Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

O všem co roste...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Irena Nastró
Příspěvky: 3
Registrován: 10 kvě 2014 04:01

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Irena Nastró »

Rozdělit se o semínka lze. Nejdražší je stejně jen poštovné z USA. Semínka klíčí dobře. Jen potřebujete dostatek (umělého) světla. Skoro bych to přirovnala k pěstování marihuany. Návody jsou seriózní asi zde:


http://jak.na1.cz/paulownie_mnozeni.php


http://jak.na1.cz/paulownie_semena.php


http://jak.na1.cz/paulovnie_semena.php


http://jak.na1.cz/paulownie_semena_prodej.php


Moje osobní zkušenost je taková že když nenecháte stromek přes zimu doma tak vám zmrzne celý - zčerná. Možná někde u zdi baráku vydrží (chráněné stanoviště). Už bych ale na pole nesázela stromky mladší dvou roků, tedy sázela bych až třetím rokem. Když omrzne špička stromu tak je první i druhý rok nepoužitelný pro jiné využití než siláž nebo štěpku. Vyroste paskvik stromu a keře. 


Bez má roční objem biomasy větší než paulovnie a s ohledem na užitek pro včely, ptáky a hmyz je vhodnější alternativou. V permakultuře je užitečnější než zamořujůcí paulovnie. Ta mi připadá jako agresivní Akát bez trnů jen s tím rozdílem že si s ní hravě poradí krtek i bez kalhotek.



Strom je pěkný když kvete. Mrkněte se na web v USA, najdete tam hodně e-shopů se semínky paulounií a vyjde to i levněji než v ČR, jenom nevím zda je to legální, pěstovat tento strom venku. Má doslova miliony semen. Ještě dnes je nacházím přilepené na baťohu když jsem je sbírala v parku v Praze.


Semenáčky tam nerostly protože je tam mulčují s trávou.


(Thomentosa) Ty z USA krom jiného druhu byly nějak tajemnější a "mystické" ale výsledek oproti českým ještě horší. Úplně zčernaly podzimním mrazíkem a bylo většinou ponich.



 


Loretova
Příspěvky: 6
Registrován: 24 kvě 2014 22:09

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Loretova »

ahojte ráda bych přidala své poznatky Paulovnii též pěstuji zakoupila jsem rostlinky za 1000kč od http://paulownia-cfi.com/


nedoporučuji  rostlinky jsou celkově divné i když mají nejlepší péči .Špatně také radí zákazníkům i přístup je špatný.Koupila jsem obyč semínka Elongat a ty rostou dvakrát rychleji i stavba rostlin je mohutnější a má lepší barvu.Rostlinky z eshopu na slunci za oknem dostali skvrny a celkově je to divná odrůda za mě už je u nich nikdy nekoupím.Kdo máte Paulovnie venku jak se jim daří ?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od QNX »

Loretova: Já jsem provedl selekci na mrazuvzdornost ........ nepřežila ani jedna rostlinka. Možná ještě nějakou starší rostlinu koupím a vysadím jako okrasku, ale pro užitkové účely na to kašlu. Domácí rostliny mi fungují perfektně a nebýt toho, že potřebuju přistávací objekt pro Fénixe, tak bych paulovnii vůbec neřešil :-)


Loretova
Příspěvky: 6
Registrován: 24 kvě 2014 22:09

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Loretova »

QNX :



no já jí chci vysadit na zahradě ale po nastudování informací má rostlinka první rok slabý kořenový systém proto když se vysadí moc brzy tak nepřežije.Uvažuji o tom kdy jí vysadím na zahradu zatím jsou to malé rostliny cca 20 cm  oukala jsem ale že tu byla fotografie kdy paní měla Paulovnii na zahradě a v poho jí jela tak nevím no


Ondřej Z.
Příspěvky: 3
Registrován: 02 srp 2014 12:56

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Ondřej Z. »

Zdravím,



od jara se také věnuji tématu Paulownia velmi intenzivně a dovedl jsem to do stadia objednání KIRL a Biomass semínek z portálu osiva-semena, koupil jsem 30semen, vyklíčilo vše, zkoušel jsem pěstovat jak na substrátu, tak na skle s roztokem. Nakonec jsem rozsadil, a od vysetí na substrát (11.4.2014) do dnešního dne (2.8.2014) jsou již na zahradě ve 12l vědrech a vesele si rostou :) dávám zde jen fotografii jednoho KIRLA jinak přidám navečer ještě své zkušenosti s růstem obou odrůd :) snad to tu ještě někdo sleduje. Velikostí mají nyní 50cm a listy na šíři 25cm



R


Loretova
Příspěvky: 6
Registrován: 24 kvě 2014 22:09

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Loretova »

Zdravím,




určitě to někdo sleduje :-)  Kirl mám také už jsou zasazené jsou mnohem menší než vaše.Ale mám Elongaty a ty už jsou opravdu velké tak dvakrát větší jak vaše  po zasazení do země se jim jakoby ten růst zastavil ,nejspíš kvůli zakořenění.Se zaléváním jsem stále nejistá jednu zalévám pořád a té se moc dobře nedaří cca 2x do týdne.Ostatní mám daleko od  baráku tak jsem líná  nosit konve tak daleko a kupodivu se jim daří lépe:-)mají krásně tmavě zelenou barvu zdravé na první pohled.Bojim se celkem zimy.Nevíte někdo kdy začne dřevnatět ?


Ondřej Z.
Příspěvky: 3
Registrován: 02 srp 2014 12:56

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Ondřej Z. »

Slyšel jsem, že je vhodné do zálivky přidat na konci srpna hnojivo s vysokým obsahem fosforu a draslíku což podpoří proces dřevnatění ale prvním rokem toho asi moc čekat nelze, ikdyž je pravda, že již tak dva centimetry mám zdřevnatělé, zkusím zítra nafotit, chodím za paulami na zahradu téměř každý den a zalévám je jakmile jim vyschne zemina kolem kmínku. Ikdyž je pravda, že teď po těch velkodeštích mi i několik hodin stála voda ve vědrech a přečkaly to bez úhony :) Já mám ještě Biomass a ty mají tedy podstatně více listů ale jsou nižší, zítra nahraji aktuální fotky, nafotím to a změřím alespoň nové přírůstky :) jinak zatím hnojím bioponem na zelené rostliny na list i ke kořenům a snad jim to prospívá :) hlavně co největší nádobu pro kořeny, jak nemají kam růst kořeny, růst stagnuje, to mám odzkoušené, jsou již dvakrát přesazované, aktuálně 12litrů a je to už skoro málo :)


Loretova
Příspěvky: 6
Registrován: 24 kvě 2014 22:09

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Loretova »

s tím hnojením já hnojim už déle jakmile rostlinka má 20cm  už hnojim.Hnojila jsem NPK hnojivem to se mi neosvědčilo.Poté  jsem dělala přírodní hnojivo z kopřiv též nic moc ale  osvědčil se mi kravský a konský hnůj :-)zkusím též nafotit.Také za nima chodím každý den :-) ale četla jsem studii z USA že není dobré Paulownii přelévat že sice potřebují dostatek vody ale až když je hodně suchá:-) topoly mám taky a ty to mají naopak.Co se týče      půdy nejsou vůbec náročné.Zasadila jsem Kirl ještě malé tak 10 cm na zahradu a rostou ještě  rychleji než když se zasadí velké do země.Krásně mi rostli v květináčích,   kýblech ale jakmile mají 50 cm a  více tak špatně zakořenují v zemi hrozně dlouho to trvá:-)


Ondřej Z.
Příspěvky: 3
Registrován: 02 srp 2014 12:56

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Ondřej Z. »

Zdravím,


po delší odmlce hlásím zazimování stromků, většinu jsem uklidil na zimu do sklepa po opadu listí a tři jsem nechal jako pokusné králíky již na zahradě v zemi :) zabalil jsem kmínky do netkané textilie a čekám jak to po zimě dopadne, ještě se chystám zahrnout kořeny mulčovací kůrou tak snad vydrží. Jen dotaz ohledně rostlin ve sklepě, jak často je zalévat a nevadí jim úplná tma?



přeji hezký večer Ondřej Z.


tomášX03
Příspěvky: 1
Registrován: 03 bře 2016 15:19

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od tomášX03 »

Tato rostlina mě také dost zajímala a pokusně jsem vysadil před třemi roky paulovnii tomentosu ze semen získaných z městských parků. Za podmínky spodního tepla kolem 25 stupňů a vlhkosti vyklíčila všechny semena bez problémů a po zasazení do menších květináčů a aklimatizování, byly paulovnie přesazeny do volné poůdy. V pohodě přezimovaly a dnes mají v průměru přes 5 m výšku. Ale o rok později jsem získal kořenové řízky různých odrůd a tyto se ukázali zhruba o 50% výnosnější než původní tomentosa. Po vyhodnocení po dvou letech se jeví jako nejvíce vzrůstné klony shantong,9501,9502. Tyto již druhým rokem přerostli původní tomentosu jak v průměru tak hlavně na výšku a podststně méně se větví. Letos ještě vyzkouším 9502 co jsem zakoupil jako kořenové řízky na www.paulovnie.cz a uvidím. Zatím se mi to jeví oproti topolům dost perspektivně. Hlavně zkoušel jsem štěpkovat a nemají oproti topolu žádný boční obrost. 


Odpovědět