Kalifornské žížaly - Vermikompostování

O všem co se hýbe
Odpovědět
kamila
Příspěvky: 2
Registrován: 20 bře 2016 12:42

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od kamila »



Hana Rejmanová říká:


Ahoj, domácí žížalí chov není žádná věda (a v zimě ho určitě ocení všichni, kteří se nechtějí brodit sněhem na kompost). Stačí mít kyblík, trochu hlíny no a ty žížaly :-). Pokud Vám kyblík neladí s interiérem, lze použít nejrůznější plastové krabice - spíše širší než vyšší.
1) žížaly potřebují vzduch - tedy kyblík rozhodně nezavírat
2) žížaly potřebují tmu - z hlíny určitě neutíkají a nerozlízají se po bytě :-)
3) žížaly potřebují vlhko, ale ne mokro - takže je třeba jim hlínu občas lehce pokropit vodou
4) žížaly potřebují jídlo - veškerý biologický odpad kromě masa
5) žížaly se nepřemnoží - počet kusů je limitován prostorem
6) žížaly kalifornské (i kdyby ze zajetí uprchly) naši přírodu neohrozí, protože nepřežijí zimu (když jsou z té Kalifornie :-) ) - na tom jsme se shodli s ostaními účastníky kurzu permakultury
7) žížaly hnojní (echt naše) prokážou stejnou službu jako kaliforňanky a dají se nasbírat v každém kompostu - poznáte je tak, že jsou menší a červenější než normální záhonové žížaly
8) žížaly zalézají do co největší hloubky - při odběru hlíny zpracované žížalami odebíráme tedy jen svrchní část - bude zaručeně bez žížal



kamila
Příspěvky: 2
Registrován: 20 bře 2016 12:42

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od kamila »

dotaz můžu chovat i žížaly co najdu na zahradě?


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od míra »

proč by ne...

kamila říká:


dotaz můžu chovat i žížaly co najdu na zahradě?





Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Jiří Danihel »

Jasně. Ale bohužel nebudou mít moc velký výkon. Já jsem s nimi začínal. Nasbíral jsem 10 žížal a z většího plastového kastrůlku do mikrovlnky jsem udělal vermikompostér. Asi za měsíc jsem měl kastrůlek plný, ale kompostu tam moc nebylo. Žížaly se nemnožily - možná i proto, že byly nejméně 2 druhů. Tak jsem koupil vermikompostér a hrst žížal hnojních. Ty se po zabydlení začaly množit rychle a mají i větší apetit. Zrovna před chvílí jsem dělal roční revizi kompostéru a zjistil jsem, že se mi potvory skoro všechny nastěhovaly do nejvyššího patra a níž jsem našel jen několik ospalých. Tam jsou ještě nějaké nerozložené zbytky, takže budu muset přesívat, abych měl na papriky. Zato nahoře je snad víc žížal, než bašty. Lezou mi i po víku, ale jen zevnitř.


Katka Libichová
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2016 14:56

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Katka Libichová »

Nedávno jsem o tom také uvažovala - děsně mě nadchnul jeden článek o kalifornských žížalách .. zatím jsem na to líná to zkusit, ale jak tak tu čtu ty komentáře, najednou mi to tak snadné nepřijde. :) Ale pochopila jsem jedno - je na to speciální kompostér - pokud se to tak dá říct a tudíž žížaly nikam neutíkají. Nejvíc nadšený z toho nápadu byl manžel - je rybář a už se těšil, že mi bude žížalky krást na ryby... ale to by se mi moc nelíbilo. :D


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Jiří Danihel »

Katko, ničeho se neboj. Po přečtení všeho, co najdeš o vermikompostování to může vypadat složitě, ale realita je krásně jednoduchá. Koupíš-li si vermikompostér, nejspíš ho dostaneš i materiálem na první podestýlku a s krátkým návodem, jak ten proces založit. Žížaly si objednáš zvlášť. Ty pak dáš na podestýlku, do které můžeš přidat trochu prvních rostlinných zbytků. Pak už jen přidáváš odpad (nic živočišného kromě skořápek z vajec) do patra nad podestýlkou a ze spodního patra odebíráš podle potřeby kompost. To je (alespoň pro mne) nejotravnější práce, protože v něm bývají zbytky, které se špatně rozkládají (dřevnatější části rostlin, papír...) a kompost je hodně vlhký, takže se lepí a nejde ho jednoduše prosívat. Žížaly se stěhují za potravou a tak to přebírání ulehčí. Proto je to s vícepatrovým kompostérem mnohem snazší. Přebytečná voda se oddělí pohodlně sama, stačí jen občas (je-li odpad vodnatější tak častěji) vypustit do nádoby a použít na cokoli rostlinného původu. Je to úžasný urychlovač. Různé podmínky pro žížaly, jako je teplota, pH, vlhkost, vůbec neměřím. Reguluje se to samo, pokud člověk nedělá něco extrémního, jako zaplnění kompostéru jediným druhem odpadu, umístění kompostéru na balkon bez tepelné izolace (v zimě i v létě - pokud tam jde slunce!). Ani plenění kompostéru rybářem se nemusíš bát, pokud bude brát s mírou a ne ještě pro 10 kamarádů. Malá ztráta populace se brzy doplní. Na začátku ale počkej, až se žížaly namnoží tak, aby stíhaly zpracovávat odpad podle podmínek vaší domácnosti. Pak chtěj za každých 5 žížal jednu rybu a schválně jestli bude rybář rychlejší, než žížaly.:-) Počítej s výskytem mušek, ale je to lepší, než když odpadky hnijou v neprodyšném odpadkovém koši. A dá se to omezit vyloučením zbytků aromatického ovoce. To neutíkání žížal není dáno kompostérem, ale jejich pudem sebezáchovy. Mimo kompostér je totiž moc suché prostředí a žížala, která vypadne z kompostéru na zem, velmi rychle oschne a tím se udusí, protože celý povrch jejího těla funguje jako plíce. Občas mi nějaká upadne z víka při manipulaci s ním. Když si toho nevšimnu a nedám ji zpět, najdu později žížalu-křížalu hned vedle kompostéru.


JuraS.
Příspěvky: 7
Registrován: 17 bře 2014 10:07

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od JuraS. »

Svatá pravda. Nebát se. Je to příroda. Takhle to mám letos já. Na balkone stojí americký vermikomposter z plastu. V provozu 3 roky.


JuraS.
Příspěvky: 7
Registrován: 17 bře 2014 10:07

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od JuraS. »


JuraS.
Příspěvky: 7
Registrován: 17 bře 2014 10:07

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od JuraS. »



Katka Libichová
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2016 14:56

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Katka Libichová »

Děkuji za vyčerpávající informace! Úplně mne to nadchlo! :) Asi to tedy vyzkoušíme - k radostí mé i mého rybáře! :D

Jiří Danihel říká:


Katko, ničeho se neboj. Po přečtení všeho, co najdeš o vermikompostování to může vypadat složitě, ale realita je krásně jednoduchá. Koupíš-li si vermikompostér, nejspíš ho dostaneš i materiálem na první podestýlku a s krátkým návodem, jak ten proces založit. Žížaly si objednáš zvlášť. Ty pak dáš na podestýlku, do které můžeš přidat trochu prvních rostlinných zbytků. Pak už jen přidáváš odpad (nic živočišného kromě skořápek z vajec) do patra nad podestýlkou a ze spodního patra odebíráš podle potřeby kompost. To je (alespoň pro mne) nejotravnější práce, protože v něm bývají zbytky, které se špatně rozkládají (dřevnatější části rostlin, papír...) a kompost je hodně vlhký, takže se lepí a nejde ho jednoduše prosívat. Žížaly se stěhují za potravou a tak to přebírání ulehčí. Proto je to s vícepatrovým kompostérem mnohem snazší. Přebytečná voda se oddělí pohodlně sama, stačí jen občas (je-li odpad vodnatější tak častěji) vypustit do nádoby a použít na cokoli rostlinného původu. Je to úžasný urychlovač. Různé podmínky pro žížaly, jako je teplota, pH, vlhkost, vůbec neměřím. Reguluje se to samo, pokud člověk nedělá něco extrémního, jako zaplnění kompostéru jediným druhem odpadu, umístění kompostéru na balkon bez tepelné izolace (v zimě i v létě - pokud tam jde slunce!). Ani plenění kompostéru rybářem se nemusíš bát, pokud bude brát s mírou a ne ještě pro 10 kamarádů. Malá ztráta populace se brzy doplní. Na začátku ale počkej, až se žížaly namnoží tak, aby stíhaly zpracovávat odpad podle podmínek vaší domácnosti. Pak chtěj za každých 5 žížal jednu rybu a schválně jestli bude rybář rychlejší, než žížaly.:-) Počítej s výskytem mušek, ale je to lepší, než když odpadky hnijou v neprodyšném odpadkovém koši. A dá se to omezit vyloučením zbytků aromatického ovoce. To neutíkání žížal není dáno kompostérem, ale jejich pudem sebezáchovy. Mimo kompostér je totiž moc suché prostředí a žížala, která vypadne z kompostéru na zem, velmi rychle oschne a tím se udusí, protože celý povrch jejího těla funguje jako plíce. Občas mi nějaká upadne z víka při manipulaci s ním. Když si toho nevšimnu a nedám ji zpět, najdu později žížalu-křížalu hned vedle kompostéru.





Odpovědět