Lípa

O všem co roste...
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Slávek Krčmář: Jak čistící? Co si pod tím mám představit? :-)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Zkouším si vybavit, jak silné lipové výmladky kvetou, ale nedaří se mi to :-) Ta Vaše zmínka o kopicování mi vnukla nápad vysadit lipový živý plot před včelín, aby včely musely nabrat výšku (máme nové sousedy, postavili si místo dřívějšího sadu a zrovna poblíž včelího koridoru). Když teď už vím, že i včely jsou jedlé, tak aby se nám do nich sousedé nepustili :-)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Fotografie svazu Tilio-Acerion jsou velmi výmluvné. Zajdu se mrknout na ty svazy na svahy do Radotína, to mám v Praze nejblíž.


Další foto - ano, to je ono, takový kamenitý svah máme :-) Jsem na sebe náramně pyšná, že mě vlastní hlavou napadlo rozředit naše javory (ovšem mléče) lípou, aniž bych věděla o tomto společenství :-) :-) :-) A kdyby se i z mléčů dala dělat taky čokoláda, možná bych na ně začala hledět přívětivějším okem... Každopádně mnohokrát děkuji za info!


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Tak jsem se prokousala několika odkazy o lipové stravě a musím říct, že to bylo stejně poučné jako zábavné. Abych parafrázovala to dítě ze Saturnina: Bohdá že hlady nezemřeme :-) Moje angličtina je bohužel velmi, velmi slabá, a tak se pouze dohaduji o celkovém smyslu článků. Přesto lipová limonáda (patrně obdoba naší bezovky) bude jistě skvělá, stejně tak sirup. Lipové sendviče vypadají tak potřeštěně, že je fakt vyzkouším. Lipové kafe by mohlo být podobné meltě a třeba voňavější? A čokoláda, to je tedy něco! Jestli se do tohohle pustím, budu si tutově připadat jako magistr Kelly s kamenem mudrců :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Lípa

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: při přípravě planých rostlin je asi nejdůležitější jak dobrý kuchař je připravuj. Doporučuju na pomoc přivzat toho nejlepšího. ......... a kdo je nejlepší kuchař?  :-)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Je mi to jasné. Nejlépe by si na té čokoládě mohl pochutnat ten pán, co nejí :-) Ale experiment, o kterém budou jednou děti vyprávět vnoučatům a pravnoučatům, by to mohl být úžasný! Zvlášť pokud se pustím do lisování hroznových semínek (nejlépe z vlastního psího vína).


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Lípa

Příspěvek od Martin Gross »

Mléč - čokoláda - Já bych šel spíš do syrupu. Vaří se to pár hodin, ale mohlo by to dopadnout. i z mléče.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Lípa

Příspěvek od QNX »

Tak sirup by se dal dělat i z lipové mízy ...........ale stejně bych nečekal, že to může konkurovat březové míze.


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Lípa

Příspěvek od Hlad »

lípu ,hlavně ty mladší ,drtí napříč evropou houbové onemocnění...


Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Lípa

Příspěvek od Slavek Krčmář »

Petra Stejskalová: Čistící dřevina znamená, že by měla růst v podúrovní a tim čistit větve hlavních dřevin. Protože jsou ceněny rovné  a s vysoko nasazenou korunou stromy. Pokud stromy mají prostor rostou větvemi i do stran a tím  dochází


ke snižování dobrého zpenežení dřeva. Nevím jestli jsem to dobře vysvětlil.Snad ano.


Odpovědět