Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

O všem co roste...
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Myslím si, že lze vypěstovat rychlerostoucí dřeviny úspěšně. bude však nutné přihlédnout k jjejich vlastnostem, naturelu a požadavkům. japonské topoly neporostou na kotárech a studených či kamenitých, ani suchých polohách. a to je právě to.... Porostou, ale nikdy tak dobře jako v ideálních podmínkách.Dokonce i systém pěstování je klíčově důležitý.je třeba si uvědomit , že většina zemědělské půdy je beznadějně vymrskaná. Sám mám na pastvině u potoka olše, které vznikly jako nálet, v hustém porostu se vytáhly do nebeských výšek a po probírce zesílily so skvělých rozměrů, za které by se nestyděla žádná rrd. Je to o podmínkách.Paulownie můžou být zajímavou alternativou. Už se však trocho škodolibě těším na konkurenci, páč nabízet semínka rostlin za cenu několikanásobně překonávající cenu zlata a blížící se ceně průměrných diamantů mi připadá fakt veselé. Sami obchodníci si tím říkají o českou cestu, tzn. pirátské šíření semen i řízků, navíc se již nyní pokouší nejedna firma o křížení, kterým vzniknou mrazuvzdorné klony a budou moci sami přijít k té zlaté žíle.Ano, mluvím o vás, přátelé z ukzuzu...


Tož, žijem v divné době plné podivností....

Josef Buďa říká:


Zdravím všechny diskutující!


   Také mě už 10 let zajímají všechny možnosti rychlerostoucích dřevin. Vrby jsem zavrhl ihned v počátku, po osobní návštěvě na nedalekém vcelku velkém experimentu. Japonské topoly zkouším 2 pokusem. První pokus pořádně ani nevzešel, druhý pokus po 3 letech z jiného zdroje přežívá, ale žádná sláva. Vždy šlo zhruba o 200 ks sazenic, pěstovaných dle návodu a doporučení. Proto mě z principu zajímají paulovnie. Také jako Vy, další zájemci, jsem si opatřil několik semen/pravděpodobně máme většinou stejný zdroj/ a budu to chtít vidět na "vlastní oči" zda to opravdu funguje. 1 fotka na internetu potažmo 1 rostliny podle mého subjektivního názoru velkou reklamu neudělá. V žádném případě nechci,aby to vyznělo jak negativní reklama !!! Ctěl bych jen vidět souvislou plochu alespoň těch 200 stromů. To je ale mé zbožné přání. Vlastní "troškou do mlýna" se pokusím přispět tím, že po obdržení několika semínek se pokusím "mičurinským způsobem" dopěstovat  dospělých stromů. Osobně řeším nedostatek rychlerostoucích dřevin zásobováním z osvědčených zdrojů, vlastních lesů. Nic ale netrvá věčně a tyto zdroje pro mou potřebu dojdou/ nejsem kníže a nevlastním velké množství ha lesa/. Pro mě je toto svým způsobem odreagování a současně hledání způsobů, jak předat svým potomkům funkční biotop pro zachování dalších generací. Tato myšlenka je a bude pro mě zajímavá už z toho důvodu když vidím, jak moji známí, kteří se nechali zlákat na levné topení plynem v 80-90 letech minulého století, dnes se zkřípěním zubů platí a nebo se vrací k dřívějšímu způsobu vytápění. Jsem si plně vědom, že všichni zastánci vytápění "dřevem" jsme připraveni na s tím spojené " vícenáklady "v podobě osobní práce. Mé osobní přání je vidět v reálném čase, i když třeba přes internet, malou plantáž paulovnií v ČR, kterou je možné navštívit. Podle hlášky z jedného českého filmu, věřím, i když jsem to neviděl, že je možné se dopěstovat plantáže rychle roustoucích dřevin. Děkuji Všem, za Váš názor.


 Buďa Josef





Miroslav su
Příspěvky: 12
Registrován: 08 úno 2013 19:32

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Miroslav su »

Ahoj,


slibil ti primo tu CFI? Na strankach pisou ze bude k mani az pristi rok, Taky bych chtel sazenicku, jednu dve, ...


taky tam psali neco o kerich ktere uz mohou kvest letos ale zatim je nenabizi. Rad bych je vyzkousel u vcel
 
QNX říká:


S panem šlechtitelem jsem komunikoval a opravdu z počátku nepůsobil moc důvěryhodně. Později jsem získal lepší dojem i když stále ještě nejsem tak velký optimista jako on a o dokonalosti toho stromu v našich podmínkách se raději přesvědčím osobně. Slíbil, že mi pošle vzorek dřeva a to také splnil. Dřevo Paulovnie mám doma a je opravdu hodně zajímavé. Mám od něj slíbené i sazenice, které bych chtěl letos vysadit na jednom permakulturním projektu a pár stromů i doma (ale těm moc velkou šanci nedávám, protože tady nemám moc vhodné podmínky). Vyčkejte, pokud to tak dobře roste, tak za se pak můžete přijet podívat na první paulovnie CFI v ČR :-)





Josef Buďa
Příspěvky: 2
Registrován: 28 led 2013 12:46

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Josef Buďa »



Miroslav su říká:


Ahoj,


slibil ti primo tu CFI? Na strankach pisou ze bude k mani az pristi rok, Taky bych chtel sazenicku, jednu dve, ...


taky tam psali neco o kerich ktere uz mohou kvest letos ale zatim je nenabizi. Rad bych je vyzkousel u vcel
 
QNX říká:


S panem šlechtitelem jsem komunikoval a opravdu z počátku nepůsobil moc důvěryhodně. Později jsem získal lepší dojem i když stále ještě nejsem tak velký optimista jako on a o dokonalosti toho stromu v našich podmínkách se raději přesvědčím osobně. Slíbil, že mi pošle vzorek dřeva a to také splnil. Dřevo Paulovnie mám doma a je opravdu hodně zajímavé. Mám od něj slíbené i sazenice, které bych chtěl letos vysadit na jednom permakulturním projektu a pár stromů i doma (ale těm moc velkou šanci nedávám, protože tady nemám moc vhodné podmínky). Vyčkejte, pokud to tak dobře roste, tak za se pak můžete přijet podívat na první paulovnie CFI v ČR :-)








Uživatelský avatar
medwed
Příspěvky: 72
Registrován: 05 úno 2013 10:46

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od medwed »

Hola taky by me to zajimalo a klidne bych byl pro domluvit se a objednat to z EBAY treba kde nabizi ne primo CFI ale tomentosa ktera je podle me stejna aspon to u toho pisou ze jsou vlastnosti totozny jen je nachylnejsi na zimu ale to si myslim ze budou vsechny typy z duvodu toho jaky je to typ stromu....


http://www.ebay.com/itm/Paulownia-Tormentosa-Foxglove-Tree-1000-Seed-Pack-/111005085389?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19d86b2ecd



Tohle je za dobrej peniz si myslim....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od QNX »

Tak Paulovnie CFI letos nebude. Pan šlechtitel nedrží své slovo. To je další červená kontrolka, která už mi u toho jeho zázračného produktu bliká.


Vyzkoušejte ty semínka z ebay a dejte vědět.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Je to škoda.....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od QNX »

JBJ: škoda to je, zvědavost byla veliká............. někde to vysazené v ČR asi bude. Nechával si tu PCFI schvalovat a to znamená, že je někde v pokusné kontrolní výsadbě? Tam budou první zkušenosti a první zdroj řízků :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jo, to jo, i já jsem zvědavej jak koza. Ovšem zde bylo mnoho neznámých.  Proč se o pcfi neví v zahraničí, kde by byla potenciálním zdrojem úžasných  zisků? Kámoš ze šlechtiteelské stanice upozornil na nesmyslnost NEDOSTATKU  šlechtěného materiálu. Dnes je množením meristemových pletiv in vitro rychlé, spolehlivé a bezpečné jako nikkdy dříve. Z jedné halouzky tisíce, spíše desetitisíce klonů.


Křížení je  problém, protože jednoduchý kříženec, tedy p  nějjaká x p jakákoli iná  nesplnujje atributy k důvodům autorské ochrany, i když může být vzniknuvši heterozní efekt
 velice zajímavý a efektní.Může však nastat přirozenou cestou, což je faux paux........


K znání odrůdy či klonu je bezpodmínečně nutné přiznání cesty, tzn jakými cestami výslený produukt vznikl. při genetické manipulaci může být problém, páč se eu instituce brání veškerým gmo organismům jako šílení.


Suma sumárům, pro mne byla varováním nejjasnost a nedostupnost informací o pcfi v zahraničí. Vše tedy nasvědčovalo faktu, že se jedná o českou cestu, tedy jakkoli důmyslný podvod. Samozřejmě, že lze hybridizaci s následným heterozním efektem spáchat i v domácích podmínkách, ovšem je  k tomu potřeba fůra času a trpělivosti, takže snad někde ve výzkumáku. dám si to za domácí úkol něco zjistit.....


Je zde samozřejmě šance, že se jedná o nedorozumění, ale .... přeci nemůže být autor tohoto projektu tak šíleně nemotornej či neschopnej.Byla by to skvělá věc, disponovat tímhle báječným růstovým potenciálem.
QNX říká:


JBJ: škoda to je, zvědavost byla veliká............. někde to vysazené v ČR asi bude. Nechával si tu PCFI schvalovat a to znamená, že je někde v pokusné kontrolní výsadbě? Tam budou první zkušenosti a první zdroj řízků :-)





Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Petr Donát »

Tak jak sleduju poslední roky tyhlety rychlerostoucí dřeviny, tak čím dál víc zastávám názor že největší kšeft je z prodeje sadbového materiálu. Výslednej efekt z pěstování je minimální ve srovnání se ziskem z prodeje sadby. P. CFI může, ale ani nemusí mít certifikát a ochranu proti množení. Může to být pouze ochrana pro neznalce a množitele. Jinak v podstatě se množit bez povolení dá, to nikdo nezakáže, jen se oficielně nesmí dostat na trh pod certifikovaným názvem.


Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Paulovnie ... další z rychle rostoucích, znáte?

Příspěvek od Slavek Krčmář »

Sdílým stejný názor. Že se jedná hlavně o výhodný obchod pro prodejce sadby Na lesnickám veletrhu se prodával


řízek za 3 - 4 koruny. Řízky vrb stojí běžně 1 Kč. Jinak nevěřim, že introdukovaná dřevina(její monokultura) dokáže  dlouhodobě produkovat vic biomasy než klimaxové porosty nebo třeba výběrný les.

Petr Donát říká:


Tak jak sleduju poslední roky tyhlety rychlerostoucí dřeviny, tak čím dál víc zastávám názor že největší kšeft je z prodeje sadbového materiálu. Výslednej efekt z pěstování je minimální ve srovnání se ziskem z prodeje sadby. P. CFI může, ale ani nemusí mít certifikát a ochranu proti množení. Může to být pouze ochrana pro neznalce a množitele. Jinak v podstatě se množit bez povolení dá, to nikdo nezakáže, jen se oficielně nesmí dostat na trh pod certifikovaným názvem.





Odpovědět