Proč umřel permaweb?

Informace o fungování PermaWebu
Mike Dundee
Příspěvky: 53
Registrován: 15 črc 2016 07:33

Re: Proč umřel permaweb?

Příspěvek od Mike Dundee »

9) a ještě jedno téma mě napadá - systém živých mulčů - kde má člověk furt brát slámu a štěpku ? V zahraničí lidé experimentují s různými půdopokryvnými rostlinami některými vhodnými pod stromy či keře, jinými k zelenině... S něčím už experimentuju ale vlastní téma by si to také zasloužilo...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Proč umřel permaweb?

Příspěvek od QNX »

Mike Dundee: Problém těch guildů je v tom, že jsou nepřenosné.  Někomu to může fungovat, napíše o tom knihu ........ a čtenářům to už fungovat nebude. Téma je to zajímavé, ale myslím, že zde naprosto nevyřešitelné.  To jsou tak složité systémy, že by to byl oříšek i pro team špičkových vědců. Tohle studovat a popsat je pro amatéry vlastně úplně nedostupné. Už jen samotné zadání nebude schopný skoro nikdo vyřešit. Ty totiž můžeš navrhovat společenstva, ale musíš vědět proč a musíš vědět jak. K tomu potřebuješ znát výchozí stav, podmínky současné a odhadnout i jejich změnu v budoucnu. Musíš znát vlastnosti použitých rostlin a fungování vzájemných vztahů atd. atd.  Jasně, nemusíš dělat složité společenstvo, ale můžeš si to zjednodušit třeba jen na dusíkáče ........ Vysázet desítky ořešáků a pod část z nich vysázet tisíce dusíkáčů (příklad, který zde už jednou byl), pod druhou část je nesázet. Pak to minimálně 20 let sledovat a vyhodnocovat. Výsledek bude zajímavý, ale platný pro tvé podmínky, pro jiné už to platit nemusí. Takže podobných nadšenců z různých podmínek potřebuješ také desítky a pak to můžeš vyhodnotit a snažit se udělaat obecnější závěry. To by bylo záslužné a rád si takovou studii přečtu. Ale pokud budu něco vysazovat, tak touhle cestou nepůjdu, protože je nejistá, pracná a zdlouhavá (i když je asi správná), ale zvolím praktičtější postup, který mi ty výsledky poskytne také, ale s větší jistotou, menší pracností, rychleji a za menších nákladů.  Právě zohledňování praktické stránky považuju za zásadní při tvorbě PK designu. On totiž teoreticky bezchybný PK design může být velice neúspěšným řešením.  Občas se s tím setkávám ........ moc velká snaha o dokonalost bývá příčinou neúspěchu. Základem dobrého PK designu je dosažitelná rovnováha a přiměřenost, nikoliv dokonalá,  ale nedosažitelná utopie.  Podobně to platí i pro další body.


Radek Kalfus
Příspěvky: 19
Registrován: 30 dub 2014 20:46

Re: Proč umřel permaweb?

Příspěvek od Radek Kalfus »

...takže nějaké pěkné nové vlákno o promítnutí základních PK principů do praxe? :)


Uživatelský avatar
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 94
Registrován: 09 bře 2010 19:41

Re: Proč umřel permaweb?

Příspěvek od Tomáš Svoboda »

Jedlé trvalky:


Rozdělil bych je na divoké, co rostou přirozeně kolem nás. Těch je opravdu spousta a osobně je k jídlu preferuji. Výrazná a nezvyklá chuť je jen o zvyku.


A jedlé trvalky (nebo samovysemeňující jednoletky), co člověk vysadí na záhon, do guildu..., a o kterých je tady řeč. Osobně mám zkušenost s těmito:


křez úzkolistý (krátkověký, vysemeňující, nenáročný),


lebeda zahradní červená/zelená a merlík obrovský (hojně se vysemeňující - až moc, nenáročný, v zimě oblíbený ptáky - miliony malých semínek),


sléz maurský, sléz pyžmový, topolovka, proskurník,


měsíček lékařský - květy jsou výborné - to mě překvapilo,


jedlá chryzantéma - listy i květy,


fenykl obecný,


lichořeřišnice větší (u nás na Vysočině semínka nepřezimují, sázíme každý rok) - před zámrazem nakládám celou rostlinu jako zelí,


pažitka, cibule sibiřská,


divoké rajče (samovýsev),


šťovík kyselý a zahradní,


bylinky (šalvěj, pelyněk, tymián, yzop, meduňka),


aromatický muškát (pelergonie) - květy přijemné kyselkavé chuti,


plamenka šídlovitá, plamenka latnatá - jedlé květy,


jitrocel vranožka - dužnaté listy,


libeček,


topinambury,


aj.


Mike Dundee: daly by se s Tebou vyměnit, nebo koupit rostliny, o který píšeš?


hlízy oky, hlízoly nachové, čistce hlíznatého, lichořeřišnice hlíznaté (lichořeřišnice jsem měl z Droždína, ale asi uschly nebo nedaly zimu) a vytrvalá kapusta a brokolice. Díky.





Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Proč umřel permaweb?

Příspěvek od Sanča »

Permaweb umřel díky takovým jako ty QNX. Zesměšňování druhých, skryté urážky, vymezování se, ect.


Pokud ty pokládáš tuto otázku, tak je to bizár hodna našich politiků.


Problém tohoto webu je v neřízení diskuze a neodstřihnutí trollů jako ty.


havlenam
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2011 11:46

Re: Proč umřel permaweb?

Příspěvek od havlenam »

Permaweb umírá díky lidem, kteří rozumují, ale své "zkušenosti" získali převážně četbou sledováním videí, anebo to někde viděli.....odchodem praktiků (Jarda Bon Jovi, QNX aj. se zde mlátí prázdná sláma a to zajímá málokoho).....Možná by bylo lepší posilovat pokoru a nemít vždy poslední slovo. MHa


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Proč umřel permaweb?

Příspěvek od QNX »

Sanča: Už jsem to tady psal. Když jsem tady byl nejaktivnější, tak to zároveň byla i doba největší aktivity permawebu.  Když jsem odešel, návštěvnost nevzrostla, ale poklesla. dokonce ani za několik let mé nepřítomnosti nevzrostla. Prostá statistika tvůj názor vyvrací. Víc to nemá smysl komentovat.


havlenam: Ono tady bude mnoho praktiků. Třeba jen úzce specializovaných, ale určitý potenciál kolektivní inteligence zde určitě je. Zajímavé je právě to, proč zůstává latentní.  Na Facebooku se prázdná sláma mlátí stále a má to tisíce účastníků. Z mého pohledu je Permaweb kvalitnějším prostorem pro výměnu zkušeností, protože to tady má nějaký řád, nějakou strukturu, možnost vyhledávání, možnost studovat starší příspěvky ....... ale nikdo to nechce plnit informacema.


Mike Dundee
Příspěvky: 53
Registrován: 15 črc 2016 07:33

Re: Proč umřel permaweb?

Příspěvek od Mike Dundee »

QNX: ...ale nikdo to nechce plnit informacema...


To mě také docela zaráží. Na permakulturní kurzy (alespoň soudě dle nabídek kurzů Marka Kvapila a dalších) chodí každoročně desítky, ne-li stovky lidí. Předpokládám, že minimálně 10% z nich zkusí permakulturu, nebo alespoň zahradničení s určitými prvky permakultury aplikovat na svém pozemku. Za ta léta to již musí být kvantum lidí. To žádný z nich nemá žádné praktické zkušenosti či naopak otázky? Nebo si své zkušenosti nechávají pro sebe ? (či ještě lépe - předávají své zkušenosti jako další lektoři na kurzech ?) Či procitli z opojného permakulturního snu, realisticky zhodnotili situaci a místo zapleveleného políčka zaseli opět trávník ?


O jedlém lesu a guildech jsem si vykládal prakticky jen s QNX (resp. občas hádal, ale zpětně to musím označit jako přínosné, několik věcí jsem si při tom ujasnil), občas se přidal Tomáš S. Nedávno jsem založil téma jedlých trvalek - podle mě velice zajímavé téma - a zase je kromě reakce QNX a Tomáše S. ticho po pěšině... Tak nevím, kde je chyba... Na rovinu musím říct, že kvůli tomu víc než sem chodím na permies.com a zahrada.cz


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Proč umřel permaweb?

Příspěvek od QNX »

Mike Dundee: Na permies.com je fajn ta pestrost témat a šířka záběru. To jsem vždycky na PK fórech v ČR postrádal. Díky té pestrosti to asi přitahuje permakulturníky víc, než  permazahrádkářské diskuze. A pokud jde o zahrádkářská témata, tak se obávám, že čistě zahrádkářské diskuze v odbornosti snadno překonávají permazahrádkářské diskuze. Ono je docela charaktarestické, že většina permazahrádkářů jsou zahrádkáři začátečníci, kteří nedostatek znalostí a zkušeností nahrazují nadšením. Takže upřednostnění permies.com a zahrada.cz chápu .


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Proč umřel permaweb?

Příspěvek od mastnacek »

Asi zavladla blba nalada :)

QNX říká:


Sanča: Už jsem to tady psal. Když jsem tady byl nejaktivnější, tak to zároveň byla i doba největší aktivity permawebu.  Když jsem odešel, návštěvnost nevzrostla, ale poklesla. dokonce ani za několik let mé nepřítomnosti nevzrostla. Prostá statistika tvůj názor vyvrací. Víc to nemá smysl komentovat.


havlenam: Ono tady bude mnoho praktiků. Třeba jen úzce specializovaných, ale určitý potenciál kolektivní inteligence zde určitě je. Zajímavé je právě to, proč zůstává latentní.  Na Facebooku se prázdná sláma mlátí stále a má to tisíce účastníků. Z mého pohledu je Permaweb kvalitnějším prostorem pro výměnu zkušeností, protože to tady má nějaký řád, nějakou strukturu, možnost vyhledávání, možnost studovat starší příspěvky ....... ale nikdo to nechce plnit informacema.





Odpovědět