Kompostování

Vše o půdě
Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kompostování

Příspěvek od Bebe »

Ja by som kompost s hnojom nemiešal. Hnoj je dobrý na niečo a na niečo zase nie. Je dobré ho zapraviť do pôdy, najlepšie na jeseň, zatiaľčo kompost sa dá použiť kedykoľvek k čomukoľvek, na povrch na mulčovanie i pod korene zasadených rastlín. Keď to zmiešaš, nebude to ani ryba, ani rak, asi tak.


čerešňa
Příspěvky: 5
Registrován: 19 led 2012 11:47

Re: Kompostování

Příspěvek od čerešňa »

https://www.google.sk/search?q=larvy+chr%C3%BAsta&hl=sk&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=FX-HUbmyAdHLswa2noHYBQ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1680&bih=919

LenkaS říká:


JBJ: Moc děkuji za radu. Včera jsem téměř celý kompost přeházela, ještě mi teda malá část chybí.... Trochu jsem na tom nechala záda, tak teď odpočívám. To co se zdálo slušné, tak jsem vzala přes prohazovačku a pod ní se objevil krásný materiál. Není ho moc, asi 2,5 kolečka, ale zatím mi to stačí. Mám ještě uleželý hnůj od králíků od sousedky, tak to namíchám.
Jo, a jestli můžu mít ještě dotaz: v tom kompostu jsem kromě slepýše našla ještě takové smětanově bílé, tlusté larvy cca 4-5 cm a nebyly pohromadě. Co to může být?
J.D.: Zatím jsme tam jen na chalupě, bydlíme v paneláku, takže nevím, co bych udělala s žížalama v zimě. Zateplený kompost neplánuji :-) Ale něco o tom vermikompostování nastuduji, protože ani netuším, zda jse o klasické žížaly, a budu o tom alespoň přemýšlet :-)





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kompostování

Příspěvek od jarda bon jovi »

bebe, to snad.... míchejte, kompostujte, nechte to shnít, ničeho se nebojte, hnůj je taky jen biomasa, nic jiného. klidně ho zkompostujte, nebo ne, je to jedno. zarývejte, pohazujte, jen jedno si zapamatujte:


příliš dobrých myšlenek bylo pošlapáno hned na začátku přílišnou touhou po dokonalosti....


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kompostování

Příspěvek od Bebe »

možno som sa len zle vyjadril, nenapísal som, že sa to nesmie miešať, ani že sa hnoj nemá pridávať do kompostu, alebo ho nechať skompostovať, práve naopak. Iba som napísal, že by som hneď všetko nemiešal dohromady a nechal si to na použitie podľa potreby. Ak by som to nemal v najbližšom čase kam použiť, potom by som to zmiešal a nechal na jednej hromade.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kompostování

Příspěvek od jarda bon jovi »

To je pravda. v osevním plánu se nesmíš hnojit hnojem kopec věcí, Takže když to nevychytáš, kompostem můžeš kdykoli.


To je pravda. Proto já to míchám pátý přes devátý a druhej rok je z toho príma mišmaš,ale kořenovou zeleninu v druhé trati tak jako tak, skrze ty prevíty, co dělají do kořínků díry....
 
Bebe říká:


možno som sa len zle vyjadril, nenapísal som, že sa to nesmie miešať, ani že sa hnoj nemá pridávať do kompostu, alebo ho nechať skompostovať, práve naopak. Iba som napísal, že by som hneď všetko nemiešal dohromady a nechal si to na použitie podľa potreby. Ak by som to nemal v najbližšom čase kam použiť, potom by som to zmiešal a nechal na jednej hromade.





LenkaSX02
Příspěvky: 10
Registrován: 05 dub 2013 15:27

Re: Kompostování

Příspěvek od LenkaSX02 »

hmm, tak larvy chrousta.....a jídlo z nich.....tak do toho nejdu ani omylem :-)


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kompostování

Příspěvek od Bebe »

Mám starý vankúš naplnený kostrnkami, tými tvrdými časťami peria, tak som ten obsah chcel dať do kompostu, ale kdesi som pred časom čítal, že perie do kompostu len opatrne, nie veľa. Neviete niekto, ako by mohlo uškodiť kompostu to perie?


LenkaSX02
Příspěvky: 10
Registrován: 05 dub 2013 15:27

Re: Kompostování

Příspěvek od LenkaSX02 »

Já bych se ještě chtěla zeptat, jestli by moc vadilo, kdybych na kompost dávala organický odpad z konvenční zeleniny a ovoce. Omlouvám se, pokud se to tady už někde probíralo, ale nevím jak bych to hledala. L.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Kompostování

Příspěvek od Bebe »

Veľa podrobných informácií  O kompostovaní


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kompostování

Příspěvek od Jiří Danihel »

LenkaS: Nevím, co si mám představit pod pojmem konvenční zelenina, ale na kompost bych dával téměř vše rostlinného původu. Dřevo potřebuje houby, jinak se rozkládá velmi dlouho. Jinak mimo materiálu napadeného chorobami nebo rostlin, které vyrostly na území zamořeném jedy a těžkými kovy, tam může přijít všechno. Větší omezení platí pro vermikompostování. Žížalám vadí některé štiplavé a pálivé složky, takže tam nedávám slupky z cibule (ty suché hnědé nevadí), slupky z citrusů, zbytky pálivých paprik, apod. Na téma "vermikompostování" najdeš několik témat tady na permawebu a spoustu dalších, mnohdy se opakujících informací pod stejným heslem na Googlu. Vhodné žížaly Ti pomůže vybrat třeba tento e-shop se žížalami. Ty, co se vyskytují běžně na zahradách, na polích nebo po dešti na chodníku se na to moc nehodí. Pracují pomaleji a ještě pomaleji se množí. Do haldy zahradního kompostu si vlezou samy. Do domácího vermikompostéru jsem si koupil 150ks hnojních a zanedlouho jsem nacházel kokony a mladé žížalky. Nejvíc se toho píše o kalifornském hybridu, což je příbuzenstvo hnojáků. Ale se svou volbou jsem naprosto spokojen.


Kvalitní kompost je dar. Moji prarodiče začínali po přestěhování do města na nově založené zahrádce v kolonii. Ornice tam prakticky nebyla, hlavně samý jíl a kámen. Děda postavil na společném pozemku kadibudku a u ní založil obedněný kompost (cca 4 kubíky), kam jsme dávali rostlinný odpad ze zahrady, dary osadníků z kadibudky, zbytky slámy z vedlejšího pole, listí z lesa a každý rok na jaře a na podzim jsme to přeházeli a část odebrali. Přes léto se přímo na kompostu pěstovala zelenina. Děda jezdil několik km s kolečkem nebo velkou ruční kárkou pro kravský hnůj. Dnes nevím, kam až by musel. Hnůj se dával hlavně pod brambory. Půda pomalu ale jistě křehla a tmavla. Zpočátku jsme tam lámali rýče a záda. Pokud vím, něco si babička přihnojovala i uměle NPK a Cereritem. Asi hlavně kytky - to byla její specializace.


O kvalitě vermikompostu jsem se přesvědčil jednak přidáním trošky k pokojovým kytkám, které se tím probudily k životu. A další důkaz mám na parapetu v podobě dvou keříků rajčat. Oba vyklíčily ze semínka z loňské úrody na kokosovém substrátu a stejně velké sazeničky jsem přesadil do stejně velkých plastových vaniček od paprik. V jedné mám jen vermikompost, v druhé směs vyžilé půdy z loňska a trochu vermikompostu, který jsem před přesazováním ještě vyškrábl z žížalníku. Ta první sazenice je po 3 týdnech asi 2x větší. Taky v tom neroste plevel a různé plísně, jako v kupovaném substrátu pro pokojové rostliny a kompost je dlouho slepený do menších hrudek, takže je i vzdušný a krásně saje vodu.


Odpovědět