Kalifornské žížaly - Vermikompostování

O všem co se hýbe
Odpovědět
Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Romana SM »

Máte někdo zkušenosti s vermikompostováním pomocí žížal? Jaký máte názor na kalifornské žížaly, jsou vhodné pro naše prostředí? Já uvažuji o vermikompostu v domácnosti, tak by mě zajímalo, co to obnáší. Nechtěla bych, aby mi žížaly lezly po bytě :-).


http://www.kompostuj.cz/vime-jak/vermikompostovani/


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od QNX »

Romana SM: já jsem se snažil chovat naše žížaly, ale IMHO to nemá cenu. Mnohem lepší je vytvořit vhodné podmínky přímo na zahradě a s chovem v zajetí se neunavovat. Možná tak pro lidi bez zahrady a s nutkavou potřebou využívat vlastní bioodpad..... tam to třeba smysl má.

Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Romana SM »

Taky mám zahradu celkem daleko, a moc nestíhám tam s každou slupkou běhat :-) takže většinou končí v kontejneru na bioodpad ... a to hnojivo mě taky lákalo. Jen si nejsem úplně jistá těma kalifornskýma žížalama, aby z toho nebyl nějaký průšvih.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od QNX »

Člověk se zahradou 1km daleko ......... to je vlastně člověk bez zahrady :-) Ano, tady by to smysl dávalo.

Hana Rejmanová
Příspěvky: 4
Registrován: 07 dub 2011 22:20

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Hana Rejmanová »

Ahoj, domácí žížalí chov není žádná věda (a v zimě ho určitě ocení všichni, kteří se nechtějí brodit sněhem na kompost). Stačí mít kyblík, trochu hlíny no a ty žížaly :-). Pokud Vám kyblík neladí s interiérem, lze použít nejrůznější plastové krabice - spíše širší než vyšší.
1) žížaly potřebují vzduch - tedy kyblík rozhodně nezavírat
2) žížaly potřebují tmu - z hlíny určitě neutíkají a nerozlízají se po bytě :-)
3) žížaly potřebují vlhko, ale ne mokro - takže je třeba jim hlínu občas lehce pokropit vodou
4) žížaly potřebují jídlo - veškerý biologický odpad kromě masa
5) žížaly se nepřemnoží - počet kusů je limitován prostorem
6) žížaly kalifornské (i kdyby ze zajetí uprchly) naši přírodu neohrozí, protože nepřežijí zimu (když jsou z té Kalifornie :-) ) - na tom jsme se shodli s ostaními účastníky kurzu permakultury
7) žížaly hnojní (echt naše) prokážou stejnou službu jako kaliforňanky a dají se nasbírat v každém kompostu - poznáte je tak, že jsou menší a červenější než normální záhonové žížaly
8) žížaly zalézají do co největší hloubky - při odběru hlíny zpracované žížalami odebíráme tedy jen svrchní část - bude zaručeně bez žížal

Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Romana SM »

Díky za odpověď, asi to vyzkouším :-). Ještě by mě zajímalo jestli vydrží třeba týden bez péče, kdybych odjela.

Hana Rejmanová
Příspěvky: 4
Registrován: 07 dub 2011 22:20

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Hana Rejmanová »

No úplně v pohodě - když by NÁHODOU všechno snědly, tak se  pustí do hlíny :-). Domácí chov žížal je hrozně poučný - uvědomila jsem si, jak jsem se k nim na zahrádce (i když mulčuju) chovala macešsky - takže krmit, krmit a záhon nikdy  nesmí zůstat odkrytý.

Romana SM říká:
Díky za odpověď, asi to vyzkouším :-). Ještě by mě zajímalo jestli vydrží třeba týden bez péče, kdybych odjela.


Uživatelský avatar
helusa27
Příspěvky: 18
Registrován: 06 úno 2012 21:48

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od helusa27 »

Já už je mám měsíc doma v obýváku a čekám, až se mi rozmnoží a sežerou všechen bioodpad- zatím nestíhají, tak krmím kompost z plastu, který jsem vyprázdnila na "německou kopu" :-)


Musím přikrývat ty slupky hned hlínou, jinak to plesniví a vyrostly mi tam i minihoubičky :-) Objevila jsem tam bohužel i nějaké mravence.


Uživatelský avatar
Lenka Žaláková
Příspěvky: 15
Registrován: 10 bře 2010 13:29

Re: Kalifornské žížaly - Vermikompostování

Příspěvek od Lenka Žaláková »

no a já se spíše zeptám kde jste žížalky sehnali? já jsem hledala na netu a dodavatele jsem nenašla. máte někdo tip?



Odpovědět