Indičtí běžci - kde je zakoupit?

Nabídka, poptávka
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Indičtí běžci - kde je zakoupit?

Příspěvek od QNX »

RBT: napsal jsi, že indický běžec žere slimáky stejně jako jíné kachny. Já můžu porovnávat pouze své běžce a březňačky a tam mám prostě vypozorované, že to stejné není ani náhodou.


Je mi úplně jedno, jestli je nějaký chovatel přesvědčený, že indický běžec nemá sedět na vejcích. Sezení na vejcích považuju za přirozenou věc, tak ať si trhne nohou. Já jsem rád, že naši běžci na vejcích sedět dokážou (nic to nemění na tom, že stejně budu používat líheň).


Nesouhlasím ani s tím, že by šlo o nějaký "odpad". Ty naše kachny jsou živé bytosti, zdravé, krásné, užitečné ........takže pokud někomu vadí, že požírají slimáky víc než jiné kachny, nebo pokud mu vadí, že sedí na vejcích ............ať si trhne nohou.


Běžce jsem nakoupil na inzerát za 300Kč/kus a jsem naprosto spokojený s běžci i s cenou. Prodávám je zase za 300Kč (něco rozdám) a ta cena mi přijde naprosto v pohodě. Na výstavu se rád zajdu podívat, ale nemám žádný důvod vystavovat.


Ilona Stěhulová
Příspěvky: 36
Registrován: 10 lis 2010 10:10

Re: Indičtí běžci - kde je zakoupit?

Příspěvek od Ilona Stěhulová »

Nechci se hádat o kvalitách Indických běžců a o tom co se o nich píše, zabývám se mateřským chováním hospodářských zvířat a zajímalo by mě kdo máte zkušenosti s přirozeným ochchovem.


Chtěla bych vědět kolik kachen Vám zasedne z celkového počtu a kolik úspěšně mláďata vyvede. Odebíráte vejce z hnízda, pokud je jich tam příliš moc? Další věc která mě zajímá, jestli jste někdo odpozoroval lepší mateřské schopnosti u kachen odchovaných přirozeně. 


Předem díky za případné odpovědi,


Ilona


PS: Nám letos zasedly dvě kachny ze čtyř.


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Indičtí běžci - kde je zakoupit?

Příspěvek od Eltariel »

Ilona : nám  3 z 5 a čtvrtá se k nim ctěla ke konci přidat...vejce zahrabávaly, ale něměla dostatečnou vrstvu podestýlky, tak dle našeho mínění vychládala, byli z toho pukavci, nechtěli jsme jim do hnízda lézt, měli jsme zkušenost se slepicí, která vejce opustila, když jsme jí šáhli na vejce.Seděly  poctivě, ale nepovedlo se a tak jsme jim podstrčili vejce z líhně. Neměli jsme jich moc. Udělali  jsme jim dvě hnízda a oni si vejce přestehovaly do jednoho hnízda a tam se zvládla vylíhnout dvě káčata, ostatním se to nepovedlo. Kachny se jim zřejmě snažily pomáhat , ty co se klubaly vystrčily ven  z hnízda. Jedno káče přežilo dva dny , druhé se ztratilo. Střežíme ho , aby k němu nemohla kočka. Běhá za velkýma, ale velké kachny na něj klidně i šlápnou, především ty první dny, kdykáče často polehává nebo se tak plácá. kachna si je schováví pod křídlo.


Přirozené líhnutí není jen tak a těch nástrah je víc než dost, než se z malého káčete stane kachna. Považuji za zázrak , že se ptáci obecně dožili do současnosti.Naše kočka , to je lovec všeho možného, včetně krtků, i veverku přitáhla, a každý rok si číha a taky dočíhá na nějaké ptačí mládě....no tož tak.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Indičtí běžci - kde je zakoupit?

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

měla jsi kachnu zavřít někde do králíkárny nebo někam, kde by jí ostatní nerušily...přenést jí v noci i s vejcemi a zavřít...tady aspon je vidět, když se nechávají káčata líhnout pod kachnami které na toto nejsou šlechtěním určeny...já jsem udělal pro káčata ohrádku ze starých oken co je soused vyhazoval když je měnil...aspoň jsem je zrecykloval...když svítí slunko tak se i vzduch za sklem více ohřívá a to kachňatům dělalo dobře...a jestli to kachně furt polehává tak je asi nemocné nebo nějak pohmožděné jak je ostatní kachny pošlapou...z toho asi nic nebude, jestli přezije...

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Indičtí běžci - kde je zakoupit?

Příspěvek od Martin Gross »

Potíž je v tom, že plemeno, které nesedí, má vachrlatou budoucnost. Slepice (kvočna) na mnohé pozemky nesmí a pokud si kachna sama nevysedí, kde sehnat omladinu..... ?    Ostatní plemena kachen jsou napůl, nebo z větší části býložravci. Což na zahradě může vadit...

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Indičtí běžci - kde je zakoupit?

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

já bych tu budoucnost vachrlatou neviděl, pokud nebudou všichni fanatičtí vegani...nevím jaké pozemky máš na mysli, kde slepice nesmí...kacní vejce od plemen která mají potlačen pud sezení můžeš podložit jinému dobře sedícímu plemeni jako např. pižmovkám...nebo dát vejce do líhně...dnes se vše většinou líhne v líhních...pod přirozenými kvočnami to lze praktikovat jen v drobnochovech...

Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Indičtí běžci - kde je zakoupit?

Příspěvek od Eltariel »

RBT:Káče běhá čiperně. My je chtěli pozorovat, nepotřebujeme hned všechno sežrat. Takže kdyby z toho něco bylo , tak by potěšilo, ale takhle máme zase o zkušenosti navíc. Ty okna , to je dobrý:-)


Stejně to mají mládata obtížné prokličkovat všema nástrahama.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Indičtí běžci - kde je zakoupit?

Příspěvek od Martin Gross »

V JV Asii jsem sic nebyl, ale vidím to tak, že je měli na to, aby jim běžci žrali brebery na rýžových polích, kam je vodili - ahnali i mnoho desítek metrů a možná i kilometry. Pak je zavřeli a když jim začaly kachny snášet vejce, udělali to, co bych udělal i já. Vybrali ty, které nesly nejvíc. Nebo ty nosné prostě převládly. Jsem 100% přesvědčen, že postava je dána tím, že přežily ty, které doběhly na pole v lepší kondici, než jiné. Co do snáškovosti , možná prostě jen převládly ty, jejichž vejce početně převážila. Chybí mi těch cca 2000 let, abych to zjistil na místě. Ta vejce v Asii ale někdo vysedět musel. Na webu se dá najít mnoho fotek kachen s mladými, včetně záběrů ze sedění na vejcích. Za čistokrevné se mi chce spíš považovat to, co se samo reprodukuje. Naši, popř. asijští předkové by se asi stakovými zmetky nebabrali, kdyby to ani nesedělo na vlastních vejcích.

RADIM BUFFALO TOBIAS říká:
to barvení peří je už podvod na kupujícím...!!! takové kšeftaře nakopat do řiti...!!! ale plemeno bylo snad vyšlechtěno k nějakému účelu a  to je u indických běžců patrně především snáška konzumních vajec...a ne účelové požírání slimáků...také pud sezení je u nich šlechtěním potlačen...


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Indičtí běžci - kde je zakoupit?

Příspěvek od Eltariel »

Náhodou naše matky to mrně pěkně kryjou , celkem se sehrály :-) a mrně se má pěkně k světu. Do té doby než zasedly jsme si kladli otázku, jak to ti běžci mohou vysedět , když neposedí, ale ono to na ně přišlo asi když viděly první malé běžce z líhně . A ze začátku se střídaly a po pár dnech poctivě seděly, zmlkly, max syčely...a po dalších dnech občas vylezly a sprintem k salátu a zase honem zpátky, aby vejce nebyla sama a v chladnu. ze salátu nezbylo nic, dokonale sežrané , jen kořen zůstal v zemi.Ještě , že všude pěstujeme všechno :-) Tyhle salátky jsme  jim dopřáli. Mateřské pudy , když přijdou tak prostě přijdou, jako byste to neznali.

Ilona Stěhulová
Příspěvky: 36
Registrován: 10 lis 2010 10:10

Re: Indičtí běžci - kde je zakoupit?

Příspěvek od Ilona Stěhulová »

Já myslím, že není možné vyšlechtit zvíře tak aby ztratilo základní schopnosti mezi něž patří i mateřské chování a jistě to ani nebylo cílem.  Příkladů je spousta, například prasnice, které jsou desítky let chovány bez podestýlky okamžitě postaví hnízdo pro selata pokud jim to umožníte. Jak se říká, můžete odebrat zvíře z přírody, ale ne přírodu ze zvířete.


Možná je spíš problém v tom, že Indičtí běžci vyžadují jiné podmínky. Naše kachny na vejce normálně zasedly, ale další jim do hnízda přidávaly vejce, kachny se neustále stěhovaly a přesedávaly. Když se jedno mládě vylíhlo, ostatní dospělí ho zřejmě ušlapali. Možná by pomohlo umožnit kachně izolovat se od ostatních, protože není schopná hnízdit ve skupině. 


Ilona


P: Vzpřímené držení těla vzniklo prý proto, že takové kachny bylo snazší přehánět na velké vzdálenosti kvůli prodeji na trzích a jako živé zásobárny masa a možní i vajec. Tak praví literatura:-)





Odpovědět