Archiv 2012 / 4

Sdílejte inspiraci
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ronja Korousová
Příspěvky: 71
Registrován: 02 dub 2012 14:16

Re: Archiv 2012

Příspěvek od Ronja Korousová »



Uživatelský avatar
Ronja Korousová
Příspěvky: 71
Registrován: 02 dub 2012 14:16

Re: Archiv 2012

Příspěvek od Ronja Korousová »



Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Archiv 2012

Příspěvek od Martin Gross »

Záhonky


Od: Martin Gross
Dne: 03.08.2012
------

Metoda pana Seppa Holzera. Hlína na papír. O 12 měsíců rychlejší, než mulčování klasicky slámou na papír. Využil jsem hlínu, vykopanou při budování cesty/terasy, smíchal s koňským hnojem 1lopata hnoje na 3lopaty hlíny. Pod vyvýšeným záhonem je roští, dřevo a hnůj. Dnes vím, že k hnoji měl přijít také nějaký ten kompost pro rychlejší nastartování půdního života. Dnes, začátek srpna, je všechno už zelené až moc. Ale "nastartování" takového pozemku (papír izoluje částečně proti vzlínání vlhkosti z podložní půdy pod ním) trvalo bohuže celý (u nás) suchý květen.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Archiv 2012

Příspěvek od Martin Gross »

Letošní fáze budování zeleninové zahrady dokončena. Vpravo je vidět kousek terasy.


Od: Martin Gross
Dne: 04.09.2016
------

Dnes z tohoto místa nevyfotím nic. Stromy, co tu vyrostly, jsou vyšší, než já.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Archiv 2012

Příspěvek od Martin Gross »

Pohled ze západního konce.


Od: Romana SM
Dne: 04.08.2012
------

hezký :-)



Od: Martin Gross
Dne: 04.08.2012
------

Díky. 80% sad / les a mezi tím cca 2ary zeleninová zahrada, plus dvě místečka se zasazenými dýněmi. Objevili jsme malý poklad - Dýně, které se na podzim prodávají k vyřezávání halloweenských "ksichtíků" mají v mlaďoučké zralosti velice příjemnou chuť, jako cukety. Spíš bych řekl, že blíže k okurce.


Stromky sázím, jak se k nim dostanu. Tzn čím dál tím méně (finance). Bez oplocení mi je likvidují srny a srnci.



Od: Romana SM
Dne: 05.08.2012
------

Na takový kus země je potřeba spousta času, peněz, práce nebo to holt nejde tak rychle, všechno má svůj čas. Nejdůležitější je začít, jak já si říkám "i cesta je cíl" ...



Od: Martin Gross
Dne: 03.09.2012
------

Oj, unikla mi reakce....


Jitka M: Plotit budu postupně. Jelikož je to mimo intravilán obce (nebo jak se to zjednodušeně říká), musím pro stavební úřad vypracovat projekt a mít vyjádření plynařů, vodařů a telefoňáků. Plus ŽP. A Životní prostředí mi napsalo, že mi povolí jen stavbu dočasnou, na dobu 15 let. Peněz nějak nepřibývá a tak budu plotit jen individuálně u stromků a kolem zeleninové zahrádky. (která za léto padla za oběť hokaidůma "pumpkin" dýním. ( v nezralém stadiu, okolo 10-20cm jsou to příjemně chutnající okurky), divokým rajčatům a mochyni peruánské....)


Zahrádka je oplocená vyhozeným pletivem, nataženým jen tak na jednoduchou konstrukci z modřínových větví, Modřín jer moje oblíbené dřevo. Tedy jeho větve. Vůbec se jim nechce tlít a rozpadat se.


Nájemní smlouva s JZD se v mém případě jednoduše neprodloužila.konec. Oplocovat budu po jednotlivých úsecích. Prostě rozšiřovat zeleninovou zahrádku. V zimě tu míváme okolo 50 - 80cm sněhu. Takže dřeviny musím oplocovat individuálně i uvnitř oplocených ploch......


Design zahrady mám dost navolno. Kostra je plánovaný systém svejlů, napojený na budoucí rybníček, pak (současně s tím) budou vznikat terásky a ze zeminy, kterou vykopu budu modelovat vyvýšené záhony a pěstební plochy, jak to popisuje Sepp Holzer v knížce. Jen: Je to potřeba založit jakmile sleze sníh. Pokud si to nesedne na podklad do května, může to trpět suchem ( - voda skrz pošlapanou trávu a karton nevyvzlíná do vrchní hlíny.).


Romana SM ... A pokud bychom to udělali všechno naráz (bagr), pak by byla už jen nuda..... 


Cítím se býti příkladem, že PK a její principy jsou i pro lidi bez peněz....Jen se nestydět opakovaně používat a recyklovat. V kontejneru se separovaným kovovým odpadem se dají nalézt krom oplocení i jiné a to opravdové poklady. (ruční mlýnek na mák, na maso, ruční pračka na prádlo.......)



Od: Martin Gross
Dne: 04.09.2016
------

Po pár letech



Od: Martin Gross
Dne: 04.09.2016
------

Je vidět změna druhové skladby na nesečené louce, kde začínají dominovat druhy, kterým nevyhovuje disturbance sečením, a které zároveň snášejí ten fakt, že porost tu a tam polehne. Ovsík vyvýšený, pýr a jemu podobné odnožující traviny, ostatní zavčasu ožerou srny a zajíci, pokaždé, když jezeďáci posečou naráz hektary okolních luk. Mezi semenáči myrobalánů je několik, které nesou skvostné plody. Chuťově, či vlastnostmi (velikost, olučitelnost od pecky...)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Archiv 2012

Příspěvek od Martin Gross »

Jedno z možných řešení živého plotu do oblastí s vysokým sněhem. Kolem hrušně roste ptačí zob a šípkový keř. Vše úžasně propleteno a hrušeň všechno drží, aby to sníh nesplácl.

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Archiv 2012

Příspěvek od Martin Gross »



Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Archiv 2012

Příspěvek od Martin Gross »

Odrůda angreštu SKUTEČNĚ odolná padlí. Plody menší, nezvyklé, velice příjemné chuti.

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Archiv 2012

Příspěvek od Martin Gross »

Plazí se z hrany terasy, kam jsem hodil tři kolečka hnoje. Pod terasou je plac zamulčovaný posečenou trávou. Tam budou kořenit výhony dýní.

Uživatelský avatar
Yanitka
Příspěvky: 57
Registrován: 21 črc 2010 19:36

Re: Archiv 2012

Příspěvek od Yanitka »



Odpovědět