Máme zvládnuté nějaké metody přípravy DU v malém - sudové metody, Vojta Klusák udělal vařič produkující DU ze zahradního odpadu a mluvil jsem s ním o stavbě pece na chleba spalující zahradní odpad, která by zároveň vyráběla DU, mám materiál i na 700l karbonizační retortu, metodu na výrobu DU ze slámy, která dává perfektní peletkové DU do separační kadibudky ...... plánů je spousta a času málo. Ta "malovýroba DU ve velkém"  je klíčová. Kdo chce experimentovat s Terra Preta tak potřebuje dobrý zdroj levného DU. .............. no a pak je kolem toho spousta dalších podstatných drobností se samotnou přípravou Terra Preta jako jsou živiny, mikroorganismy atd.


Občas se někdo se zájmem o TP ozve, tak asi letos uděláme nějaké jednodenní setkání zaměřené na DU+TP.  Je to taková zajímavá, užitečná a permakulturní metoda, možná to zařadím i do programu našich dlouhých PK kurzů. Určitě to za pozornost stojí.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Biouhel

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Díky za zpravodajství. My jsme doma všichni takoví vášniví paliči, i když na nebožku prababičku nikdo nemáme - v městečku se říkalo: U Brabců hoří, výborně, stará paní ještě žije :-) Teď kompostuju většinu zahradního odpadu, který by babička spálila, přesto tu a tam i my hoříme. Biouhel by mohl být spojení příjemného (požár) s užitečným (hnojení). Přečetla jsem si text Vojtěcha Klusáka, který máte na Soběstačnosti, a zdá se, že třeba i listí by mohlo být surovinou k biouhlu - no vida, možná vezmu naše "nezničitelné" javorové listí na milost :-). 


Každopádně povedu v patrnosti možnost biouhelného jednodenního setkání, ráda bych tu metodu viděla na vlastní oči.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Biouhel

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: dobře, jenom musím vykoumat kdy a kde to setkání uděláme.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Biouhel

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Soustřeďuji veškerou svou pozitivní energii na Váš diář, aby datum, které vyberete, vyhovovalo i mně :-) :-) :-)


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Biouhel

Příspěvek od Bebe »

Chcel by som vyrobiť malé množstvo dreveného uhlia na pokusné použitie do kompostu. Bolo by možné vyrobiť ho v obyčajných malých kachliach s výkonm 5kW, do ktorých by sa počas prevádzky umiestnila v spalovacom priestore plechovica s otvormi na únik plynov naplnená materiálom na zuhoľnatenie? Uvažoval som, že teplota by mala stačiť, čas potrebný na proces neviem odhadnúť v týchto podmienkach, zdroje informácií uvádzajú rôzne časy od 30min až 5hodín, čo závisí zrejme asi na objemu náplne, trochu mi robí starosť CO, nerád by som sa priotrávil kôli 0,1kg dreveného uhlia, čo je množstvo, ktoré by mala vyprodukovať plechovica s obsahom 1L. Plechovka by bola umiestnená tak, aby prípadný kondenzát nevytekal do kachlí a unikajúce plyny by sa spálili priamo v spalovacom priestore kachiel. Mohlo by to fungovať, alebo som nejaké riziko nespomenul?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Biouhel

Příspěvek od QNX »

Bebe: jediný problém je malá životnost té plechovky, protože ji brzo propálíš (ale párkrát to vydrží). Jinak se toho vůbec neboj. Nebezpečí CO ani kondenzátu nehrozí ........ všechno se spálí a odpaří. Dobu poznáš docela snadno, jak z toho přestane foukat dřevoplyn, tak to je hotové. Když to pak ještě chvilku necháš, tak máš jistotu a můžeš to vyndat a nechat vychladnout .... nebo vyklopit do vody, pak se ti DU víc rozpadne a ušetří ti část práce s drcením. ......... no, ale lepší je vzít 200l sud a udělat to venku. 0,1kg DU není moc.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Biouhel

Příspěvek od Bebe »

QNX: Díky, funguje to, neviem, koľko to trvalo, ale o chvíľu to bolo hotové, chcel som využiť, keď už rozkurujem kachle. Príde aj na väčšie množstvo, ale teraz mi stačí aj toto a mám dosť použiteľného odpadu na tieto účely.


Odpovědět