Bolsevnik

O všem co roste...
Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Bolsevnik

Příspěvek od Bebe »

Na vašom novom hektárovom pozemku je 10ks bolševníkov? Prečo by si si v jednom kúte vašej ukážkovej permakultúrnej záhrady nemohol mať i túto krásnu rastlinu? Veď ju nemusíš nechať voľne vysemeniť. Možno to vôbec nie je až tak problematická rastlina, ako sa hovorí, alebo píše. Možno je problematická na neudržiavaných pozemkoch, ale to nie je váš prípad. Ja mám oveľa viacej problémov s inými rastlinami, ktoré sa vymykajú kontrole, ale bolševník obecný to nie je, hoci ho mám na pozemku tiež. Prečo ju chceš vlastne zničiť? Máš na to nejaký rozumný dôvod? Zlikviduj ju na susednom pozemku a nechaj si ju tam ako raritu.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Bolsevnik

Příspěvek od drudriger »

no 20 let se o to nikdo nestral, takze bolsevnik se dostal az na todle pole., ktere sme za levno koupili a je hnedka vedle nasich zahrad, nemam predstavu ze bych ho chtel ve sve zahradce, zvlaste kdyz se tak rychle siri, zaciname to pole(byvala pastvinapsane jako manipulacnai plocha) 


cele sme to zacali sekat aby to byla louka, ne kvuli dotacim ale kvuli tomu ze se tam zakladaji zahony, delaji se ruzny upravy atd, takze. dalsi vec je jeho nekontrolovatelne sireni..... a popravde ma na tom pozemku v lete byt detsky tabor a uz se na to ptali ze jestli to tam bude....


dalsi vec je zapadne cechy sou uplne zaplavene bolsevnikem, to neni rarita ale smutna skutecnost.....


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Bolsevnik

Příspěvek od Bebe »

Na sekané louce bolševník nemá šanci kvést, ale jestli bude na vedlejším pozemku, pak tam občas nějaké to semíko zalítne. Takže ho tam budeš mít, jestli chceš, nebo ne i když to budou jenom přízemní listy. Neříkám, že pozemky zaplavené bolševníkem je rarita, říkám, že mít na zahradě bolševník a mít jeho volné šíření pod kontrolou je rarita. A ty děti by si zasloužili vědět i něco pozitivního o bolševníku, ale když ho tam vymítíš, tak asi těžko budeš o tom přednášet a možná tak přijdou o velice cenné informace pro život o tom, co může být škodlivější, jestli bolševník, nebo člověk.


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Bolsevnik

Příspěvek od PilotPM »

Souhlasím s tím, že mít šíření bolševníku pod kontrolou je rarita.

Bebe říká:


Na sekané louce bolševník nemá šanci kvést, ale jestli bude na vedlejším pozemku, pak tam občas nějaké to semíko zalítne. Takže ho tam budeš mít, jestli chceš, nebo ne i když to budou jenom přízemní listy. Neříkám, že pozemky zaplavené bolševníkem je rarita, říkám, že mít na zahradě bolševník a mít jeho volné šíření pod kontrolou je rarita. A ty děti by si zasloužili vědět i něco pozitivního o bolševníku, ale když ho tam vymítíš, tak asi těžko budeš o tom přednášet a možná tak přijdou o velice cenné informace pro život o tom, co může být škodlivější, jestli bolševník, nebo člověk.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Bolsevnik

Příspěvek od jarda bon jovi »

Zajděte si někdo ke kvetoucímu bolševníku, na tu hmyzí olympiádu.....V paždí listů žijou i vodní hmyzáci, je to koncert. Sám si ho jednou zasadím pro parádu. Ale můžete mít anglickej trávníček krátce střiženej, Homogenní, pěknej v eurokvalitě.Trocha divočiny neškodí.Navíc to je fakt velkolepá rostlina. Líbí se mi takové kokrhély, jako je křídlatka, ricinovník, kopřivy, svlačec..... Bez té chémie maj lidi naděláno v kiltu......
PilotPM říká:


Souhlasím s tím, že mít šíření bolševníku pod kontrolou je rarita.

Bebe říká:


Na sekané louce bolševník nemá šanci kvést, ale jestli bude na vedlejším pozemku, pak tam občas nějaké to semíko zalítne. Takže ho tam budeš mít, jestli chceš, nebo ne i když to budou jenom přízemní listy. Neříkám, že pozemky zaplavené bolševníkem je rarita, říkám, že mít na zahradě bolševník a mít jeho volné šíření pod kontrolou je rarita. A ty děti by si zasloužili vědět i něco pozitivního o bolševníku, ale když ho tam vymítíš, tak asi těžko budeš o tom přednášet a možná tak přijdou o velice cenné informace pro život o tom, co může být škodlivější, jestli bolševník, nebo člověk.








PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Bolsevnik

Příspěvek od PilotPM »

Ano, kytka je to krasna, proto ji Meternich privezl, ale pokud neni pod kontrolou, tak je to peknej hajzl.


V zapadnich cechach by ti o tom mohli vypravet, tak jsou ji cele louky.




jarda bon jovi říká:


Zajděte si někdo ke kvetoucímu bolševníku, na tu hmyzí olympiádu.....V paždí listů žijou i vodní hmyzáci, je to koncert. Sám si ho jednou zasadím pro parádu. Ale můžete mít anglickej trávníček krátce střiženej, Homogenní, pěknej v eurokvalitě.Trocha divočiny neškodí.Navíc to je fakt velkolepá rostlina. Líbí se mi takové kokrhély, jako je křídlatka, ricinovník, kopřivy, svlačec..... Bez té chémie maj lidi naděláno v kiltu......





Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Bolsevnik

Příspěvek od drudriger »

no ja jsem prave na pul cesty mezi amriankama  a varama a  popravde soutoho cele louky a rikejte si co chcete, budu ji kosit a hotovo. 


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Bolsevnik

Příspěvek od Bebe »

vždyť je úplně jedno, co uděláš drudo, není jedno proč a jak, tak jenom pamatuj při tom kosení, že je to náš kamarát :-)


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Bolsevnik

Příspěvek od drudriger »

no kamarad to je, ja ho mam rad, jajsem tady mnel dotaz ohledne toho jestli nekdo nema skusenost s tim vapenim mlikem ci podobne , nerchtel sem resit to jestli jo nebo ne. ale to uz je fuk.pulka uz je dolu a este pulka, ale kosirik to nevydrzel, takze az pristi tyden znovu na to jedu. ale je to velki uctihodny a kosaty pan bolsevnik!


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Bolsevnik

Příspěvek od Martin Gross »

Známá zahradnice mi říkala, že nesmí začít kvést. Pokud se setne za květu, a v celku se nechá ležet, stihne i useknutej dotvořit pár semen. Jsem va SV Čech, takže dorostlé bolševníky neznám (Nejblíž byl kdysi v zámecké zahradě v Opočně). Ale tomuhle bych i věřil. Napadá mě, že při té výšce bude mít pěkně hluboký kůlový kořen. Dobrá pumpa na živiny vyplavené do hloubky. Tohle zkompostovat (bez květenství), to by mohlo být pěkné množství hnojiva.... Škoda, že je TOLIK plodnej. U křídlatky je velká výhoda, že některé porosty jsou u nás třeba i jednoho pohlaví. A taková kř. sachalinská, to je monumentální plevel. Srny ji nežerou, stejně, jako reveň dlanitou. Na holé louce je to příjemné zpestření srnčí pastevní plochy (ještě stále jsem zatím v myslivecké honitbě...)


Sepp naťukl využití stonků bolševníku třeba na výrobu [:didžeridů:] (nevím, jak se to píše) Podle mě i třeba na topení a tak. Ale je fakt, že musí zabírat obrovskou plochu. Nežerou ho arioni? Takový nasekaný a zahnívající bolševník by jich mohl nalákat.... Na desítky metrů z okolí. Pokud by přitom museli přelézt přes kachní, nebo slepičí výběh.... 


Držím palce v nalezení nejlepšího řešení.


Odpovědět