Pražáci - kde jste?

Nalezněte lidi ve svém okolí
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od QNX »

drudo drudriger: Já s tebou souhlasím, ale když někdo napíše pozvánku na akci tam je doslova napsáno: "Na programu jsou návrhy designů dvou malých městských zahrádek", tak je naprosto pochopitelné, že se někdo jiný bude podivovat nad tím dvouhodinovým designováním. Kdyby tam bylo "Sejdeme se a vyměníme si nápady, popovídáme si ........ máme na to pár hodin času." tak se proti tomu nedá říct vůbec nic.  On totiž začátečník snadno podlehne dojmu, že permakulturní design je snadná práce co je za pár hodin hotová. Už jsem takových lidí potkal hodně a je to dost katastrofální přístup k permakultuře. Prostě to chce trochu pokornější přístup a designu říkat design a pokecu říkat pokec. On i ten pokec a setkávání má svou hodnotu a není nutné to maskovat jako něco jiného čím to ve skutečnosti není.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od drudriger »

qnx asi mas pravdu ja take slovo dizajn vubec nepouzvam a az v posledny dobe se mi nejak plete do slovnicku.


muzeme pouzivat ruzne jine nazvy nez dizajn ale kdyz s ekouknu do akci tak myslim ze se i pouzivaji.


napriklad retreat, povidani setkani, akce, zakladani zahradky, popovidame si o permakulture.


ale mohly by sme vymyslet cisto nazev pro tendle typickej permakulturny prvek nebot takovychdle rychoakci je povice aspon si myslim. 


na druhou stranu nidko z nas nema pravo prohlasovat co je a co neni permakulturny jestli to ten clovek o sobe a nebo o vecech prohlasi. nebudme zase dogmatikove.


problem je reseni jak se pise



Uživatelský avatar
Maddog
Příspěvky: 50
Registrován: 13 bře 2013 11:58

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Maddog »



Eva Hauserová říká:


Představa permakulturisty jako samotářského pavouka operujícího na internetu a na své samotě vůbec neodpovídá permakulturním myšlenkám a koncepci.



Netvrdím, že pro vás před lety nemohlo být 5P prospěšné pokud to byla komunita lidí kteří se znali a častěji se navštěvovali na svých pozemcích. Tohle je však situace kdy ti lidé přijdou na Váš pozemek poprvé a nevědějí o něm vůbec nic. Co vám tedy mohou poradit co vy byste nevěděla? Oni jsou ve značné nevýhodě.


K té vaší hlášce. Sepp Holzer byl samotářským pavoukem 40 let než vybudoval jeden z nejdokonalejších funkčních ekosystémů. To že z něj potom udělal turistickou atrakci je jiná kapitola. Nicméně kde berete tu odvahu tvrdit že to neodpovídá permakulturním myšlenkám a koncepci? Kolik rozsáhlých funkčních ekosystémů jste vybudovala vy že můžete říkat co odpovídá a co neodpovídá permakulturním myšlenkám?


Sepp Holzer říká, že základem úspěchu je pozorování přírody, svého pozemku a pokusy. To za vás nikdo jinej neudělá.


Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Eva Hauserová »

Takže: co se bude během toho dne dít, jsem tady několikrát upřesnila. Nemám nic proti tomu, když si to někdo chtěl ujasnit. Začalo mi vadit, když Vzteklý Pes (Maddog) začal tvrdit, že se vůbec nemáme scházet, a když mě poučuje, že lidé na mém pozemku budou "v nevýhodě" apod. Co je to za hlouposti a za negativismus? Permakulturní duch je tvořivý, hravý, přátelský a vstřícný, setkání se vyvine flexibilně z toho, co si budeme navzájem schopni poskytnout.


Základem všeho je vzájemná tolerance, pokud někdo chce permakulturu dělat samotářsky, neberu mu to, ale on by mi zase neměl brát mé pojetí.


Sepp Holzer se vůbec za permakulturistu nepokládal a o existenci permakultury nevěděl. Sociální a komunitní prvky jsou důležitou součástí PDC (standardních celosvětově platných kurzů PK designu), jeden takový, pořádaný britskou PK asociací, jsem loni absolvovala a asi polovina designů, které jsme tam cvičně probírali a vytvářeli, měla sociální charakter.  Pokud někdo tyto aspekty vynechává a soustřeďuje se jen na pozemky nebo dokonce jen na zahrady, pak prostě nedělá celou komplexní permakulturu, která je přímo definovaná tak, že se šíří pomocí PDC. Pak jen používá určité prvky permakultury.  




Uživatelský avatar
Maddog
Příspěvky: 50
Registrován: 13 bře 2013 11:58

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Maddog »


Nikdy jsem nenapsal ani nezačal tvrdit, že se vůbec nemáte scházet. Nevím kde jste to vzala. To je vaše věc jestli se sejdete nebo ne a mě je to upřímně jedno.


Já se rovněž nepokládám za permakulturistu a nedělám  PKdesigny na kšeft. Pouze se snažím předělat svůj pozemek v duchu Seppa Holzera tak abych si na něm dlouhodobě produkoval maso a zeleninu prvotřídní kvality bez chemie s co nejmenšími náklady a co nejefektivněji využil přirozené podmínky mého pozemku případně ho k tomu optimalizoval. Tudíž mě vůbec nevadí, že si ze svého pozemku neudělám Disneyland čímž to nemá ten správný sociální charakter potažmo já nejsem ten správný perma-kulturista. :-)


Chápu to tak že ti správní certifikovaní sociální permakulturisté jedí jogurty ze supermarketu vyrobené z kravského ocasu? (ve složení výrobku se to nazývá "jedlá želatina")  Tak tedy "Dobrou chuť!" Já si jogurt nebo máslo vyrobím raději z mléka Jerseyských krav (7% tuku)




Eva Hauserová říká:


 Začalo mi vadit, když Vzteklý Pes (Maddog) začal tvrdit, že se vůbec nemáme scházet,










Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od QNX »

"polovina designů, které jsme tam cvičně probírali a vytvářeli, měla sociální charakter"


To je pozoruhodné, skoro by se z toho mohlo zdát, že dochází k nějakému antropocentrickému kolapsu v PK hnutí. Lidé jsou do sebe tak zahledění, tak odtržení od přírody a naprosto vykořenění, že většinu své energie spotřebují na řešení vztahů a na různé organizování. Možná je to i odpověď na to proč vznikají různé nefunkční organizace, které řeší z 90% také jenom svůj vlastní provoz. Mám pocit, že když se pracuje na zajímavých projektech v reálném světě, že ty sociální vazby a struktury vznikají tak nějak přirozeně a bez námahy .......... a že když někdo chce vytvářet ty vazby a struktury uměle, tak to nakonec výsledky v reálném světě moc nepřináší, protože se to do sebe zhroutí a stane se z toho černá díra. Ta sociální oblast je důležitá, ale pokud už tvoří polovinu designů, tak to je alarmující číslo. PK je tak širokým oborem, že věnovat 50% pozornosti jediné složce je znakem velké nevyváženosti (stejně jako když se tak velká pozornost věnuje zahrádkám).


No a  "komplexní permakulturu, která je přímo definovaná tak, že se šíří pomocí PDC." To zní také jako nesmysl. Odkud pochází tahle definice?


Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Eva Hauserová »

Výborně, takže budeme vzájemně tolerantní, ano?


Pokud se někdo diví, proč se QNX opakovaně naváží do PK organizací - sám jednu z nich téměř zlikvidoval špatným managementem a nakonec z ní byl vyloučený pro neetické jednání.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od QNX »

Eva Hauserová: Když srovnáme výsledky té organizace za našeho a za tvého vedení, tak se zdá, že v likvidaci jsi úspěšnější ty. Na a s tím vyloučením ......ano, byl jsem vyloučen a to několik měsíců po té co jsem sám ukončil své členství v organizaci, protože tam docházelo k neustálému porušování stanov, pomluvám a stejně se tam 90% času věnovalo hádkám a účtenkám a permakultuře se tam nikdo nevěnoval.  Prostě ta organizace je jedna velká šaškárna, ale k tomu jsem se vracet nechtěl. Já jsem jenom napsal svůj postřeh k antropocentrickému kolapsu v PK hnutí .... a ona se ozvala potrefená husa :-) Třeba to s tím kolapsem je úplně jinak, ale buďme tolerantní. Pokud máš jiný názor, tak ho napiš. No a pokud ti vadí mé názory, tak diskutuj na některém z diskuzních prostorů kontrolovaných PK(CS), protože tam já díky tvé cenzuře nemůžu a tak máš jistotu, že tam žádnou kritiku na adresu PK nenapíšu.


Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od Eva Hauserová »

Vše o vyloučení QNX je v zápisu z našeho valného shromáždění - prokliněte na Soubory ke stažení pod Organizace na www.permakulturacs.cz. Dopustil se podvodu, o čemž zde taktně mlčí.


Došlo mi, že tu musím uvést příklady těch sociálních designů - QNX je totiž úplně vedle, nic o tom neví, ale místo aby se zeptal, hned agresivně útočí. - A samozřejmě budu chodit na všechny weby, kde mohu oslovovat permakulturisty.


Takže co jsme na kurzu měli za sociální designy:


- Transition cities, transition movement - byli tam lidé, kteří mají v Barceloně centrum, kde to realizují a pracují se znevýhodněnými skupinami lidí


- komunitou podporované zemědělství - diskuse s farmářem


- alternativní komunita Gastwerke - diskuse s obyvateli


- systémy barteru, LETS, alternativní finanční systémy


- efektivní PK pomoc zemím Třetího světa - diskuse s lidmi, kteří to skutečně dělají v Africe


- a já jsem si dělala cvičně designek "jak vycházet se sousedy v zahrádkářské kolonii a jak je získat na svoji stranu"



Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Pražáci - kde jste?

Příspěvek od drudriger »

jako s permakulturou v zahranici sem se setkal take skoro vzy an ruznych "squatech" "komunitach" a podobne nikdy sem se s ni nesetkal v podobe kurzu za 3 tisice a i proto mi ty kurzy nejsou prijemne. skoro vzdy sem se setkal i s politikou levicovejsi obcas anarchisticky.


Ale celkove ten podtext je jasnej, podle kazdy z nas vychazi z jineho soudku pani(ci slecna)hauserova se svim titulem je asi ucitelka no kazdopadne nedela popelare nebo neco tak je to asi  intelektual.


QNX cert vi ale take to bude neco technickeho ale spise ma vztah k strojum a vetsim dilum (vid fotky a jeho projekty)


ja sem zednik,v praze sem fakt delal 1 rok popelare(bavilo mne to)nemam ani maturu a vsude jezdim stopem 



ztekli pes moc neznam ale ohledne jeho slovnicku kterym to tu sacuje nemuzu nikam zaradit


a jde o to ze kazdy z nas se na veci kouka jinak, jeden vice intelektualne, druhej by hnedka stavel buldozerem previsy ci jamy , treti by dva dny premyslel a nacitoval, a svrtej nas vsechny zmrska ze to delame spatne


je to jak na zahrade kazda rostlina je  hold jina, uz sem na tim premyslel ze bych vam popridaval ruzne mena podle rostlin, 


myslim ze by to i slo


nejdrive mne napadlo priradit ....


bolsevnika(ta se moc nebavi, jede si sve a  s lidma to ma take ze moc je nemusi je vysoka a s jasnym nazorem)


pak koprivu(ta je socialni, roste ve vetsich skupinach nenarocna)



Odpovědět