Jak udělat z mrtvé půdy živou půdu?

Vše o půdě
Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Jak udělat z mrtvé půdy živou půdu?

Příspěvek od Marion »

No, otázka zní jasně... Předpokládejme, že máte plochu o relativně velkém rozměru, kterou "obhospodařují" dnešní supervelmoci jako jsou velká bývalá družstva stylem pohnojíme to chemií aby to vyrostlo, pak to postříkáme chemií, aby tam nerostla plevel, pak to teda sklidíme a nahážeme do plechové krávy (bioplynky) a ještě tentýž rok v červnu znovu zasejeme o to víc pohnojíme, aby to stihlo dozrát zase to bohatě postříkáme, aby tam nic jinýho nevyrostlo a sklidíme... Jak byste postupoval při obnově života na takové půdě?:-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak udělat z mrtvé půdy živou půdu?

Příspěvek od QNX »

Marion: No, teorie je poměrně jasná :-) To se dá pobrat za pár minut. Mám na to takový obrázek (volně přeloženo z EFG I.). Vlastně mám asi 100 podobných obrázků, ale tenhle může posloužit pro začátek.


Pak může následovat teorie o tom, jak toho prakticky dosáhnout ....... naposledy mi zabralo povídání o půdě jeden den z PK kurzu (a to jsem byl stručný a stejně jsem nestihnul všechno co bych chtěl).


Pak může následovat praxe ........... a to ti vydrží na roky až desítky let práce :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jak udělat z mrtvé půdy živou půdu?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Záleží pochopitelně, jak velká je ta plocha, jak moc na to spěcháš a kolik do toho můžeš investovat úsilí a prostředků. A důvod, proč tak chceš činit by měl být vážný, protože to je těžký úkol a nestane se to hned......


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Jak udělat z mrtvé půdy živou půdu?

Příspěvek od Marion »

Celková plocha je 10 ha. Ze tří hektarů potřebují co nejdříve louku/pastvinu, všechno ostatní počká (mám na mysli záhony, trvalé ekosystémy jako lesík atd.) Finance, no to je to co potřebuji vědět, když momentálně počítám a počítám, tak je asi docela zásadní toto zahrnout... jenže já měla k dipozici vždy ttp, takže s ornou fakt nevím... Známí si zaplatili traktor, udělali hlubokou orbu, pak rozvláčeli hnůj a zaseli jetelo-travní směs .První rok katastrofa a pak se to pomalu lepšilo, ale až tak čtvrtý rok z toho byla průměrná pastvina. Na druhou starnu chudčí pastvna mi nevadí (mám zvířata co mi tlousnou snad i ze vzduchu, takže řeším naprosto opačný problém, jak je zhubnout aby na mě sousedi neposlali kvs, že "chudášci" nemají co papat... lidem se blbě vysvětluje, že mi veterinář doporučil váhu zredukovat a že hold prostě nemusí futrovat nonstop)


Takže asi trochu i vím, jak se to běžně dělá, ale nevím, jak to dělá správný "permakulturník" (fakt hrozný slovo)...:-D

jarda bon jovi říká:


Záleží pochopitelně, jak velká je ta plocha, jak moc na to spěcháš a kolik do toho můžeš investovat úsilí a prostředků. A důvod, proč tak chceš činit by měl být vážný, protože to je těžký úkol a nestane se to hned......





Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Jak udělat z mrtvé půdy živou půdu?

Příspěvek od Marion »


Pěkné, děkuji.
QNX říká:


Marion: No, teorie je poměrně jasná :-) To se dá pobrat za pár minut. Mám na to takový obrázek (volně přeloženo z EFG I.). Vlastně mám asi 100 podobných obrázků, ale tenhle může posloužit pro začátek.


Pak může následovat teorie o tom, jak toho prakticky dosáhnout ....... naposledy mi zabralo povídání o půdě jeden den z PK kurzu (a to jsem byl stručný a stejně jsem nestihnul všechno co bych chtěl).


Pak může následovat praxe ........... a to ti vydrží na roky až desítky let práce :-)





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Jak udělat z mrtvé půdy živou půdu?

Příspěvek od mastnacek »

Me se libi jak vsichni nadavame na kolchozniky a jejich JohnDeery a postrikovace :) Ale nebejt toho, tak tady mame hladomor jako vysitej. Ja uz to beru jako nutou realitu, pokud bych nerad potkaval okolo cest zebraky a v prikopech mrtvoly malych podvyzivenych deti. Bioplynka je samozrejme jeden z nesmyslu dnesni doby. Ale ne princip, ale to jak s tim nalozili vychcanci. Ono je to vsechno trosku dvousecny. Ale zavisly opravdu od toho, jak velkou plochu chces zurodnit. Mivali jsme dve kravky. K tomu prase a kraliky. Ale na hnuj od nich aby to vyslo na par blbejch aru co mame na brambory a zeleninu se cekalo cca dva roky. Protoze aby mely holky nejaky to wellfare, tak vetsinu roku si hnipaly pekne na pastve a zurodnovali a na druhou stranu seslapavaly louky a nicily drn ve svahu. Ale abych nekecal, bylo to hlavne o nasem wellfare, protoze delat jim krmeni a kydat a spravovat dlahy byla otrava. Za ohradnikem o ne nebyla zadna starost.  Takze opravdu beh na velmi dlouhou trat a hodne zdroju a hodne prace a kdyz nemas cim hnojit tak i hodne penez.


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Jak udělat z mrtvé půdy živou půdu?

Příspěvek od Marion »

Tak mě je to jasné, Já nechci všechno hned, ale je třeba mít vizi, bez vize se nikam dojít nedá a pak třeba zjisti jak to udělat. Do té doby, co si ještě pěstovali na sklizeň silážovali, Dalo se od nich kupit třeba i něco pšenice pro slepice a tak, měla jsem i slámu. Teď kulový, pšenici nemáme, slámu nemáme... prostě živěj plechovou krávu a chovy těch normálních snižují, pač se jim to prej neoplatí, pořád jenom dotace a tak si tu s klidem jezdí pro sklizeň fakt dvakrát do roka, což mi příjde totálně, ale fakt totálně šílený. A protože jsem zjevně asi jediná v dědině, komu to přijde divný, tak o tom raději ani nemluvím a pak to takhle vybublá někde na veřejném fóru... Hladomor nevím no... Spíš asi "panelákomor", je mi líto lidí co bydlí v betonové budce a nemůžou se hrabat v hlíně a sklízet vlastní jídlo, protože neví jak se to dělá, neumí umlít mouku, upéct chleba, udělat máslo a sýr, vypěstovat zeleninu, ovoce nebo vůbec ... myslí, že je kráva fialová... prostě průšvih, ano, takový člověk by se bez dnešního systému hospodaření neobešel.


Chápu to dobře, že kráva prostě chodila, pásla a hnojila?:-D No to praktikuji s koňma... jo funguje to, co byl na naší zahrádce provizorně měsíc kůň tak je z pouště úrodná džungle, stačilo pak porýt, dát vrstvu uleželého hnoje a nechat do jara být a kozí slamnatý hnůj je supermulč.:-D






mastnacek říká:


Me se libi jak vsichni nadavame na kolchozniky a jejich JohnDeery a postrikovace :) Ale nebejt toho, tak tady mame hladomor jako vysitej. Ja uz to beru jako nutou realitu, pokud bych nerad potkaval okolo cest zebraky a v prikopech mrtvoly malych podvyzivenych deti. Bioplynka je samozrejme jeden z nesmyslu dnesni doby. Ale ne princip, ale to jak s tim nalozili vychcanci. Ono je to vsechno trosku dvousecny. Ale zavisly opravdu od toho, jak velkou plochu chces zurodnit. Mivali jsme dve kravky. K tomu prase a kraliky. Ale na hnuj od nich aby to vyslo na par blbejch aru co mame na brambory a zeleninu se cekalo cca dva roky. Protoze aby mely holky nejaky to wellfare, tak vetsinu roku si hnipaly pekne na pastve a zurodnovali a na druhou stranu seslapavaly louky a nicily drn ve svahu. Ale abych nekecal, bylo to hlavne o nasem wellfare, protoze delat jim krmeni a kydat a spravovat dlahy byla otrava. Za ohradnikem o ne nebyla zadna starost.  Takze opravdu beh na velmi dlouhou trat a hodne zdroju a hodne prace a kdyz nemas cim hnojit tak i hodne penez.





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Jak udělat z mrtvé půdy živou půdu?

Příspěvek od mastnacek »

Ne, krava stala prez zimu ve chlive a hnuj se vyvazel na hnojniste. Pak nakladac a rozmetadlo nebo vidle, na vlek a z vleku na pole roztahat. Na poli by zaprselo a kravy by se placaly v bahne a jeste by to udupaly.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak udělat z mrtvé půdy živou půdu?

Příspěvek od QNX »

Marion: Zrovna kreslím plány na jeden koňo-(doplňkově možná i ovčí) pozemek podobné velikosti jako chceš řešit ty. Součástí zadání je i 1) zajistit pohyb pro koně 2) zajistit přirozenější prostředí pro koně 3) zajistit vhodnější stravu pro koně 4) pořešit problémy s laminitidou 5) rozčlenit louky a pastviny na menší části 6) vytvořit napajedlo ........ Můžu ti pak poslat obrázek.


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Jak udělat z mrtvé půdy živou půdu?

Příspěvek od Marion »

To nezní vůbec špatně...:-) No, já mám momentálně koně v hliněném padocku s částečně zpevněným povrchem, krmím senem a do sítí s malými oky, aby to koně aspoň na chvíli zabavilo. Pustit ho na trávu, nemám prostě odvahu. Ale tohle je dáno plemenem. Hold hucul je horské zvíře, v horách, aby se nažral, tak hodně chodí, pastva je hodně chudá, tak je jeho metabolismus nastavený sežrat a využít s toho naprosto vše, což tady u nás s krásně zelenými pastvinami je docela průšvih. Existují systémy jako je padock paradais, postavené na principech zpevněných cestiček, kterými musí kůň projít aby se dostal za žrádlem, to je myslím docela dobré. Ale já mám na huculy ještě jeden recept a tím je práce, práce a práce a k tomu jsem tohodle koně kupovala, nechci se na něj jenom dívat a kochat se, potřebuji, aby taky něco dělal a moje zkušenost s tímto plemenem praví, že čím vím má práce, tím míň mám já starostí a on vypadá lépe a může se dokonce i nažrat jako normální kůň. Sama jsem jezdila hucula co makal v režimu ráno 2 hodiny krávy, odpoledne se mnou buď dvouhodinová vyjížďka v docela svižném tempu nebo malá jízdárenská, pak ještě jednou večer na dvě hodinky krávy... byl to nejkrásnější hucul jakého jsem znala makal dost i tak vypadal v konidici a nikdy neměl problémy se schvácením nebo obezitou, prostě paráda.
  Můj momentální systém je neskutečná otrava, plnit sítě, koukat se jak oba dva čumí na zelenou plochu za ohradou, na druhou stranu je to jediný způsob, jak toho koně udržet zdravého bez větších problémů, protože dle kvality sena prostě sestavím krmnou dávku a mám pohodu, arabovi něco přihodím i do kýblíku, huculovi jen hrst mrkve a minerálku. Na druhou stranu se neskutečně těším, až konečně zapřáhneme a bude pořádně makat, od bývalé majitelky vím, že on zabrat v tahu umí...:-D A prostě koně jsou neskutečně perma a eko a bio...:-D Hlavně trvale udržitelní, protože koně produkují další koně a hnojivo, práci traktor spoustu práce, znečištění a spoustu šrotu...


No a přikládám naši kuličku...:-D


Neskutečně se těším na krávu, kozeny jsou fajn, ale kráva je kráva. Strašně moc chci jerseyku ta je údajně na krmení zase o chlup náročnější, takže stejně budu muset počkat až z toho budou aspoň trochu normální louky a první rok dva to prostě spást s koňma, případně pár koz tam pustit, ty sežerou všechno...
QNX říká:


Marion: Zrovna kreslím plány na jeden koňo-(doplňkově možná i ovčí) pozemek podobné velikosti jako chceš řešit ty. Součástí zadání je i 1) zajistit pohyb pro koně 2) zajistit přirozenější prostředí pro koně 3) zajistit vhodnější stravu pro koně 4) pořešit problémy s laminitidou 5) rozčlenit louky a pastviny na menší části 6) vytvořit napajedlo ........ Můžu ti pak poslat obrázek.





Odpovědět