Koupě indického běžce

Nabídka, poptávka
Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

ano...budu nadále trvat na tom, že indičtí běžci nejsou mezi ostatníma plemeny kachen v požírání plzáků žádná vyjímka...namel jim třeba nějaký masný odpad nebo třeba vařený pajšl, slezinu hrtany aj... pokud máš přístup k odběru někde z jatek nebo levného nákupu a uvidíš...!!!



RADIM BUFFALO TOBIAS říká:
proto mají být břehy chovných rabníků pro kachny vudlážděny a s mírným spádem...a jak může kachna zdevastovat nějaký plovoucí hnízdící či krmný ostrůvek když se tento vyrábí z barelů...??? nebuďte zase tak fanatičtí s tpu vyjímečností běžců...!!!


RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


to vrtání v březích rybníčků dělají všechny kachny...
QNX říká:
RBT  stále bude trvat na tom, že běžec slimáky nežere víc než ostatní kachny a že zelené žere stejně jako ostatní kachny ....... i když naše zkušenost nám říká něco jiného :-).  Já zase budu trvat na tom, že ona "fáma" o vhodnosti běžců pro požírání slimáků  není fámou ............ale abych běžce jenom nechválil. Záliba běžců v živočišné potravě má i své stinné stránky. Běžec zase víc devastuje břehy rybníčků a plovoucích ostrovů :-( Je to právě tím jeho neustálým vrtáním v březích při vyhledávání breberek.  Při větší intenzitě chovu to chce udělat patřičná protierozní opatření.






Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od Martin Gross »

Doufám, že to nebylo na tomto webu. Barbarie doporučuju, pokud máte louku a nestojíte o zeleninu. Potravní preference se liší v rámci populace jednoho druhu i ve volné přírodě. Srny, lišky, určitě i u divočáků. Ano, běžec je zaměřený na maso. Nejlépe, pokud běhá (plazí se).


OK, Radime, tvrď si to. Od r.2006 mám mraky zkušeností s běžci. Jeden rok jsem zkusil křížence běžecXbřezňačka. K tomu tehdy po naší zahradě běhaly i 4 barbarie. Toho léta a podzimu nerostly listy do cca 50cm nad zemí. Kostival, který mi spolu s běžci narostl na zahradě zařval jako první. Běžec, pokud nemusí, nebo se nenudí, do zeleného téměř NEJDE. Promiň mi vtěrnou otázku: Jak dlouho chováš běžce? Já od roku 2006. Někde tu poletují na permawebu moje fotky ze zahrady cca 200m čtverečných, kde 1,1, později 1,3 běžců tráví 360dní v roce. Zelené je všude. To by rouenská, nebo jiná kachna nenechala (a barbarie mi dokonce oloupaly i kůru na mladém stromku jinanu). Nerozumím husám, moc se neorientuju ani v plemenech prasat, skotu a jiných. Ale běžce znám docela dost dobře. Ano, mezi evropskými plemeny kachen není možná rozdíl v preferencích. Nejspíš se velký rozdíl nenajde ani při zkrmování krmných směsí v intenzívních chovech. Ale pokud má běžec možnost výběru a není totálně zblblý odchovem na směsi, jsou jeho preference jednoznačné. Ano, i jedinci tohohle plemene můžou baštit trávu na kila. Ale: Viděl jsem psa, jak se cpal vařeným bramborem. Jako naše slepice. Mám z toho vyvodit, že mezi nimi není žádný rozdíl? Viděl jsem kočku, jak v panice zdrhá před nějakým hlodavcem. CHOVEM  v NEPŘIROZENÝCH podmínkách, například v INTENZÍVNÍM chovu ve voliérách může dojít k dost velkému setření potravních preferencí. Proto je potřeba brát zvířata od chovatele, který odchovává ve volném výběhu, kde mají ptáci MOŽNOST VÝBĚRU.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od QNX »

RBT: je mi jasné, že budeš trvat na tom, že IB nejsou v požírání plzáků nijak výjimeční ... ale zkušenost lidí zmnoha koutů světa říká něco jiného. Nemáš pravdu ani v tom, že by to byla nějaká móda posledních let. V permakulturních kruzích je to věc známá už hodně dlouho.


Je mi úplně jedno, jaká provedení plovoucích ostrovů si dovedeš představit a jaká ne. Já dělám ostrovy porostlé vegetací a naprosto mi to vyhovuje, ty si na hladinu klidně naházej barely.


 


Více kachen v jednom hnízdě ...... to jsem sedět nechal a příští rok to klidně udělám znovu. Jednou jsem se je pokusil rozdělit, ale ony si ty vejce zase nastrkaly do jednoho společného hnízda :-) Stejně líhnu v líhni, tak proč bych jim kecal do toho jak se jim chce sedět. To je jejich věc.


 


Nepochybuji o tom, že jsi zkušenější chovatel kachen než jsem já ......... ale některé tvé názory jsou nesmyslně dogmatické a omezující.


 


Podlaha ........ nevím kdy to tvrdil, ale jeho sláva asi za oceán nesahá a víc jak 10 let staré to asi také nebude, že? Podlaha určitě není původcem té informace.


 


Kříženci pižmovky a indického běžce ........ Já jsem to nikdy křížit nezkoušel a nezajímal jsem se o to ..... Ti kříženci co  tady prodávala Zuzana Saifrová jsou neplodní? No, tak to bude příští rok překvapení.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Reaguju na větu před 2 lety po běžcích nikdo ani skoro neštěkl a loni a letos si šmelináři nacpali kešeně.


U nás v Pošumaví se plzáci objevili v míře zaznamenáníhodné zhruba před třinácti lety (pamatuji si to dobře, protože v té době byly mé nejmladší dceři tři až čtyři roky a "plžouni" ji naprosto konsternovali). Krátce nato nás navštívila jedna vzdálená příbuzná z Rakouska a sdělila nám, že u nich mají půjčovny takových zvláštních legračních kachen, které vysbírají zahradu jedna radost. Píšu to proto, že  by taková kachní půjčovna asi nedokázala prosperovat natolik dlouho, aby tuto informaci zaznamenala i zmíněná, tehdy více než osmdesátiletá dáma (která navíc celý život bydlela ve městě a nějací plzáci jí byli úplně buřt), kdyby sběr a požírání nebyly dostatečně efektivní. A že k tomu polykání potřebují vodu? Bóže, to je toho - co bychom k takové produkci asi tak potřebovali my? :-)   


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od Martin Gross »

Nikdy bych se do chovu IB nepustil, kdyby Holmgren ve své, do češtiny naposledy přeložené knížce necitoval Mollissona, že "... to není přebytek slimáků, ale nedostatek kachen. Měl jsem dooost obavy. Znám zahrady, kde se pasou husy. A kachny nejsou potravně zas tak strašně daleko od hus. V Čechách a v Evropě. A ve volné přírodě nejspíš kdekoliv. Ale jelikož slimáci u nás sežrali už skoro všechno, tehdy jsem to risknul - "Mají to sežrat slimáci, nebo kachny" S touhle úvahou jsem začal shánět. Čekal jsem zahradu s trávníkem, seštípaným až ke kořínkům. Ale po 5 letech od prvních IB se nic takového nekoná. A to mám zahrádečku, jako dlaň. Kostival, který jiná plemena žerou na kila, IB nechávají bez povšimnutí. Kanadské borůvky sbíráme na keři od vršku, po zem. Měsíční jahody občas sešlapou, ale ještě do nich nezobli.


Opravdu si myslím, že tolik referencí ze světa by mělo mnohé alespoň přivést k zamyšlení a třeba k experimentu. Ale jak říkám. Pro mě je to důležité, protože chci pěstovat maximum potravy na minimální ploše. Pokud půjdu do produkce masa, asi vezmu pižmovku a jiné býložravé tvory.


 


Upřesnění pro zajímavost:


Barbarie jsou nejen mezidruhoví, ale dokonce mezirodoví kříženci (kachna domácí - rod annas, pižmovku si nepamatuju). Osel a kůň patří k jednomu rodu. Pokud nedošlo od mých školních let ke změnám v zoologickém dělení rodu equs. Jako například u užovky stromové


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

někde jsem zachytil, že byly nabízeny kříženci pižmovky a běžce...kde, to jsem už zapoměl...tak to bylo tady...??? někde jsem četl, že pižmovka není vlastně ani kachna v pravém slova smyslu...prý to je nějak vývojově nějaký mezistupeň mezi kachnami a husami...vypadá jak kachna ale syčí a natahuje krk jako husa aj...jinak co se týče těch běžců atd...já vím své a vidím, že nemá cenu se stále dohadovat stále dookola...já si zůstanu u svého a vy co se mnou nesouhlasíte, tak si dělejte co chcete...


podlaha sice není sám zdrojem této informace ale významně k tomu šílenství přispěl a také články v novinách co si redakce přebíraly...


dle mého mínění jsou běžci u permakulturníku oblíbené proto, že je mezi nimi mnoho veganů a masné kachny by jim byly zcela nanic, když to nejí...přitom kachna do cca 2 kg toho moc přes zimu nesežere...někdo to může považovat i za maskota permakultury...nevím...


běžce jsem choval již před cca 30 léty ale na cca 20 let jsem vynechal...vždy se budu v chovu drůbeže držet zkušeností a poznatků chovatelů - praktiků než experimentátory co se snaží odchovávat drůbež přez zimu nebo i po celý rok na posbíraných bobulích nebo co si sama najde v terénu a neberou v potaz dekádami ověřené postupy hospodářů...myslím, že by jste se měli taky zeptat chovatelů co vytavují a zabývají se jejich šlechtěním neboť bez nich by mnoho plemen zcela zaniklo za pár let, kdyby se neudržovalo těmi na které teď mnoho z vás hledí zkrz prsty proto, že praktikují v chovu selekci a vyřazují nevyhovující jedince, zatímco vy si je necháváte a chováte na nich dále a tím degradujete plemeno, které bylo přitom šlechtěno k zcela jinému účelu než sběru slimáků...na výstavy patrně nikdo z vás nechodí a tak to je pak těžko se o něčem přít...howgh


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

já bych řekl, že kachna je spíše masožravec a husa zase spíše býložravec...takže potravně by se měly dost lišit, ne...??? stejně vidím, že se tady nic nevyřeší...dělejte si co chcete a jak uznáte za vhodné...to že osel a kůň jak říkáš jsou jednoho rodu, chceš tím snad říci, že mezek nebo mula jsou dále plodní...???


 


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

na seštípání trávníku by sis měl peřídit spíše husy...ty jsou býložravé...ale na malém prostoru to máš 1...jak kachny, tak husy ho stejně tak zeserou, že tu případnou trávu spálí...vyrostwe ti tam pak krásná mochna husí...

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od QNX »

RBT: mám dojem, že ty křížence tady v loňském roce prodávala Zuzka, ale to by nám asi řekla ona.  Já jsem je od ní nekupoval.


 


Klidně si nech svůj antiběžecký názor, my co je chováme si zase necháme běžce a budeme si užívat jak krásně nám žerou plzáky :-) Už je chováme dva roky a příští rok budeme určitě pokračovat, jsme s jejich chovem naprosto spokojení.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

já nebrojím proti indickým běžcům jako plemeni...ale sere mě to jejich, permakulturními chovatelskými amatéry, vyvyšování nad ostatní plemena kachen...!!! takové to vyvyšování je pro plemeno škodlivé a vede pak k degradaci plemene jako takového...rádobychovatelé a kšeftaři pak ve snaze vyrobit co nejvíce kachňat, pak běžce kříží s ostatníma kachnama ( třeba kampbhelkama a saskýma a tyto X pak dále prodávají za indické běžce a neznalý neoururalista si je koupí v domění, že má čisté bežce...!!! o to mi jde...!!! tyto pak nabízejí za přemrštěné ceny a nezkušení neoruralisté jim pak rvou ruce po masáži z médií v pofiderních pořadech receptář dobrých nápadů, loskuták a óbrhovadiny a tunelu na tv koncesionáře - malá farma, kde pat + mat předkládají zblblé mase měšťáků idilický pohled na farmaření...sám teď tady přiznáváš, že máš běžce 2 roky, takže soudím, žes taky podlehl té fámě a teď se jí fanaticky držíš a o chovu kachen a drůbeže nemáš ani páru...!!! já jsem obvolal několik mě známých chovatelů kachen a potvrdili mi to, co tvrdím já...někomu vyskakovali běžci až na stromkový rybíz a kudlačky pro kuličky...pro mě je cennější názor a chovatelská zkušenost šlechtitele indických běžců než postřehy nezkušeného začátečníka, co nechává sedět několik kachen na hromadě vajec a neví při tom, že když chci, aby kachna či slepice seděla na vejcích kde chci já, tak by se to přenesení vajec a kvočny mělo dít rychle a hlavně v noci a i nové hnízdo by mělo být na tmavém, klidném místě...většinou to tak pak vyjde...já zavírám kvočny do klálíkárny a násadová vejce si poznačím...vyhnu se pak tomu, že mi tam pak jiná kachna nebo slepice něco přinese navíc, zvláště když je hnízdo v místě, které nejde zavřít...také když někdo nabízí k chovu X mezi kachnou pižmovou a jiným plemenem kachen k dalšímu chovu, nebo se snaží odchovat kachňata při cca + 10 st., tak to mi úplně stačí...ale když vám mnohým jsou rady zkušených chovatelů k smíchu a stejně si děláte co uznáte za vhodné, tak to je pak těžké...!!! ale o tech X to jsem viděl na inzerátech na www.ifauna.cz , několikrát...takže v tom zuzka asi není sama, pokud nepodávala ty inzeráty ona...



QNX říká:

RBT: mám dojem, že ty křížence tady v loňském roce prodávala Zuzka, ale to by nám asi řekla ona.  Já jsem je od ní nekupoval.


 


Klidně si nech svůj antiběžecký názor, my co je chováme si zase necháme běžce a budeme si užívat jak krásně nám žerou plzáky :-) Už je chováme dva roky a příští rok budeme určitě pokračovat, jsme s jejich chovem naprosto spokojení.




Odpovědět