Bezorebná metoda s půdokryvnými rostlinami

Vše o půdě
drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Bezorebná metoda s půdokryvnými rostlinami

Příspěvek od drama »

Penízku, svlačci a ptačinci bych se raději vyhnul, nevím jestli jsou dobrými sluhy, ale jsou rozhodně zlými pány. Bál bych se i dalších rostlin s vysokými počty semen - amarant. Batolka roste přes zimu, klíčí pod 12 °C, čili ta je spíše nepoužitelná. Jetele snáší sucho vcelku dobře, hloubkové vysušení hrozí vojtěškou, ale jen tam, kde je větší sucho.


Mike Dundee
Příspěvky: 53
Registrován: 15 črc 2016 07:33

Re: Bezorebná metoda s půdokryvnými rostlinami

Příspěvek od Mike Dundee »

Jen pro upřesnění - ten svlačec nepočítám mezi rostliny které bych si záměrně dal na záhonek :-) Jen jsem psal že mi topinambury dobře rostly v části zahrady plné plevelu.


Co se týče ptačince - ten má kupodivu dobrou chuť mladé kukuřice (=> do salátů) a na záhonku kde rostl jsem jej vysbíral natolik, že doufám, že mi příští rok vyroste znovu...


Amarant se dá také poměrně lehce redukovat vysbíráváním mladých rostlinek (které jsou ještě vláčné) do salátů či na špenát.


Ale znovu podotýkám, že se bavím o malé zahrádce, kdy tyto samoroustoucí plevele mohu korigovat a proměnit za malého úsilí v něco jedlého. Ve větším by to samozřejmě byl asi problém...


Jo a nejlepší půdopokryvná a zároveň jedlá zelenina je dýně ;-)


Jan Bílek
Příspěvky: 3
Registrován: 06 úno 2018 19:12

Re: Bezorebná metoda s půdokryvnými rostlinami

Příspěvek od Jan Bílek »

Ahoj Miku,díky za sdílení odkazů i zkušeností.Ještě musím v klidu videa shlédnout, ale taky se mi nelíbí metody založené na nadměrném přísunu živin. Nemám problém přesunout hromadu hnoje od vlastních ovcí nebo slepic nebo kompost na nově založené záhony, ale mám problém nechávat si dovážet náklaďáky libovolné organiky mimo mé hospodářství.  Proto se mi líbí metody využívající půdokryvných rostlin. Protože jak jsem pochopil, ty dokáží - za předpokladu, že se to udělá správně - půdu vylepšit jak co se týče obsahu, tak i struktury.   ...Jediné, co mi není zcela jasné je jak je to s konkurencí o vodu. Ale domnívám se, že pokud se to opět udělá dobře a půdokryvné rosliny se vhodným způsobem drží na uzdě, že pak opravdu ke konkurenci o vodu docházet nemusí. 


Podle mě tento princip může fungovat dobře jak v malém tak i velkém měřítku. Jde jen o to najít vhodné postupy, nástroje atd. Popř si vhodné nástroje vyrobit, pokud nejsou na trhu k dispozici. Aby se práce zefektivnila. Tohoto bych se až tak nebál.


Čili podle mě jde zejména o 1) nalezení vhodné kombinace rostlin pro danou půdu, klima atd a 2) vhodných postupů a technologií. 


Já na Youtube hodně slyšel o ozimém žitu. Dobře roste, silný kořenový systém, dobře se usmrcuje pouhým zlomením stébla. A já bych to letos s tím žitem rád vyzkoušel. Sice je vhodnější podsev vysít na podzim, ale to už je jaksi pozdě, čili provedu to brzy na jaře. Do žita dám patrně ještě další rostlinu - asi hrách na vázání dusíku.  V květnu to pokosím nebo poválím a vysadím tam nějakou plodovou zeleninu nebo zkusím na jedno místo i přímý výsev mrkve popř. jiných kořenů. ...Záhon mám již z podzimu zoraný (původně byla tráva). Čili první rok orba a následující roky bych rád zcela neoral. Popř. jen provzdušnění vidlemi / bránami atd. Půdu mám totiž dost jílovitou.Plevelů bych se osobně až tak nebál. Doufám, že do značné míry jej potlačí půdokryvné rostliny. A to, co nepotlačí, budou prostě trvalky, které mají v mé půdě smysl. Smysl, kterému já sice nerozumím, ale příroda ano. Ostatně v některých metodách, co jsem na Youtube shlédnul, trvalky ZÁMĚRNĚ vysazují. Tak proč bych je měl záměrně vysazovat, když mi ty nejvhodnější trvalky samovolně na záhonu vyrostou?! Jen je budu omezovat přiměřeným zastřiháváním a nenechám je pochopitelně vykvést. ...V některých videích jsem si vyslechl názor, že tímto způsobem ony plevele za pár let zmizí.Proti orbě jako takové nic nemám. Je to dobrá metoda pro nějaké situace. Ale na druhou stranu jsem si jist, že to není metoda vhodná pro VŠECHNY situace.Dle mého názoru je celá tato problematika o našem přístupu ke světu. Chceme bojovat? Anebo raději s úžasem pozorovat a přizpůsobit se?  ...Podobně jako s dětmi: Chceme s nimi bojovat, protože si nechtějí vtisknout naší představu o světě? Anebo je nechat projevit svou autenticitu a s úžasem je pozorovat a obdivovat jejich jedinečnost??    ...A také pochopitelně je to o důvěře. O důvěře k přírodě, Zemi a jejím schopnostem, "inteligenci". Tolik prozatím :)


H


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bezorebná metoda s půdokryvnými rostlinami

Příspěvek od QNX »

Jan Bílek: Pokud máš půdu jílovitou, tak ........ ale co, když chceš bojovat, tak na to stejně časem přijdeš sám :-D


Odpovědět