Pražáci - kde jste?

Nalezněte lidi ve svém okolí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Eva Hauserová »

Nechcete si povídat o tom, jak uskutečňovat permakulturu v Prazem, a vyměňovat si zkušenosti?

Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Prima! Hlásím se...

bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od bobek »

Já se hlásím taky. Navrhuji začít třetí defenestrací. I když, to asi není trvale udržitelné řešení.

Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Defenestrace nemá být udržitelná - defenestrovaný by se neměl udržet, ale padat a dopadnout, pokud možno ne do měkkého hnoje jako minule :-)

Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Eva Hauserová »

No to souhlasím, systémová změna na magistrátu je akutně potřeba... jenže jak na to? Já chodím občas jako sympatizantka na schůze strany Zelených na Praze 6, ale cítím, že na zapojení do politiky nemám síly ani povahu. A navíc - i kdybych tam vstoupila a kdybych pracovala, až bych se přetrhla, změnila bych něco? Tak se snažím spíš trochu zapojovat do místní komunity na Hanspaulce (píšu do místního zpravodaje), no a samozřejmě se snažím co nejudržitelněji nakládat se svým domkem a zahrádkou, ale to je samozřejmě strašně málo. Máte nějaké nápady, podněty a zkušenosti?

bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od bobek »

Zatím navrhuji počkat až jak se Ústavní soud vyjádří k volbám v Praze.

Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Moje téměř dvacetileté zkušenosti se zahradničením v Praze mají půldruhého metru na šířku a dva a půl metru na délku, navíc s orientací
severoseverovýchod do panelákové ulice-neulice. Přísavník trojcípý, přísavník
pětilistý a jeden z popínavých zimolezů utvořily po zdech a zábradlích
značně hustou a k sousedům expandující džungli, v níž jsme odchovali
několik generací kosů. Pokusil se u nás zahnízdit i holub hřivnáč, vzhledem k poměru
jeho velikosti a rozměrům balkonu jsme byli rádi, že si to rozmyslel. Popínavky
svými plody přiživovaly běžné potulující se městské ptactvo, bohužel loňská
dlouhá zima se na naší džungli dost podepsala a letošní zřejmě zahubí zbytek.
Zkoušela jsem i břečťan a Polygonum
aubertii
, břečťan paradoxně zašel jako první, rdesno skomírá. Kdysi, když
jsme bydleli na Vinohradech v Jana Masaryka, mívali jsme na pavlači
spoustu bylinek, dokonce hotové majoránkové plantáže. Pavlač byla ovšem slunná,
na rozdíl od našeho současného balkonu.


V posledních dvou letech se mnohem víc soustřeďujeme na zahradu po babičce (viz moje snímky :-) ) v Pošumaví, odkud pocházím a kam
se – doufám – za tři čtyři roky vrátím, jen co odmaturuje naše nejmladší dcera.
Zatímco svou účast na pražské defenestraci si dost dobře nedokážu představit
(nejsem nijak průbojná ani ten správný organizační typ), rozhodně se zapojím do
komunálního života v našem městečku – je to přece jen poněkud
přehlednější, i když principiálně stejné jako tady, v Praze.


Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Eva Hauserová »

Džungle z popínavek na balkoně musela být úžasná! My jsme kdysi na Jižním Městě měli lodžii obrácenou k jihu, kde rostl třeba yzop a popínavé fazole. Teď mám zhruba 300 metrů čtverečních zahrádku u rodinného domku na Hanspaulce a experimentuju s přírodním zahradničením. Podle mě to teď v zimě (ale většinou i v létě) vypadá líp než sousední zahrádky, kde převažuje obnažená hlína, ale jeden soused se například vyjádřil o mé hromadě větví pro ježky: "Co to tam máte za hnůj?" a jiná sousedka označila polykulturní záhon za džungli (a neznělo to tedy pozitivně). Na druhé straně - hned za plotem nám chová jedna místní stařenka slepice. Sousedi se jí to všemožně snažili zatrhnout, stěžovali si na Městské části Praha 6 apod., ale nemělo to žádný efekt.

Zdena Javornická
Příspěvky: 11
Registrován: 19 úno 2011 18:31

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Zdena Javornická »

Asi před 4 roky jsem viděla dokument o využívání již nevyužívaných ploch (např. opuštěného basketbalového hřiště) uprostřed velkoměsta v Americe. Nějaká organizace ho získala do správy, za pomoci sponzorů vybudovala vyvýšené záhony velikosti asi 1,5x 2.5 metru, uličky mezi nimi a zajistila dostatek vody na zalévání. V okolí žijící především starší lidé či ti, kdo měli zájem, měli možnost takovýto záhon získat do své správy a pěstovat na něm nějaké výpěstky nebo květiny atd. |Moc se mi to líbilo. Takových ploch je zejména na těch stárnoucích či starých sídlištích mnoho.

Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Eva Hauserová »

Jo, to je ono! Právě jsem dočetla nové číslo amerického časopisu Permaculture Activist, které je celé věnované permakultuře ve městě, a tyhle komunitní zahrady jsou základ. U nás v Brně je komunitní zahrada U Smrku, která je taky bezva, chodí tam mateřské školky, slepci, skauti, sousedi, muzikanti dělají koncerty apod., ale je to "jen" přírodní zahrada, tj. převážně okrasná a nějakými náletovými ovocnými stromy (třešně, ořešáky, myrobalány), není tam ten hlavní důraz na rpodukci potravin jako u typických městských komunitních zahrad v USA.       

Odpovědět