Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

O všem co se hýbe
Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od PermaWeb »

Máte zkušenosti s tím, jak nalákat do zahrady zpěvné ptactvo, ježky, luční kobylky, světlušky, sovy, netopýry, slepýše, užovky, ještěrky, čmeláky, ropuchu či otakárka fenyklového? Anebo naopak jak rozmluvit

návštěvu celému pluku krtků, hryzců či armádě komárů?


Moc ráda se poučím :-)


Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od PermaWeb »

Odpověď přidal(a) Marek Hrdina na 20.Prosinec.2010 v 19:07
U hmyzu zajistit živné rostliny a květiny poskytující nektar, pro ježky, ještěrky nebo užovky trochu toho nepořádku (hromada větví a kamení), nepoužívat chemii_ to dá rozum :) Nesekat květnou louku naráz, ale alespoň po etapách (možnost vývoje hmyzu), detailů je hodně. Užovky mají rády vodu. Většina věcí je známých a logických. Jistě další přidají věci, které jsem opomenul, je jich hodně. Bohužel návštěvu mé zahrady nikomu nerozmlouvám :). Hodně štěstí s pestrou zahradou.

Odpověď přidal(a) Martin Gross na 21.Prosinec.2010 v 12:31
Na krtky na naší zahradě netrpělivě čekám. Při sázení stromků jsem našel spoustu ponrav nějakých chroustků, kteří mi v létě totálně ožrali listy na vysazených třešních. KRTKY POSÍLAT K NÁM, PROSÍM.

Komáři: vyházet konve a kbelíky, kam by mohlo napršet. Ostatní nádrže s vodou osadit šdly a vážkami, popř. čolky.

S hryzci se bydlí blbě. Některé kočky jsou tak chrabré, že si na hryzce troufnou. Nevím. Nám loni okousali kořeny čtyřmetroné jabloně. Zatím dávají pokoj švestkám.

Pro ropuchu, nějaké kameny na hromadě. Tam se časem objeví i užovka. Na jihu moravy stromová, dál obojková, hladká (ubyde slepýšů a ještěrek), a pokud bude hromada ve vodě, může dorazit i podplamatá. (nížiny)  Pokud budou kameny na slunci, přidají se ještěrky. Podle nadmořské výšky buďto zední, zelená, obecná, nebo živorodá. Luční kobylky - zde patrně sarančata - bych nechal na louce. I jim chutná zelenina. Pokud skutečně máš na mysli kobylky, ty veliké, většinou zelené, pak stačí ostrůvky s vyšší vegetací, porosty nižších keřů. Kobylka zelená a spol má ráda spíše vyšší, nepříliš často kosený porost. Totéž světlušky, totéž ježek. U ježka: Hromada čehokoliv s dutinou v úrovni země, stranou, někde v koutě zahrady. Sovy: duté stromy, nebo budky, husté porosty (kalous), půdy a podkroví (sova pálená) dutiny u netopýrů. Otakárek: jeho hostitelské rostliny.

Odpověď přidal(a) Martin Gross na 29.Prosinec.2010 v 20:23
Pokud byste měl někdo ověřený způsob, jak přesvědčit zajíce a srnky, aby hodovali na cizích rostlinách, dejte vědět.

A Na srnce bacha. Co neokoušou, o to si v létě vytloukají paroží a totálně odřou kůru ze všeho, k čemu se dostanou. (do průměru tak 3-4cm.) Až k povrchu půdy. Až ke kořenům. Většina rostlin (dřevin) to nesnese.

Odpověď přidal(a) Petra Stejskalová 31.12.2010
Zajíci a srnky: V dobách mého dětství, kdy naše zahrada zahrnovala funkční a opečovávaný sad, vše na samém kraji městečka, zahradu v zimě docela běžně navštěvovali divocí králíci, zajíci, ba i srna - a nikdy nedošlo ke škodě na ovocných stromech. S velkou pravděpodobností k tomu přispělo to, že ovocná/zeleninová zahrada zaujímala zhruba třetinu pozemku, zbytek tvořil a dosud tvoří smíšený lesík. Ten těm divokým potvorám hladovým chutnal mnohem lépe :-) Dnes musí mrznout, až praští, aby k nám zavítal zbloudilý zajíček, poněvadž naši zahradu téměř úplně obklíčila civilizace :-(, velmi účinný prostředek proti jakémukoli okusu...

Odpověď přidal(a) QNX před 31.12.2010
Martin Gross: vyzkoušej to natřít "kostním sajrajtem dle Seppa Holzera" (ve skutečnosti to sice vůbec není jeho recept, ale já jsem se o něm dozvěděl prostřednictvím S.H.)

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od Martin Gross »

Ještě ne. Knížku jsem sehnal až pozdě na podzim, okus od srnčího je záležitost léta a podle mě je na zajíce cokoliv krom zábalu krátké.

PermaWeb říká:
Odpověď přidal(a) Marek Hrdina na 20.Prosinec.2010 v 19:07
U hmyzu zajistit živné rostliny a květiny poskytující nektar, pro ježky, ještěrky nebo užovky trochu toho nepořádku (hromada větví a kamení), nepoužívat chemii_ to dá rozum :) Nesekat květnou louku naráz, ale alespoň po etapách (možnost vývoje hmyzu), detailů je hodně. Užovky mají rády vodu. Většina věcí je známých a logických. Jistě další přidají věci, které jsem opomenul, je jich hodně. Bohužel návštěvu mé zahrady nikomu nerozmlouvám :). Hodně štěstí s pestrou zahradou.

Odpověď přidal(a) Martin Gross na 21.Prosinec.2010 v 12:31
Na krtky na naší zahradě netrpělivě čekám. Při sázení stromků jsem našel spoustu ponrav nějakých chroustků, kteří mi v létě totálně ožrali listy na vysazených třešních. KRTKY POSÍLAT K NÁM, PROSÍM.

Komáři: vyházet konve a kbelíky, kam by mohlo napršet. Ostatní nádrže s vodou osadit šdly a vážkami, popř. čolky.

S hryzci se bydlí blbě. Některé kočky jsou tak chrabré, že si na hryzce troufnou. Nevím. Nám loni okousali kořeny čtyřmetroné jabloně. Zatím dávají pokoj švestkám.

Pro ropuchu, nějaké kameny na hromadě. Tam se časem objeví i užovka. Na jihu moravy stromová, dál obojková, hladká (ubyde slepýšů a ještěrek), a pokud bude hromada ve vodě, může dorazit i podplamatá. (nížiny)  Pokud budou kameny na slunci, přidají se ještěrky. Podle nadmořské výšky buďto zední, zelená, obecná, nebo živorodá. Luční kobylky - zde patrně sarančata - bych nechal na louce. I jim chutná zelenina. Pokud skutečně máš na mysli kobylky, ty veliké, většinou zelené, pak stačí ostrůvky s vyšší vegetací, porosty nižších keřů. Kobylka zelená a spol má ráda spíše vyšší, nepříliš často kosený porost. Totéž světlušky, totéž ježek. U ježka: Hromada čehokoliv s dutinou v úrovni země, stranou, někde v koutě zahrady. Sovy: duté stromy, nebo budky, husté porosty (kalous), půdy a podkroví (sova pálená) dutiny u netopýrů. Otakárek: jeho hostitelské rostliny.

Odpověď přidal(a) Martin Gross na 29.Prosinec.2010 v 20:23
Pokud byste měl někdo ověřený způsob, jak přesvědčit zajíce a srnky, aby hodovali na cizích rostlinách, dejte vědět.

A Na srnce bacha. Co neokoušou, o to si v létě vytloukají paroží a totálně odřou kůru ze všeho, k čemu se dostanou. (do průměru tak 3-4cm.) Až k povrchu půdy. Až ke kořenům. Většina rostlin (dřevin) to nesnese.

Odpověď přidal(a) Petra Stejskalová 31.12.2010
Zajíci a srnky: V dobách mého dětství, kdy naše zahrada zahrnovala funkční a opečovávaný sad, vše na samém kraji městečka, zahradu v zimě docela běžně navštěvovali divocí králíci, zajíci, ba i srna - a nikdy nedošlo ke škodě na ovocných stromech. S velkou pravděpodobností k tomu přispělo to, že ovocná/zeleninová zahrada zaujímala zhruba třetinu pozemku, zbytek tvořil a dosud tvoří smíšený lesík. Ten těm divokým potvorám hladovým chutnal mnohem lépe :-) Dnes musí mrznout, až praští, aby k nám zavítal zbloudilý zajíček, poněvadž naši zahradu téměř úplně obklíčila civilizace :-(, velmi účinný prostředek proti jakémukoli okusu...

Odpověď přidal(a) QNX před 31.12.2010
Martin Gross: vyzkoušej to natřít "kostním sajrajtem dle Seppa Holzera" (ve skutečnosti to sice vůbec není jeho recept, ale já jsem se o něm dozvěděl prostřednictvím S.H.)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od Martin Gross »

Pokud nedorazísami, zkus se mrknout k nějaké stojaté vodě v okolí. Larva vážky leze po dně, larva šídla, o něco delší, leze po vegetaci a např. po stěnách bazénů a pod.

Bohůdík Vyliztalalir Balalajkin říká:

re Martin Gross:  jakým způsobem osadím vodní hladinu šídly a vážkami?




bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od bobek »

BVB když tentokrát mluví o divokých včelách, tak má na mysli včely samotářky. Ty jsou opravdu divoké a je dobré jim na zahradě vytvořit vhodné podmínky k bydlení.


Podrobnosti například zde .


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: o jaké knize píšeš? Nějak se zde po tom úklidu nevyznám :-(

bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od bobek »



bobek říká:

BVB když tentokrát mluví o divokých včelách, tak má na mysli včely samotářky. Ty jsou opravdu divoké a je dobré jim na zahradě vytvořit vhodné podmínky k bydlení.


Podrobnosti například zde .




bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od bobek »

Výnosy ovocných stromů jsou pak větší o cca 15 až 20 procent, pokud jde o mnohonásobné výnosy zeleniny tak tomu nerozumím, Bohudík Vyližtalíř Balalajkin vám to jistě rád vysvětlí.



Bohůdík Vyliztalalir Balalajkin říká:


pokud by někdo chtěl divoké včely, může navrtal do starého špalku různé otvory 3 až 7 mm velké s nějakou stříškou, otočené na již a mělo by to  být část dne na slunci. výnosy ovocných stromů a zeleniny jsou pak mnohonásobně větší.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od Martin Gross »

QNX: Aha: taky trochu bloudím. O knížce Seppa Holzera, kde popisuje složení toho nátěru proti okusu.

QNX říká:
Martin Gross: o jaké knize píšeš? Nějak se zde po tom úklidu nevyznám :-(


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: Tak jsem se do té knihy mrknul a zjistil jsem zajímavou věc. S.H. tam sice recept na repelent proti zvěři uvádí, ale je to úplně jiný recept, než jaký vyučuje (vyučoval dříve?) na svých kurzech. Docela rád bych věděl, proč v knize má mnohem méně účinnou variantu repelentu. Tají tu účinnější recepturu pro účastníky kurzů, bylo to vynechané při překladu, nebo má nějaký jiný důvod? Netuším, ale je jasné, že těch receptur má víc a ta v knize není ta nejsilnější. Je to škoda, protože ten druhý recept se úspěšně používal (dokonce se i komerčně vyráběl přípravek) víc jak 100 let a když se prodávat přestal, tak se objevila spousta dotazů proč se už neprodává. Byla to menší lavina nespokojených reakcí spokojených uživatelů přípravku, kteří přišli o spolehlivou ochranu proti zvěři.  Pak nastoupila celá řada moderních chemických repelentů, ale prý méně účinných. Výroba toho přípravku sice není úplně snadná, ale náklady jsou malé a vychází to z přírodních surovin, které jsou dostupné. Možná by stálo za úvahu uspořádat nějaký "repelentní workshop" a tam tu výrobu předvést.

Odpovědět