Gnómové a elfové na Islandu

Zajímavé knihy, filmy, seriály
vladimir broucek
Příspěvky: 26
Registrován: 16 bře 2012 22:43

Re: Gnómové a elfové na Islandu

Příspěvek od vladimir broucek »

trochu si z techto svetu v jinych dimenzích deláte srandu ale ono to zadná legrace vůbec být nemusí. pokud se nekdo pokousí o komunikaci treba i s přírodními astrálními bytostmi tak at je hodně opatrný. muze narazit i na ruzné výtvory které vytvoříli v davných dobách různí mágové ci snad cerní mágove atd. je toho víc než si lidé myslí a dosela to negativním směrem ovlivnuje myšlení lidstva. kdyby tim lide nebyli ovlivnováni tak by nepáchali takové příšernosti na sobě navzájem ani na přírodě. tohle je asi horsí nez znecistění zivotního prostředí chemikáliemi, protoze toto to vse podporuje. ale srazit se s tim je zivotu nebezpecné, proto pokud by jste meli při nějaké komunikaci negativní pocit okamzitě toho nechte!!! mohli by jste na to doplatit nejen vy ale i vaši blízcí i děti. nelezte jen tak ze zvědavosti či pro zábavu do jiných světů. nerozumíte dostatecně ani tomu svému. já o tom také moc nevím ale to co vím a co jsem zažil mi úplně stačí abych vyslovil vážné varování. fakt to nepodcenujte a nebudte naivní.


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Gnómové a elfové na Islandu

Příspěvek od Patrik Stach »

Pohanští bohové a bytosti jsou omezeni místně. Těžko najít Svantovíta nebo Moranu pod horou Fuji a Lokiho nebo Freyu v Malé Asii. Jsou spojeni s krajinou a s lidem, jsou s nimi jedno. Pokud je chcete trochu poznat, zažít ten pocit jednoty, doporučuji knihy fenomenálního autora Miloše Urbana. "Pole a palisáda" převypráví pověst o kněžne Libuši a ukazuje celý slovanský pantheon jako na talíři. "Hastrman" zase ukazuje tu jednotu s lidem a krajinou. Je to famózní čtení, člověk si uvědomí, že někam patří. Že ať chce nebo ne, má kořeny. Hluboké a nezpřetrhatelné. Prazáklad permakultury.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Gnómové a elfové na Islandu

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Patrik: Reaguji pouze na Váš příspěvek, Patriku, na žádný jiný z této diskuse o gnómech a spol. se moje odpověď nevztahuje :-) Ráda bych poznamenala, aniž bych chtěla kritizovat či rozebírat tvorbu Miloše Urbana (umí psát jako málokdo), že jeho příběhy jsou výrazně postmoderní a že postmoderní literatura - zjednodušeně řečeno - je výrazně synkretická, eklektická a nade vše miluje mystifikaci :-) Někdy mám dojem, že postmoderní autor je teprve tehdy spokojen, když při vodění čtenáře za nos se na čtenářově nosu udělá uzel :-) :-) :-) Urbanovy knihy jsou úžasné, ale jsou to "jen" příběhy...


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Gnómové a elfové na Islandu

Příspěvek od Patrik Stach »

Petro, já to samozřejmě vím. Na druhou stranu jsem nikde nenašel tak emotivně popsaný slovanský pantheon, málokterá kniha mě tak připoutá ke své zemi, ke svému místu, dá mi uvědomit si, že je něco víc někde jinde, "za zrakem". Zda fabuluje příliš, nebo zda se drží věrně dochovaných pramenů už mě tolik nezajímá, přijímám ho emočně. I příběhy vymyšlené od A do Z nám mohou otevřít oči, nemyslíte?


Navíc se sám za eklektika považuji :)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Gnómové a elfové na Islandu

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Patrik: Právě příběhy vymyšlené od A do Z nám otevírají oči, většinou důkladněji než objektivní vědecká fakta, protože ta se stále mění, kdežto příběhy zůstávají a reinterpretují se a reinterpretují se. Nejsem si však jista, zda postmoderní předkládání příběhů vymyšlených od A do P a od Q do Z dosypaných synkretickým instatntním dortem pejska a kočičky nám spíš nenasazuje jakési brýle mámení - pravé sklo: všechno je pravda a levé sklo: nic není pravda. Mám postmoderní knihy ráda (vesměs) a baví mě (často), ale zároveň mě to všudypřítomné zrelativizovávání štve. Pilát Pontský prostě není moje oblíbená postava :-)


Abych přiblížila tento literární úlet permawebu, nadhazuji kulišácky, že permakultuře by tu a tam trocha zrelativizování nezaškodila :-) :-) :-)


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Gnómové a elfové na Islandu

Příspěvek od Patrik Stach »

Zdá se mi, že to vidíte moc přísně :) Tedy literaturu Miloše Urbana, ne permakulturu :) Já nacházím v jeho knihách poselství, ne zřejmé na první pohled. A to mě baví. I poučuje současně. Ale abych se vrátil k "bytostem". Dalším autorem, kterého vyvyšuji nad ostatní a který nás vtahuje do jiného světa uvnitř nás, je Robert Holdstock. "Les Mytág", "Lavondyss", "Les kostí", "Hloubení" a "Brána ze slonoviny, brána z rohu". Víc jsem nečetl, ale k těmto knihám, k tomuto oživlému mýtu, se vracím podzim co podzim. Pokud Vám přijde Miloš Urban synkretický a eklektický, pak Holdstock - to je teprve jízda. A přes to: otvírá oči, mysl a nachází kořeny.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Gnómové a elfové na Islandu

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Patrik: Je to moje práce :-) Tolik k mé poznámce o postmoderně. A co se týká "bytostí", k tomu nemám co říct :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Gnómové a elfové na Islandu

Příspěvek od QNX »

........ a ze všeho nejhorší jsou trpaslíci !


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Gnómové a elfové na Islandu

Příspěvek od Romana SM »

K tomu mohu také doporučit tématickou literaturu, my už jí doma máme přečtenou, takže jsme v obraze :-)


http://www.kosmas.cz/knihy/156584/skritci/



QNX říká:


........ a ze všeho nejhorší jsou trpaslíci !





Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Gnómové a elfové na Islandu

Příspěvek od Marek Parek »

Romana SM kdyz uz jsme u toho, tady jsou taky moc pekni skritkove :)  ...


Odpovědět