Koupě indického běžce

Nabídka, poptávka
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od QNX »

RBT: Nejsem zkušený chovatel kachen ale dva roky chovu IB jsou naprosto dostatečné na to, abych zjistil, že mi to plemeno vyhovuje. Plzáky nám úspěšně redukují a to je to co od nich očekáváme. Podle tvých měřítek nikdy zkušeným chovatelem nebudu, protože třeba na vystavování kašlu. Nemám žádný důvod vystavovat zvířata.IB chovám dva roky, ale věděl jsem o nich už mnohem dříve ........ jenže to jsem choval ovce, kozy, koně a žádnou drůbež. Pak nám došla trpělivost s plzáky a tak došlo i na pořízení běžců .......... a z problému s názvem "plzák" se stal docela dobrý zdroj potravy pro užitečné IB.  Jsem spokojený (až na tu jejich nadměrnou vrtavost) a mediální masáž s tím nemá nic společného (média jako TV, noviny, časopisy) nesleduju. Určité ovlivnění při rozhodování jistě svou úlohu sehrálo, ale když ti desítky lidí potvrdí pozitivní zkušenost s IB a v podstatě nikdo nereferuje negativně (ty jsi asi jediný) tak proč to nevyzkoušet. Možná bys to mohl vyzkoušet také. Pořiď si pár běžců a pak nám o nich něco napiš :-) Možná jsi staroruralista a zkušený chovatel, ale v případě IB jsi pouze teoretik.


Ty zavíráš drůbež do králíkárny ...........a já kachny nechávám sedět jak si ustelou, jsou s tím spokojené. Když jsou spokojené kachny, jsem spokojený i já. Jestli z těch vajec něco vysedí, je mi celkem jedno. Za účelem líhnutí mám líheň a tam si podmínky určuju já v hnízdě si je určují kachny. Máme rozdělené zóny vlivu k oboustranné spokojenosti :-)


 


Ti neplodní kříženci .........no, to se občas stane. Někdo prostě udělal bez znalosti problematiky pokus a nevyšlo mu to. Měl si to předem nastudovat, ale někteří lidé prostě studium považují za něco nepotřebného a jsou přesvědčeni, že věci stačí dělat s "láskou".  Podobnou chybu udělal i kupující, který koupil i když se v tom nevyzná .............ale kdo z nás někdy nekoupil špatně?  Teď už si snad obě strany dají pozor.




Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

je vidět, že s tebou nemá cenu vůbec se na toto téma bavit...!!! já se snažím poopravit vás mnoha názor, že indičtí běžci jsou vyjímeční v požírání plzáků...že všechna plemena kachen plzáky žerou stejně...a běžec mi vůbec nevadí...je to jako vzhlížení k holzerovi jako permakulturnímu guruovi a nebo k reynoldsovi...takže další pro mnohé permakulturní modla - svatý běžec...!!!

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od Martin Gross »

Běžec není svatý. Měl bys je vidět, když jdou skrz moji zeleninku. Dost nevybíravě. Netvrdím, že by arionů snědli nějak víc. Jen nebaští nic jiného. Pokud je někdo proti teoretizování, měl by se ho sám zdržet. QNX, Zuzka, já a mnoho lidí po světě IB chová a to z nějakého důvodu. Moc se mi třeba líbí smaragdové kachny. Ale věřím údajům z literatury, že jsou nesnášenlivé. Mají původ v evropských plemenech, která v Americe dala vzniknout mnoha tamním, včetně právě smaragdových. Proto do nich nepůjdu, protože vím, že jsou z víc, než 1/2 býložravé. I já patřím k lidem, kterým názory šlechtitelů mohou být celkem lhostejné, protože mě jde především o znaky, které se na výstavách neposuzují. Jako třeba snášenlivost s jinými tvory na pozemku, jídelníček zvířat, nosnost, ochota sedět na vejcích. Proto se klidně vykašlu na šampiona z výstavy kvůli kusu se špatnou hlavou, nebo blbým sklonem osy těla, jinak posazenýma nohama, nebo jejich délkou, či vzdáleností mezi nimi. Jakékoliv lpění na čistotě rasy je mi trochu k smíchu. Kam došlo třeba u německého ovčáka, nebo labradorů! Nakonec tím utrpí především plemeno samotné. Běžci jsou štíhlí, aby mohli být pohybliví a tím, aby sežrali co nejvíc hmyzu. Pokud budou jako evropská pllemena, brebery jim utečou a naučí se žrát zelené. Dovolím si tvrdit, že jsem jedním z lidí, kteří v ČR pomohli proslavit toto plemeno. Není to proto, abych na nich vydělal, ale proto, že zachránili naši zahrádku před ožužláním od arionů a mě a naši rodinu před nočními loveckými výpravami proti slimejšům. Od roku 2005 se snažím nedělat mnoho věcí, které nemají smysl prot nejdu do slepic, které by mi zahradu totálně zdevastovaly, ale do běžců, kterým stačí jen lehcenaznačit, kudy mají procházet, aby neudupali, co udupáno být nemá. Běžec je lovec. Stačí, aby si před ním sedla moucha a bude ji pronásledovat, dokud na ni do výšky dosáhne. Chňapou po motýlech, milují žížaly, ačkoliv tohle vše jde stranou, když zahlédnou chleba. Radime, moc si vážím Tvých znalostí plemen prasat, skotu a dalšího. Ale u běžců, nezlob se, jsi vedle. Určitě na území ČR jsou i hejna běžců, která budou žrát cokoliv. Především u lidí, kteří se věnují intenzívnímu šlechtění a zachraňování čistoty plemene. Sám z hladu sežeru cokoliv. Pokud mi nikdo nedopřeje ochutnat něco jiného, budu nucen brát, co je. Jako ptáci ve velkých chovech. Ariony baští i kur domácí. Jen je musí znát od malého kuřete. Pokud se dnes nakupují jen kuřice, nikdy se to naše slípky nenaučí. Pokud běžec nepozná nic než granule a šrot, bude taky vděčný za jakékoliv, byť netypické, zpestření.


Pokud jde o přirozenou skladbu jídelníčku, je potřeba sledovat ji u přirozeně odrostlých jedinců. Ne u zvířat, která rostla na štěrku, někde ve voliéře.


Tahle debata mě dost nudí, ale nemůžu mlčet k naprostému blábolu. Toť vše.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: pěkně napsané, souhlasím.

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

do teď jsem měl za to, že indičtí běžci byli šlechtěni pro vysokou snášku konzumních vajec jejich lahvovité držení těla bylo šlechtěno k tomu aby lépe zvládali dlouhé pochody, kdy byli v minulosti hnáni v 1000 - ci hlavých hejnech na trhy i několik set km...nesouhlasím s tvým názorem že hybridi drůbeže v chovaní v uzavřených halách a krmení speciálně sestavenou krmnou směsí se nenaučí přijímat jinou, přirozenější potravu, když si zakoupíš třeba mladé kuřice např. snáškových dominatů...vypozoroval jsem u mých dominantů modrých, že některé slepice plzáky žerou a některé nee...naučili se to od pižmovek, kdy třeba jim kradli již načlé plzáky od zobáku...když jsou v celku, tak celkem o ně nejeví zájem ale jak je třeba rozšlápneš, tak to je již pozřou...u 1 slepice jsem si i všiml, že si velkého plzáka nazobne a když z něj začnou lézt vnitřnosti, tak ho pak sežere...to samé je i u slepic, které požírají vejce...tyto by se měly vyřazovat z chovu neboť se to požírání vajec od nich ostatní brzy naučí...nebo když se u slepic projeví kanibalismus...což je následek chovu v halách, kdy je chováno xxx 1000 - ců jedinců ve stísněných prostorách...ale to má více příčin...tvrdím, že kuřice zakoupené na trhu si po několika dnech postupně zvyknou na jinou potravu, protože komletní krmné směsi jsou drahé a chovatel by přišel asi na buben...když nechováš slepice, tak ani nemůžeš vědět, jak se chovají...když dopřeješ slepicím dostatečně veliký výběh, tak to zahradu nezničí...a záhony si můžeš taky něčím ohradit...není to snad neřešitelný problém...




Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

jak to myslíš, že jsi 1 z těch co v česku proslavili běžce...??? běžci se chovají v česku po dekády...





Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od Martin Gross »

Trocha domýšlivosti nikoho nezabila. OK. Běžci se na území ČR chovají, tuším od první republiky.


I dnes ale žijí lidé, kteří je ještě neviděli.


Mezi slepicemi jsem vyrůstal. Prarodiče z obou stran chovali slepice na plochách tak velkých, že si pod sebou neměli šanci vyzobat trávu. Bohužel, viděl jsem i "chovatelská zařízení", kde si zdravé kuřice po roce začaly mezi sebou škubat peří. To na okraj. Mám za to, že minimum pro běžce je cca 100m ctver. na kus. Plus příkrm, pro vyrovnání kolísavosti dostupnosti potravy. (pro sušší dny). U slepic bych si troufl i na dvě na 100m. Dovedou efektivněji využít dostupné zdroje (rozklovou si a vyhrabou plus vidí i piditvorečky - kachna pod 1cm jde po hmatu. Nechovám neznamená že o nich nemám ani páru. Nechovám, protože je znám tak, jako každý, kdo je denně chodil zavírat do kurníku, sypal krmení (zbytky) a tu a tam podkládal kvočně oplozená vejce k vylíhnutí (vlastně ani nevím, proč rodiče neměli kohouta)


Píšeš, že jsi choval běžce před X lety. Ale v té době, co já pamatuju, tady ještě arioni (a. lusitanicus) nebyli a množství našich plžů bylo celkem v normě. Nepředpokládám, že v té době vůbec koho napadlo studovat, čemu dává jaká drůbež v jídle přednost.


Haly s hlavou na hlavě jsem na mysli neměl. Jde o to, že pokud někdo chová ptáky na výstavy, deset jich bude pro kmenový stav podle mě možná i málo. Podle toho, co píšu výš, a za čím si +/- stojím, by pro deset ptáků musel šlechtitel obětovat 10x 100m. To je 1000m čtverečných. Jsem skeptik. Podle mě tolik místa dá svým svěřencům jen málo vystavovatelů. Zvlášť, pokud chová i další plemena.


První můj děda měl slepice kompletně volně. Druhý měl výběh o ploše cca 500m čtverečných. S keři malin, hnojištěm a lesíkem bříz. plus třemi vzrostlými ovocnany. Mí rodiče dnes chovají slepice na 100m čtver. s kompostem, a neustále plnou miskou žrádla. Kdysi jem jim do výběhu vysázel aspoň keře rybízu a josty, aby měly stín. Nejdřív zmizely kopřivy, pak maliny a poté ostružiny. Josta a rybízy zatím přežívají. TOHLE NECHCI já osobně opakovat. Proto je nechovám. Zatím. Ačkoliv, jako kvočny, pro vysezení káčat, bych tak tři rád zkusil.


Podle mě, když chováš 20kusů drůbeže, potřebuješ aspoň půl hektaru, aby měly komfort a nešly si po krku. A pro šlechtění a selekci těch správných znaků, potřebuješ solidní základ. Co do počtu, Ať už jsi jakkoliv schopný genetik.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

to ozobávání peří u slepic je typický projev kanibalismu vyvolaný stresem ve velkodrůbežárnách a je už na čase takový způsob chovu zakázat ze zákona...pokud se to projeví v malochovu, je nutno upravit krmnou dávku nebo takovou slepici vyřadit...jiné by se to od ní naučily...třeba tví rodiče neměli kohouta aby je ráno nebudil ve cca 4 - 5 hodin kokrháním...taky naco by živili kohouta který nesnáši...??? i tak to snad mohlo být, ne...??? ta invaze plzáků myslím v česku začla nějak ze začátku 2000 ale to nemění nic na tom, že se chovatelé nevěnovali studii toho, co drůbež žere...a 1/2 ha na 20 slepic by bylo dobré ale není nutné...na taková ploše by se v pohodě dalo chovat i třeba 100 slepic kdybys tuto plochu rozdělil na 1/2 a třeba po měsíci bys ji střídal abys předešel případné únavě pastviny - výběhu...ovšem co největší a neomezený výběh by byl zcela ideální, zvláště pak osázen co nejrozmanitějšími keři, stromy aj...po krku by si jistě nešly...to by bylo v případě, kdy má někdo třeba 10 slepic na 100 m2 bez jediného kousku zeleně...trávu bys jim pak musel denně dodávat třeba od sekačky nebo křoviňáku co jiní hážou na kompost nebo s tím mulčují...o genetice moc toho nevím neb mě toto téma taky moc nezajímá...já nejsem šlechtitel nějakého nového barevného rázu nebo plemene...na to nemám prostředky a ani čas a ani potřebné znalosti...pokud budeš používat slepičí kvočny pro líhnutí káčat, měl bys pak věnovat zvýšenou pozornost vlhčení vajec neb kachna si tu vodu přinese do hnízda v peří kdežto slepice ne...

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od QNX »

RBT: No, tak už i tebe nadchla myšlenka slepičího krmného lesa :-) viz. tvoje věta "co největší a neomezený výběh by byl zcela ideální, zvláště pak osázen co nejrozmanitějšími keři, stromy aj." :-)

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

ale já jsem proti tomu nikdy nebyl...!!! sám jsem toto praktikoval v době, kdy parcely kolem nás byly jen křovím zarostlé louky, které zase byly kdysi původně políčka havířů z kolonie a ty pak zarostla náletem...teď tam jsou kýčovité zahrady zbohatlických paznechtů s nepůvodními jehličnany a golfové cvičiště 1 óbrzmrda...jen zastávám názor, že se v něm slepice bez přikrmování sama neuživí aniž by velice výrazně klesla produkce vajec...jak tady někde, někdo tvrdil, že se takto dá drůbež chovat a je mu 1, kolik snese vajec...a pro tento účel jsou přece slepice chovány, ne...??? na produkci vaječné hmoty...!!! na okrasu si můžu pořídit nějaké sportovní plemeno např. bojovnic nebo hedvábniček...například X mezi hedvábničkou a holanďankou jsou velice zajímaví...a hedvábníčky jsou považovány i za 1 z nejlepších kvočen, hojně využívaných třeba chovateli okrasných bažantů...s omezeným přikrmováním se takto dají chovat především krůty a perličky neb těm stačí příkrm zrna jen na noc aby to pěkně strárvily a zbytečně to nevysraly v kuřinci...takže tam asi nějak...

Odpovědět