Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

O všem co roste...
Odpovědět
Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Cyril »

Jarda Bon Jovi: 24 druhů bodláků a pcháčů říkáš? Ty jsi dělal nějakou sbírkovou louku? 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od jarda bon jovi »


Jo, dělal jsem s kémošem entomologem pokus. totiž, handrkovali jsme se dlouho, jestli motýli přiletí, když vznikne jejich biotop a nebo se zkoncentrují stávající druhy. No a tak jsme k podzimu projeli republiku a nabrali kdejakou pichlavou potvoru. Samozřejmě s ohledem na stanoviště.Pak už to frčelo samo, jak se to vysemenilo, byla to paráda. tolik motýlů jsem vživotě neviděl.  Pokusem bylo zjištěno, že se vyskytli i ti nejvzácnější motýli, co u nás jsou. Chtěl jsem to nechat být a přirozeně to nechat zarůst křovisky .Inspirací byla louka s motýlama na pálavě.
Stačí, když tomu ze začátku pomůžeš a pak už to hrčí samo. Bodláky jsou téměř vyhubeny, stejně jako koukol  a fůra dalších.


Ke květnatým loukám....Potíž je v tom, že kvetoucí rostliny potřebujjí nějaký cyklus k rozmnožení. Vykvetou a potřebujou se nějak vysemenit...Jenže bez vhodného času to nejde.V květnu je brzo.ale musíš, protože musíš stihnout druhou seč v termínu. tak do toho vlítneš s mačkačem  a aniž by to uschlo to posbíráš a odvezeš buď do senáží, nebo bioplynové stanice.Podmínku pro dotace jsi splnil a čerta starýho se staráš, jestli nějjaký bejlí má čas se vysemenit, nebo ne. Dnes ti přijede s metrem na kontrolu ouřada a jestli máš na louce napodzim  stébla delší, než 25 cm, dostaneš flastr. Louky jsou pěkně uklizené, nafta spálená, dotace vyplacené a kytičky v prdeli.Staří hospodáři druhou seč vynechávali, nebo tak činili po odkvětu motýlokvětých....Taky seno sušili, obraceli , kopkovali a semínka měla čas dozrát.Po loukách se rozharovaly výdrolky ze sena. Bilanci dusíku bych do toho nemontoval, páč na louky každej vozí tu černou břečku z bioplynek a čističek odpadních vod....Zkoušel jsem nechat pásy neposečeného, aby aspoň něco, ale s těma blbštajnama není řeč.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od mastnacek »

Je to mimo tema ale pridam se. Vloni me prisla obalka ze na nasi louce je kus, kterej patri mistnimu kolchoznickymu druzstvu. Trojuhelnik cca 20 x 50 x 80 +- metru. Vletel jsem na ne, jak je to mozny no chvilku hadanice pak me to preslo. Ze prej at si to vyskrtnu ze seceny plochy ze na to chtej brat dotace, ale ze si to muzu dal susit. To jsem odmitnul, vyskrtnul jsem to. Vymeril jsem si GPSkou hranice, postavil ohradnik a nesecu to. Samozrejme oni taky ne.Takze prez leto tam byla krasna divocina, bodlaky, spousta obrovskyho jitrocele ( udelali jsme si masticku ) atd atd. Miliony kobylek a ostatni haveti. Bodlaky taky ale jen par. Jsem zvedavej jestli na ne nekdo prijde, osobne doufam ze ne a budu moct sledovat jak se louka dal vyvyji.


Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od FSP »

..... tak semínka jsou doma :-)


Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Urban Grower »

Pěkný článek o těch nepůvodních druzích.


http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/pajasany-akaty-a-podobna-verbez


Uživatelský avatar
Muška
Příspěvky: 52
Registrován: 03 dub 2012 21:23

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Muška »

JJ, tento cca tříletý? strom by mohl být příkladem. Vůbec jsem netušila, co to tady roste- ale roste opravdu před očima. Občas pohnojený odpadkama od některých kolemjdoucích a psíma hovínkama... http://muchovo.rajce.idnes.cz/paulovnie    V létě má korunu s obrovskými listy a krásně všechno zakrývá...

Urban Grower říká:


Pěkný článek o těch nepůvodních druzích.


http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/pajasany-akaty-a-podobna-ve...





Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Petr Donát »

Tak jsem se dneska vydal do Hostinného kde jsem vloni najaře pokácel zmrzlou paulovnii a nafotil jsem pařízek i letorosty které z pařezu vyrazili.  Výška je necelé 4 metry.




Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od FSP »

borec strom :-) kolem chodník,silnice,parkoviště a on stojí a těší lidi,divím se že ji příšeru invazivní ještě nikdo nepokácel :)..........viz článek výše


... předpokládám že je to foceno někde v Brně,můžu poprosit kde ?


díky FSP





Muška říká:


JJ, tento cca tříletý? strom by mohl být příkladem. Vůbec jsem netušila, co to tady roste- ale roste opravdu před očima. Občas pohnojený odpadkama od některých kolemjdoucích a psíma hovínkama... http://muchovo.rajce.idnes.cz/paulovnie    V létě má korunu s obrovskými listy a krásně všechno zakrývá...

Urban Grower říká:


Pěkný článek o těch nepůvodních druzích.


http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/pajasany-akaty-a-podobna-ve...








Uživatelský avatar
medwed
Příspěvky: 72
Registrován: 05 úno 2013 10:46

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od medwed »

Na těch obrázcích mi to silně připomíná platan taky docela rychlík v růstu a na ty paulonie si taky brousim pozemek....


Josef Buďa
Příspěvky: 2
Registrován: 28 led 2013 12:46

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Josef Buďa »

Zdravím všechny diskutující!


   Také mě už 10 let zajímají všechny možnosti rychlerostoucích dřevin. Vrby jsem zavrhl ihned v počátku, po osobní návštěvě na nedalekém vcelku velkém experimentu. Japonské topoly zkouším 2 pokusem. První pokus pořádně ani nevzešel, druhý pokus po 3 letech z jiného zdroje přežívá, ale žádná sláva. Vždy šlo zhruba o 200 ks sazenic, pěstovaných dle návodu a doporučení. Proto mě z principu zajímají paulovnie. Také jako Vy, další zájemci, jsem si opatřil několik semen/pravděpodobně máme většinou stejný zdroj/ a budu to chtít vidět na "vlastní oči" zda to opravdu funguje. 1 fotka na internetu potažmo 1 rostliny podle mého subjektivního názoru velkou reklamu neudělá. V žádném případě nechci,aby to vyznělo jak negativní reklama !!! Ctěl bych jen vidět souvislou plochu alespoň těch 200 stromů. To je ale mé zbožné přání. Vlastní "troškou do mlýna" se pokusím přispět tím, že po obdržení několika semínek se pokusím "mičurinským způsobem" dopěstovat  dospělých stromů. Osobně řeším nedostatek rychlerostoucích dřevin zásobováním z osvědčených zdrojů, vlastních lesů. Nic ale netrvá věčně a tyto zdroje pro mou potřebu dojdou/ nejsem kníže a nevlastním velké množství ha lesa/. Pro mě je toto svým způsobem odreagování a současně hledání způsobů, jak předat svým potomkům funkční biotop pro zachování dalších generací. Tato myšlenka je a bude pro mě zajímavá už z toho důvodu když vidím, jak moji známí, kteří se nechali zlákat na levné topení plynem v 80-90 letech minulého století, dnes se zkřípěním zubů platí a nebo se vrací k dřívějšímu způsobu vytápění. Jsem si plně vědom, že všichni zastánci vytápění "dřevem" jsme připraveni na s tím spojené " vícenáklady "v podobě osobní práce. Mé osobní přání je vidět v reálném čase, i když třeba přes internet, malou plantáž paulovnií v ČR, kterou je možné navštívit. Podle hlášky z jedného českého filmu, věřím, i když jsem to neviděl, že je možné se dopěstovat plantáže rychle roustoucích dřevin. Děkuji Všem, za Váš názor.


 Buďa Josef


Odpovědět