Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Zajímavé knihy, filmy, seriály
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od QNX »

HonzaK: tak jsem si zrovna přehrál Back to eden. Pěkně udělaný film, takové křesťansko-zahradnické kázaní (myšleno pozitivně). Zahrádka pěkná, výsledky pěkné, ta sociální stránka okolo také super. Pokud dokážeš uřídit a ufinancovat ty obrovské materiálové toky co jsou s tím spojené, tak to je dobrá metoda co bude fungovat. Pro přechodné období PK designu bych to bral, jako trvale udržitelné už moc ne a v masovém měřítku už je to zcela nereálné. Takže v malém super (zahrádky) a kdo má přístup k velkému množství štěpky a kompostu, tak ať se do toho pustí. Pro farmáře a velkozemědělce to na velké plochy použitelné není. No, ale film bych klidně doporučil, koho to zajímá, tak za 15USD dostane  1:43 zajímavého videa, za ty peníze to stojí.


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od HonzaK »

Taky se na to chystám, ty peníze za to dám, na webu píšou, ze se to dá streamovat i zdarma, ale mě to nějak nešlo, nevadí, koupim. Takže to je mix štěpky a kompostu? Pak by to davalo smysl

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od QNX »

HonzaK: Mám to v počítači, ale jestli to budeš kupovat, tak bych se přidal a jdno DVD bych si také vzal.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od jarda bon jovi »

Rozhodně to není jen o štěpce a kompostu. Opakem jest pravda. Rostliny pěstované jsou těsně před předusíkováním, dlouhé řapíky listů u mrkve, zčásti polehané, dlouhé a tenké řapíky řepy salátové a veliké listy brokolice svědčí o dostatku látek, včetně dusíku. Ten však ze štěpky nevytlučete. Navíc mi je záhadou naprostá čistota, bez plevelů.


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od HonzaK »

Když začíná dělat záhon, položí nejdřív kartony a pak až vrství tu štěpku. Resp. tak to dělají jiní, co ho napodobují. Musím v první řadě skoukniut ten film....budu pak referovat

Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od HonzaK »

Qnx: ok objednam ti taky jeden kousek, přidá se ještě někdo? Počkám do pondělí a pak budu objednávat

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od QNX »

JBJ: ano, zdá se to přehnojené. Normu na obsah dusičnanů v zelenině by to asi překročilo.


HonzaK: Když bude 10 zájemců, tak je kus za 12USD :-) Díky, do mé PK videotéky se to bude hodit :-)


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od HonzaK »


a protože jsou zde informovanější kopíruju ještě pár věcí z fb :)



Používá se tam štěpka a to přednostně "kompletní štěpka", tedy rozšmelcovné dřeviny včetně kůry a lisí. To je většina organiky a část živin. Pak se tam používá kompost, zkompostovný koňský a drůbeží hnůj a občas i další věci. To všechno ve velkém množství. Výsledkem je bujný růst, protože živin tam je spousta a vodu to drží také velice dobře. Odplevelování je manuální, ale díky vlastnostem substrátu to jde snadno, co se vypleje háže slepicím do výběhu (a v podobě slepičího kompostu zase znovu na záhonky). Jak jsem na to koukal, ta ta zelenina je dost přehnojená, což je fajn pro natáčení videa, ale asi by vzhledem k překročení normy na dusičnany byla u nás neprodejná (kdyby to někdo zkontroloval). Štěpku i komposty přiváží z ploch mimo zahradu, to znamená brutální přesun živin a organiky z jiných ploch. Ten systém je dobrou ukázkou pro toho kdo si dovede představit všechny ty živinové a energetické toky ....... jinak je to dost zavádějící propaganda. Já bych tuhle metodu použil pro první roky při zakládání zahrady na neúrodné půdě.........ale pak by to chtělo postupně přejít k něčemu promyšlenějšímu a lokálnějšímu.




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, vlastně jak to čtu, dělám to podobně. Potíž je v tom, že jsou na špatnou půdu kolečka organické hnoty, aby se něco hnulo. takže ta hromada může být úctyhodná, když děláte maličko větší plochy, což je hodne subjektivní pojem.


Není však jiné cesty, než radikálně změnit strukturu půdy. Pak se dá stav udržovat s nějjakou opatrností a citlivostí. Dávat půdu do cajku 10 nebo 20 let nemůžu, páč bych se toho nemusel dožít, bo nejsem dvacetiletej lulin.


Vono, neco jinýho je, když máš  zdroje a techniku. pak to odsejpá a baví tě to. Můžeš bejt chetrej jako já  a předvádět půdu jako ti holomci na vídeu.Táhat to na kolečkých, je to na vomrsk. Kolečkáři odpustí, taky jsem soumařil mnoho let. 


 


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Back to eden a Mittlieder pěstební metody

Příspěvek od HonzaK »


tady je link na celý film, jen v Aj nebo se Šp titulkami



http://vimeo.com/28055108





Odpovědět