Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

O všem co roste...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Romana SM »

Teda nevím, jestli se tomu dá věřit :-) ....



"Máme vyzkoušené, že když tento certifikovaný strom porazíte po pětiletech, má průměr kmene okolo 70 centimetrů,"


Zdroj:http://hobby.idnes.cz/biomasa-na-topeni-rychlerostouci-drevo-paulovnie-fvb-/hobby-zahrada.aspx?c=A130122_140917_hobby-domov_mce




Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Urban Grower »

Chtělo by to vyřešit jakým způsobem se tyto dva stromy rozmnožují, pokuď jde jenom o odnožování nebo výmladky tak bych v tom neviděl problém, to si každý ohlídá, pokuď nejsou schopny se rozmnožovat semenáči, potažmo semenáči roznášenými ptáky tak nelze tyto druhy považovat za invazivní, nicméně nevěřím tomu že něco nepůvodního muže vytlačit naše původní druhy i křídlatka se zastaví o smrkový nálet, v tom případě by jsme mohli považovat za invazivní i Muchovníky, Zimolezy aj. které roznesou ptáci po naší krajině z našich zahrad. Můj názor je ten že příroda sama o sobě bez lidstva nedokáže roznášet semenáče z kontinentu na kontinent a proto jsme tady my, aby jsme jí pomohli. Samozřejmě že by jsme měli preferovat jiné využití dřeva než v pálením.

Petr Donát říká:




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ale notak.... akademici opět perlí a zapomínají na druhovou pestrost. I pod akáty nebo křídlatkou , rákosem jjsou zajímavé biotopy. Já si vybudoval nádherný biotop pro motýly, kteří už jiinde nejjsou. Oni přilítnou, a pak to je bašta. Pak přišel úředník s razítkem a moji bodlákovou loukuu nakázal okamžitě zlikvidovat pod pokutouu 100000. vzal jsem mulčovač a motýli byli bez domovci. Úřední parchanti už nevědí, co by regulovali, přikazovali a zakazovali. Jsou původní ty lány kukuřice, řepky nebo lány logistických center????  Úředníci všech druhů, polibte mi šos...A koukejte rychle vyhynout, nebo tak učiní dělný lid cepy a sudlicemi....


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od mastnacek »

Neucini... protoze tech co se hrabou v hline je minimum a tem ostatnim je to sumafuk.


Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Urban Grower »

Ono mluvit o invazivních druzích když se u nás vysazují GMO rostliny mě příjde přinejmenším usměvné, rajčata s geny tresky lahoda. Můj selský rozum mi říká že pořád lepší křídlatka kolem drah než rozmulčovaná tráva s odpadky. A z hlediska sukcesního vývoje jímž se PK inspiruje je výš než ten sekaný porost. Samozřejmě že by se něměli sázet hektary RRD na palivo. Myslím si že když použiji topoly v PK jako větrolam, kmen jednou na konstrukční dřevo ze zbytku vyrobím biouhel na zúrodnění půdy tak je to PK přístup. Pokuď chtěl článek říct nespolehejte na topení dřevem jako hlavní zdroj energie tak s tím souhlasím, i v PK by jsme se měli zaměřit na efektivnější využívání energie(fototermika, raketová kamna, izolace atd.).


Jinak my guerilla zahradníci moc uředníky neřešíme, zasadím alej prýtů a děj se vůle boží :).


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Cyril »

Jarda Bon Jovi: Myslím, žes tady spletl dohromady různé, vzájemně nesouvisející věci. Svou averzi vůči úřednictvu (s čímž se dá velmi podmíněně souhlasit) a odbornou způsobilost lidí zabývající se ochranou prostředí. "Akademici" nezapomínají na druhovou pestrost. Často jsou nepopulární právě proto, že stojí na straně přírody, která většinové, globalizovaně konzumní společnosti může být ukradená.
 Máš pravdu, že akát vytváří svůj biotop, který se pod jinou dřevinou nenajde. Jak však zvyšuje druhovou pestrost? Nanejvýš o svůj vlastní druh, to co je v podrostu, je omezené množství původních druhů, které odolaly jeho tlaku (namátkou bez černý, svízel přítula, vlaštovičník větší, hluchavky ...). Nepopírám, že akátový les se někomu může líbit, zvláště v květu. Ale akát je velice agresivní (v teplejších krajích) a rád se šíří např. do původních stepí a luk, které jsou druhově bohaté a tak diverzitu a krajinu velmi ochuzuje. Což ovšem laik nepozná, neboť je pro něj tráva jako tráva, kytka jako kytka. Ohrožení botanického bohatství někdejší pastviny nebo opuštěného lomu, na který právě útočí akáty je pod rozlišovací schopností běžného občana. 
Jaký je biotop pod křídlatkou nevím. Na Tišnovsku se vyskytuje sporadicky, ale vzhledem k zastínění terénu pod sebou asi moc bohatý nebude.
 Rákos, který, jak jsem pochopil z Tvého textu, považuješ za invazní rostlinu, invazní rostlina není. Je to původní druh. 
 Tvá bodláková louka. Jak tento odstavec souvisí s problematikou invazních druhů, kterým by se pawlovnie mohla při nepříznivém souběhu okolností mohla stát? Nejednalo se spíš o neobdělávané území s pcháčem osetem? Chápu, že Tě rozčílilo, když jsi byl iniciativním úředníkem nucen takové území zlikvidovat. Myslím, že umím pochopit, čeho ses byl nucen vzdát. Před časem jsem koupil stavební pozemek, což bylo bývalé pole, poježděné těžkými stavebními mechanismy. S hromadami skrývek, deponovaného podloží, zkrátka binec. Velmi rychle se tam zabydlely tzv. brutální plevele. Již zmiňovaný pcháč oset, locika kompasová, mák vlčí, heřmánkovec přímořský, merlíkovité, laskavce. Pro zahradníka, zahrádkáře, rolníka hrůza. Ale zároveň obrovským způsobem narostlo hmyzí bohatství. V hmyzu se nevyznám, ale bylo vidět, že druhů je hodně. Vážky, šídla, kudlanky v mnoha barvách a vzorech (ani jsem si nemyslel, že u Tišnova žijí) atd.atd. Teď už je velká část pozemku přeměněná na "kulturní step". Holt taky musíme jíst. Ale bez obav, část území divokým tvorům a rostlinám nechám. Jsou to mí kámoši. 

 Urban Grower: Nechci tu řešit problematiku pawlovnie, neboť jí nerozumím. Dovoluji si však nesouhlasit s Tvým názorem, že něco nepůvodního nemůže vytlačit naše druhy. Jako příklad si vezměme rostlinu, původně z Himálaje, netýkavku žláznatou. Ta obsadila břehové porosty řek a potoků a původní druhy někde zcela zlikvidovala. Možná se někomu líbí záplava nachových květů na mohutných rostlinách. Mě ne. Pamatuji si stejná místa před třiceti, čtyřiceti lety a dnes. Rozdíl je propastný. 
Podobnou paskudu provádí jiná netýkavka, netýkavka malokvětá, s lesy. Na některých místech žádná jiná rostlina v podrostu není vidět, jen lán netýkavky malokvěté.

 Pro opatrnost před invazními druhy není skoro žádný racionální důvod. Příroda je tu 13,5 miliardy let a bude tu dlouho poté, kdy zmizíme z tváře Země jako druh. Když krajinu "zaplevelí" invazní druhy, co se stane? Nic. Bude zkrátka jiná krajina. Ztratí se pouze kulturní hodnota. Jako když se zničí vzácný obraz. Pro někoho to nic neznamená. Vlastně ani původní druhy nejsou tak docela původní. Pře deseti tisíci lety vypadala Evropa (i svět) úplně jinak. Mnohé druhy tu vůbec nebyly. Kdoví, jak by vypadala naše květena, kdyby neexistovalo Středozemní moře. Rostliny by mohly v ledových dobách sestupovat na jih a v teplejších dobách se zase vracet zpět. 
Ochrana divoká přírody je pouze věcí dohody. Na jaký obraz se vlastně chceme dívat. Pokud k dohodě nedojde, bude se jednat vždy jen o dialog slepého s hluchým.


Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Urban Grower »

Máš pravdu Cyrile, v pawloniích se nevyznám takže nemůžu soudit agresivitu jejich šíření, netýkavka je samozřejmě problém který dokazuje to že nejhorším invazivním druhem je člověk. Nicméně pokuď má něco takový potenciál jako pawlonie proč nad tím neuvažovat, samozřejmě že by jsme měli vzít do úvahy možnosti jejího rozmnožování. Václav Cílek měl pěkný komentář: Ono mužete mít krásnou krajinu ale stejně když Vám bude v chalupě zima tak pujdete a ten strom stejně pokácíte.


P.S. Doufám že se tady najde nějaká erudovaná duše která nám objasní rozmnožování topolů a pawlonií.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Na motýlové louce jsem měl 24 druhů pcháčů a bodláků z celé republiky. Kam by  se to proboha mohlo šířit??? Louky jsouu 2x se kány a orná je 2x ošetřená herbicidy, 1X totálním a 1X proti dvouděložným. Do lesa to nezaleze....Podel potopků se mulčuje 2x ročně.... Přirozenou sukcesí mi na jednom pozemku vzniká dubový les, naštěstí je veden jjako ostatní plocha a až mi z toho udělajjí les, dostane se pod státní kuratelu..Ano, státní odborní akademici opravdu vědí, co je potřeba pro přírodu. Pod jejjich vedením mizí květnaté louky houfně po celé republice, protože je nařízeno sekat sena do určitého datumu, což koliduujje s rozmnožovacími cykly netráv. Budeme mít krásné, nekvetoucí homogení eurolouky. Ochrana životního prostředí od úředníků je zcela nepochopitelný fakt.


V hlubších souvislostech to jsou zločinci a vlastizrádci. Ničí životní prostředí více, než jakákoli chemie či invazní trifidi. Za pár let již nenajdete kopretinu ani motýla, protože se rozdávají pokuty i za zaplevelené meze, aby náhodou nepřežil nějaký neeuroorganismus...Ach jo...Navíc, agáty mají úžasnou hostitelskou hodnotu pro všechny hmyzáky, agátovej med...do křídlatky je potřeba vlézt a odhrnout vrstvu humusu, kdo že ji všechno obývá, bodláky už neexistují, páč je úřední šiml všecky sežral...Já vidím v úředních blábolech pouze snahu opodstatnit svoji existenci a ostrouhat osobní svobody jednotlivce ad absurdum.



Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Marek Parek »

Ta lednická tomentosa viz foto ..


jarda bon jovi: se sečením a vysemeňováním (květnatých luk) to myslíš jak? mám za to že se sečeš 2x do roka, seno se odebere a tím louku ochudis o dusik a travy pak tak neprosperuji ..




Odpovědět