Koupě indického běžce

Nabídka, poptávka
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od Martin Gross »

Pod pojmem pastva si osobně představuju, že něco okusuje trávu, nebo větve dřevin. Možná autor té věty mínil to, že běžce někdo někam odvedl a tam je nechal, aby se samy krmily. Jelikož u našich hosp. zvířat pro to nenalézám nějaký krátký název, možná bych to pasení i (ikdyž dost nerad) přijal, jako popis toho, že je tam nějaký pasáček přitom hlídá. Nevím. Já to o tom pastevectví nenapsal. To byl někdo jinej.


Salát - nevím - existují i menší druhy plžů, než je arion a těm chutná salát úplně stejně, jako plzákům. Slimáček síťkovaný, nebo jak se ti pidižvíci jmenujou. U našeho domu jich je dost. Běžci je pro malé rozměry zrakem moc nezaznamenají. Takže u domu si salátečku mnoho neužijeme. Letos jsem to zkusil v pařeništi, kam se kačky nedostanou. (30cm ohrazení pod skly) Ano, uštípnou, nebo teda utrhnou i sem tam nějaký list. brutnák, bršlici, nevím. Ale to jen okolo poledne a nebo za sucha, když breberky dojdou.


Já je chovat a propagovat budu. Pokud ty nechceš, nikdo Tě nenutí. Tak, jako pes bude preferovat maso, kůň trávu, srnka listí, čínka cokoliv zeleného, tak i běžci mají nějak naprogramováno, že jim nejlíp dělá živočišná strava. Pokud budou po generace v ohradě a nedostanou od vyklubání nic, než šrot a brambory, tak asi před žížalou i utečou. Ale pokud budou mít od malička výběr, pak je to o něčem jiném.


Jo. Na pekáč jich potřebuješ, tak dvě, nebo tři, ale pokud půjdeš po mase, tak Tě slimáci trápit nebudou, když vynecháš zeleninu. Já mám dost málo místa a času a tak je pro mě vychrtlý běžec dražší, než třeba barbarie, které skonzumují cokoliv. Lépe řečeno naprosto všechno, k čemu se dostanou. Ty maji masa hafo (a jakého!!!! - mňam...) ale pro mě aktuálně nejsou použitelné, protože není čas síct trávu, když někdy strávím v rachotě (cca 15km od domu) 24 - 48h.


Maso baští i jiná plemena. O to se tu nikdo nepře. Ale věř lidem, kteří běžce už pár let chovají. Já měl navíc možnost porovnat stravovací návyky barbarií, kříženců běžce s březňačkou a čistých 1,3"erbsgelb" (hráškově žlutý) běžců. A to soiučasně. Je to nebe a dudy.


Takhle to v r. 2008 vypadalo u běžců a takhle ve stejné době (foceno tentýž den) u zbytku: 


  Já osobně v tom jistý rozdíl vidím.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

nelze přece srovnávat březňačku s 1000 - ce let domestikovaným plemenem...a je taky rozdíl, když má někdo běžce a i jiné plemana kachen na noc zavřené v kachníku a pustí je ráno, když jsou hladoví...já mám kachny celou noc volně a ony se pasou a sbírají i dokud je jen trochu světla a brzo po rozednění...taky běžec má cca 1 - 1.5 kg a kolik těch slimáků asi tak může sežrat do nasycení oproti třeba 3 - 4 kg kachně jiného plemene...??? viděl jsem ty nějaké videa, jak ženská pustí před kamerou hejno hladových kachen a ty se pak můžou utlouct, jak hltají před kamerou nachystané slimáky...!!! sežerou jich 5 - 6 a pak už zase na pár hodin o ně nejeví zájem...já si stále myslím, že není žádného velkého rozdílu mezi plemeny kachen v požírání slimáků. sežere jich přesně tolik, kolik se do ní vejde...myslím si také, že běžci jsou vzhledem ke své malé hmotnosti a specifickému držení těla pohyblivější a tak jak šmejdí po trávníku či po záhonech, tak to budí dojem, že něčeho nasbírají více...také je u nich větší nebezpečí, že se velikým plzákem zadusí...mi třeba pižmovky a kachny pomořanské běží s větším kouskem k vodě aby si ho namočily...škoda, že tak nejde chovat třeba mandarínky a že musí být křídlované, jinak by uletěly a zůstaly by třeba i někde na rybníku v okolí...to bych je musel chovat ve voliéře...to jen na okraj...jinak ať si každý chová ten druh, který chce, ne...??? mi vadí to neustálé vyvyšování běžců v poslední době ale to je jen patrně přechodný boom...akorát se vyšrobovaly ceny kachňat i na 500 za 2 měsíční...to vede i k tomu, že se pak používají k dalšímu množení nekvalitní, příbuzná a mnohdy pokřížená zvířata neb nějaký neoruralista to nepozná že tam má něco přikříženo co tam nepatří...to pak vede k tomu, že kachny do zimy pořádně tělesně nevyspějí, tudíž začnou nést až pozdě na jaře či v létě, je veliký počet neoplozených vajec a nebo pak kachňata hynou...takový začátečník pak neví, čím to je, že má mnoho čistých vajec...1 přednost běžců bych viděl v tom, že nepotřebují k oplodnění vodu jako těžší a těžká plemena a nesešlapou vzhledem ke své váze ani tak moc záhony...i když záhony by měly být buď něčím ohrazeny nebo třeba vyvýšeny...


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

pastevní odchov či chov - jak chceš, je odjakživa používaný a rozšířený způsob chovu...ale teď už takových ploch moc okolo není...vše je zastavěno...a je jedno, zda uštipují trávu nebo něco sbírají...kdysi se husy, kachny, slepice, krůty, perličky pustily na lúku či čerstvě sklizené pole - to je to nejlepší, co může být a jak ti pak přišly večer domů nebo jsi je přihnal, tak už jsi nemusel ničím dokrmovat neb si to vydrolené zrní našly samy...

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od QNX »

RBT  stále bude trvat na tom, že běžec slimáky nežere víc než ostatní kachny a že zelené žere stejně jako ostatní kachny ....... i když naše zkušenost nám říká něco jiného :-).  Já zase budu trvat na tom, že ona "fáma" o vhodnosti běžců pro požírání slimáků  není fámou ............ale abych běžce jenom nechválil. Záliba běžců v živočišné potravě má i své stinné stránky. Běžec zase víc devastuje břehy rybníčků a plovoucích ostrovů :-( Je to právě tím jeho neustálým vrtáním v březích při vyhledávání breberek.  Při větší intenzitě chovu to chce udělat patřičná protierozní opatření.

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


to vrtání v březích rybníčků dělají všechny kachny...
QNX říká:
RBT  stále bude trvat na tom, že běžec slimáky nežere víc než ostatní kachny a že zelené žere stejně jako ostatní kachny ....... i když naše zkušenost nám říká něco jiného :-).  Já zase budu trvat na tom, že ona "fáma" o vhodnosti běžců pro požírání slimáků  není fámou ............ale abych běžce jenom nechválil. Záliba běžců v živočišné potravě má i své stinné stránky. Běžec zase víc devastuje břehy rybníčků a plovoucích ostrovů :-( Je to právě tím jeho neustálým vrtáním v březích při vyhledávání breberek.  Při větší intenzitě chovu to chce udělat patřičná protierozní opatření.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od QNX »

RBT: ale běžci mnohem víc, jsou to vrtáci.

Uživatelský avatar
LucieX01
Příspěvky: 37
Registrován: 22 čer 2011 16:26

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od LucieX01 »

Hlásím se z Litoměřicka, kamarád má běžce a říka jak jim chutnají moc slimáci,dokonce ho vytrhly ze zobáku jiné kachně...a trávu jedí až,když nemají nic jiného...

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

proto mají být břehy chovných rabníků pro kachny vudlážděny a s mírným spádem...a jak může kachna zdevastovat nějaký plovoucí hnízdící či krmný ostrůvek když se tento vyrábí z barelů...??? nebuďte zase tak fanatičtí s tpu vyjímečností běžců...!!!



RADIM BUFFALO TOBIAS říká:

to vrtání v březích rybníčků dělají všechny kachny...
QNX říká:
RBT  stále bude trvat na tom, že běžec slimáky nežere víc než ostatní kachny a že zelené žere stejně jako ostatní kachny ....... i když naše zkušenost nám říká něco jiného :-).  Já zase budu trvat na tom, že ona "fáma" o vhodnosti běžců pro požírání slimáků  není fámou ............ale abych běžce jenom nechválil. Záliba běžců v živočišné potravě má i své stinné stránky. Běžec zase víc devastuje břehy rybníčků a plovoucích ostrovů :-( Je to právě tím jeho neustálým vrtáním v březích při vyhledávání breberek.  Při větší intenzitě chovu to chce udělat patřičná protierozní opatření.




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od QNX »

Lucie: ano, běžci se o plzáky přetahují naprosto běžně ...... asi jim to opravdu chutná :-)


RBT: Nikde jsem nepsal, že mé plavoucí ostrovy jsou z barelů ...... nejsou. Jsou porostlé vegetací a právě okraje (kam dosáhnou z vody) běžci devastují, to jsem u březňaček nikdy nepozoroval. Rozdíl ve vrtavosti je tedy značný. Břeh jsem od březňaček nikdy rozvrtaný neměl a to vydlážděný nebyl, od běžců ho rzvrtaný mám ...... a proto pracuji na jeho zpevnění. No, hlavní problém je moc velká intenzita chovu.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Koupě indického běžce

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

březňačka a zdomestikovaná kachna májí rozdílné životní rytmy...nedovedu si představit plovoucí ostrůvek bez použití nějakých plováků z barelů...myslím, že hlína na něm je zbytečná a nepraktická...znovu opakuji, že není rozdíl v přijímání toho či onoho druhu potravy u zdomestikovaných plemen kachen...indičtí běžci jsou však nejlehčí zdomestikované plemeno a tímto i mnohem pohyblivější a tímto se snad může vytvořit dojem, že žerou více slimáků, jak stále někde šťourají...spíše se spíše udusí velikým plzákem, když nemají možnost přístupu k nějakému lavóru s vodou...kolega co býl teď v čechám na čkolení posuzovatelů drůbeže mi říkal, jak tam chovatelé mimo jiného i debatovali o tom boomu s indickýma běžci co patrně vyvolal podlaha blábolením o jejich vyjímečnosti v požírání slimáků...neseriózním a zavádějícím prohlášením pobláznění neoruralisté blokovali telefony těch několika málo chovatelů běžců a zahlcovali web často elementárními dotazy ohledně chovu kachen...ustřední výbor chopvatelů se údajně měl přemka podlahy z receptáře dotazovat na tento jeho zavádějící výrok a tento jen prý řekl...no stalo se...je mi líto...před 2 lety po běžcích nikdo ani skoro neštěkl a loni a letos si šmelináři nacpali kešeně...!!! běžci byli záměrně kříženi s jinými plemeny kachen, zejména s kachnou saskou, kdy potomci si více méně zachovají nějaké to kolmé držení těla, ale je robustnější oproti kvalitnímu jedinci...to normální chovatel a i začínající nemůže poznat, když toto plemeno vidí poprvé a nerozumí tomu...jinak by nenechal sedět na hromadě nanesených vajec více kachen nebo 1 malou kachnu na 18 vejcích...!!! teď už asi zase bude až do jara klid...chybama se člověk učí, ne...??? také jsem někde četl, že 1 chytrák chtěl rozmnožovat křížence pižmové kachny s jiným plemenem...takovíto mezidruhoví kříženci jsou neplodní...!!! jako třeba mula nebo mezek...

Odpovědět