Život v horách

Nalezněte lidi ve svém okolí
Uživatelský avatar
Alena Horová
Příspěvky: 13
Registrován: 17 črc 2012 11:51

Život v horách

Příspěvek od Alena Horová »

Zdravím vás po dlouhé době,



chci se zeptat těch, kteří žijí ve výšce kolem 600-700m.n.m. jaké mají zkušenosti s chovem a pěstováním - s čím začít? Vím, že bude záležet na mnoha okolnostech.Co jsem brouzdala po internetu i zde, tak moc příspěvků o tom, jak se žije na horách (ne rekreačně), není.


Určitě bychom chtěli začít min. až za rok - nyní na to nejsou finance a možnosti.


Zvažovali jsme, jestli třeba aspoň nyní vysadit pár odolnějších odrůd ovoce (jabka, švestky, aronie, hrušeň, zkusit třešni), ale jestli už není pozdě.


Pár let chováme králíky, takže ti by byli první, s čím počítáme do chovu. Poté uvažujeme o slepicích a rozhodujeme se mezi ovcemi nebo kozami, ale to je ještě daleko.


Pozemek - cca 3ha - z toho polovina les a zbytek louky.Pozemky orientované na jih - slunce svítí po celý den. Možnost cca hektar louky použít pro vlastní potřebu - od souseda.


Chtěli jsme začít pěstovat brambory, řepu, česneky, cibule a méně náročné plodiny plus postavit skleník. Zkusit to, co půjde - metoda pokus omyl a podle toho se zařídit.


Je to jen zběžný popis, snad to bude stačit. O podrobnostech se můžu rozepsat.


Díky všem a nezlobte se, jestli už zde podobné téma je - nic jsem bohužel nenašla.



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Život v horách

Příspěvek od jarda bon jovi »

600 metrů není žádná tragedie, když už teda není na výběr, když to je na jižním svahu. Záleží už jen na půdním loži, ešli to není podmáčené a nebo kamenité. Z výběru je hodně, jabloně, hrušně, třešně.... zejména bych upřednostnil vzrůstné podnože a klidně nižší kmenný tvar. Sázet můžete, než napadne hodně sněhu, nebo to zamrzne. Já právě sázím, a je to dobrý čas. Stromky jsou vyzrálé, nebude už teplo, že by to nějak chtělo blbnout a sucho taky nebude. CHCE  to sázet, a to hned.  Na tyhle poměry to bude chtít zatlačit na výběr odrůd a sortiment celkově, v kontextu s očekávaným způsobem života.


Sice mám nejvyšší sad 500 metrů, a nejnižší 280, ale na kopci má kámoš sad 600 a nemá nějakou potíž, jen ty pozdní odrůdy občas nedozrajou, švestky nemá tak sladký,i ta zelenina občas zahapruje. Ale zase má skvělé durančata, po jeho sedmirky.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Život v horách

Příspěvek od mastnacek »

Zkus pohledat na guglu o pestovani v podminkach tobe podobnym. Najdes spis veci anglicky, ale treba seznam toho co ma smysl takhle vysoko zacit pestovat urcite najdes.


Treba tohle: http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/top-crops-north-central-plains-rockies-zmaz09amzraw.aspx#axzz2lBSApJwU


ale urcite i v cesky literature se nekdo venoval podminkam a co tam ma smysl pestovat. Vsechno zalezi jestli dokazes tomu ci onomu pripravit podminky k preziti ale hlavne ziti. Kralici jsou v pohode, jen ty jejich nemoce, ale jestli budete odriznuty od okoli, mohlo by toho byt min. Kozy nebo ovce, ja bych volil ovce, vydrzi vetsi mrazy, nejsou tak odrzly a chytry. Ale zalezi na tom jestli chces mliko nebo jen maso, i ovce se da dojit. Slipky taky dobry akorat v zime min nebo vubec nesnasej podle toho jak moc tepla jim dokazes udrzet nebo dodat. Klidne se rozepis, tvoje tema se hodi i me i kdyz jsem o cca 250 metru niz.


Uživatelský avatar
Alena Horová
Příspěvky: 13
Registrován: 17 črc 2012 11:51

Re: Život v horách

Příspěvek od Alena Horová »



jarda bon jovi říká:


600 metrů není žádná tragedie, když už teda není na výběr, když to je na jižním svahu. Záleží už jen na půdním loži, ešli to není podmáčené a nebo kamenité. Z výběru je hodně, jabloně, hrušně, třešně.... zejména bych upřednostnil vzrůstné podnože a klidně nižší kmenný tvar. Sázet můžete, než napadne hodně sněhu, nebo to zamrzne. Já právě sázím, a je to dobrý čas. Stromky jsou vyzrálé, nebude už teplo, že by to nějak chtělo blbnout a sucho taky nebude. CHCE  to sázet, a to hned.  Na tyhle poměry to bude chtít zatlačit na výběr odrůd a sortiment celkově, v kontextu s očekávaným způsobem života.


Sice mám nejvyšší sad 500 metrů, a nejnižší 280, ale na kopci má kámoš sad 600 a nemá nějakou potíž, jen ty pozdní odrůdy občas nedozrajou, švestky nemá tak sladký,i ta zelenina občas zahapruje. Ale zase má skvělé durančata, po jeho sedmirky.







Pro jardu : díky za reakci, je to spíš těch 700m.n.m. půda je spíše kamenitá, ale ještě jsme se v ní nerýpali, takže stopro nevím.Ale podmáčená určitě není. Ok, takže v nejbližší době navštívím prodejce stromků a něco snad vybereme. 




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Život v horách

Příspěvek od jarda bon jovi »

takže, prodejce prodává, cokoli, jen aby prodal. žádej tedy odrůdy na vzrůstných podnožích, aby si dosáhly kořenama hluboko, odrůdy odolné vymrzání v květu,  tedy co nejpozději kvetoucí. Tohle ti budiž základním vodítkem

Alena Horová říká:




jarda bon jovi říká:


600 metrů není žádná tragedie, když už teda není na výběr, když to je na jižním svahu. Záleží už jen na půdním loži, ešli to není podmáčené a nebo kamenité. Z výběru je hodně, jabloně, hrušně, třešně.... zejména bych upřednostnil vzrůstné podnože a klidně nižší kmenný tvar. Sázet můžete, než napadne hodně sněhu, nebo to zamrzne. Já právě sázím, a je to dobrý čas. Stromky jsou vyzrálé, nebude už teplo, že by to nějak chtělo blbnout a sucho taky nebude. CHCE  to sázet, a to hned.  Na tyhle poměry to bude chtít zatlačit na výběr odrůd a sortiment celkově, v kontextu s očekávaným způsobem života.


Sice mám nejvyšší sad 500 metrů, a nejnižší 280, ale na kopci má kámoš sad 600 a nemá nějakou potíž, jen ty pozdní odrůdy občas nedozrajou, švestky nemá tak sladký,i ta zelenina občas zahapruje. Ale zase má skvělé durančata, po jeho sedmirky.







Pro jardu : díky za reakci, je to spíš těch 700m.n.m. půda je spíše kamenitá, ale ještě jsme se v ní nerýpali, takže stopro nevím.Ale podmáčená určitě není. Ok, takže v nejbližší době navštívím prodejce stromků a něco snad vybereme. 







Uživatelský avatar
Alena Horová
Příspěvky: 13
Registrován: 17 črc 2012 11:51

Re: Život v horách

Příspěvek od Alena Horová »



mastnacek říká:


Zkus pohledat na guglu o pestovani v podminkach tobe podobnym. Najdes spis veci anglicky, ale treba seznam toho co ma smysl takhle vysoko zacit pestovat urcite najdes.


Treba tohle: http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/top-crops-north-ce...


ale urcite i v cesky literature se nekdo venoval podminkam a co tam ma smysl pestovat. Vsechno zalezi jestli dokazes tomu ci onomu pripravit podminky k preziti ale hlavne ziti. Kralici jsou v pohode, jen ty jejich nemoce, ale jestli budete odriznuty od okoli, mohlo by toho byt min. Kozy nebo ovce, ja bych volil ovce, vydrzi vetsi mrazy, nejsou tak odrzly a chytry. Ale zalezi na tom jestli chces mliko nebo jen maso, i ovce se da dojit. Slipky taky dobry akorat v zime min nebo vubec nesnasej podle toho jak moc tepla jim dokazes udrzet nebo dodat. Klidne se rozepis, tvoje tema se hodi i me i kdyz jsem o cca 250 metru niz.






Taky díky, podívám se, ale nevím jestli se prokousám AJ , se kterou i moc nerozumím...S králíky máš pravdu, dva roky byli bez nemocí, tento rok jich dost uhynulo ač přes nadměrnou péči, snad jim změna prostředí prospěje.Spíše bychom chtěli mléko, ale jak jsem psala - je to ještě daleko, takže na rozhodování máme dost času.


Snad nejsem moc zvědavá, ale můžu se zeptat jak žiješ ty a v jaké lokalitě?






Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Život v horách

Příspěvek od Caso »

Ziju temer v 700m. Zvirata muzes chovat vsechna, ktera se bezne v CR chovaji, jen u bylozravu musis pocitat s cca 6 mesici prikrmovani senem (podle roku). Jak pise JBJ, stromu sazim vsechny na vzrustnych podnozich, prakticky vse mam semenace, vetsinou ranejsi odrudy. Paradoxne nemivam problem s vymrzanim v kvetu, dale ko vetsi jsem mival v nizsi poloze, protoze tu stromy nakvetaji tak pozde, ze uz vetsinou velke mrazy neprichazeji (jsem na kopci, ne v mrazove kotline). Zaklad je porozhlednout se po okoli co za stromy tam roste, ale obecne tresne, svestky, jablka, rybiz a aronie jdou v CR vsude.. U nas jdou jablone, hrusky, tresne (visen jsem teprve zasadil loni) vsechny bobuloviny, ranejsi svestky a myrobalany, aronie, jerabiny, lisky, sipky, hlohy, actinidie, rakytniky, mispule v chranenych podmikach, orechy radeji u zdi, a na chranenem, uzavrenem a oslunenem dvore mame i merunku (ale to je spis pro radost). Vsechno je trochu mene sladsi, vice trpi nemocemi a stromky rostou relativne pomalu, ale pro vlastni spotrebu to jde. Zelenina je od kvetna do zari, s tim ze na teplomilne je potreba sklenik, nebo u jizni zdi, dve urody bezne nejsou, ale vypestujeme si veskerou zeleninu sami. Pro samozasobeni zeleninou a ovocem pro rodinu okolo 5 -7 clenu bych pocital tak 1 az 1,5 ha obdelavane plochy (pulka sad a zbytek zelenina), vse se musi sazet ve vetsim mnozstvi a nemas 2 sklizne.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Život v horách

Příspěvek od jarda bon jovi »

no, ono to  jarní sluníčko na jižním svahu může vyprovokovat časnější kvetení, ale naši předkové natírali kmeny i kosterní větve vápnem, aby ošálili první jarní sluníčko....ale dle páně mičurina nelze soudit podle podnebí, ale jen přes  situaci, páč ovocnářství je posunuto k polárnímu kruhu. A dvě úrody, to je spíše zbožné přání, než nějaká výhra.


A rozhodně netřeba se bát, protože je opravdu na výběr... i ty mirabelky, třebas i ,mirabelka nancyská dokáže překvapit, zelená renkloda,jako i muchovníky, zimolezy, jeřáby, vč aronie, angrešty, rybízy...... je to veliké dobrodružství.


Já bych sázel furt, ale už toho je moc.


já měl první chalupu v mrazové kotlině a jak jsem prchal....


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Život v horách

Příspěvek od Caso »

Ano, kmeny vapnem natiram, neni to jen kvuli kveteni ale i kvuli mrazovym prasklinam (proste zabranit prilis brzkemu toku mizy). Co jsem chtel rict, ze i kdyz to slunicko na jare zasviti, tak je natolik chladno, ze vetsinou nic prilis brzy nenakvete, a treba vloni, kdy vsichni pod nami meli spalena jablka, tak my jsme jablek meli rekordni urodu.


Souhlasim, take sazim vsechno co potkam, jerabu a jejich krizencu mam 5 druhu, spousty drinu, muchovniku i zimolezu, ale je to zabava. Zaklad jsou jablka, hrusky, orechy, svestky, tresne, aronie a rybiz, s timto pokryjes 90% spotreby ovoce, marmelad a kompotu a zbytek je pro radost a zpestreni chuti.


Doma jsme dve urody mivali zcela bezne, treba fazolky, hrasek jsem bezne seli v dobe sklizni prvni varky (selo se to na etapy, takze fakticky byly k dispozici nekolik mesicu), ale tady to mozne neni. Luskove fazolky sete v cervnu uz nestihnou dorust, takze letos zmrzly krasne lusky jako nitky, to same hrasek, limit je zacatek cervna, protoze srpen uz je v teto vysce v noci chladno a rust se dost zpomaluje. Vysledek je, ze muzes mit zeleninu vysevanou po etapach, ale nemuzes dat hrasek po redkvickach na stejne misto, takze potrebujes obdelavat vetsi plochu.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Život v horách

Příspěvek od drudriger »

bydlim 8let ve vysce 720 metru. zvirata teda nechovam kromne slepic a indickych bezcu ale k stromum.


skus se poptat na lokalne odrudy sousedu, nebot zapatrat v historii kraje kde ses co za odrudy jabloni rostlo.pripadne hrusen etc. orechy jedou, lisky taktez, tresne sou ale hejna ptaku to snedi.


ja mam hodne mirabelek ale i svestky sousedum jedou.take rybiz a angrest ci josta, sou vdecne nebot v tedle vysce maji vice aromatickych latek a sou chutnejsi i kdyz asi vynosovo to neni to co  vpodunajskej nizine. zelenina


brambory to je jasny, obili jede taktez, mrkev, repa cervena je nadherna, dale topinambur, taktez cibule , u nas se dari cesneku, dale celer, mangold je hodne vdecnej, od jara az do podzimu este etdka vyrasuji nove listky, turin a vodnice take pekne vysledky. dyne ale z nejvetsi starostlivosti take, rajcata divoke podle toho jakej je rok,ale vetsinu rokou mi dozraji nadherne.


chce to delat ruzne pasce na slunciko a na teplo.


skuste se zacist do mistnich kronik nebo tak urcite najdete kopu veci a rad ktere budou k nezaplaceni.


Odpovědět