Kompost

Vše o půdě
Marika
Příspěvky: 4
Registrován: 25 kvě 2014 12:42

Kompost

Příspěvek od Marika »

Ahoj, všem,


jsem úplný začátečník jak v permakuluře tak v zahradničení vůbec. Ale permakultura mě nadchla. Ted řeším kompost, máme menší zahrádku cca 300m2. Chci založit kompost, asi 7 metrů od něj je studna. Je to problém? Studna se používám na užitkovou vodu, ale do budoucna...co já vím? Manžel vymyslel, že na dno dáme cihly a lehce je svažíme směrem ke kanálku, který vede od okapů. Nebudou ty cihly dělat problém při budoucím přehazování,dostane se kompost k zemině, žížaly ke kompostu atd? Díky za vaše názory.


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Kompost

Příspěvek od Patrik Stach »

Situace úplně stejná jako u nás, pouze máme o 100 m2 méně :-)


Dva komposty 120 x 120 cm, v obou studené kompostování (je to blbě postavené, nemohu rozumně prohazovat). Studna je daleko cca 10 metrů, nevidím nejmenší problém. Vždyť kompost je jen přirozené tlení, zemina a žížaly :)


Cihly bych na dno nedával. Jednak kvůli žížalám a hmyzu zemnímu, jednak se časem rozpadají a akorát byste ze země neustále vyndavali cihlové střepy.


Marika
Příspěvky: 4
Registrován: 25 kvě 2014 12:42

Re: Kompost

Příspěvek od Marika »

Děkuju, já jsem včera ty cihly už vysázela na dno, ale přišlo mi to tak divný, že jsem je stejně zase vyndala. Takže snad ok, už jsem začala přihazovat "materiál".


Mě s tou studnou nahlodal tchán, konzultovala jsem s ním, jak daloko může být kompost  od studny a on vymyslel právě nějaký systém drenáže. Ale asi je to fakt celé blbost. Navíc 7 mětrů od studny by snad už k žádné kontaminaci docházet nemělo.


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Kompost

Příspěvek od Neon Proto »

Nejsem odborník, ale já bych si osobně dal kompost klidně i hned vedle studny. Jak jste tu napsali - co tam jako může být škodlivého? Vždyť kompostuje se v podstatě všechno neustále na povrchu země. Navíc, voda je až v nějaké hloubce a půda je super filtr (navíc metry půdy). Žádné cihly bych nedával, ne kvůli žížalám (ty se slezou i do plně vybetonovaného koryta), ale prostě praktičnost.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kompost

Příspěvek od QNX »

Pokud je studna špatně udělaná (bez utěsnění), tak kompost bych vedle nedával. Pokud do kompostu přidáte hnůj, tak je bakteriální kontaminace téměř jistá.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kompost

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, není studna jako studna. pokud ji máš hlubokou jako já, 39 metrů na dno, a v soudržné skále 33 metrů, a je dobře udělaná, tak můžeš klidně spát. pokud je kopaná a povrchová, tedy do 8 metrů, pak je důvod být velice opatrný.

QNX říká:


Pokud je studna špatně udělaná (bez utěsnění), tak kompost bych vedle nedával. Pokud do kompostu přidáte hnůj, tak je bakteriální kontaminace téměř jistá.





Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Kompost

Příspěvek od Neon Proto »

Ok, nebude to přímo vedle studny, ale 3m a dále.. co tam může být za problém? I kdyby tam byl hnůj a byla hlluboká 8m? Jak se tam něco kontaminuje?


Marika
Příspěvky: 4
Registrován: 25 kvě 2014 12:42

Re: Kompost

Příspěvek od Marika »

Studna je pravděpodobně kopaná, v jakém stavu je netušíme, jsme tu měsíc a studna je na hranici pozemku našeho a sousedů, ještě nebyl čas to zkoumat. Ale 7 m od studny by to mělo byt ok, ne? My zatím studnu nepoužíváme vubec, sousedy slyším občas, že si vodu pumpují, pravděpodobně jí používají na zalévání.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kompost

Příspěvek od QNX »

JBJ: pokud ti to tam prosákne vrchem, tak je jedno, jestli je studna hluboká 4m, nebo 40m. Staré studny proti průsaku nebývají zabezpečené vůbec. Nové, udělané podle normy, by měly být mnohem odolnější.


Neon Proto: Zaprší a komposto-hnojůvka se vsákne do studny včetně koliformních bakterií, které ti hned ukáže rozbor.


Marika:  Už si ty vzdálenosti nepamatuju, ale bezpečná vzdálenost je spíš v desítkách metrů, než v jednotkách (to bude v normách). Na písčitých půdách bude větší, na jílu menší. Studna by měla být proti průsaku povrchové vody utěsněná. Zase bych musel dohledat podrobnosti v normách, ale je to zatěsnění jílovou clonou, zpevněný a směrem od studny vyspádovaná povrch ........ nejsem studnař, tak to v hlavě nenosím, ale když se budeš snažit, tak to najdeš.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kompost

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, nové studny jsou opravdu neporovnatelně odolnější průsaku, než staré, kopané. Sám jsem i nechal udělat to nejlepší utěsnění, až na skalní podloží, tj 6 metrů.


Stará studna je fajn, provozně náročná, takže jsem jako staromil šel cestou uživatelsky přátelštější cestou.

QNX říká:


JBJ: pokud ti to tam prosákne vrchem, tak je jedno, jestli je studna hluboká 4m, nebo 40m. Staré studny proti průsaku nebývají zabezpečené vůbec. Nové, udělané podle normy, by měly být mnohem odolnější.


Neon Proto: Zaprší a komposto-hnojůvka se vsákne do studny včetně koliformních bakterií, které ti hned ukáže rozbor.


Marika:  Už si ty vzdálenosti nepamatuju, ale bezpečná vzdálenost je spíš v desítkách metrů, než v jednotkách (to bude v normách). Na písčitých půdách bude větší, na jílu menší. Studna by měla být proti průsaku povrchové vody utěsněná. Zase bych musel dohledat podrobnosti v normách, ale je to zatěsnění jílovou clonou, zpevněný a směrem od studny vyspádovaná povrch ........ nejsem studnař, tak to v hlavě nenosím, ale když se budeš snažit, tak to najdeš.





Odpovědět