Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

O všem co se hýbe
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od Martin Gross »

Nebo se o něj podělit tady.....

QNX říká:
Martin Gross: Tak jsem se do té knihy mrknul a zjistil jsem zajímavou věc. S.H. tam sice recept na repelent proti zvěři uvádí, ale je to úplně jiný recept, než jaký vyučuje (vyučoval dříve?) na svých kurzech. Docela rád bych věděl, proč v knize má mnohem méně účinnou variantu repelentu. Tají tu účinnější recepturu pro účastníky kurzů, bylo to vynechané při překladu, nebo má nějaký jiný důvod? Netuším, ale je jasné, že těch receptur má víc a ta v knize není ta nejsilnější. Je to škoda, protože ten druhý recept se úspěšně používal (dokonce se i komerčně vyráběl přípravek) víc jak 100 let a když se prodávat přestal, tak se objevila spousta dotazů proč se už neprodává. Byla to menší lavina nespokojených reakcí spokojených uživatelů přípravku, kteří přišli o spolehlivou ochranu proti zvěři.  Pak nastoupila celá řada moderních chemických repelentů, ale prý méně účinných. Výroba toho přípravku sice není úplně snadná, ale náklady jsou malé a vychází to z přírodních surovin, které jsou dostupné. Možná by stálo za úvahu uspořádat nějaký "repelentní workshop" a tam tu výrobu předvést.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: není to recept typu vem tohle + tohle + tohle. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak to sem napíšu. Hlavní je technologický postup (v podstatě pyrolýza kostí + oddestilování rozkladných produktů). Sepp Holzer to dělá ve dvou litinových kotlích, které asi nikdo z nás nemá ....... musel bych navrhnout a sestrojit nějakou jinou "aparaturu", ale to mám stejně v plánu, protože škody od zvěře už můžeme počítat na desítky tisít kč a kdybych chtěl kupovat repelent (s nejistým výsledkem) tak utratím další tisíce kč.  Určitě by se vyplatilo začít vyrábět repelent vlastní a osvědčený.


Možná je náročnost postupu tím důvodem, proč S.H. v knize uvádí pouze jednodušší recept a na kurzech u něj doma může v reálu demonstrovat postup složitější a účinnější ? U toho složitějšího postupu S.H. tvrdí, že repelent vydrží funkční desítky let! Což je neuvěřitelné tvrzení, ale on si za tím stojí a prý to má vyzkoušené. Úspora času (pouze jednorázová aplikace) by byla také velice příjemná.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od Martin Gross »

Čímž je i zodpovězena otázka, proč se neprodává. :-) OK. Vím, že jsou věci, které se musí vidět naživo, aby člověk věděl všechny nuance. Pokud bys našel náhradu Seppových kotlů, dej vědět. Právě mě napadlo: Třeba tu někdo má vhodnou věc a neví o tom.


Právě jsem se vrátil z pozemku. Hirošima. Znovu nasněžilo a co nesnědli doteď, je pryč dneska. Nabídnuté osikové větve oholené kolem dokola, prostě spoušť. Zabírám si první, popřípadě druhou volnou várku repelentu. Tak cca kubík. :-) Pak už jen zjistit, jak zajistit, aby si srnci nevytloukali parohy o vrby a vysazené ovocné špičáky. Vědět po čem, zkusil bych se po těch kotlech poptat. Držím palce.  

QNX říká:


Martin Gross: není to recept typu vem tohle + tohle + tohle. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak to sem napíšu. Hlavní je technologický postup (v podstatě pyrolýza kostí + oddestilování rozkladných produktů). Sepp Holzer to dělá ve dvou litinových kotlích, které asi nikdo z nás nemá ....... musel bych navrhnout a sestrojit nějakou jinou "aparaturu", ale to mám stejně v plánu, protože škody od zvěře už můžeme počítat na desítky tisít kč a kdybych chtěl kupovat repelent (s nejistým výsledkem) tak utratím další tisíce kč.  Určitě by se vyplatilo začít vyrábět repelent vlastní a osvědčený.


Možná je náročnost postupu tím důvodem, proč S.H. v knize uvádí pouze jednodušší recept a na kurzech u něj doma může v reálu demonstrovat postup složitější a účinnější ? U toho složitějšího postupu S.H. tvrdí, že repelent vydrží funkční desítky let! Což je neuvěřitelné tvrzení, ale on si za tím stojí a prý to má vyzkoušené. Úspora času (pouze jednorázová aplikace) by byla také velice příjemná.




Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Co nějaký starý typ brutaru? Máme jakýsi prehistorický smaltovaný, možná existují i fortelnější kousky... :-)

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od Martin Gross »

Bojím se, že nejde o vaření, ale o odpařování substancí za sucha a při vyšších teplotách, které by smalt v kotli brutaru těžce nesl.

Petra Stejskalová říká:
Co nějaký starý typ brutaru? Máme jakýsi prehistorický smaltovaný, možná existují i fortelnější kousky... :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: opravdu to není pouhé vaření, ale je to suchá destilace. Přesnou teplotu neznám, ale zahřívá se to pomalu a průběžně se z toho odstraňuje kondenzát. Koncová teplota není důležitá, odhaduji ji tak na 300°C. Musí to být bez přístupu vzduchu. Není to žádná velká věda ..... však ten recept pochází někde z roku 1700 (a komerčně se to vyrábělo až do roku 2005). ...... jenom je potřeba zvládat alchymistické minimum :-)  Jo, zajímavá informace je i ta, že to vadí liškám a používalo se to na ochranu drůbeže (výběhy, kurníky). Také se to používalo na koupele pro ovce k hubení ektoparazitů. Vedlejším produktem při výrobě je "kostní uhlí" (obdoba uhlí dřevěného, ale surovinou jsou kosti a ne dřevo), které se dá použít jako kvalitní hnojivo :-)

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: přehlédnul jsem tvůj příspěvek ........ když chceš improvizovat, tak nečekej konkrétní návody. Ono je celkem jedno v čem to budeš vyrábět. Hlavní je pochopit jak ta věc funguje a podle toho upravit to co je dostupné. Mé oblíbené zdroje pro podobné pokusy jsou např. sudy, bojlery, tlakové nádoby od vodáren, tlakové lahve od různých plynů  (ale  bacha, řezat flexou nebo autogenem sud od benzínu nebo nádrž od PB/LPG .... z toho může být nepěknej úraz nebo i smrťák). To všechno je dostupné za cenu šrotu a v objemech od jednotek litrů až po kubíky. Nikde jsem nenašel výtěžnost takového postupu, ale já bych zvolil nádobu tak 100l. Výsledného sajrajtu není potřeba moc ......... na netu jsem našel seznam 15ti nejsmradlavějších věcí na světě ...... náš požadovaný produkt byl na krásném devátém místě :-)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Co zvítězilo?

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: nevím, ale byl to samej hnus :-) Někde nedaleko té devítky byl například skunk. Se skunkem nemám zkušenost, ale jednou jsem s kamarádkou vlezl do nějakého seníku, kde bydlel tchoř ........ náš ústup by se dal označit za překotný :-) Pokud ten kostní sajrajt smrdí podobně ............. tak chápu, že zajíce, srnky i lišky naprosto přejde chuť.

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Divoká zvířata v zahradě vítaná i nevítaná

Příspěvek od Martin Gross »

Nechceš na léto/jaro, či podzim naplánovat víkendovou akci s výrobou téhle voňavky?

QNX říká:
Petra Stejskalová: nevím, ale byl to samej hnus :-) Někde nedaleko té devítky byl například skunk. Se skunkem nemám zkušenost, ale jednou jsem s kamarádkou vlezl do nějakého seníku, kde bydlel tchoř ........ náš ústup by se dal označit za překotný :-) Pokud ten kostní sajrajt smrdí podobně ............. tak chápu, že zajíce, srnky i lišky naprosto přejde chuť.


Odpovědět