Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Zajímavé knihy, filmy, seriály
Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od HonzaK »


zdravím,

narazil jsem v poslední době na 2 netradiční pěstební metody.

Jedna se týká filmu Back to Eden o Paulu Gautschim, který pěstuje veškeré rostliny a stromy na dřevní štěpce a druhou vymyslel Dr. Jacob Mittleider. Ta nebude asi příliš PK, jak jsem to tak pochopil, neboť se pěstuje na mixu pilin a písku a minerály a živiny se dodávají speciálním organickým hnojivem.


http://backtoedenfilm.com/


https://growfood.com/about-the-foundation/

Každopádně se chci zeptat, jestli už někdo něco o těchto metodách četl, popř. má-li vlastní zkušenost?


přeji krásný den a brzké jaro:)





Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od HonzaK »


koukám že se tu s názorama roztrh pytel, tak něco k posouzení



http://www.youtube.com/watch?v=NfYE56H1-q8



osobně by mě nejvíc zajímal váš názor na Gautschiho metodu


už jsem na to narazil na netu víckrát, v ČR tedy ještě ne


viděl někdo film Back to eden?



jde o pěstební metodu založenou na rozkladu dřevní štěpky, na youtube je spousta videí


např. http://www.youtube.com/watch?v=3yMxgBsr1rc&list=PLA3DFF63E16876307


údajně nemusí zalévat, nebot rozkládající štěpka zadržuje mraky vody


stojí za to si toho chlapa poslechnout, kromě slepičího hnoje a každoročního navršení nové vrstvy štěpky prý nic jiného nedělá...a roste mu to parádně


já mám trochu pochybnosti o nutriční a minerální výživě


podvádí? bo ne?


jsem zvědav, ale asi jsem sám:))



Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od Simona Karolik »

Ahoj Honza, ten film som nevidela, ale zaujalo ma to, rada by som to skúsila. Mám len problém ako sa dostať k takému objemu štiepky. Na svojom pozemku mám hodne náletových drevín, takže štiepkovať by bolo čo, problém je u mňa cena štepkovača-stojí okolo 360eur a to štepkuje len do hrúbky 4,5 cm. Asi rozhodujúci pre rast rastlín je tam obsah humínových kyselín.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, fungovat to může, ovšem bez toho speciálního granulovaného organického multifunkčního hnojiva s pomalým uvolňováním živin prostě ani omylem.


Na druhém videu od honzy k je jasně vidět přebytek dusíku uu mrkve i brokolice, což jest v  rozporu s přirozeností štěpky,  která dusík potřebuje k vlastnímu rozkladu. Ale to i sláma.Takže, bez těch umělých hnojiv na to klidně zapomeňte. Ten mangold měli celkem normální.


Nejsem chemik, ale, jak se vyrábí organické hnojivo v granulové formě, to mi hlava nebere.


Kámoš se stará o zeleň, má na to firmu a aby nerostl plevel, tak sype štěpku. Tenhle týpek v tem pěstuje zeleninu. Někde je cheba. Záleží, jak připravili tu půdu pod štěpkou...Zlatej mulč z trávy.


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od HonzaK »

ještě jsem to nezjišťoval, ale viděl jsem i další videa o lidech, co používají stejnou metodu a pani tam říkala, že se domluvili s místním zahradníkem, který musí za zlikvidování štěpky, co mu zbyde po úpravách zahrad a parků platit. tak se s ním domluvili a skládá to u nich na pozemku. je to tak oboustraně výhodné....jednalo se o usa, nevím jak to chodí u nás, vím že někde se vozí zbytky do kompostáren, ale třebas by se něco dalo sehnat a domluvit se. nejlépe z lokálních zdrojů s jasným původem.


je pravda že množství to musí být obrovské a taky je potřeba pár let, než rozložená štěpka začne vytvářet nekompaktní kvalitní půdu.....


mám spoustu otázek a nejasností, ale přijde mi to zajímavé a tak sonduji:)



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od QNX »

Dřevo na štěpku se dá i vypěstovat, ale to hnojivo? Chtělo by to víc informací o použitém hnojivu, to je klíč k úspěchu té metody. Štěpka je hlavně držák rostlin a vody.


JBJ: nagranulovat jde lecos :-)


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od HonzaK »

jardo, u tý mittleider metody to tak i deklarujou, tam jako substrát funguje 75%pilin a 25%písku a dodává se do toho jednou týdně nějaký to spešl organický minerální hnojivo, pak to roste jak zběsilý viz video



ale ten gaultschi tvrdí že krom štěpky a slepičího hnoje nedává nic...je pravda, že už to dělá nevim přesně, ale tak přes 10 let řek bych, takže tam ta půda je opravdu pěkná černá humusoidní....


ale jak je možný, že jen slepičí hnůj a nic víc, to taky nechápu.....dyk ve slepičim je převážně P, zbytek co kde?


on údajně uzavřel kruh tim, že krmí ty svoje slípky zbytkama s tý svý zahrady....


musim skouknout ten film, třebas je to tam vysvětlený, na těch krátkejch videích tvrdí to co tvrdí:)




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od QNX »

HonzaK: ve slepičincích jsou i další živiny, není tam jen P. Na ten film také mrknu, může to být docela zajímavé.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od jarda bon jovi »



No, pokud je řeč o slepičincích, tak když je necháte zkvasit s kopřivama, dostáváte hooodně zajímavý hnojivo. Za 10 let štěpkování a kuřincování fakt může vzniknout něco zajímavého.To je jiná.....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od QNX »

HonzaK: v jakém to má poměru? Kolik slepic(slepičinců) na hektar?


Odpovědět