Sháním zeminu

Nabídka, poptávka
Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Sháním zeminu

Příspěvek od HonzaK »

Viktore, co to bylo za firmu v té č.lípě?

Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Sháním zeminu

Příspěvek od Petr Donát »

S lepší zeminou na zahrady mám také problémy. Tady je to samá červenice. V Praze jsem takové problémy neměl, jelikož jsem bydlel přímo na kompostárně ve Velkých Přílepech.


V nabídce mají jak klasický kompost ( jakýkoliv kompost není zemina ale spíše hnojivo )  tak standartně i tříděnou a netříděnou ornici a samozřejmě substráty ( směs ornice, kompostu a písku v různém poměru dle požadavků )


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Sháním zeminu

Příspěvek od HonzaK »

Ve Velkých Přílepech jo? Tam občas jezdím. Bral jsi od nich něco? Jestli ano, tak jaké to bylo?



Já od té mé výše popsané zkušenosti v Odolene Vodě kompostárnám nevěřím.....



Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Sháním zeminu

Příspěvek od Petr Donát »

Substráty a komposty jsem z Velkých Přílep používal několik let. Jako zaměstnanec firmy :o) 


Kompost je tam zakládán běžným způsobem na velkých hromadách. Zakládka cca 5.000 m3. Hromada je neustále přehazována pomocí frézy. Tento kompost je z části dřevní, tedy z věví různých stromů které jsou zpracovány kladívkovým drtičem. A z části z ostatního biologického odpadu: tráva a listí z parků a zahrad, sláma, zelenina ...


Při kompostování se teplota pohybuje kolem 80 stupňů uvnitř hromady. Takže většina plevelů se eliminuje.


Ornice je vykupována z různých zdrojů. V ornici v tom množsví které kompostárnou projde se bohužel plevel nijak likvidovat nedá.



Kompost jsme používali na vylepšení stávající ornice a nemůžu si na něj nijak stěžovat. Co se obsahu ostatních nežádoucích příměsí týká, tak samozřejmě jak při navážení odpadu i ornice, tak při dalším zpracování se většina vybrala, část zachytilo síto při třídění ale úplně vyloučit se nedají.



Ještě ohledně kompostu, tak jsem byl na semináři v Agro CS, kompostují také, ale jen kůrový odpad s minimální příměsí ostatních materiálů.



Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Sháním zeminu

Příspěvek od HonzaK »

Petře díky za vyčerpávající info:)


až tam pojedu stavím se tam a omrknu situaci, pamatuješ si ještě v jaké ulici sídlí?




Viktor Cais
Příspěvky: 3
Registrován: 20 úno 2013 08:43

Re: Sháním zeminu

Příspěvek od Viktor Cais »

honzo je to pan Špičák Milan z Dobranova u Č.L. tel 603745425


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Sháním zeminu

Příspěvek od HonzaK »

Viktore, díky moc



uvidím nakonec, co vyberu, ale je fajn, že už mám vlastně 3 možnosti.


děkuji všem:)



Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Sháním zeminu

Příspěvek od Petr Donát »

Kompostárna Jena

Úholičky 251

252 64 Úholičky


Adresa je z google map. Je to za Velkejma Přílepama směrem na Kralupy ( směrem od Prahy ), bývalý vojenský areál.


jinak ještě pro ukázku a další info:


http://www.jena.cz/prodej-materialu.html



Ale sehnat 2-3 kubíky zeminy by neměl bejt zas tak velkej problém. Občas když potřebuju zeminu tak vezmu to co je, posypu kompostem, pískem a pořádně tu hromadu projezdím rotavátorem ...


Další zroj substrátu a to ne zrovna malé množství mám na městském hřbitově o který se starám. Je tam umístěn kontejner na hřbitovní odpad. Je tam spousta květníků s rostlinami. Stačí pár minut a mam plný vozík a hromadu květníků. Doma to nahážu do elektrické sýtovačky a mám hromadu substrátu a zbytek rostlin s kořeny jde na kompost. :o)






Uživatelský avatar
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 94
Registrován: 09 bře 2010 19:41

Re: Sháním zeminu

Příspěvek od Tomáš Svoboda »

   Využít cestu k získání ornice (s velkým podílem drnů) je dobrým nápadem. My jsme na to šli opačně. Prvním impulzem byla cesta a pak až využití materiálu z ní. Nechali jsme si vybagrovat jen dva štráfky (pruhy) na kola v hloubce cca 30 cm. Ty jsem ručně dovyčistil a rozvezl do nich kamenou drť frakce 0/63, což je jedna z mnoha variant štětových cest (použití různých typů frakcí a jejich vrstev se odvíjí od účelu cesty, svahovitosti pozemku, typu a vlhkosti podloží aj.) Cestu jsem postupně utužoval a doupravoval jejím používáním, a tím se bavím dodnes:). Doporučil bych tedy cestu po jejím založením utužit 'pneumatickou žábou', nejlépe za mokra.


   Drny a zeminu jsme použili do vyvýšených záhonů a na zelenou střechu. Drny jsou jako houba, drží vlhkost, je v nich živo a postupně se v záhonech rozkládají...


   Zelená střecha z drnů perfektně regeneruje. V létě nám uschla na 'troud' a na podzim se krásně začala zelenat.


   Drny nad zlato.




Jitka M říká:


Ahoj, k ornici.


Řešili jste "cestu" po vášem pozemku? Mám na mysli cestu, po které je potřeba po pozemku jezdit, vozit materiál, sklizenou úrodu, parkoviště na materiál, příves atd. Na našem pozemku získáme jen stržením 30cm povrchu téhle hlavní cesty cca 600m3 ornice. Nechat jí tam nechci, ujezdila by se a zničila, takže na záhony a další vylomeniny bude dost. Tím ji tu nenabízím, ale možná vaše vlastní cesta může být i zdroj ornice pro vás.


Dělal jste někdo cestu po pozemku? Co jste použili na její zpevnění? Děkuji za info





Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Sháním zeminu

Příspěvek od Martin Lipenský »

Stejný problém, ale jiné místo - Pardubicko a okolí.



V Dražkovících je kompostárna, tuna za 408 Kč, což mi připadá jako velice přijatelná částka.



Plánuju prozatím do cca 1000 m2 záhonů (možná více, možná méně, co stihnu).  Z vlastních zdrojů dokážu získat materiál  tak z 10 000 m2, ale to je jen tráva, ideálně nějaká ta "zbytná" hlína z přípravy záhonů.



Dejme z dalších 2500 m2 odebírám trávu sousedům :), v sezóně cca 1x 14 dní (jeden až tři týdny, jak kdo...), taky něco hnoje po slepicích a králících.



Mohlo by to stačit (včetně otočení zeleného hnojení) a nebo je lepší "risknout" ty vnější zdroje - kompostárna? Fakt bych tu půdu do začátku rád pořádně zúrodnil, ale co jsem četl, v průmyslovém kompostu může být ledacos....


Odpovědět