Kalifornské žížaly - Vermikompostování

O všem co se hýbe
Odpovědět
Uživatelský avatar
helusa27
Příspěvky: 18
Registrován: 06 úno 2012 21:48

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od helusa27 »

Což takhle udělat jíchu z pýru? Pokud jej nechcete nutně zpeněžit. I z těch nejhorších plevelů se dá udělat výživná jícha  a zalít s ní zahrada. Po minimálně 3 týdnech namočených ve vodě, kde začne kvasit, už není plevel schopen růst ani z výhonů, oddenků, semen, kořínků. Chce to velkou nádobu (dle množství plevele) a dostatečně daleko od pergoly či baráku, ať vám to nesmrdí pod nos. Pak ještě vyřešit, jak tu jíchu bude vylívat ven nebo nabírat. Poslední hozený plevel musí být starší 3 týdny, než jíchu použijete do zahrady! Jinak založit druhou nádobu na jíchu a tam házet nový pýr na další min. 3 týdny.


Marie
Příspěvky: 4
Registrován: 31 kvě 2014 01:04

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Marie »


helusa27 říká:


Což takhle udělat jíchu z pýru? Pokud jej nechcete nutně zpeněžit. I z těch nejhorších plevelů se dá udělat výživná jícha  a zalít s ní zahrada. Po minimálně 3 týdnech namočených ve vodě, kde začne kvasit, už není plevel schopen růst ani z výhonů, oddenků, semen, kořínků. Chce to velkou nádobu (dle množství plevele) a dostatečně daleko od pergoly či baráku, ať vám to nesmrdí pod nos. Pak ještě vyřešit, jak tu jíchu bude vylívat ven nebo nabírat. Poslední hozený plevel musí být starší 3 týdny, než jíchu použijete do zahrady! Jinak založit druhou nádobu na jíchu a tam házet nový pýr na další min. 3 týdny.





Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Marek Parek »

Tak se mi do přenosného vermikompostéru umistěného venku nastěhovali mravenci, snad si nějak s žížalkama nevadí .. Nemáte někdo tip jak účinně separovat žížaly od kompostu? Takové to kladení naádob na sebe moc nefunguje a jsou porad v celém profilu .. Nekde jsem videl takové ty válcové rotační síta ale to je dobré kdyžtak až ve větším množství.. Dík za tipy


Marie
Příspěvky: 4
Registrován: 31 kvě 2014 01:04

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Marie »

No my tu jíchu z pýru děláme, letos poprvé. Nevěděla jsem, že to má kvasit 3 týdny...budu to hlídat. Problém je, že toho pýru je moc..teď odhadem 300 kg, ale na podzim bych chtěla nechat vyvláčet pole a to budou možná 3 tuny nebo i víc. Chtěla jsem část zpeněžit, protože vyvláčení pýru je dost nákladná záležitost. Za hodinu pobytu na poli si zemědělec bere 400 korun + bude muset být brigáda na vytahání

helusa27 říká:


Což takhle udělat jíchu z pýru? Pokud jej nechcete nutně zpeněžit. I z těch nejhorších plevelů se dá udělat výživná jícha  a zalít s ní zahrada. Po minimálně 3 týdnech namočených ve vodě, kde začne kvasit, už není plevel schopen růst ani z výhonů, oddenků, semen, kořínků. Chce to velkou nádobu (dle množství plevele) a dostatečně daleko od pergoly či baráku, ať vám to nesmrdí pod nos. Pak ještě vyřešit, jak tu jíchu bude vylívat ven nebo nabírat. Poslední hozený plevel musí být starší 3 týdny, než jíchu použijete do zahrady! Jinak založit druhou nádobu na jíchu a tam házet nový pýr na další min. 3 týdny.





Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Jiří Danihel »

Pokud tam mravenci jen lezou za potravou, tak by to vadit nemělo. Ale jestli si v kompostéru založili mraveniště, bude třeba kompostér rozebrat, rozhrnout kompost a nechat mravence změnit adresu. Měli by se přestěhovat sami.


K oddělení kompostu a žížal se používají 2 metody. Jedna spočívá v odlákání žížal na něco, co jim obzvlášť chutná. Třeba shnilá jablka, slupky z melouna nebo dýně, apod. Druhá metoda využívá světloplachosti žížal. Kompost se rozhrabe do tenké vrstvy, jen ve středu se nechá kupka, kam si mohou žížaly před světlem zalézt. Lze to i zkombinovat. Když v odebraném kompostu nějaká ta žížala zůstane, nevadí. Hlavně jich musí zůstat většina v kompostéru. Stejně při odebrání větší části kompostu bude v kompostéru najednou přežížalováno. Je dobré založit jim ve druhém patře od spodu nové bydlení jako na začátku. V mém vermikompostéru jsou žížaly taky ve všech patrech, ale v tom nejnižším jich je nejméně. Spíš mi vadí, že se kompost přesouvá do toho spodního patra dost pomalu.

Marek Parek říká:


Tak se mi do přenosného vermikompostéru umistěného venku nastěhovali mravenci, snad si nějak s žížalkama nevadí .. Nemáte někdo tip jak účinně separovat žížaly od kompostu? Takové to kladení naádob na sebe moc nefunguje a jsou porad v celém profilu .. Nekde jsem videl takové ty válcové rotační síta ale to je dobré kdyžtak až ve větším množství.. Dík za tipy





Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Romana SM »

A v jakém poměru ředíte žížalí čaj k hnojení? Někde jsem se dočetla 1:10 a někde zas 1:1 a to je celkem rozdíl :-).


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Marek Parek »

Romana SM Tak to vůbec neřeším, co sliju ze spodní nádoby (i s kompostovou břečkou) doliju dešťovkou a leju to do květináčů k pokojovkám a do záhonů . . S žížalama je sranda :)


Jiří Danihel Dík, zajímavé, dává to smysl .. vyzkouším


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Jiří Danihel »

Jelikož je to přebytečná voda, která z kompostu prosakuje, neobsahuje nebezpečné koncentrace látek, stejně jako samotný kompost. Takže jde asi spíš o to, kolik chceme dopřát té které rostlině, kolik toho potřebuje a kolik vermičaje máme. K rajčatům jsem to ředil až následnou zálivkou vodou, protože jsou žíznivější a můj kompostér tolik čaje neprodukuje. Pokojové kytky budou mít nižší potřebu a některé mohou být choulostivější i na substrát, jako je kompost. Tam jsou třeba informace nebo opatrné testování a zvyšování dávek. Rozhodně to není agresívní, jako třeba močůvka.

Romana SM říká:


A v jakém poměru ředíte žížalí čaj k hnojení? Někde jsem se dočetla 1:10 a někde zas 1:1 a to je celkem rozdíl :-).





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od jarda bon jovi »

z pohledu zákona je vermikompost obdařen titulem NEBEZPEČNÝ ODPAD, jako hnůj, kopost, kuřince, lidská mrva nebo cokoli jiného.Vím to dobře, dostal jsem za vermikompost od úředníků po kulích....

Jiří Danihel říká:


Jelikož je to přebytečná voda, která z kompostu prosakuje, neobsahuje nebezpečné koncentrace látek, stejně jako samotný kompost. Takže jde asi spíš o to, kolik chceme dopřát té které rostlině, kolik toho potřebuje a kolik vermičaje máme. K rajčatům jsem to ředil až následnou zálivkou vodou, protože jsou žíznivější a můj kompostér tolik čaje neprodukuje. Pokojové kytky budou mít nižší potřebu a některé mohou být choulostivější i na substrát, jako je kompost. Tam jsou třeba informace nebo opatrné testování a zvyšování dávek. Rozhodně to není agresívní, jako třeba močůvka.

Romana SM říká:


A v jakém poměru ředíte žížalí čaj k hnojení? Někde jsem se dočetla 1:10 a někde zas 1:1 a to je celkem rozdíl :-).








Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Jiří Danihel »

Z toho je vidět, jací odborníci nám chtějí vládnout. Na sběrném dvoře by na mě asi koukali s dolní čelistí proklatě nízko, kdybych jim tam nosil zbytky zeleniny z kuchyně. Co ti odborníci říkají na to, že tuny tohohle "nebezpečného" odpadu házejí občané do popelnic na směsný odpad, kde to v mikroténových sáčcích hnije a vozí se to na normální skládku? Nechtěli po Tobě taky odstranit všechny rostlinné zbytky z pole před orbou, aby nedošlo k jeho kontaminaci? Žádný odpad není tak nebezpečný, jako blb s razítkem v ruce. Možná by stálo za to napsat Babišovi, ať se v rámci hledání úspor zaměří i na kvalifikaci úředníků. Se zemědělstvím dost koketoval, tak by ho takový diletantismus mohl zdravě namíchnout a dá protrhat řady úředníků jako mladou mrkvičku. Jinak naše radnice pro změnu nabídla majitelům domků pronájem kompostérů s možností následného odkupu za zůstatkovou cenu - samozřejmě nakoupených z dotací. Asi jsme stát ve státě, něco jako Monako nebo Vatikán a máme jiné zákony. Nedej bože Slušovice.:-)

jarda bon jovi říká:


z pohledu zákona je vermikompost obdařen titulem NEBEZPEČNÝ ODPAD, jako hnůj, kopost, kuřince, lidská mrva nebo cokoli jiného.Vím to dobře, dostal jsem za vermikompost od úředníků po kulích....





Odpovědět